Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Mesojed i biljojed pod istim krovom  (Pročitano 5389 puta)
20. Sep 2005, 11:53:01
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Mesojed i biljojed pod istim krovom


Kao da svakodnevno kuhanje većini zaposlenih žena ne stvara dovoljno opterećenje, sve se češće u obiteljima pojavljuje onaj jedan koji odbija konzumaciju svega što ima veze sa životinjama. No, i tome ima lijeka



Ovakvo kuhanje ne mora biti kompliciranije nego kad kuhate samo za mesojede ili samo za biljojede, a može
značiti i pomak prema zdravijoj prehrani za mesojede. Nije rješenje ni da jedan član zajednice nametne svoj način prehrane drugima, jer nitko još nije uspio dokazati da bi jedan od ova dva načina mogao biti bolji za sve ljude.

Neka načela makrobiotičke prehrane, poput nastojanja da svaki obrok sadrži pravilne omjere važnih nutrijenata, moguće je ostvariti i u kombinacijama s mesom, mlijekom, jajima i sirevima. Nudimo vam nekoliko trikova:

1. Standardno vrhnje za kuhanje zamijenite biljnim: zdravije je, a kako vrhnje uvijek treba dodavati u malim količinama, većina mesojeda neće ni opaziti razliku. Ova naizgled sitna promjena omogućuje vam da velik broj jela i dalje pripremate kao dosad (gljive, sve guste juhe od povrća (hladne i tople), umake od trava i povrća).

Ideja: umak i preljev za tjesteninu te gusta juha od tikvica s vrhnjem

Ako je vaš vegetarijanac izbacio i jaja i sir, morat ćete uvijek kuhati dvije vrste tjestenine (s jajima i bez). No, u tom slučaju možete i ukućane koji jedu meso zamoliti da kušaju vegetarijansku tjesteninu, najbolje integralnu. Svidi li im se, povremeno kuhajte samo nju.



Tjestenina s različitim preljevima i umacima obično je omiljena i mesojedima i biljojedima

Želi li dio obitelji u svakom obroku i nešto 'životinjsko', odličan je trik prividnog spremanja dvaju različitih obroka. Oduzet će vam tek par minuta više, no potrošit ćete bitno manje energije. Na izboru su vam dva načina:

- sve sastojke pripremite i izrežite te od početka kuhajte u dvije posude (treba paziti na obje, a vrijeme kuhanja je isto)

- sve biljne sastojke pripremite u jednoj posudi, dodajte sve što jedu i mesojedi i biljojedi, a u drugoj posudi pirjajte, pržite ili kuhajte (ovisno o receptu) namirnice životinjskog porijekla; na samom kraju iz posude u kojoj su samo biljne namirnice izdvojite jedan dio (ovisno o broju osoba koje jedu meso) i umiješati ga u posudu sa životinjskim sastojcima. Sve treba promiješati i još neko vrijeme ostaviti na vatri, da se 'sljubi', te samo u tu posudu dodati sastojke životinjskog porijekla ako su predviđeni (ribani sir, jaja…).

Na primjeru umaka od tikvica to izgleda tako da su 'životinjski' dodatak repovi kozica ili škampa, pa i ostaci pilećeg mesa od jučerašnjeg ručka. Ako ste dodali kozice, dobro će se uklopiti i gotovo sve mediteranske trave.



Ukusno začinjeni 'faširanac' od soje povremeno će prihvatiti i većina mesojeda

2. Pripremajte što više 'šarenih' jela – od puno različitih sastojaka, kojima su temelj žitarice ili povrće. Ovo znači da ćete u prehranu uvesti više riže (bolja je integralna), slanutka, gljiva, soje, a skoro svakom takvom jelu pri kraju se mogu dodati meso, riba ili morski plodovi. Ideja:rižoto od gljiva

Ponudite mesojedima vegetarijanska i makrobiotička koja su se pokazala prihvatljivim za većinu mesojeda: skoro sva jela koja smo nedavno prikazali u makrobiotičkoj kuharici pripadaju toj skupini, jer su uglavnom pripremljena od domaćih namirnica, poznatog okusa. U sve predloženo (cous cous, slanutak, rižu) za mesojede pri kraju kuhanja možete dodati malo 'životinjskih' sastojaka ili mesojedima dodatno pripremite odrezak 'na naglo'.

3. Sva makrobiotička jela možete pripremiti s octom i uljem koje uobičajeno koristite (preporučujemo maslinovo ulje). Azijske vrste ulja, octa i umaka, česte u makrobiotičkim receptima, mnogima su stranog okusa, pa se sojin i slični umaci mogu naknadno dodati po želji.


Nudite li mesojedu tofu sir, neka bude u dimljenoj varijanti

4. Mesojedi se znaju žaliti da su im jela bez mesa bezukusna, što se lako rješava začinima, prije svega travama. Naučite koje trave idu uz koja jela i malo eksperimentirajte, no zapamtite: začinjeno jelo ne znači papreno i ljuto, nego prije svega bogato okusima i mirisima. Većina trava je i ljekovita te bogata mineralima i vitaminima.

5. Dimljeni tofu prihvatit će gotovo svi koji vole životinjske sireve, pa je svaki makrobiotički recept za mesojede 'lukavije' pripremiti s dimljenim tofuom (iako je obični tofu kvalitetniji).

6. Umjesto mesnih, pripremajte više povrtnih juha – makrobiotičari i vegetarijanci nude stotine fantastičnih recepata, među kojima će se mnogi svidjeti i vašim mesojedima.

7. Zanima li vas priprema istih jela u obje verzije - s mesom i seitanom/sojom, bez značajnog gubitka vremena, kliknite ovdje

8. Povećajte količinu svježeg voća i povrća (npr. salata), a kad se na to naviknu, ponudite ukućanima klice i eventualno alge. Većina mesojeda vjerojatno će odbiti jesti alge, pa ih zbog bogatstva mineralima dodajte u vodu u kojoj kuhate juhe, slanutak i povrće, te prije posluživanja izvadite. Mesojedi neće osjetiti razliku, a alge bacite ili će ih pojesti biljojedi. Klice možete dodati većini povrtnih juha i rižota, a za doručak ili večeru kruh s namazom obilno pospite klicama - za mesojede namaz od tunjevine ili svježeg kravljeg sira, a za biljojede ćete naučiti pripremati namaze od tempeha, senfa, seitana, misa, tahinija...

Većina naših prijedloga su kompromisi koji isključuju dosta isključivo mesnih ili isključivo bezmesnih jela, pa bi bilo dobro vikendom udružiti snage više ukućana i priuštiti si dvostruke jelovnike, s najdražim jelima za koja nemate vremena tijekom tjedna.



Izvor: Tportal \ J.C.Šiftar
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.066 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.