Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Mar 2024, 08:58:19
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Capitalism: A Love Story  (Pročitano 12981 puta)
07. Sep 2009, 05:59:39
Jet set burekdzija


Violence solves everything!!!

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 7616
Zastava Niš
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.2
mob
Samsung XYZ1004
Mozda je ovo vise za politicki deo foruma, ali ajde  Smile



Capitalism: A Love Story  IMDb


66. Венецијански фестивал

Од америчког сна до ноћне море

Аргументовано, отворено, смело, а филмским језиком духовито, динамично и вишеслојно, износи истину о узроцима тешке економске кризе која се сручила на плећа Американаца и њихову потрошачку психологију


Венеција, Лидо - У конкуренцији за награде 66. Венецијанског фестивала, јуче је виђен и нови дугометражни документарни филм врсног документаристе, вишеструког канског лауреата– Мајкла Мора, свакако једног од најпровокативнијег, најхрабријег и најдиректнијег америчког филмског ствараоца данашњице.

После филмова какви су били „Роџер и ја”, „Куглање за Коламбајн”, „Фарнехајт 9/11” и „Сико”, у којима је темељно истраживао погубни утицај политичко-корпоративне доминације на свакодневни живот Американаца али и на остатак света, у новом филму „Капитализам: љубавна прича”, Мајкл Мор (Флинт, Мичиген, 1954) граби и велики корак даље. Аргументовано, отворено, смело, а филмским језиком духовито, динамично и вишеслојно, износи истину о узроцима тешке економске кризе која се сручила на плећа Американаца и њихову потрошачку психологију. Уз то, Мор именом, сликом и тоном указује и на главне кривце, указује и доказује њихову корумпираност. Међу прозванима су и многа позната вашингтонска лица (међу њима је, гле чуда, и Ричард Холбрук), и републиканска и демократска. Заједно са преплаћеним руководиоцима познатих компанија и банака, који и даље себи дозвољавају луксуз огромних бонуса док остатак Америке тоне у блато, о чему је било речи и у Моровом разговору за „Политику”.

Из Вашег филма видимо да у Вашингтону готово ником руке нису чисте?

На свету не постоји довољно средстава за дезинфекцију руку да би се дезинфиковао Вашингтон. Овај филм без страха и без икакве љубазности, именује свако појединачно име које је учествовало и учествује у изградњи и опстанку немилосрдног и коруптивног тржишног капитализма. Свако име, без обзира да ли они припадају либералима или конзервативцима, демократама или републиканцима. Иако се они међусобно оптужују, и једни и други перманентно избегавају да на дневни ред дебата у Конгресу, ставе и питања суштине система који дозвољава, и што је најважније, гарантује корупцију челних људи великих компанија, политичара и самих конгресмена.

И једни и други крију главе у песку пред катастрофалним последицама економске кризе?

И једни и други желе да сачувају моћ и последња ствар који би желели да учине, јесте да заљуљају брод.

Познато је да Ви подржавате демократе?

Да, али то не значи да треба да затварам очи пред суштинским проблемима Америке.

Ваш филм аналитички сведочи о томе да су садашњи проблеми Америке зачети и порасли још у време Реганове ере?

Тачно. До тада је у америчком потрошачком друштву још увек важило правило да човека цениш по томе шта је урадио, а не по томе колико чега има. Од Регана, држава Америка почиње да функционише као велика корпорација. Из деценије у деценију све немилосрднија. У Бушовој ери, ствари су само кулминирале, балон је постао пренадуван и морао је да пукне.

И у претходним филмовима Ви истражујете многе табу теме, али се чини да у овом последњем својим земљацима директно стављате прст у око?

Ја их само љубазно молим да ми одговоре на питање колика је цена коју Америка плаћа за своју љубав према капитализму? Годинама уназад та љубав се чинила невином, да би се данас амерички сан претворио у америчку ноћну мору. Дошло је време за наплату и цену те љубави читаве породице данас плаћају својим послом, кућама, својом уштеђевином. Тренутно у Америци дневно без посла остаје 14 хиљада људи.

Многе од њих видимо очајне и бесне пред финансијским колапсом, али се стиче утисак да не знају тачно кога треба да криве?

Не мислим да је икаква мистерија ко стоји иза финансијског колапса. Много беса усмерено је на банке и финансијске институције које уцењују нашу економију са којом се и коцкају. Али, и на политичаре који су дозволили да се то догађа.

Филм „Капитализам: љубавна прича” почели сте да снимате пре него што се десио економски колапс. Предвидели сте га?

Још од филма „Роџер и ја”, а снимио сам га још пре 20 година, почео сам да истражујем разарајући утицај корпоративне доминације над свакодневним животом Американаца, али и по правилу– и на остатак света. Дакле, за мене то није ништа ново и непознато. Овај филм сам почео да снимам 2008. године и он је у почетку значио само континуитет мојих истраживања, да би се на крају испоставило да представља кулминацију. Место „злочина” је много обимније и веће од „Џенерал моторса” или финансијског епицентра на Менхетну у Вол стриту.

У мојој земљи деценијама су нас учили да је капитализам лош систем, а тренутно нам политичари доказују да је тржишна, либерална економија, наша будућност. Да им покажемо овај Ваш филм?

Обавезно, али учините то на време. Наравно, много је важније да људи, да друштво зна на коју адресу треба да усмери сва своја питања и сво своје незадовољство. Политичари по правилу ништа сами не желе да мењају. За њих нема смисла да буду храбри, јер је то сувише рискантно за позицију коју имају. Није ни на уметницима, музичарима, филмским ствараоцима, да усмеравају масу, већ је на људима да траже од политичара промене, да траже истину о цени коју треба да плате за живот у систему у којем само неки имају све, а сви други ништа.

Мислите ли да ће овај филм имати добру гледаност и изван Америке, чијем је освешћењу превасходно и намењен?

Нажалост, све што се догађа у Америци посредно или непосредно погађа и остатак света и у том контексту је могуће очекивати гледаност филма у биоскопима Европе или Азије. Унапред не могу ништа да знам, нити да тврдим. Али, у сваком случају, нико неће бранити гледаоцима да после пројекције филма понесу само празне кесице кокица...


Дубравка Лакић [објављено: 07/09/2009]
« Poslednja izmena: 07. Sep 2009, 06:02:51 od I Posle Mene JAA »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Time Lord

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 11237
Zastava Gallifrey
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.13
mob
SonyEricsson K800i
Nista novo...  Smile  Smile
IP sačuvana
social share

Rad ubija!
Ne umri mlad!
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 87602
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
  Možda ovaj link pomogne nekom u vezi Majkla Mura čije filmiće rado gledam.

  http://www.michaelmoore.com/
IP sačuvana
social share
Ako se neko i prepozna u mojim porukama to nije do mene već do njega  Smile
Pogledaj profil GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


ಠ_ರೃ

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 3824
Zastava Ratkovac - Srbija
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.13
Pa i ja volim da gledam njegove filmove jer su to uvek neke zanimljive price. Kapiram da Moor saradjuje sa vladom i da nije bas ekstremni offstreamer u Americi, ali mi je opet zanimljivo da gledam. Odgledajte Canadian Bacon, film u njegovoj produkciji, zapravo apsurdna komedija, pa ako volite takve izvol'te.
IP sačuvana
social share

┌─┐
┴─┴
ಠ_ರೃ
┌─┐     ┌─┐
┴─┴     ┴─┴
ಠ_ರೃ     ಠ_ರೃ
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 87602
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
.Sa slaninom je stvarno podbacio.U početku,ali samo u početku, bio je zanimljiv sa onim samoubicama na Nijagari i pandurima skupljačima istih.Bilo je doduše još svetlih momenata tokom filma.Mur ipak stvara za američko tržište a konzumenti se istog ne mogu meriti sa ostatkom sveta.Za razliku od njih kojima nije baš sve jasno,nama ovde su ipak neke stvari jasnije.Stoji činjenica da radi za američku vladu,samo je pitanje koju.Za Bušovu sigurno ne.Taj populizam koji me ponekad podseća na izveštaje RTS-a sasvim je primeren grupi njegovih američkih konzumenata.Mur je po meni dobar zato što uvek svesno ili ne iznese neki podatak koji "teoriji zavere" da neki novi argument.Pokazujući sudbinu američkih radnika i sirotinje on možda pokazuje sudbinu budućih kolonija.Te sirotane o kojim govori i koje pokazuje to uglavnom ne zanima.Ili jednostavno to ne mogu da vide.Kao ona žena u Farenhajtu koja je izgubila sina u Iraku a ipak i dalje ritualno postavlja zastavu mrzeći jednako(ako ne i više)antiratne demonstrante.Narodski rečeno,od drveta ne vide šumu.
  Biće mi zanimljivo da vidim ovo što je snimio sad pošto su neke  maske usled krize spale i što se tamo,kako izgleda stvara jednopartijski sistem i otkriva Karl Marks.Za druge ne znam ali meni ovo izgleda poznato jer sam ipak jedan deo života živeo u takvom vremenu.Sa sve Marksom u školi.
IP sačuvana
social share
Ako se neko i prepozna u mojim porukama to nije do mene već do njega  Smile
Pogledaj profil GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Time Lord

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 11237
Zastava Gallifrey
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.13
mob
SonyEricsson K800i
Ja realno mislim da svako ko hoce moze da napravi film kao Moor, ali ocigledno da vecina nece ili ne sme...
IP sačuvana
social share

Rad ubija!
Ne umri mlad!
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 87602
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
  Mur je prvenstveno pisac.Pošto je shvatio kolika su primanja pisca dao se u promociju svojih knjiga.Od(zabavnih) TV emisija koje sam gledao (bez prevoda)na kablovskoj TV dogurao je do dokumentarnih i igranih filmova.
  Da li svako može i sme da radi kao Mur stvarno ne znam.Da li se sme političaru koji se zalaže za postavljanje video kamera radi neovlaštenog snimanja ljudi na baš svakom mestu uraditi isto.Upravo je to Mur uradio.TV stanica na kojoj je dotični imao emisiju je iznajmila stan u blizini kuće tog političara,postavila kamere i dotičnog stavili pod video nadzor od godinu dana.Podrazumeva se da su ga tokom emisije zvali telefonom i da su puštali snimljeni materijal.
  Kao što sam već napisao,Mur ume da bude vrlo zabavan izvor informacija.
IP sačuvana
social share
Ako se neko i prepozna u mojim porukama to nije do mene već do njega  Smile
Pogledaj profil GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost

Zivot nema reprizu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3953
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.20

Gledo sam dosta njegovih dokumentaraca i moram priznati da sam odusevljen njegovim radom. Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
A nekad su proizvodili čelik, je li ? Iz dimnjaka se dimi, ali unutra. . .   Spiros 'Vondas' Vondopoulos

»Bogu hvala, vek i po poživeh, u zdravlju i radu. Slutim da mi je vreme umirati, te ove reči u pero govorim advokatu Nikoli Novakoviću, jer u vas, deco moja, sve zajedno, nemam ni malo poverenja ...« Dalje: »Žao mi je što ste moji, a ne deca nekog mog neprijatelja. Ko je vas poznavao, ne mora se bojati pakla; sa đavolima će mu biti lepše i prijatnije. Sto se tiče moje imovine, a to vas jedino zanima, mogu vam saopštiti sledeće: sve što imam OSTAVLJAM SAMOM SEBI, jer verujem u drugi život. Znači, neka sve ostane kako je bilo za moga života, dok se ne vratim. Vaš otac — Pantelija Topalović.«
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Time Lord

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 11237
Zastava Gallifrey
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.13
mob
SonyEricsson K800i
Citat: zoranjurkovic5@gmail.com 09. Sep 2009, 17:37:46
  Mur je prvenstveno pisac.Pošto je shvatio kolika su primanja pisca dao se u promociju svojih knjiga.Od(zabavnih) TV emisija koje sam gledao (bez prevoda)na kablovskoj TV dogurao je do dokumentarnih i igranih filmova.
  Da li svako može i sme da radi kao Mur stvarno ne znam.Da li se sme političaru koji se zalaže za postavljanje video kamera radi neovlaštenog snimanja ljudi na baš svakom mestu uraditi isto.Upravo je to Mur uradio.TV stanica na kojoj je dotični imao emisiju je iznajmila stan u blizini kuće tog političara,postavila kamere i dotičnog stavili pod video nadzor od godinu dana.Podrazumeva se da su ga tokom emisije zvali telefonom i da su puštali snimljeni materijal.
  Kao što sam već napisao,Mur ume da bude vrlo zabavan izvor informacija.
Sve to stoji, on je jedan od prvih koji je poceo da radi tako nesto, imao je petlju i zato je i uspeo, u tome je poenta...  Smile
IP sačuvana
social share

Rad ubija!
Ne umri mlad!
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


March or Die!

Zodijak
Pol
Poruke 98
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
mob
SonyEricsson K800i
Иако ме, у суштини, филм занима (његови радови, у тоталу), питам се - колико је овај лик истински независтан?
Да ли је он изабран да буде "наша савест", "глас из дубине"?
Оно бело да не буде да је све само црно и тако створи макар и привид да је црно-бело тј. постоји и наводна, моћна опозиција?
Наааа ...
Што више размишљам то ми се мање допада, мада, одгледаћу кад се појави.
IP sačuvana
social share
So need your love, so fuck you all!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Mar 2024, 08:58:19
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.079 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.