Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 15:06:01
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kartagina - Ljubavnica mora  (Pročitano 6108 puta)
10. Jul 2005, 15:21:29
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Kartagina
Ljubavnica mora

Feničani, kraljevi mora, nisu imali moćno i veliko carstvo. Uglavnom su bili pod vlašću okolnih imperija, koje su želele njihove brodove i njihovo bogatstvo. Ipak, uticaj koji je ovaj narod imao na istoriju je ogroman - oni su stvorili fonetsko pismo iz kojeg su nastali i grčki alfabet, ali i ćirilica i latinica, prvi su bojili tkaninu, plovili van Mediterana...

Ka zapadu

Od svih gradova, koje su Feničani naselili, jedan je postao toliko moćan da vekovima nije imao premca u zapadnom Sredozemlju. Bio je to Kart-Hadašt, Novi Grad, poznatiji pod imenom koji su mu nadenuli Rimljani - Kartagina.

Postoji nekoliko legendi o osnivanju ovog grada. Ipak, većina pisaca se slaže da ga je osnovala kraljica Elisa ili Dido. Njeno drugo ime znači "lutalica". Ona je osnivač i prvi vladar Kartagine, najhrabrija ratnica, boginja, simbol vrline i plodnosti...

Krajem devetog veka pre Hrista, ona je pobegla od svog brata Pigmaliona, kralja Tira, a bogovi su joj pokazali mesto na kome bi trebalo da podigne grad moćniji od Tira i Vavilona. Znamenje je bilo jednostavno - tvrđava mora da nastane na mestu gde kraljičini podanici pronađu konjsku glavu. To mesto bilo je na severu Afrike, u današnjem Tunisu.

Pogodba
   
Žrtva dece

Jedan običaj Kartaginjana, ali i svih Feničana, tokom čitave istorije privlačio je veliku pažnju. To je običaj žrtvovanja dece. Samo na jednom groblju zvanom Tofet pronađeno je oko 20.000 urni. Po ostacima bilo je lako zaključiti da su najstarije žrtve imale najviše dve godine.
      
Nije bilo lako osnovati grad na teritoriji koju su naseljavali Berberi. Oni su imali svoj život i svoja pravila i kada je pred njih stala žena koja je htela da im otme parče zemlje pogledali su je sa nipodaštavanjem. Iako im je dala mnogo zlata postavljen joj je uslov.

- Dobićeš onoliko zemlje, koliko može da se obuhvati kožom bika - rekao joj je Jarbus, kralj Getulije. Ali Dido nije želela da bude prevarena, pa je ona prevarila berberskog vladara. Kožu bika isekla je na trake i njima obuhvatila prostor koji je imao četiri kilometra u prečniku. Za pomorce sasvim dovoljno.

Jarbus je bio poražen i zadivljen. Popustio je i dozvolio Feničanima da se nasele u njegovoj državi, a želeo je i da uzme Dido za ženu. Ipak, ova ratnica nije želela da mu se preda i radije je skočila u more nego da postane robinja divljeg vladara.

Uprava

Kakvo je bilo uređenje Kartagine do sredine šestog veka pre Hrista nije poznato. Veruje se da su i tada ovim gradom upravljala dva sufeta. U doba Punskih ratova oni su imali jednogodišnji mandat i bili su vladari sa ovlašćenjima sličnim konzulskim u Rimu. Jedina razlika bila je ta što sufeti nisu bili vojskovođe. Ipak, u doba nastanka grada sufeti su verovatno bili predstavnici matičnog Tira i vladali su u njegovo ime. Osim njih, veliku vlast imali su članovi veća staraca, u koje su mogli da uđu samo najbogatiji.

Dugo je Kartagina bila samo kolonija, ali situacija u Sredozemlju se menja: nove imperije napadaju Tir. On gubi uticaj koji je imao, a sve zapadne kolonije okreću se Kartagini. Za to je bio posebno zaslužan Malkus, prognani general koji se vratio u Novi Grad i zaveo tiraniju. On je započeo i sistematsko osvajanje afričke obale i unutrašnjosti, a Kartagina od trgovačkog grada, "ljubavnice mora", postaje veliko carstvo.

Uspon

Posle Malkusa vlast preuzima Mago, osnivač dinastije Magonida. Njegova politika je još agresivnija od dotadašnje: on je po celom Sredozemlju postavio garnizone i svom gradu pripojio sve koji nisu imali snage da se brane. Tada nastaje i moćna plaćenička vojska. Kartaginjani su trgovci i moreplovci - oni ne ratuju. Druge narode plaćaju da to čine u njihovo ime, pa nikada nije bilo neobično u njihovoj vojsci videti grčke, numiđanske, persijske ili egipatske najamnike. Naravno, bilo je tu i Kartaginjana, ali siromašnih. Posebno mesto u njihovoj vojsci zauzimali su slonovi.
A. Ivanović
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 15:06:01
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.079 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.