Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 15:45:19
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Crno kraljevstvo  (Pročitano 1870 puta)
10. Jul 2005, 15:20:54
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Crno kraljevstvo

Nil nije bio jedina kolevka egipatske civilizacije. Južno od prve katarakte prostirala se tajanstvena zemlja nazvana Nubija, koju su naseljavali ljudi crne kože, a najmoćnije kraljevstvo te zemlje zvalo se Kuš.

Pod egipatskom vlašću

Još od nastanka svoje države egipatski faraoni su napadali Nubiju - bogata je bila ova zemlja i iz nje su odnosili zlato, srebro i slonovaču. Naravno, i robove. U doba XVII dinastije Egipćani prestaju samo da pljačkaju ove zemlje - oni ih osvajaju, sve do četvrte katarakte. Tokom devetnaeste dinastije počinje i podizanje gradova, tvrđava i hramova, pa viši slojevi nubijskog stanovništva primaju i egipatsku kulturu. Tada u nastaje i jedno od najstarijih "crnih kraljevstava" sa sedištem u gradu Kermi - Kuš.

Ovo kraljevstvo najviše je ojačalo između XVIII i XVI veka, tokom vladavine Hiksa u Egiptu. Ipak, dolazi do novog uspona zemlje faraona i Nubija i Kuš ponovo postaju plen moćnih osvajača. Ipak, u periodu slabljenja Egipta, početkom prvog milenijuma pre Hrista, vojska se povlači iz Nubije i Kuš jača. Osvaja celu Nubiju i bogate rudnike koje su do tada koristili faraoni. Kušiti premeštaju svoju prestonicu u Napatu. Tada je zapretila nova opasnost: libijski carevi osvajaju Egipat i sa svojom vojskom prete Kušu.

Preokret sudbine

Kralj Kuša u doba libijskih osvajanja bio je Kašta, prepreden i sposoban vladar iz takozvane napatske dinastije. On je uspostavio dobre odnose sa libijskim Bubastidima, a onda krenuo u osvajanja na svoju ruku - pobeđuje Tebu. Egipatsku princezu Šepenopet, vrhovnu sveštenicu Amona u ovom gradu, uspeva da natera da usvoji njegovu kći Amenirdis. Ovo je bio jedan od načina da zavede potpunu kontrolu nad Tebom i bogatom riznicom tebanskih sveštenika.

Zato i nije iznenađujuće što je njegov sin Pijanhi nastavio energičnu delatnost svoga oca. On je osvojio Egipat, nekadašnjeg kušitskog gospodara i sebe je smatrao zakonitim naslednikom faraona, nikako stranim osvajačem.

Faraon iz Kuša

Na jednom natpisu nađenom u Napati Pijanhi sebe naziva "carem, živim likom boga Atuma - blagim bogom", a svog protivnika Tefnahta "vođom zapada". Ipak, taj "vođa zapada" iz Saisa uspeo je da oko sebe okupi mnoge vladare Donjeg i Gornjeg Egipta. Tefnaht se "kreće na jug, na čelu brojne vojske", piše u natpisu, i Pijanhi se odaziva na pozive mnogih egipatskih velikaša okupivši svoju vojsku. U nekoliko bitaka on pobeđuje Tefnahta, a onda stiže do Memfisa i na juriš zauzima ovaj utvrđeni grad - postaje faraon ujedinjenog Egipta i osnivač XXV dinastije.

Povlačenje na jug

Pijanhi možda nije vladao celim Egiptom, ali njegovi naslednici jesu - Šabaka je ujedinio čitavu zemlju, ali već Taharka je morao da se brani od asirskih napada. Ovaj vladar sebe opisuje kao pravog faraona koji se stara o državi, ali kada je 671. godine pre Hrista, Asarhadon sa vojskom došao do Egipta nije mogao da učini ništa da ga zaštiti - morao je da beži.

Asirci, a zatim i Persijanci naterali su Kušite da se povuku na jug. Kada je Napata osvojena 591. godine pre Hrista, Mero, grad u središtu Kuša, postaje nova prestonica, a vladari se okreću zemljama južno od Sahare i postaju posrednik između moćnih država sa severa i srca Afrike iz koga dolaze mnoge blaga.

Jedinstvena kultura

Izolacija od ostalih razvijenih civilizacija tadašnjeg sveta dovodi do toga da kušitska kultura konačno dobija jedinstven oblik - nije više bleda kopija nekadašnjeg Egipta već spoj egipatske i kulture centralne Afrike.

Ali, ne menja se samo kultura već i struktura vlasti. Kraljevi koji sad vladaju moraju da poštuju običajni zakon koji su postavili i utvrdili sveštenici. Vladari se biraju iz kraljevske porodice, ali po ženskoj liniji. To je dovelo do toga da su mnogi vladari bili upravo žene. Kuš sa sedištem u Merou uspevao je da opstaje tokom tri veka, ali, na kraju su ga uništili pripadnici naroda Nuba.
A. Ivanović
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 15:45:19
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.079 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.