Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

TotalCar: Pocetna | Vesti | Specijal | Video | Foto | Test | Akcije | Saveti | Moto
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Cena nafte i remont rafinerija poremetili snabdevanje potrošača  (Pročitano 1890 puta)
28. Jun 2005, 11:45:49
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Cena nafte i remont rafinerija poremetili snabdevanje potrošača
Goriva nedovoljno,sprema se nova cena
Benzin bi trebalo da poskupi za najmanje 3,5 dinara, a dizel oko šest dinara

BEOGRAD - Već dva meseca, iako je sezona poljoprivrednih i građevinskih radova, nema dovoljno goriva, ali iako nema "robe" neprestano se najavljuje poskupljenje, u proseku za 4,5 dinara. Niska cena, kako tvrde uvoznici, je zapravo i presušila rezervoare, pa je Vlada donela odluku o interventnom uvozu 30.000 tona dizel goriva, i obavezala Naftnu industriju Srbije da do 31. jula realizuje uvoz. Međutim, stručnjaci smatraju da nabavka te količine dizela neće utoliti "žeđ" potrošača.

Privatnici, osim toga, s pravom postavljaju pitanje, da li je NIS nedavno morao, u vreme najveće tražnje za dizelom, da remontuje obe svoje rafinerije, što je pokrenulo poremećaj na tržištu. Vlasnici privatnih pumpi tvrde da ih NIS redovno ne snabdeva i u dovoljnim količinama, onako kako je to predviđeno uredbom i ugovorima o uslužnoj preradi.
   
      

Skrivena kontrola cena

Direktor Centra za slobodno tržište Miroslav Prokopijević ocenio je juče da Vlada Srbije, uplašena visokom inflacijom, koja se na godišnjem nivou sada kreće oko 17 odsto, pokušava da spreči povećanje cena koje drži pod kontrolom. "Reč je o cenama energenata i električne energije. U elektroenergetskom sektoru kontrola cena dovodi do opasne kumulacije gubitaka, a u naftnom sektoru do poremećaja na tržištu, odnosno evidentnim nestašicama. To je skrivena inflacija koja će se, sasvim sigurno, videti kada cene budu slobodne", kazao je Prokopijević.
      
      
      
   

Dizela na većini benzinskih pumpi nema, ili ga ima u minimalnim količinama, pa su redovi za gorivo sada već uobičajena pojava. U Beogradu ga ima samo na najvećim pumpama i to onim na regionalnim putevima na izlasku i ulasku u grad. U Novom Sadu gotovo nigde nema evro dizela, a D2 ima na velikim pumpama, ali brzo nestaje. U Pomoravskom okrugu, kao i u ostalim krajevima Srbije nema dizela, a sve ostale vrste benzina mogu se naći. Te vrste goriva nije bilo ni na jednoj pumpi u Čačku i okolini. Prodavac na jednoj od "Jugopetrolovih" pumpi u Leskovcu kaže da dizel nisu dobili duže od 20 dana.

Međutim, resorni ministar Radomir Naumov poremećaj na tržištu goriva pravda tvrdnjom da privatni trgovci nisu ispunili obaveze u energetskom bilansu zemlje.

- Problem nafte u suštini ne postoji. Postoji problem da li se do sada poštovala i kako se poštovala uredba o formiranju cena i uvozu nafte. Nikakvih problema ne bi bilo da se uredba poštovala - rekao je prekjuče Naumov, ali se juče ispravio i izjavio da postoji poremećaj energetskog bilansa, kada je reč o dizelu, jer sada NIS mora da podmiruje celo tržište.

On kaže da će nove cene goriva biti formirane i dalje prema uredbi i da će se "uslovi za poskupljenje steći 5. jula". Međutim, ministar nije mogao da kaže za koliko će tačno poskupeti gorivo. Prema važećoj Uredbi o formiranju cena derivata, benzini bi trebalo da poskupe za najmanje 3,5 dinara po litru, dok bi dizel trebalo da poskupi za oko šest dinara. Od 28. maja do danas, prosek cena sirove nafte tipa "ural" iznosi 51 dolar po barelu, dok je kurs američke valute skočio na oko 69 dinara. To je, u odnosu na važeće cene, više za 20 odsto, s daljom tendencijom rasta oba parametra.

A da se na tome neće završiti govori i podatak da cena nafte na svetskoj berzi stalno raste i približava se novom rekordu od 60 dolara po barelu. Na njujorškoj berzi cena barela za svetlu sirovu naftu za isporuku u avgustu bila je čak 59, 80 dolara. "Sve dok potražnja nafte na globalnom nivou bude jaka, ne možemo očekivati da u kratkom roku dođe do značajnog pada cena", tvrde analitičari. Naumov je juče izjavio da je teško reći koliko će gorivo poskupeti i da je verovatno tačno utvrđen procenat poskupljenja od 20 odsto koji traže privatnici, naglasivši da se maloprodajna cena sada ne može prognozirati. "To su matematičke operacije", dodao je on.
I Krasnić
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.069 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.