Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 23. Apr 2024, 17:42:20
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Covjek i jeste i nije izmislio Boga!  (Pročitano 5106 puta)
23. Maj 2008, 22:11:46
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 10425
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
Naime, neko bi rekao da je bog izmisljen od ljudi. E sad, zasto je to suvisan argument.

Citav svjet je izmisljen od ljudi pa i bog u njemu:

Ono sto vidimo "izmisljamo" ocima, sto cujemo "izmisljamo" usima.
Ako "otkrijemo"  neka naucna, fizicka pravila mi ih "izmisljamo". To je kreativan proces. Pa je tako i spoznaja vise sile "kreativna".

Tako da ako npr bog postoji, a ljudi to ne znaju (pardon - vjeruju) - to je isto kao i da ne postoji.

Percepcija kreira svjet.  "Mislim dakle postojim" Rene  Dekart

« Poslednja izmena: 23. Maj 2008, 22:15:21 od Slagvort »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
mob
Bosch ima centrifugu
Istina je da percepcija kreira svet ali Dekart to nije hteo da kaze svojom izjavom. On je identifikovao covekom misani proces (um) sa njegovom sustinom i bicem - sto je jedna od najvecih zabluda njegovog perioda. Srecom ispravljen je od strane neo-platonista a posebno post-modernista u 20tom veku.

Druga stvar - covek jeste sve stvorio na ovom svetu - sve iluzije koje ga drze zarobljenim u sopstvenom perceptivnom lavirintu u okviru toga i iluziju Boga. Zivi Bog nije stvoren od strane coveka vec postoji izvan nase perceptivne moci dok se zamlacujemo sopstvenim iluzijama. Ipak on postaje sveopsta realnost kada prestanemo da hranimo sopstvene iluzije i okrenemo percepciju ka sebi umesto od sebe.
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 10425
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
Svakako - za Dekarta je misao vrhunac percepcije... ko se slaze nek se slaze - nebitno.

Tvrdnja ove teme - mozda se i ne odnosi na konkretno boga - je da nista ne postoji van percepcije. Percepcija jeste postojanje. Svjest je svjet.
Percepcije pojedinca (subjektivno) ili svih -objektivno.
Mada se objektivno takodje pokusava pripisati apsolutnom necemu i nezavisnom od ljudi - i tu se slicno ne slazem.

Moze postojati u vidu pretpostavke... a to je opet percepcija pretpostavke.

Na ovu misao podstakla me kineska poslovica "Sta se cuje kada drvo pada u prasumi udaljenoj od civilizacije"  -"Ne cuje se nista" 
(E sad mozemo da pretpostavimo zvuk pada drveta po prethodnom iskustvu, ali ako niko nije cuo -nista nije se ni culo)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 594
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
A koja bi bila definicija Boga? Objektivna, t.j. vecine bi bila da je visi entitet u pitanju, nedostizan za sada za nas, ne i mi za njega... nisam siguran. Subjektivno - visi ili nizi entitet u pogledu svesti i svesnosti nisam siguran, ali ipak superioran i moze se osetiti kada ima uslova za to, kada je um prazan.
Smiley
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
mob
Sony xperia
Citat
nedostizan za sada za nas
Mozda je u tome poenta svih dosadasnjih gresaka u vidjenjima, tumacenjima, misljenjima, ...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
mob
Bosch ima centrifugu
A koja bi bila definicija Boga? Objektivna, t.j. vecine bi bila da je visi entitet u pitanju, nedostizan za sada za nas, ne i mi za njega... nisam siguran. Subjektivno - visi ili nizi entitet u pogledu svesti i svesnosti nisam siguran, ali ipak superioran i moze se osetiti kada ima uslova za to, kada je um prazan.
Smiley

To sto si rekao je i tacno i nije (bar iz moje perspektive) - Bog nije superioran entitet odvojen od coveka i univerzuma. Ako je Bog sve i sve jeste Bog kako on/ona moze da bude odvojen od bilo cega i kako moze da bude entiitet (bice sa sopstvenim granicama). Sa druge strane ako je on sve onda smo i mi Bog - pa onda se postavlja isto pitanje - kako mi mozemo da budemo odvojeni od bilo cega ako smo deo svega. Svi smo sve i svi smo jedno - mi jesmo zivi Bog - prividno podeljen (sa razlogom) ali u sopstvenoj sustini uvek kao celina. Samim tim mi jesmo superioran entitet ali se onda postavlja pitanje - superioran u odnosu na sta - kada je sve sto postoji deo nas - samim tim superiornost i inferiornost ne postoji - postoji samo svest o sopstvenom postojanju - ta svest je nerazvojiva bez obzira u koliko se fizickih tela javlja. Isto tako, ti fizicki entiteti u kojima se ta svest javlja nisu nikada inferiorni u odnosu na svest jer je svest deo njihove (nase) sustine.
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 594
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
Upravo o tome - podeljenost, prividna ili ne, ona je fakat, inace i ja prihvatam gnosticko ucenje da je Bozja sustina u svakome od nas. Kad govorim o visem i nizem entitetu mozda nastupam prilicno egocentricno, eto uporedjujem ga sa zivotinjama i ljudima u pogledu svesti, razboritosti, a kazem superioran jer je on ipak okean, mi za sada samo prividno odvojene kapljice.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
mob
Bosch ima centrifugu
Da citiram sam sebe - posto je ceo svet i uopste pojam realnosti funkcija nase persepcije ta realnost funkcionise otprilike ovako:

- Ako primecujes podvojenost bices podvojen - ako primecujes jedinstvo bices jedinstvo. Gledaj stvari onakve kakve zaista jesu i bices i sam sopstvena sustina i istina - gledaj stvari i ljude onakvi kakvi nisu i sam ces biti iluzija i laz. Taj izbor je jedini koji ikada mozemo da napravimo i u njemu lezi sustina naseg postojanja na Zemlji. Mesavina ova dva ekstrema ne postoji - isto kao sto mrak ne moze da postoji tamo gde je svetlo. Svesnost o razlogu prividne podvojenosti je upravo put ka percepciji sveopsteg jedinstva. Primecivanje i shvatanje tog razloga nije isto sto i primecivanje podvojenosti. Nacin koji te vodi ka tome da shvatis da si u zatvoru te vodi ka oslobodjenju iz istog. Na zalost, niko ne moze da te oslobodi iz zatvora ako ni sam ne znas da se nalazis u njemu. Svaka percepcija iluzije jaca tu iluziju - isto kao sto svaka percepcija istine jaca istinu - zakon privlacenja (atrakcije) - jedan od "house rules" ovog univerzuma.

Kada govorim o "gledanju" ne mizlim na gledanje ocima vec na gledanje iza onoga sto oci mogu da vide. A ono sto oci vide je samo prelamanje i refleksija svetlosti - ono sto oci vide nije sustina to je hologramska projekcija onoga sto nas um zeli da vidi (na nekom nivou).
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol
Poruke 243
OS
Windows XP
Browser
Mozilla

Kada govorim o "gledanju" ne mizlim na gledanje ocima vec na gledanje iza onoga sto oci mogu da vide. A ono sto oci vide je samo prelamanje i refleksija svetlosti - ono sto oci vide nije sustina to je hologramska projekcija onoga sto nas um zeli da vidi (na nekom nivou).

Da li si ikada razmisljao o duhovnoj komponenti eksplozije?

Dokle vise ovaj satanisticki pogled na stvarnost u kome je duhovno sve potpuno suprotno od onog fizickog???
IP sačuvana
social share
Nisam ni ateista ni teista i uvek stajem u odbranu jedne od te dve kategorije ljudi kada je ova druga napada.
Ljudi nisu svojom voljom ateisti ili teisti i niko nema racionalan razlog za kritiku jednog ili drugog stava.
Ali zato postoji racionalan razlog za kritiku tvrdnje koje ateisti ili teisti naturaju.

...imbecili i debili ogroman je zbir,
Moj glas danas odlazi u manastir...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 10425
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
Da citiram sam sebe - posto je ceo svet i uopste pojam realnosti funkcija nase persepcije ta realnost funkcionise otprilike ovako:

- Ako primecujes podvojenost bices podvojen - ako primecujes jedinstvo bices jedinstvo. Gledaj stvari onakve kakve zaista jesu i bices i sam sopstvena sustina i istina - gledaj stvari i ljude onakvi kakvi nisu i sam ces biti iluzija i laz. Taj izbor je jedini koji ikada mozemo da napravimo i u njemu lezi sustina naseg postojanja na Zemlji. Mesavina ova dva ekstrema ne postoji - isto kao sto mrak ne moze da postoji tamo gde je svetlo. Svesnost o razlogu prividne podvojenosti je upravo put ka percepciji sveopsteg jedinstva. Primecivanje i shvatanje tog razloga nije isto sto i primecivanje podvojenosti. Nacin koji te vodi ka tome da shvatis da si u zatvoru te vodi ka oslobodjenju iz istog. Na zalost, niko ne moze da te oslobodi iz zatvora ako ni sam ne znas da se nalazis u njemu. Svaka percepcija iluzije jaca tu iluziju - isto kao sto svaka percepcija istine jaca istinu - zakon privlacenja (atrakcije) - jedan od "house rules" ovog univerzuma.

Kada govorim o "gledanju" ne mizlim na gledanje ocima vec na gledanje iza onoga sto oci mogu da vide. A ono sto oci vide je samo prelamanje i refleksija svetlosti - ono sto oci vide nije sustina to je hologramska projekcija onoga sto nas um zeli da vidi (na nekom nivou).

Ovo mi se naj svidja.

E samo... Kako da uopste znamo da je percepcija prava. Na kraju vjera u "pravu" percepciju, je na kraju vjera u sopstvenu, mozda egoisticno. Kako da znamo da je to ona  prava.
 Pretpostavljam na osnovu emocija - "Vjera je odgovor na ono sto neznamo, na osnovu onoga cemu se nadamo". I u tom smislu emocije ... tj

duhovnost mozda upotpunjuju percepciju tj. covjekovu sustinu ( svjet ) u pun krug. Vjerovanje u najbolje.


IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 23. Apr 2024, 17:42:20
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.091 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.