Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 16. Apr 2024, 16:55:05
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ajnštajn: Vera u boga je detinjasta  (Pročitano 4429 puta)
14. Maj 2008, 19:11:19
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.26
mob
Apple iPhone SE 2020
Ajnštajn: Vera u boga je detinjasta
Autor: Blic online | 14.05.2008 - 12:37

“Nauka bez religije je slaba, religija bez nauke je slepa”. Tako je govorio Albert Ajnštajn i njegov čuveni aforizam bio je izvor beskonačne debate između vernika i nevernika, a obe grupe tvrde da je najveći naučnik 20. veka bio baš “njihov”. Malo poznato pismo koje je Ajnštajn napisao, međutim, moglo bi da smiri debate ili da izazove dalje kontroverze o njegovim stavovima, piše Gardijan.

Pismo će biti izloženo na aukciji u Londonu, nakon što je bilo u privatnoj kolekciji više od 50 godina. Dokument ne ostavlja nikakvu sumnju da teorijski fizičar nije bio pristalica religijskih verovanja, koje je nazvao “detinjastim praznoverjem”.
Ajnštajn je to pismo napisao 3. januara 1954. filozofu Eriku Gutkindu koji mu je poslao kopiju svoje knjige “Izaberi život: Biblijski poziv na revolt”. Pismo je dato na javnu prodaju godinu dana kasnije i ostalo je u privatnom vlasništvu od tada. Ajnštajn u pismu kaže: “Reč bog za mene nije ništa više od izraza i proizvoda ljudske slabosti, a Bibilja kolekcija, vredna poštovanja, ali i dalje kolekcija promitivnih legendi koje su ni manje ni više nego detinjaste. Nikakva interpretacija, bez obzira koliko vešta bila, ne može da promeni moje mišljenje”.
Ajnštajn, koji je bio Jevrejin, odbio je ponudu da bude drugi predsednik države Izrael i odbacio je ideju da su Jevreji “omiljen” Božji narod.
“Za mene je jevrejska religija ista kao i svaka druga - najveće detinjasto praznoverje. I jevrejski narod kojem ja rado pripadam i prema čijem mentalitetu imam duboku naklonost nemaju drukčiji kvalitet nego što imaju drugi ljudi. Koliko ja imam iskustva, oni nisu ništa bolji od ostalih. Ne vidim ništa što je “izabrano “u vezi sa njima.
Pismo će biti dato na prodaju na Blumsberi aukciji u Majferu u četvrtak i očekuje se da će dostići cenu od 8.000 funti.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 594
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
Mozda je makar nesvesno hteo reci da je za pravu veru u Boga potrebna detinja vera, kao sto malo nevino dete sve veruje svom ocu... ako je hteo reci da samo slabici i labilni veruju u Boga pogresio je. Uparvo oni ne veruju u Boga vec sumnjaju. Oni su druga krajnost od karakterno jakih dok stvarno ne zagusti. Vernik, pravi vernik - kad coveku vise ne treba "Boze, Boze!", nego postati sam svoj Bog, to nije lako postici, put je tezak, put samospoznaje. Mozda je na to mislio...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.26
mob
Apple iPhone SE 2020
Ajnštajnovo pismo o religiji prodato za 200.000 funti
Autor: Beta, AP | Foto: AP | 16.05.2008 - 13:48

Pismo u kojem Albert Ajnštajn ideju o postojanju Boga opisuje kao plod ljudske slabosti a Bibliju kao "prilično detinjastu", prodato je na aukciji za više od 200.000 funti (250.000 evra), saopšteno je danas u Londonu.

"Bloomsbury Auctions" je naveo da je rukom pisano pismo kupio kolekcionar iz inostranstva, za 207.600 funti, posle grozničavog nadmetanja u četvrtak uveče.
To je više nego 25 puta veća suma od procenjene uoči nadmetanja.
"Blumbsberi" nije otkrio identitet kupca, ali je direktor firme Rupert Pauel  naveo da je reč o osobi "strasno zainteresovanoj za teorijsku fiziku i sve što iz nje proizlazi".
Ajnštajn je to pismo napisao filozofu Eriku Gutkindu januara 1954, godinu dana pre smrti.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 594
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
 200 000 funti za pismo? To moze samo ateist...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5496
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12;
Mudro zbori Ajnštajn. Jasno i precizno je rekao svoj stav. Nažalost, i tad i sad je u manjini.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 443
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
Mozda je makar nesvesno hteo reci da je za pravu veru u Boga potrebna detinja vera, kao sto malo nevino dete sve veruje svom ocu... ako je hteo reci da samo slabici i labilni veruju u Boga pogresio je. Uparvo oni ne veruju u Boga vec sumnjaju. Oni su druga krajnost od karakterno jakih dok stvarno ne zagusti. Vernik, pravi vernik - kad coveku vise ne treba "Boze, Boze!", nego postati sam svoj Bog, to nije lako postici, put je tezak, put samospoznaje. Mozda je na to mislio...

Uveren sam da je to mislio  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 16. Apr 2024, 16:55:05
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.081 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.