Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 17:21:23
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 11
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Messerschmitt Bf 109G-6, Airfix 1/72  (Pročitano 12201 puta)
20. Apr 2008, 22:30:45
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
Postovani prijatelji, maketashi (volim ovaj naziv Smile) virus plemenite vestine baratanja strpljenjem na skucenom prostoru i sa sicusnim komadicima plastike ili cega drugog, da bi isti bili slepljeni a potom bojadisani, uzeo je maha, i kod mene se sada ispoljava njegova 2. faza: "mahnitis maketenzis" tj. neizdrziva zedj za sklapanjem maketa. Ova faza nastupa kad tad, ali zna biti naglo i nezadrzivo pokrenuta razvejavanjem iluzija kod gradnje prve makete. Pacijent, nakon sto redovno uprska stvar na prvoj maketi, sada mahnito zeli dokazati da to nece napraviti ubudece. On podize glavu, moral i duh su mu na visini i bez obzira na onemocalost ili financijsku situaciju, zudno traga za maketom. Ovde je ovisnost u nezaustavljivom pocetnom zamahu. Organizam tek sto je zadovoljen jednom maketom on trazi jos, jos i jos. Toliko o stanju pacijenta. A sad predjimo  na konkretnu boleshtinu. Smile

Dakle, uobicajena Airfix-ova kutijica primamnog izgleda sa lepom ilustracijom na prednjoj strani sl.1 (varijanta home defence tj. odbrane otadzbine sa cilindricnim lanserima granata, ako se ne varam??? Smile) i uobicajenim shemama na poledjini sl.2. Tu su opet dve color sheme:
levo: Messerschmitt Bf 109G-6, Luftwaffe, Home Defence of Germany, 1944
desno: Messerschmit BF 109G-6, JG 53 (Pik As) Luftwaffe, Sicily 1943.

Sheme imaju oznacene sifre boja (sifre za Humbrol boje) koje mene toliko muce.
Sadrzaj sl.3, 4 i 5 se sastoji iz 2 nosaca na kojima su delovi krila, propelera, sedista, pilota, naoruzanja, stajnog trapa i ostali sitni delovi, te iz dva posebne polovine samog trupa. Kabina je data naravno posebno i na prvi pogled deluje veoma solidno, sto se za ostatak bas i ne moze toliko reci, naime, deluje nekako krhko izuzimajuci trup i krila.

Tu je jos i list sa nalepnicama (sl.6), koje meni ne izgledaju lose (malo oni pik asovi mozda nisu idealni - ne znam, sve je jako sitno).

Odmah su me iznenadile dimenzije aviona: on je manji od Fw 190 D-9 (moguce zbog wulfovog dugog nosa), a i nekako sitniji. Uvek mi se cinilo obrnuto. Eto, stalno ucimo o avionima baveci se maketarstvom.

Ali, avaj, malo pomnije zagledajuci uocio sam dosta nedostataka u izradi. Nije to katastrofa, ali duznost mi je da ukazem na to - ovo vise zbog onih koji pocinju sa maketarstvom (kao i ja uostalom) - i prvenstveno zbog samog gitovanja ovakvih propusta. Zasto? Pa, nekada je mozda zgodnije gitovati i izbrusiti vodenom smirglom dok jos nije sklopljeno - laksi pristup i slicno. Odluku o tome cu napraviti kasnije,
a sada evo sta sve ima od toga na delovima (strelicama su obelezena ulegnuca, zarezi, rupe ili pak izbocine koje su verovatno nastale pri livenju plastike; povrsine sa nepravilnostima ili kardinalna neslaganja okruzena su crvenim krugom, a delovi elemenata koji nedostaju  isprekidanom linijom)
sl.6,7,8,9,10 i 11: nedostaci na krilima (ovo nikako ne treba da nas obeshrabri Smile)

Svaki komentar, savet i kritika su dobrodosli.
Nastavlja se Smile

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

PaMeBf109-G kutija a s.jpg
(187.09 KB, 1024x768)
PaMeBf109-G kutija b s.jpg
(237.48 KB, 1024x741)
PaMeBf109-G delovi 01 s.jpg
(224.8 KB, 893x764)
PaMeBf109-G delovi 02 s.jpg
(227.07 KB, 1024x768)
PaMeBf109-G delovi 02 sd.jpg
(155.09 KB, 600x555)
PaMeBf109-G nalepnice s.jpg
(294.17 KB, 930x1024)
PaMeBf109-G delovi 04 s.jpg
(202.71 KB, 1024x768)
PaMeBf109-G delovi 05 s.jpg
(199.38 KB, 1024x898)
PaMeBf109-G delovi 06 s.jpg
(122.29 KB, 678x630)
PaMeBf109-G delovi 08 s.jpg
(226.94 KB, 1024x768)
PaMeBf109-G delovi 09 s.jpg
(165.78 KB, 1024x768)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.27
Izgleda bas zanimljivo, nisam nikad imao tu maketu.
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
Da, zanimljiv je. Evo, jos malo da se "jadam" na kvalitet makete pa prelazim na suvo sklapanje.
Da li je ovo neka serija sa felerima, pa uvalili u Srbiju, ko vele tamo ce da prodje sve Smile, ili im se potkralo, ili je to verovatno i uobicajeno - ne znam ali bice dosta gitovanja i bruskanja:
sl.1: na kormilu pravca gomila hrapavih pruga u vertikalnom smislu i jos neke zrnaste izbocine.
sl.2 i 3: bocni usisnici vazduha za motor - na njima ne samo da su udubine nego bas rupe i to sa obe strane.
sl.4: vertikalni stabilizatori i kormila visine su solidni kao i dodatni spoljnji rezervoar goriva(sl.5) izuzimajuci ipak malu udubinu na njemu, koja se doduse moze protumaciti kao "ulubina nastala usled intenzivnosti akcija" Smile
sl.6 i 7: pozamasne duguljaste udubine sa obe strane "kucista" spoljnjih topova.
sl.8: "rupa od metka" odmah desno od "sofera"
sl.9 i 10: udubljenja i rupe na krilima uz sam koren krila i spoj sa trupom.
sl.11: udubljene i levo od "sofera"

A, mozda i nije cudo sto ima ovih gresaka, jer maketa je uradjena 1980 (sl.12), mada to ne bi trebao biti nikakav razlog.

Sledi spajanje u suvo Smile



Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

PaMeBf109-G delovi 03 sv.jpg
(231.32 KB, 1024x768)
PaMeBf109-G delovi 07 s.jpg
(240.84 KB, 1024x768)
PaMeBf109-G delovi 10 s.jpg
(202.08 KB, 768x1024)
PaMeBf109-G delovi 11 s.jpg
(148.01 KB, 768x1024)
PaMeBf109-G delovi 12 s.jpg
(232.5 KB, 1008x1024)
PaMeBf109-G delovi 13 s.jpg
(176.79 KB, 1024x744)
PaMeBf109-G delovi 14 s.jpg
(155.51 KB, 1024x746)
PaMeBf109-G delovi 15 s.jpg
(147.33 KB, 768x1024)
PaMeBf109-G delovi 16 s.jpg
(126.61 KB, 1024x768)
PaMeBf109-G delovi 17 s.jpg
(128.84 KB, 1024x768)
PaMeBf109-G delovi 18 s.jpg
(144.94 KB, 900x822)
PaMeBf109-G delovi 19 s.jpg
(138.73 KB, 900x613)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
Spojio sam usuvo pilota, sediste, trup i krila  (sl.1,2,3 ostavih na jednoj strani trupa onaj dugi komad plastike -posluzice mozda dobro pri bojadisanju - da ima gde da se drzi).
sl.4: pogled odozdo i spojen propeler, sa strane.
sl.5: lepo se vide ulubine sa donje strane aviona
kuku, lele Smile sl.6: dok se na ostalim delovima trup lepo spojio, ovde je bas razmak a ima i jedna okrugla rupa (? da li je to za montazu necega, jos nisam ni gledao Smile)
sl.7: odstupanje na donjoj strani repa
sl.8: dooobro odstupanje na donjoj strani kod nosaca dodatnog rezervoara ili bombe
sl.9: bas nezgodno odstupanje odozdo, na mestu usisnika vazduha i radijatora. Bice brusenja!
sl.10 i 11: zuuuuumm! ovo malo da odahnem od "problema" koje treba resiti. Posmatran spreda i ovako ovlash sastavljen "meser" izgleda opasno.

@pilot sta mislis koju varijantu da radim? Smile Koloristicki mi je lepsa ona sa zutim krajevima krila, ali ova druga je prava ratna makina sa bombom. Eh, moracu da pogledam da li ima negde da se kupe color sheme i nalepnice za isti tip aviona ali drugih oznaka. Onda bi moglo, ako nadjem iste makete, da se radi vise komada??? Smile Smile  Smile

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

PaMeBf109-G suvSpoj 06 s.jpg
(230.68 KB, 1024x771)
PaMeBf109-G suvSpoj 07 s.jpg
(256.46 KB, 1024x688)
PaMeBf109-G suvSpoj 08 s.jpg
(184.87 KB, 1024x768)
PaMeBf109-G suvSpoj 09 s.jpg
(174.11 KB, 768x1024)
PaMeBf109-G suvSpoj 04 s.jpg
(190.22 KB, 768x1024)
PaMeBf109-G suvSpoj 07 sd.jpg
(70.3 KB, 479x500)
PaMeBf109-G suvSpoj 01 s.jpg
(161.91 KB, 1024x768)
PaMeBf109-G suvSpoj 02 s.jpg
(149.82 KB, 1024x768)
PaMeBf109-G suvSpoj 03 s.jpg
(160.81 KB, 909x756)
PaMeBf109-G suvSpoj 05 s.jpg
(218.21 KB, 1024x695)
PaMeBf109-G suvSpoj 05 sd.jpg
(89.54 KB, 1024x271)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Poznata licnost


Futo fukutsu - Saburo Sakai

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 3671
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
mob
SonyEricsson C702i
Evo i mene...
Stisle me obaveze pa i nisam nesto aktivan...
Sto se same makete tice nije tako losa moze ona da se sredi ima tu podosta prostora za doradu...
Maketa je iz 1980-te godine a ta ostecenja su verovatno (gotovo sam siguran) posledica broja odlivaka i isluzenog kalupa kao i na FW-190D. Imas u odeljku sa knjigama post od Ramona23 sa nekim detaljima o tom avionu...
Dodatnih oznaka ima na trzistu i to bas za Bf-109G-6 i za nase vazduhoplovstvo.
Dobro ti ide za sada a ta ostecenja se mogu srediti mada tesko bez gubitka detalja (naravno predpostavljam da neces urezivati panele na ovom primerku,mozda na nekom drugom) Smile
Pozdrav  Smile
« Poslednja izmena: 21. Apr 2008, 12:10:06 od samuraj77 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
Sve sto si reko, dobro si reko o Samuraju77. Smile Smile Smile Urezivati panele nesu sigurno, da ce se izgubiti ponesto od gitovanja i brusenja - hoce, ali gledacu da to bude sto manje. Sve se to da srediti. Te fotke sa felerima sam namerno postovao racunajuci na eventualne nove ljubitelje ove vestine, kako bi oni mogli da vide da i toga ima ali da to nije strasno. Smile
E, a sto se tice nalepnica koliko sutra cu otici da pogledam sta od toga ima u onoj radnji na N.Bgd-u.
Ramonov post o Fw 190D idem sad da pogledam - znaci pod "knjige"
 Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.27
Znas kako- kako jos uvek ucis da radis probaj da izbegnes nepotrebne zahvate kao sto su nalepnice i slicno. Doradi ako ima nesto bas u kutiji i to je to.

Smile
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Poznata licnost


Futo fukutsu - Saburo Sakai

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 3671
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
mob
SonyEricsson C702i
Znas kako- kako jos uvek ucis da radis probaj da izbegnes nepotrebne zahvate kao sto su nalepnice i slicno. Doradi ako ima nesto bas u kutiji i to je to.

 Smile

Apsolutno se slazem,naravno o nalepnicama razmisljaj tek kasnije...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
Dogovoreno, razumeo! Kad kazu dva majstora...

Sad mi nesto pade na pamet, jesul' nemci imali jos nekog lovca slicnog Me Bf 109 i Fw 190, mislim jednomotorci, lovci? Nesto ne mogu da se setim, mozak mi stao. Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Poznata licnost


Futo fukutsu - Saburo Sakai

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 3671
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
mob
SonyEricsson C702i
U principu su Bf-109,Fw-190A/D bili najcesci pored njih je bilo i Bf-110,Me-262,Do-335...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 11
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 17:21:23
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 1.133 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.