Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Mar 2024, 07:38:41
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Pokajanje  (Pročitano 1019 puta)
18. Mar 2008, 08:18:16
Moderator
Svedok stvaranja istorije


The Pretender

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 19013
Zastava Paradise City...
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Pokajanje

 
Žanr: drama, romansa, ratni
Trajanje: 123 min.
Nagrade: Zlatni globus – najbolja drama, 2008


Glavne uloge:
 Kira Najtli (Keira Knightley), Džejms Makavoj (James McAvoy), Brenda Bletin (Brenda Blethyn), Vanesa Redgrejv (Vanessa Redgrave), Romola Garai (Romola Garai)
 
Scenario:
 Kristofer Hempton (Christopher Hampton)
 
Režija:
 Džo Rajt (Joe Wright)
 


SINOPSIS

Film počinje u Engleskoj 1935. najtoplijeg dana u godini. Pod pretećom senkom Drugog svetskog rata Brioni Talis i njena porodica žive privilegovanim životom bogataša u svojoj ogromnoj viktorijanskoj kući. I dok se porodica okuplja za vikend, mešavina tegobne vreline i dugo potiskivanih osećanja izbija na površinu stvarajući zlokobni osećaj pretnje i opasnosti.

Brioni, pisac u povoju, devojčica je žive mašte. U nizu katastrofalnih nesporazuma ona optužuje Robija Tarnera, sina njihove domaćice i ljubavnika svoje sestre Sesilije, za zločin koji nije počinio. Ta optužba uništava Robijevu i Sesilijinu tek rođenu ljubav i dramatično menja njihov život.

O FILMU

Tokom snimanja filma "Gordost i predrasude" postalo je jasno da je Džo Rajt jedan od najtalentovanijih rediteljskih debitanata u Britaniji. Roman "Iskupljenje" Ijana Makjuana je sledeće što je dospelo u njegove ruke.

Da roman prenese na veliki ekran Rajta je najpre podstaklo pripovedanje iz ugla Brioni Talis, koje se odvija u tri segmenta njenog života. Znao je da će to biti pravi izazov za njega kao režisera.

Rajt je određeno vreme proveo s Kristoferom Hemptonom na adaptaciji knjige. On kaže: "Kada su mi prvi put poslali scenario, primetio sam da je dosta odlutao od romana. Smatrao sam da je knjiga briljantna, pa smo Kristofer i ja počeli iz početka i držali smo se knjige što je više bilo moguće. Knjiga je iluzija, simbol na strani koja stvara pripovest u vašem umu. Koliko je čitalaca, toliko je i verzija knjige. Ja sam napravio adaptaciju koja se dogodila u mojoj glavi dok sam je čitao".

Ijan Makjuan, čija su dela već više puta ekranizovana, znao je da zadatak s ovim romanom neće biti lak. I kao što kaže: "To je neka vrsta razaranja - 130.000 reči mora da vri da bi scenario sadržao 20.000".

Rajtu je bilo važno da odabere glumce sličnog godišta. Imajući to na umu, kada je došlo vreme da se bira Sesilija Talis, prva osoba koja je njemu i kompaniji pala na um bila je Kira Najtli, nominovana za nagradu Akademije za ulogu Elizabet Benet u filmu "Gordost i predrasude".

Kira Najtli objašnjava koliko joj se dopalo što je igrala Sesiliju, lik koji je potpuno drugačiji od bilo kog drugog koji je igrala u svojoj karijeri. "Razlog zbog kog volim ovaj lik je to što je ona žena. Ona zna ko je ona, ali ne zna u kom pravcu treba da krene, pa je sama sa sobom u sukobu. Ona ne shvata da se njoj dopada Robi, s njim je odrasla, i neće da prizna da postoji još nešto osim neke vrste bratsko-sestrinskog odnosa, nešto potpuno drugačije."


Za Rajta je bilo veoma važno da Robija Tarnera, sina kućepaziteljke Talisovih, bistrog mladića koji stiče obrazovanje na Kembridžu zahvaljujući porodici Talis, igra Džejms Makavoj. Rajt kaže: "Džejms je poreklom iz radničke klase, neko koga je delom uništila snobovština porodice iz više klase. On ima dušu i ne boji se da je pokaže. Njegov lik je opisan kao da ima 'optimistične oči', a Džems ih zaista ima."


Najmlađu Brioni Talis igra debitantkinja Sirša Ronan. Nakon niza audicija i potrage za mladom glumicom, Rajtov kasting direktor, Džina Džej, dolazi do Ronanove, 12-godišnje Irkinje koja zrači osetljivošću koja je ne odgovara njenim godinama, što ju je učinilo savršenom za ulogu književnice koja se tek rađa.

Tokom šest nedelja snimanja Rajt je neprestano bio zadivljen talentom koji je Ronanova iskazivala igrajući 13-godišnju Brioni, u osnovi zbunjenu devojčicu koja prema Robiju gaji osećanja koja ne razume, a uz to ima i veoma živu maštu. Ronanova kaže: "Dosta glumaca vuče iz svog emotivnog iskustva i mašte, i to na neki način nadomešta emocije lika koji tumače, i za to nema ispravnog niti pogrešnog načina. Ali Sirša to ne radi, ona naprosto zamisli kako bi to bilo biti Brioni Talis i tako se uživi da je u stanju da oseća i izrazi osećanja drugog ljudskog bića. Mislim da poseduje neverovatan talenat. Svaki dan mi priredi neko iznenađenje i ispuni čuđenjem."

Izazovna uloga 18-godišnje Brioni pripala je Romoli Garai, koja je poslednja izabrana, pa je morala da se prilagodi okvirima koji su već postavljeni za mlađu i stariju Brioni. Romola je pratila način na koji se Sirša kretala i pokušavala da svojim glasom postigne sličan opseg.

Vanesa Redgrejv je najstarija od tri glumice koje igraju Brioni Talis.

O REŽISERU

Džo Rajt (reditelj)
Rođen je 1972. u Londonu. Odrastao je u kreativnoj porodici – njegovi roditelji su vodili svoje lutkarsko pozorište. Rajt je uvek bio okrenut umetnosti, bavio se slikanjem i glumom od malih nogu, ali je verovao da bi mu najbolje išao poštarski posao. Ipak, zainteresovao se za film odrastajući tokom sedamdesetih i osamdesetih. Svoju strast je ispunjavao na starinski način, snimajući film kamerom super-8.

Iako je bio izuzetno bistar i preduzimljiv, Rajt je zbog disleksije bio loš đak. Zahvaljujući snazi njegovih amaterskih filmova i crteža, primljen je u privatnu školu. Kasnije pohađa umetnički koledž Kambervel, gde studira lepe umetnosti i film. Od njegovih kratkih filmova, "Crocodile Snap" (1997) osvaja nekoliko nagrada i nominacija, uključujući i priznanje BAFTA 1998, kao i stipendiju televizije BBC. Počinje da radi na britanskoj televiziji na kultnim mini-serijama "Nature Boy" (BBC, 2000), "Bodily Harm" (Kanal 4, 2002) i istorijskom epu "Čarls Drugi: moć i strast" (A&E, 2003).

Mladi režiser je iznenada uskočio među autore igranih filmova ostvarenjem "Gordost i predrasude" po klasiku Džejn Ostin iz 1813. Kad se prašina slegla, Rajta su pozvali da režira još jednu adaptaciju. Dali su mu roman savremenog književnog diva Ijana Makjuana iz 2001. - "Pokajanje".

Oficijelni sajt

Atonement (2007)
Premijera: FEST 2008. godine





Izvor:Krstarica
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Mar 2024, 07:38:41
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.09 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.