Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 07:58:10
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Vjera vs. Religija  (Pročitano 2017 puta)
07. Mar 2008, 19:46:26
Zvezda u usponu


Agent provocateur iz Silikonske Doline

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1645
Zastava USA
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.26
mob
BlackBerry Torch
E sad, razumijem da naslov može biti malo zbunjujući ali objasnit ću.

Vjera - čovjekov osjećaj spram Boga, Prirode, Svevišnjeg (kako god to zvao). Imenica, glagol joj je Vjerovati.
Religija - (neki to zovu Vjera, u smislu Religije) - Organizacija. Religije: Kršćanstvo, Judaizam, Budizam, Islam itd...

Vjera je osjećaj koji je zajednički sljedbenicima svih Religija. Religije podvojavaju taj osjećaj po samonametnutim organizacionim podjelama.

Monoteističke Religije uče da je Bog jedan, a razlog sukoba nije u tome postoji li Bog nego kako se njemu obraćamo. Razlike su u (po meni trivijalnim) običajima, praznicima itd.

Vjera, osjećaj spram Boga, je zajednička. Pri turbulencijama u avionu i kršćanin i musliman i židov i drugi svoj strah obraćaju Bogu (ovo je samo jedan banalan primjer straha, to ne moraju biti turbulencije, može biti sve drugo - ratovi, poplave, potresi, glad... svi drugi strahovi... samo što sam nedavno bio u takvim turbulencijama da su se i ateisti bogu molili u avionu  Smile ).

Ono što me fasciniria je kako ljudi NE VIDE da je vjera zapravo nešto što djelimo, nešto što nam je zajedničko. Zar je strah potreban da bi u tim nekim beznadežnim trenucima osjetili ti istu VJERU koju su organizirane religije podijelile time podjelivši čovječanstvo?

Eto uvoda u topik. Što mislite o tome?

 
« Poslednja izmena: 07. Mar 2008, 20:23:09 od Sale Nadj »
IP sačuvana
social share
Prije nego odgovoriš na moj post molim lijepo pročitaj moj potpis
              Ja se ovdje uglavnom dobrano zajevavam!

Ignorancija je zdrava za živce. Dakle, ako nisam odovorio na negdje nešto a ti očekuješ moj odgovor, shvati - ignorirao sam to!
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Gom Džabar

Zodijak Cancer
Pol
Poruke 22683
OS
Windows Vista
Browser
Internet Explorer 7.0
Ja imam neku veru ali nemam veru u religiju. Sve bi ja to ocistio jer religija je postala talog prljavstine. Ratovi si pocinjali zbog religije. Crkva je okupana ljudskom krvlju i ne radi za Boga odavno, radi za djavola jer lize dupe politici i mesa se u sve i svasta. Pravi primer je na primer bend Belphegor koji jeste Satanisticki ali to nije vazno svako ima pravo da kaze sta hoce. Crkva je apelovala i oni u pojedinim mestima ne mogu da sviraju, i umesto slika na albumima mora sve biti crno.
Vera je vera i  veruj ali ne sledi lazne pastire koji te vode u vecnu smrt.
IP sačuvana
social share
Србочетничко комунистички фашиста.

Koљем по кућамa.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
mob
Bosch ima centrifugu
To sto te fascinira je slika ljudske svesti. Covek je zivotinja copora - iz copora vuce snagu i smrtno je uplasen izbacivanja iz copora. Taj strah je iracionalan jer bas u izlasku iz copora lezi pravi izvor covekove snage. IZ tog straha covek radije bira pripadnistvo grupi sa striktnim pravilima i ritualima nego prihvatanje cinjenice da sve sto radi u svom zivotu i sve sto mu se desava je posledica njegovih misli i zelja i da za to treba da stosi odgovornost. Svaka organizovana religija samo exploatise ovaj ljudski strah. Svako ko kros religiju dodje do sopstvene sustine i do Boga biva odbacivan (ili sam izlazi) iz te religije - ako ne zvanicno onda to veoma dobro zna u svojoj glavi, ali isto tako i poznaje razloge postojanja religije. Razlog zasto se takvi ljudi ne bore protov religije je zato sto su upoznali put ljubavi. Svaka agresija radja konta-agresiju - jednostavno svako za sebe mora da dodje do spoznaje gde mu je mesto i koji mu je put.
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 07:58:10
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.074 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.