Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Gljive (za moju kumu)  (Pročitano 19245 puta)
28. Jul 2003, 03:32:08
Veteran foruma
Zvezda u usponu


Legum servi sumus ut liberi esse possimus.

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 2135
Zastava tako blizu, a tako daleko
mob
SonyEricsson 


Dakle iduća se baš ne preporučuje kao poslastica na vašem stolu, ali možda netko zna neki specijalitet s nekom drugom gljivom.


Prilikom šetnje kroz čudesni svijet gljiva potrebno je prvo naučiti ono što je najopasnije a to je
ZELENA PUPAVKA
Amanita phalloides (Vaill. ex Fr.) Secr.
Mlada zelena pupavka zatvorena je u bijeli vanjski jajoliki ovoj (velum universa-le). Donju stranu klobuka prekriva kožasti zastor (velum partiale). Kako mlada gljiva u ovoju raste, stručak i klobuk se
izdižu i pritiskom rastrgnu vrh ovoja, Gljiva se oslobodi, a ostatak vanjskog ovoja ostaje uz donji dio zadebljala stručka. Debeli se kožasti ovoj obično rastrgne samo na vrhu i gotovo cijel ostane uz stručak, pa zato na klobuku obično nema krpica. Kad se rastom širi i klobuk, s vanjskog ruba klobuka otkida se i zastor koji u mlade gljive prekriva listiće. Ostaje pričvršćen samo na stručku na kojemu ostaje visjeti poput krilca, ovratnika ili orukvice.

Klobuk: promjera 4 —15 cm, isprva sferično ispupčen, poslije spljošten, s glatkim rubovima. Površina mu je suha, sjajna, vide se vlakna koja teku iz sredine prema rubu. Klobuk je u različitim nijansama maslinastozelene boje, smeđezelen, žut ili bijel, u sredini obično tamniji. Na klobuku samo izuzetno ostaju bijele krpice.

Trusište: listići bijeli, gusti, široki, različito dugački, uza stručak slobodni, zaobljeni, u mlade gljive prekriveni bijelim zastorom. Otrusina bijela.

Stručak: 6—13 x 0,8—2 cm, bijel do svijetložut, vitak, gore uži, stupast, donji gomoljasto zadebljali dio okružen je bijelom kožastom ljuskom, ostatkom ovoja (velum universale), koja leži duboko u zemlji tako da je lako možemo previdjeti.Ostatak bijelog ili žućkastog kožastog zastor (velum partiale) na stručku gladak je ili sitno naboran, a
ispod njega na stručku su zelenkaste poprečne pruge. Na prerezu je isprva pun, a poslije šupalj.

Meso: bijelo, ispod kožice u klobuku zelenkasto, neizrazita okusa. Mlade gljive nemaju mirisa, a stare mirišu donekle slatkasto.

Vrijeme rasta: od srpnja do listopada.

Stanište: na kiselu tlu, u bjelogoričnoj (hrast, bukva, kesten, grab) ili mješovitoj šumi, a u planinskim područjima i ispod četinjača.

Upotrebljivost: nejestiva, otrovna, smrtno opasna. U našim krajevima prouzrokuje 90% trovanja gljivama koja uz znakove faloidinskog sindroma završavaju smrću. Jedan jedini klobuk sadrži količinu otrova smrtnu za odrasla čovjeka.

Mogućnost zamjene: trovanje zelenom pupavkom posljedica je njezina zamjenjivanja s jestivim vrstama gljiva koje imaju zelen, žut ili bijel klobuk ili vjenčić na stručku. Do zamjene također može doći ako sakupljač ne otrgne cijelu gljivu, tako da u zemlji ostane donji zadebljali dio stručka s ostatkom vanjskog ovoja. Zelenu pupavku zamjenjuju sa sunčanicama, koje na visoku vitkom stručku imaju pomični vjenčić, i pečurkama, koje nemaju ovoj, a trusište im je ružičasto i poslije tamnosmede. Golubače sa zelenim klobucima nemaju vjenčić na stručku ni vanjski ovoj. Zelenka, Tricholoma f/avovirens (Pers. ex Fr.) Lund., sva je zelena, osim klobuka ima zelene i listiće i stručak, na stručku nema vjenčić, nema ni ljusku. U zelene muhare su, međutim, listići i stručak bijeli. Žućkasta pupavka i svijetložuta munara imaju uz donji dio stručka ostatak vanjskog ovoja što tijesno priliježe, a ne široke i mlohave ljuske kao zelena pupavka. Potreban je veliki oprez kod branja puhara Lycoperdon perlatum. Puhare je uvijek potrebno prerezati da se lijepo vide svi dijelovi gljive u unutrašnjosti, a puhare nemaju te karakteristike.

TROVANJE ZELENOM PUPAVKOM

Trovanja koja izazivaju gljive iz porodice Amanita phalloides, verna, virosa, phanterina uglavnom su faloidinskog tipa, što znači da je većina trovanja sa smrtnim posljedicama došlo baš zbog konzumiranja neke od ovih gljiva. Oštećenja organizma koja nastupaju prilikom trovanja pupavkama vrlo su teška jer djeca umiru u gotovo 100% slučajeva , ako se pravilno ne liječe. Znakovi trovanja nastupaju već za 6-24 sata.Najprije se pojavljuju bolovi i grčevi u trbuhu, mučnina sa povraćanjem, jaki proljevi te obilno znojenje. Uz to se javlja jaka žeđ, udovi postaju hladni i počinju grčevi u listovima. U organizmu nastupaju jaka oštećenja jetre , te znakovi karakteristični za prestanak rada bubrega. Ako se bolesnik pravovremeno ne počne liječiti u 50% slučajeva nastupa
smrt.Oštećenja trovanjem pupavkama pripisuju se djelovanju amatoksina te alfa amanitin koji je najtoksičniji među njima.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol
Poruke 6424
Ovo nikako ne probati sa pupavkama                   izvinte ali ovaj izraz mi je jako smesan,zna kum zasto  Smile
 
"Sanjine Pupavke"      

Potrebno:

-1/2kg pecuraka (ne pupavki,vec neke jestive) Smiley
-1 pavlaka
-tvrdi sir (po zelji)
-salama (po zelji)
-2 jajeta
-zacini,so,biber,crvena paprika...

priprema:

Oljustiti pecurke i oprati,odseci im noge i kapicu izdubiti kacikicom,sve sastojke izmesati i puniti izdubljene kapice pecuraka,staviti u tepsiju i u rernu na 180 stepeni, pola sata... Sluziti vruce kao prilog jelu... Prijatno Wink
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol
Poruke 5190
Imam i ja recept!

400gr (tako pakuju) jestivih pecurki
Jedna pavlaka
Jedan lukAC  Smile  crni
Malo mleka
So, biber i ostali zacini

Pecurke iseci na kolutove, nogice takodje i staviti ih u kljucalu posoljenu vodu, to bariti oko 5 minuta, iscediti. Sipati malo ulja u serpu, iseckani luk i prziti dok luk ne dobije staklastu boju, naravno uz dodavanje malo vode, kad luk bude gotov dodati brasna, kasiku dve, zavisi koliko ste sipali ulja i vode, malo prziti i dodati umucenu pavlaku a zatim i pecurke, dodati malo mleka, treba manje od deci, koliko da bude kao sos, ovo zavisi od kolicine brasna kojeg ste stavili, zatim dodati zacine, so, biber, majcinu dusicu, bosiljak, persun itd, ko sta voli, ovo sv moze a ne mora i malo limuna...
Odlicno je kao sos preliv i ide uz svo moguce meso pecenja itd a kao hladno moze da se maze na hleb Smile  Smile  Smile
IP sačuvana
social share
William Boetcher:"Teskoce i borbe koje imamo danas, nisu nista drugo nego cena koju moramo da platimo za pobede koje nas cekaju sutra."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol
Poruke 6424
Pečurke pečene na žaru.

To je vrlo dobar način za spremanje različitih sunčanica, mlečnica i rujnica. Drške se posebno peku ili odbace. Umesto na žaru mogu se peći i na ploči šporeta, u peći ili na tiganju koja se stavi na plinski šporet. Pečurke se namoče u rastopljeni sirovi maslac da ga dobro upiju, zatim se posole i pobibere. Na žar se polože sa listićima na gore. Nakon nekoliko minuta pečurke se okrenu i peku na drugoj strani. Ponekad su pečurke pečene za nekolko trenutaka. Ponudite ih odmah.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol
Poruke 6424
Musaka od pečurki.

Potrebno je :
250g pečuraka,
300g mlevenog mesa,
2 glavice crnog luka,
malo mleka.

Klobuke dobro oprati, osušiti i posoliti, uvaljati ih najpre u brašno, zatim u dobro umućena jaja i na kraju u mrvice (ili ponovo u brašno). Pržiti u vrelom ulju s obe strane, do zlatno smeđe boje. Možete ih soliti i naknadno. Prelijte ih tartar sosom i služite. Priprema: isecite po širini pečurke, posolite i ostavite malo da odstoje, zatim ih dinstate. U posebnom sudu pržite mleveno meso sa crnim lukom, dodate malo aleve paprike, soli, bibera i peršunovog lista po ukusu. Ređate red pečuraka, red mesa sve dok ne utrošite sav materijal. Gotovu masu zapecite sa pavlakom u kojoj ste razmutili malo mleka. Služite sa zelenom salatom.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma


Bez Kralja ne valja

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 36126
Zastava Tamna Strana Meseca
mob
Apple Kineska kopija
Nisam izdrzao da citam bez komentara, jer citajuci Vase kulinarske carolije covek mora odmah da se odvoji od PC-a i da krene u pravcu frizidera. Nedaj Boze da neko praznog stomaka cita ove stranice...
Svaka Vam cast i samo tako dalje, pre neki dan sam iznenadio suprugu sa jednim receptom sa ovih stranica i dobio (dibili)  sam cistu desetku...
Sa nestrpljenjem ocekujem nastavak Vaseg pisanja....
IP sačuvana
social share
Za sve nase [Lobotomiste], igrajte se i vi
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol
Poruke 6424
Radovane drago nas je Wink Ako je tako bice jos recepata samo za tebe Smiley ako treba pomoc oko spremanja necega javi se Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma


Bez Kralja ne valja

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 36126
Zastava Tamna Strana Meseca
mob
Apple Kineska kopija
hvala, javicu se.
Kada sam dosao u Nemacku posto nisam mogao zvanicno odmah da pocnem da radim, radio sam u kujni jednog od najcuvenijih francuskih restorana u Nemackoj. Bogami tamo je trebalo najmanje dva tri meseca da se rezervise mesto unapred ali jos gore bez 500€ nije bilo vecere za dvoje... Tako da sam tamo imao srecu da naucim i da kuvam ali najveca fora je bila da sam ja jednom nesto spremao za moju dusu te probala gazdarica i od tada se nedeljom jelo samo sto sam ja kuvao. Poenta svega je da je osoblje jednog od najboljih francuskih restorana u Nemackoj jelo srpsku hranu.... Smile  :wink:
IP sačuvana
social share
Za sve nase [Lobotomiste], igrajte se i vi
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol
Poruke 6424
Pa mogao bi da podelis as nama to jelo "za tvoju dusu" Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma


Bez Kralja ne valja

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 36126
Zastava Tamna Strana Meseca
mob
Apple Kineska kopija
Ma to jelo je sto ga svi znaju i to je najobicnija musaka od plavog paradjza, a spremao sam im isto nasa svakodnevna jela, na primer sarmica od vinovog lista, ili podvarak sa projom i naravno sto je u duhu ovog naseg foruma pravio sam im burek sa sirom, ali medju nama receno to je ipak bila gibanica.
Trenutna okupacija mi je Azijska kujna i naprimer danas je kod mene bilo za rucak Nazi Goreng sa curetinom... Ajd da pitam sta je kod Vas bilo danas za rucak?
IP sačuvana
social share
Za sve nase [Lobotomiste], igrajte se i vi
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.075 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.