Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 23:15:22
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Komunizam kao vizija ili utopija  (Pročitano 3208 puta)
30. Maj 2005, 06:57:39
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Komunizam kao vizija ili utopija       

UVOD

Na ovom mjestu bih rado prodiskutovao o temi koju izbjegavaju mnogi malogradajni, a koja je decenijama okupirala veoma cijenjene evropske intelektiualce i mislioce - o marksistickoj viziji buducnosti. Za pocetak bih sumirao neke moje ideje koje sam postirao na CB ali pod raznim podforumima.

Karl Marx

Karl Marx je bio veliki vizionar. Ne samo da je njegova ideja snaznno uticala na zbivanja u skoro dva stoljeca, ona je jos uvijek aktuelna. U posljednje vrijeme se govori o globalizaciji, novim tehnologijama. Ljudi se pitaju kuda ide ovaj svijet. Vise niko ne vjeruje da ce se ovakav drustveni poredak moci odrzati i mnogi se pitaju da li kraj kapitalistickog poretka mnogo blizi nego sto to mozemo i ocekivati. I kakav ce biti poredak novog globalnog drustva. Da li upravo ono drustvo o kom je Karl Marx pisao jos prije skoro 200 godina

Globalizacija kao evolucija u komunizam

Da li je globalizacija u stvari evolucija kapitalistickog drustvenog sistema u komunisticki, onako kako ga je zamislio Karl Marks.

Zamislite sljedecu situaciju: virtuelna banka u kojoj svi korisnici placaju mjesecnu clanarinu i svi su povezani na jedinstvenu mrezu: Novac mozes podici po potrebi tako sto ces samo zatraziti koliko ti treba, a sistem ce od drugih posudjivati samo visak koji ostali korisnici trenutno ne koriste. Time bi se optimirala upotreba novca, a banke bi zivjele od pretplate korisnika.

Karl Marx je bio veliki vizionar. Ostavimo sada po strani Engelsove egzaltirane tekstove o svjetskoj revoluciji i koncentrisimo se na Marxove vizionarske studije buduceg drusva.

Internet

Sve ukazuje na to da se kapitalisticko drustvo transforimise u jednu sasvim drugu globalnu drustvenu formu. Inernet je tek pocetak i zasnovan je na komunistickom principu. Pa cak i na pocetku mozemo vidjeti da znanje i inforimacije postaju dostupne svima koji su dio sistema, znaci mreze. Grid-Copmuting je drugi korak ka konacnoj globalizaciji ekonomije i drustva.

GRID-COMPUTING

Grid je sistem zasnovan na nevjerovatno jednostavnom rpincipu da svaki komjuter u mrezi radi viskom svoga kapaciteta za druge, znaci za cjelinu. To je upravo komunisticki princip.

Na taj nacin nastaje planetarni superkomjuter cije sposobnosti u ovom trenutku niko ne moze ni zamisliti. Cak ni oni koji stvaraju taj sistem nisu sposobni to zamisliti. Dovoljno je da u mrezi od milijardu povezanih komjutera svaki radi djelicem svoje snage za nekog drugog. Sudeci po intenzitetu radova na GRID-COMPUTING sitemu, za nekoliko godina (a mozda cak i ranije) cemo imati i drugi tehnoloski preduslov za komunizam. Ne Matrix nego GRID!

Virtuelni kapital

Posto se i sam kapital virtuelizira i koncetrise u virtuelnu planetarnu banku, realno je ocekivati da ce se cio kreditni planetarni sitem zasnivati na istom principu. Ako si tio GRID-a, interneta i ekonomskog sitema, tada ces placati mjesecno na neki nacin usluge svojoj banci (mozda preko telefonskogracuna ili kreditne kartice) i moci ces da koristis virtuelni novac po potrebi. Potrebe ce biti odredjene uslovima ili jos bolje receno raspolozivim globalnim resursima.

Zakljucak

Internet je ocigledno tak prva faza ka potpunoj tehnoloskoj virtuelizacije svijeta. Ne samo sto su informacije postale dostupne svima koji su dio sistema, to ce za godinu-dvije postati GRID, virtuelni mega komjuter koji ce biti sastavljen od mreze funkcionalno povezanih stotina miliona, pa cak i milijardi, komjutera, a cio sistem ce biti potpuno automatizovan i autonoman. Svako od prikljucenih korisnika ce pojacavati zajednicki sistem koji ce se ponasati kao centralni mega-komjuter milionima puta jaci od najbrzeg sadasnjeg super-komjutera i svako od korisnika ce po potrebi moci koristiti taj zajednicki virtuelni racunar.

Posto ce se proizvodjna i onako automatizirati i robotizirati, sta je ostalo ljudima nego da koriste sistem po potrebi. Mi sada veoma jasno mozemo vidjeti kako zaista izgleda komunizam i nacin kako se do njege dolazi. Globalizacija i virtuelizacija novca je sljedeci korak. Tako ce se informacije, komjuterska snaga, elektricna energija kao zajedniko bogatstvo koristiti po potrebi kao sto se sada umivamo i tusiramo po potrebi.

Autor nepoznat.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2143
Zastava Subotica
mob
Ericsson T65
Pa sada, pokusao sam da razumem tekst i sta je autor hteo reci. Ako sam dobro razumeo, u toj GRID mrezi svakim prikljucenjem povecava se kapacitet mreze, i mogucnost korisnika na individualnom nivou. To znaci recimo ovo! Ako ja imam 512 MB rama, a hocu da koristim neki zahtevan spftware za sta mi treba vise, ja se mogu pozvati na sistem koji ce mi pronaci korisnka koji trenutno neiskoristava dovoljno svoje ram resurese, pa cu pozajmiti odredjenu kolicnu rama dok ne zavrsim posao! Hm...interesantno razmisljanje, ali ne znam zasto bi to bio komunisticki princip? Komunisticki princip kaze da nema privatne svojine i da je sav kapital u vlasnistvu drzave! E a da nije bilo velikh korporacija i bogatuna kao sto je Bil Gates il Macintosh, mi ne bi danas imali ni internet, a kamoli stremili ka tom GRID computingu. Prema tome ako se jednog dana napravi taj GRID computing to ce opet biti zasluga kapitalizma, ali nikao i nekakav prelazak na komunizam. Preci cemo u komunizam onog dana kada svaki covek osim drzavnih poglavara bude imao u svojoj glavi cip, i kada ga drzava bude kontrolisala, a prethodno mu se oduzme sav kapital. Onda ce zavladati komunizam tj utopija a ne blagostanje. Pocetak kraja covecanstva.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Pokusacu da preformulisem...
Grid funkcionise po principu da svi racunari koji su u njemu mogu ako im je potrebno koristiti sve slobodne resurse = svako daje koliko moze a uzima koliko mu treba.
To i jeste ideja komunizma.
Samo sto to cak i sa kompjuterima moze raditi samo ako nemas nekog idiota koji ce namerno sabotirati.. u teoriji je savrseno Wink
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Krajnje beznadezan


vid' noge, prava transformerska :chuckel:

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 14402
Zastava beograd
"svako daje koliko moze = svako uzima koliko mu treba"

samo i samo ako stoji znak = ili >(vise).

svako daje koliko moze < svako uzima koliko mu treba, bas i ne izgleda realno.
IP sačuvana
social share
u pocetku sam krenuo slabo,a onda sam naglo popustio...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Dole eksplatatori i eksplatisani -- Ziveli ljudi

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 210
Komunizam se moze posmatrati kao najvisi stupanj u razvoju ljudskog drustva (svi vi morate da se slozite da se drustvo razvija tokom vremena i da drustveni odnosi nisu isti sada i pre 1000 godina). Zasto najvisi? Zato sto u tom drustvu covek je jedino covek i nista drugo (u tom drustvu postoje samo dve suprotnosti muskarac-zena, bez drugih kao sto su bili rob-robovlasnik, kmet-feudalac, a danas radnik-kapitalista). Covecanstvo definitivno tezi tom odnosu, a mozda ga nikad nece ni dostici. Zbog toga se kaze da je komunizam utopija.
To je jedino pravo definisanje komunizma: Ssvako uzima, svako daje, kontrola drzave, oduzimanje imovine - to sve nema veze sa "pravim" komunizmom.
Marks kao covek koji je prvi uocio ovaj fenomen samo je pokusao da predvidi koji je sledeci stepen posle kapitalizma. Kapitalizam se razvija, a kad dostigne svoj vrhunac... sta dalje?

IP sačuvana
social share

PROLETERI SVIH ZEMALJA UJEDINITE SE
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 23:15:22
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.09 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.