Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 08:28:37
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Branko Đonović  (Pročitano 1087 puta)
28. Jan 2008, 13:54:18
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.25
mob
Apple iPhone 6s
Branko Đonović

Branko Đonović (1916-1944), grafički radnik i narodni heroj Jugoslavije; zajedno sa Slobodanom Jovićem radio u ilegaloj štampariji CK KPJ u okupranom Beogradu (1941-1944).

Rođen je 25. avgusta 1916. godine u selu Tonicima, kod Bara. Veoma rano je ostao bez roditelja, pa je izvesno vreme živeo kod rođaka, siromašnih seljaka. Njegova starija sestra Ljubica, radila je na tuđim imanjima i po kućama. Posle završene osnovne škole, u rodnom selu, radio je kao vodonoša na izgradnji puteva u Crmnici.

Na poziv jednog daljeg rođaka, došao je u Beograd, da kod njega služi i da se školuje. Posle četvrtog razreda gimnazije pošao je na grafički zanat i posto je mašinist. Kao dobar poznavalac posla i perspektivan radnik, 1937. godine poslat je na specijalizaciju u Nemačku.

Kad je, juna 1941. godine organizovana nova štamparija CK KPJ, Đonović je, po odobrenju partije, nabavio štamparsku mašinu i automobilom je prebacio iz Zemuna u Beograd, na Banjički venac, gde se završavao rad na zgradi u kojoj je trebalo smestiti štampariju. Kada mu je Svetozar Vukmanović Tempo ponudio da radi u štampariji, Branko je prihvatio i predložio da s njim radi i slovoslagač Slobodan Jović. Nešto kasnije, na rad u štampariju su došle i dve derugarice, a povremeno je dolazio i Đorđe Andrejević Kun.

Ilegalna štamparija na Banjikom vencu je bila u posebnim vezama s CK KPJ i Vrhovnim štabom NOVJ. Njeni članovi su morali da rade najodgovornije i najrizičnije poslove. Zgradu su napuštali samo kad su iznosili stvari, nabavljali materijal za rad i zbog održavanja veza s rukovodstvom.

U tajnom skrovištu zgrade, Branko i Slobodan su sami montirali mašine. Pored štamparske mašine i potrebnog materijala, u skladištu je bio i radio-aparta, oružje i drugo. Radilo se izuzetno brzo i požrtvovano. Celi sistem donošenja, odnošenja i predaje materijala, kao i proces štampanja, bili su organizovani po svim načelima ilegalnog rada KPJ i izvanredno tehnički vođeni.

Pored rada u štampariji Branko je radio i druge poslove. Izlazio je u grad da donesi materijal do štamparije, a kada su policijski prepadi postali save češći i oštriji, naoružan pištoljem i bombama, Branko je po gradu pratio drugarice koje su raznosile materijal.

Štamparija je radila od 1. avgusta 1941. do 31. avgusta 1943. godine. U tom periodu, u njoj je štampano: pet brojeva "Biltena Vrhovnog štaba"; sedam brojeva "Glasa"; "Proleter" za 1942. godine; brošura sa zbirkom tekstova iz "Borbe", koja je tada izlazila na slobodnoj teritoriji; proglas CK KPJ od 7. novembra 1942; proglasi PK KPJ za Srbiju od 1. jula i 7. septembra 1942, marta i 1. maja 1943. godine; proglas CK SKOJ-a od 7. novembra 1942; "Istorija SKP(b)", "Osnovi Lenjinizma", "Klasa proleterijata i partija proleterijata" i drugi materijali, leci, radio-vesti i drugo. Sve je rađeno brzo, Bilo koja vest iz sveta, govor nekog državnika i drugo štampani su najkasnije za 24 časa. Beograd je bio zasut lecima ove štamparije; knjige, brošure, direktive, uputstva i drugo stizali su u sve krajeve zemlje. Iako su policija i Gestapo, uporno tragali, vršili prepade na druge legalne štamparije, tražeći u njima ileglnu štampariju, ona je ostala neotkrivena sve do kraja rata.

Prestala je da radi kada su Nemci, 31. avgusta 1943. godine, naredili da se u roku od 3 dana isele svi stanari Banjičkog venca 12 i susednih kuća, da bi se u te zgrade uselili njihovi oficiri. Izneta je mala štamparska mašina i nešto materijala, a drugo je ostalo u skladištu.

Krajem oktobra 1943. godine Branko i Slobodan su iz privremenog skloništa, u kome je bio posle napuštanja štamparije, došli u Krajinsku ulicu broj 24, gde je na još početku okupacije bilo pripremljeno sklonište za potrebe štamparije. Krajem godine, nova štamparija je počela da radi, i radila je do 28. jula 1944. godine. Njen rad je takođe značajan za NOP, naročito u Beogradu i Srbiji.

Kada je došlo do provale štamparije, Gestapo i Specijalna policija su 28. jula 1944. godine opkolili kuću u Krajinskoj 24, a zatim su počeli pretres i hapšenje stanara koji su živeli u zgradi. Za to vreme su Branko i Slobodan uspeli da spale i unište dokumentaciju i arhivu štamparije. Kada su policajci krenuli u skladište, dočekani su bombama. Branko i Slobodan su izvršili samoubistvo.

Za narodnog heroja proglašen je 30. aprila 1946. godine.

Literatura

Narodni heroji Jugoslavije, "Mladost" Beograd, 1975. godina

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 08:28:37
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.072 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.