Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 07:33:38
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Čuiči Nagumo  (Pročitano 1417 puta)
01. Jan 2008, 20:56:05
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.25
mob
Apple iPhone 6s
Čuiči Nagumo

Admiral Čuiči Nagumo
Rođen:   25. mart 1887.
Jamagata prefektura, Japan
Preminuo:   6. jul 1944.
Japan
Služba:    Japanska carska mornarica
Godine službe:   1908. - 1944.
Čin:   Admiral
Komandovao:   Razarači: Kisaragi; Momi
Naka
11. divizija razarača
Takao
Jamaširo
8. divizija krstarica
Torpedna škola
3. divizija krstarica
Pomorski ratni koledž
1. divizija nosača aviona
1. vazduhoplovna flota
3. flota
Pomorska baza Sasebo
Pomorska baza Kure
1. flota
Flota centralno pacifičke oblasti
14. vazdušna flota[1]
Bitke/Ratovi:   Drugi svetski rat
*Napad na Perl Harbur
*Indijsko okeanski prepad
*Vazdušni prepad na Darvin
*Bitka za Midvej
*Bitka kod istočnih Solomona
*Bitka kod Santa Kruz ostrva
Odlikovanja:   Orden izlazećeg sunca (2. stepena)
Orden izlazećeg sunca (3. stepena)
Orden zlatnog sokola (3. stepena)
Orden svetog blaga[1]

Čuiči Nagumo (japanski:南雲 忠一) (25. mart 1887. - † 6. jul 1944.)[2] je bio admiral japanske carske mornarice u Drugom svetskom ratu.

Rani period

Nagumo je rođen u gradu Jonezava, u Jamagata prefekturi na severu Japana, 1887. godine. On je diplomirao u 36. klasi japanske carske pomorske akademije 1908. godine, kao 8. na rang listi od 191. kadeta. Kao podoficir služi na krstaricama Soja, Nitaka i oklopnom krstašu Nišin. Nakon unapređenja u čin Esign (ekvivalent: Zastavnik) 1910. godine, on služi na oklopnim krstašu Azama.

Po završetku torpedne škole i pomorske artiljerijske škole, on je unapređen u čin Sub-lieutenant (ekvivalent: Poručnik Korvete) i služi na razaraču Aki, pa na razaraču Hacujuki. Nagumo je 1914. godine unaprešen u čin Lieutenant (ekvivalent: Poručnik Fregate) i prelazi da služi na bojni krstaš Kirišima, a zatim na razarač Sugi. Njegova prva komanda nad jednim brodom počinje 15. decembra 1917. godine - razarač Kisaragi.

Nagumo završava pomorski ratni koledž, i unapređen je u čin Lieutenant commander (ekvivalent: Poručnik Bojnog Broda) 1920. godine. Njegove specijalnosti su bile: torpedo i taktika razarača. Od 1920. do 1921. godine on je komandovao razaračem Momi, ali je ubrzo prebačen na obalne dužnosti u sklopu Admiraštaba. On je unapređen u čin Commander (ekvivalent: Kapetan Korvete) 1924. godine. Od 1925. do 1926. godine, Nagumo je pridružen japanskoj misiji koja je proučavala taktiku pomorskog ratovanja i opremu u Evropi i Sjedinjenim Američkim državama.

Nakon povratka u Japan, Nagumo služi kao instruktor na carskoj pomorskoj akademiji u periodu od 1927. do 1929. godine. Nagumo je unapređen u čin Captain (ekvivalen: Kapetan Fregate) novembra 1929. godine i preuzima komandu nad lakom krstaricom Naka, a od 1930. do 1931. godine, komanduje 11. divizijom razarača. Nakon službe na administrativnim mestima u periodu 1931. - 1933. godine, postaje komandant teške krstarice Takao od 1933. do 1934. godine, pa bojnog broda Jamaširo u periodu od 1934. do 1935. godine. Unapređen u čin Kontra-admirala 1. novembra 1935. godine.

Kao Kontra-admiral, Nagumo komanduje 8. divizijom krstarica koja pomaže pokrete japanske armije u priobalnim delovima Kine, patrolirajući po Žutom moru. Kao jedan od vodećih oficira grupe militarista u floti, on je naglo napredovao u karijeri zbog političke pozadine.

Od 1937. do 1938. godine, komandovao je torpednom školom, a u periodu 1937. - 1938. on je komandant 3. divizije krstarica. Nagumo je unapređen u čin Vice-admirala 15. novembra 1939. godine. Od novembra 1940. do aprila 1941. godine, Nagumo komanduje pomorskim ratnim koledžom.

Drugi svetski rat

Dana, 10. aprila 1941. godine, Nagumo postaje glavni komandant 1. vazdušne flote japanske mornarice, borbene grupe nosača aviona, uglavnom zbog svog visokog čina. Mnogi savremenici i istoričari sumnjaju u njegove sposobnosti za ovo komandovanje, navodeći njegov nedostatak bliskosti sa mornaričkim vazduhoplovstvom.

U to vreme, on je već vidnjivo ostario, fizički i psihički. Fizički, on je bolovao od artritisa, koji je najverovatnije nastao kao posledica bavljenja kendo mačevanjem u mlađim danima. Psihički, postao je oprezan oficir, koji je trošio svaki delić svog vremena na taktičko planiranje svake operacije u kojoj je bio uključen.[3]

Admiral Nišizo Cukahara je izrazio sumnju u njegovo postavljanje, i izjavio; „Nagumo je bio oficir stare škole, specijalista za torpeda i površinski manevar... On nije imao nikakvu predstavu o sposobnostima i mogućnostima mornaričkog vazduhoplovstva“. Kod kuće, Nagumo nije opisivan sa ljubavlju. Jedan od njegova dva sina ga je opisao kao zamišljenog oca koji je bio opsednut (a kasnije i razočaran) pritiskom na svoje sinove, da slede njegov korak u mornarici. Suprotno, Nagumovi mlađi oficiri u mornarici su na njega gledali kao figuru pedantnog oca, kakvi njegovi sinovi nisu bili.[4]

Ipak, kao komandant 1. vazdušne flote japanske mornarice, Nagumo izvodi uspešan napad na Perl Harbur. (Mada je kasnije strogo kritikovan njegov neuspeh da lansira treći talas u napadu na Perl Harbur, koji je trebao da uništi remontne stanice kao i većinu drugih važnih objekta, i na taj način glavnu američku pomorsku bazu na Pacifiku učini beskorisnom).

Nagumo je bio okružen sposobnim mladim oficirima, kao što su poručnici bojnog broda Minoru Genda i Micuo Fušida. U prvoj polovini 1942. godine, Nagumo nastavlja sa uspešnom kampanjom. On je komandovao flotom koja je bombardovala luku Darvin, i izveo uspešan Indijsko okeansi rejd protiv britanske flote. Tom prilikom su britancima potopljeni: jedan nosač aviona, dve teške krstarice, i dva razarača a admiral Džems Somervil je bio prisinjen da ostatak flote povuče ka istočnoj Africi.

Po završenom rejdu po Indijskom okeanu, Nagumov lični skor potopljenih brodova je iznosio: pet bojnih brodova, jedan nosača aviona, dve krstarice, sedam razarača, mnogo trgovačkih, transportnih i raznih drugih brodova. Na njegovoj listi se takođe nalazili više od sto oborenih savezničkih aviona iz šest zemalja, kao i veliki broj uništenih aviona na zemlji. Razaranje sprovedeno nad savezničkim lukama je onemogućilo ili usporilo savezničke operacije. U isto vreme, on je izgubio jako malo svojih pilota i članova posade.[4]

Međutim, u bici za Midvej, Nagumovim skoro perfektnim rezultatima, najzad je došao kraj. Njegova operativna eskadra nosača aviona gubi četiri nosača, što će kasnije da se pokaže kao prekretnica u Pacifičkom ratovanju.

Kasnije, Nagumo postaje glavni komandant 3. vazdušne flote japanske mornarice i komanduje nosačima avioma u Gvadalkanalskoj kampanji, ali je tamo njegovo dejstvo uglavnom bilo neodlučno, i neoprezne je polako oslabio japansku pomorsku otpornost. Zapravo teški gubici aviona i posada u bici kod istočnih Solomona i u bici kod Santa Kruz ostrva će se pokazati odlučujućim za učinak japanske mornarice u kasnijem angažovanju.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 07:33:38
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.077 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.