Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Mar 2024, 05:06:10
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Beovulf  (Pročitano 2019 puta)
27. Nov 2007, 09:04:12
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.24
mob
Apple iPhone 6s
Beovulf

Žanr: akcija, animirani
Trajanje: 114 min.
Premisa: Ponos je prokletstvo!

Glavne uloge:   
Andželina Žoli (Angelina Jolie), Entoni Hopkins (Anthony Hopkins), Rej Vinston (Ray Winstone), Džon Malkovič (John Malkovich), Brendan Glison (Brendan Gleeson), Robin Rajt Pen (Robin Wright Penn), Alison Lohman (Alison Lohman), Dominik Kiting (Dominic Keating)

Scenario:   
Nil Gejmen (Neil Gaiman), Rodžer Ejvari (Roger Avary)

Režija:   
Robert Zemekis (Robert Zemeckis)



SINOPSIS

Već 12 godina kraljevstvo Heorota muči Grendel, čudovište slično trolu. Svake noći Grendel hara dvorcem kralja Hrotgara i bira kojeg će od njegovih ratnika sledećeg pojesti. Beovulf, hrabri mladi ratnik sa snagom tridesetorice, nada se da će se proslaviti tako što će ubiti strašno čudovište. Međutim, kada to učini, na sebe će navući gnev njegove monstruozne majke i naći se u sukobu koji će od kralja načiniti legendu.

O FILMU

Beovulf je najstariji ep na engleskom jeziku. Iako u filmskoj adaptaciji Roberta Zemekisa ima mnogo likova i tema iz samog epa, velikih čudovišta i heroja, večite borbe između dobra i zla, slojevitog prikaza prirode hrabrosti i slave – ovo ipak nije onaj isti Beovulf koji se čita kao srednjoškolska lektira.

"Iskreno, u originalnom epu mi se ništa nije dopalo. Sećam se da je to bila obavezna lektira u srednjoj školi i da nisam ništa razumeo zato što je bilo napisano na staroengleskom jeziku", priznaje Zemekis. "Međutim, kada sam pročitao scenario Nila Gejmena i Rodžera Ejvarija, odmah mi se dopao. Pitao sam ih: 'Zašto mi se priča, kada čitam scenario, čini fascinantnom, kada mi je ep bio dosadan?' Njihov odgovor je bio: 'Da vidimo, ep je napisan negde između 7. i 12. veka. Ali je priča još starija. Jedini pismeni ljudi u 7. veku bili su monasi, koji su, pretpostavlja se, zaduženi za finalnu verziju.'"

Zemekis nastavlja: "Nil i Rodžer su zašli dublje u sam tekst, čitali između redova, analizirali. Uspeli su da sačuvaju suštinu, ali su ep učinili prihvatljivijim za savremene gledaoce." Dok je radio sa scenaristima, Zemekis se počeo zanimati i za sam ep.

"Pošto me je scenario privukao, odlučio sam da ponovo pročitam ep, razgovarao sam sa stručnim ljudima i zaista se zainteresovao za tu legendu. Mnoge teme zastupljene u Beovulfu su iz Biblije – putovanje heroja, borba između dobra i zla i cena slave. Shvatio sam da je Beovulf osnova za sve moderne heroje, počev od Konana, preko Supermena, do Halka."

Digitalno beleženje izvođenja glumaca uklonilo je izgled, starost, boju i pol iz kruga bitnih faktora za izbor glumaca. Zemekisov izbor Reja Vinstona za tumačenje glavnog lika je najbolji primer slobode koju ova tehnika pruža. U prvom trenutku Zemekis nije razmišljao o Vinstonu, ali kada je čuo njegov glas, bio je ubeđen da je našao svog Beovulfa. "Ono što je sjajno kod ove tehnike snimanja jeste to što neko kao ja, visok 1,60 metara i pomalo bucmast, može da glumi zlatokosog vikinga visokog preko dva metra. Prvobitno se činilo da je taj proces komplikovan i pomalo neprijatan, ali ja volim da radim stvari koje mislim da ne mogu da uradim, tako da sam se vrlo rado upustio u to", kaže on. Zemekis kaže da je tehnika beleženja izvođenja, pored ispunjavanja Vinstonove želje da glumi vikinga, dala svim njegovim glumcima luksuz glume neometane ograničenjima uobičajenog načina snimanja. On objašnjava: "Imate široko platno na kome glumac može da uradi šta god želi, zato što ne postoje ograničenja igranog filma. Glumci se oslobađaju tiranije normalnog filma – nema problema osvetljenja, postavljanja kamere, frizure ili kostima. U pitanju je čisto izvođenje i glumci uživaju u tome. Bilo je kao da smo u pozorištu, samo što smo ga beležili u 3D."

Za Džolijevu je digitalno beleženje izvođenja bilo moćno i zavodljivo. "Dopalo mi se. U prvom trenutku sam pomislila da će to biti otkačeno, svi glumci s tačkicama po licu, u tim čudnim odelima, bez rekvizita ili scenografije, ali to zapravo ogoljava posao do suštine izvođenja, naročito u scenama između Krispina i mene – bile su to čiste emocije. Imate toliko slobode da budete šta god želite, dozvoljena je maksimalna improvizacija. Takođe, među glumcima se razvija trenutno prijateljstvo. Oslanjate se jedni na druge", kaže glumica.

Proces digitalnog beleženja izvođenja omogućava glumcima i da pozajme glas nekolicini likova. Reditelj Zemekis je na ovaj način vrlo efektno upotrebio talenat Džona Malkoviča - prvo u ulozi Unferta, koji je u prvom trenutku skeptičan po pitanju Beovulfove prošlosti i njegovih namera, i kasnije, kada glumi svog sina.

O REŽISERU

Robert Zemekis (reditelj i producent)
Dobitnik je nagrada Oskar i Zlatni globus za film "Forest Gamp". Film je nagrađen Oskarom i kao najbolji film i u kategoriji za najbolju mušku ulogu (Tom Henks). Zemekis je s Tomom Henksom sarađivao i na filmu "Izgnanik" ("Cast Away"). Godine 1985. Zemekis je režirao film "Povratak u budućnost", za koji je takođe, zajedno s Bobom Gejlom, napisao scenario. Taj film je bio nominovan za Oskara za najbolji scenario.

O GLUMCIMA

Rej Vinstoun (Beovulf)
Najskorije je viđen u Oskarom nagrađenom filmu Martina Skorsezea "Dvostruka igra". Godine 1998. nominovan je za BAFTA nagradu za ulogu u filmu Garija Oldmana "Nil By Mouth". Naredne godine bio je zapažen njegov rad u drami Tima Rota "Ratna zona", a potom i u filmu "Seksi zver".

Entoni Hopkins (Hrotgar)
Nagrađen je Oskarom za ulogu u filmu "Kad jaganjci utihnu" (1991) i nominovan za istu nagradu za uloge u filmovima "Ostaci dana" (1993) i "Nikson" (1995). Takođe, dobio je nagradu Britanske akademije za filmsku i televizijsku umetnost za ulogu u filmu "Ostaci dana".

Andželina Džoli (Grendelova majka)
Dobitnica je Oskara za ulogu u filmu "Neprilagođena" i tri puta nominovana za nagradu Zlatni globus.

Oficijelni sajt
Beowulf (2007)

Premijera: 26. novembar 2007. godine u Centru "Sava"

Izvor: Krstarica
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
mob
Apple iPhone SE 2020
Premijera filma „Beovulf“ večeras
Andželina kao oličenje zla
Autor: M. Mijatović | 26.11.2007 - 09:45

Američki film „Beovulf“ u kojem glavne uloge tumače Andželina Žoli, Rej Vinston, Entoni Hopkins, Džon Malkovič i Robin Rajt Pen, premijerno će biti prikazan večeras u Centru „Sava“. Film predstavlja ekranizaciju najstarijeg epa na engleskom jeziku, a u prvoj nedelji prikazivanja je u Americi zaradio više od 20 miliona dolara.

Radnja ove priče, koja datira još iz sedmog veka, smeštena je u magični svet heroja i čudovišta. Mladi junak, Beovulf (igra ga Rej Vinston), pojavljuje se u trenutku kada danskom kraljevstvu preti uništenje u liku Grendela (Krispin Glover), moćnog demona iz dubina močvare. Nakon što porazi čudovište i spase Hrotgara (Entoni Hopkins) i njegovo kraljevstvo, Beovulf dolazi na presto stičući slavu i bogatstvo. Međutim, prava iskušenja tek počinju za mladog heroja - Grendelova majka (Andželina Žoli) je probuđena i željna osvete, a večna borba dobra i zla se nastavlja...
Nil Gejmen i Rodžer Ejvori (dobitnik „Oskara“ za scenario „Petparačkih priča“) radili su na scenariju čitavu deceniju, a u filmu koji je režirao Robert Zemekis glume i Džon Malkovič i Robin Rajt Pen. U ovoj, malo izmenjenoj verziji epa o Beovulfu, Andželina Žoli će zapanjiti publiku u sceni u kojoj izranja iz jezera prekrivena samo zlatnom farbom.
- Priznajem da sam se osetila postiđeno dok sam gledala film i razmišljala sam kako ću to objasniti porodici. Međutim, dopalo mi se snimanje novom tehnologijom - izjavila je Andželina.

Ep na filmu
Ep o Beovulfu je i ranije ekranizovan - 1999. je snimljen film „Beovulf“ u kojem je glavnu ulogu tumačio Kristofer Lamber, a u ostvarenju „Beovulf i Grendal“ iz 2005. glavne uloge su tumačili Džerard Batler, poznat po hitu „300“, i Stelan Skarsgard.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija


Zodijak Cancer
Pol
Poruke 7773
Zastava Kurcheva Glava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9;M
Ne znam za vas, ali meni je pun ku*ac ovog nordijskog epa...
IP sačuvana
social share
I got banned for having a common sense.
Common sense... Not as common as you might think.
Sta smo danas naucili? Filmovi se dele na umetnicke i filmove za opustanje. Nema losih filmova, to je laz, plod fikcije.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


...on kaze zivela droga a ja ziveo Burek....

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 7268
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.24
mob
Nokia 
Mora da je nadrkan film. Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Omerta Rs

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 981
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.24
mob
SonyEricsson 
ma ja cu da sacekam da izadje u hd - formatu pa cu onda tek da ga gledam .
IP sačuvana
social share
Omerta Gazi Vas Sve
Edit by kokota: Maksimalna dozvoljena velicina slika u potpisu je visina: 60pix, sirina: 468pix i velicina 20KB
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Mar 2024, 05:06:10
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.061 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.