Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.


Tema za pitanja
o SMF forumu, phpBB2 i phpBB3 forumu, Wordpress i Joomla CMS sistemima!

Za vecinu drugih pitanja nacicete odgovor citajuci Top teme!

Idi dole
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Sve sto ste zeleli znati o Robots.txt  (Pročitano 15481 puta)
15. Maj 2005, 15:36:03
Moderator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Važnost fajla robots.txt

Iako je fajl robots.txt veoma važan ukoliko želite da vaš sajt bude dobro pozicioniran na pretraživačima, mnogi web sajtovi nemaju ovaj fajl.

Ako na vašem sajtu ne postoji fajl robots.txt, ovaj članak će vam pokazati kako da ga kreirate. Ako imate fajl robots.txt, pročitajte nekoliko saveta kako bi izbegli eventualne greške koje ovaj fajl može da sadrži.

Osnovne stvari o fajlu robots.txt?

Kada crawler web pretraživača poseti vaš sajt, on prvo traži jedan poseban fajl. Taj fajl nosi naziv robots.txt a njegova je namena da spajderu web pretraživača kaže koje strane vašeg sajta treba da budu indeksirane a koje treba da ignoriše.

Fajl robots.txt je obični tekstualni fajl (ne HTML), koji se smešta u root direktorijuma sajta, na primer:

http://www.moj-website.com/robots.txt
Kako se kreira fajl robots.txt?

Kao što je prethodno pomenuto, fajl robots.txt je obični tekstualni fajl. Za njegovo kreiranje možete koristiti bilo koji tekst editor. Sadržaj robots.txt fajla čine tzv. zapisi (records).

Zapis sadrži informacije bitne za pretraživače. Svaki zapis čine dva polja: jedna User agent linija i jedna ili više Disallow linija. Evo i primera:

User-agent: googlebot
Disallow: /cgi-bin/

Fajl robots.txt će omogućitii pristup “googlebot-u”, Google-ovom spajderu, da indeksira sve stranice sajta osim fajlova u okviru “cgi-bin” direktorijuma. Svi fajlovi iz direktorijuma “cgi-bin” biće ignorisani od strane googlebot-a.

Ako ostavite Disallow liniju praznu, pretraživač će indeksirati sve web stranice. U svakom slučaju, morate uneti Disallow liniju za svaki zapis User agent linije.

Ako spajderima svih pretraživača želite da dodelite ista prava, sadržaj fajla robots.txt treba da izgleda ovako:

User-agent: *
Disallow: /cgi-bin/
Kako da saznate nazive user agent-a?

Nazive user agent-a ćete naći proverom log fajla po fajlu robots.txt. Najčešće, spajderima svih pretraživača treba dodeliti ista prava. U tom slučaju koristite “User-agent: *” kao što je predhodno navedeno.
Šta treba izbegavati?

Ako pravilno ne formatirate vaš robots.txt fajl, pojedini ili svi fajlovi vašeg sajta neće biti indeksirani od strane pretraživača. Da bo ovo sprečili, uradite sledeće:

1.Ne koristite komentare u robots.txt fajlu

Iako su komentari dozvoljeni u okviru robots.txt fajlova, oni ipak mogu zbuniti spajdere nekih pretraživača.

“Disallow: support # Don’t index the support directory” može biti interpretirano kao “Disallow: support#Don’t index the support directory”.

2. Ne stavljajte praznine na početak linija. Na primer, ne:

       User-agent: *
     Disallow: /support

nego

User-agent: *
Disallow: /support

3. Ne menjajte raspored komandi. Nemojte pisati:

Disallow: /support
User-agent: *

već

User-agent: *
Disallow: /support

4. Ne stavljajte više od jednog direktorijuma u jednoj Disallow liniji. Na primer:

User-agent: *
Disallow: /support /cgi-bin/ /images/

Spajderi pretraživača ne razumeju ovaj format. Prava sintaksa izgleda ovako:

User-agent: *
Disallow: /support
Disallow: /cgi-bin/
Disallow: /images/

5. Koristite odgovarajuću veličinu slova. Imena fajlova na vašem serveru su case senzitivna. Ako je ime vašeg direktorijuma “Support”, ne pišite “support” u robots.txt fajlu.

6. Ne nabrajajte sve fajlove. Ukoliko želite da spajderi pretraživača ignorišu sve fajlove određenog direktorijuma, ne morate nabrajati sve fajlove. For example:

User-agent: *
Disallow: /support/orders.html
Disallow: /support/technical.html
Disallow: /support/helpdesk.html
Disallow: /support/index.html

Umesto toga, dovoljno je samo:

User-agent: *
Disallow: /support

7. Ne postoji “Allow” komanda


Ne koristite “Allow” komandu u vašem robots.txt fajlu. Samo navedite fajlove i direktorijume koji ne trebaju biti indeksirani. Svi ostali fajlovi će automatski biti indeksirani.
Fajl robots.txt - saveti i trikovi:

1. Kako da dopustite spajderima pretraživača da indeksiraju sve fajlove

Svi fajlovi vašeg web sajta će biti indeksiranu ukoliko vaš robors.txt fajl sadrži samo sledeće dve linije:

User-agent: *
Disallow:

2. Kako blokirati indeksiranje svih fajlova od strane spajdera

Ukoliko ne želite da spajderi indeksiraju fajlove vašeg sajta, upišite sledeće dve linije:

User-agent: *
Disallow: /

3. Kako naći složenije primere robots.txt fajlova

Ukoliko želite da vidite malo složenije primere, pogledajte robots.txt fajlove velikih web sajtova.

Vaši sajtovi treba da imaju odgovarajuće robots.txt fajlove ukoliko želite da imate dobre pozicije na pretraživačima. Pretraživači mogu visoko rangirati vaš sajt, jedino kada znaju šta treba da rade sa fajlovima vašeg sajta.

Izvor: Глобално село
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol
Poruke 571
Zastava U Novome sadu :)
dobar clanak  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Cao otkud ja

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 207
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.51
mob
Nokia 
Znam da nije 6 meseci nista pisano, ali jel mozete postaviti obican primer nekog "robots.txt"hvala unapred Smile
IP sačuvana
social share
"Ne mogu ti preporuciti nijednu, niti se biranjem nesto postize...Ako je zena lepa, varace te; ako je ruzna, nece ti se svidjati; uzmes li sirotu, propasces; uzmes li bogatu, zapovedace ti; ako je pametnija od tebe, prezirace te; ako je glupa, bice ti nesnosna; ako bude zla imaces prilike da upoznas pakao.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Get rich, or die tryin'

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 364
Zastava Nis
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.2
mob
HTC Legend
Ali na google stoji ovako

User-agent: *
Allow: /searchhistory/
Disallow: /news?output=xhtml&
Allow: /news?output=xhtml
Disallow: /search

A na eBay

User-agent: *
Disallow: /help/confidence/
Disallow: /help/policies/
Disallow: /disney/

U cemu je fora Smile
IP sačuvana
social share
Bio sam mlad, nista nisam znao, sad sam stariji, opet nista ne znam. Tek sad znam da nista ne znam!
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
mob
Apple iPhone 6s
U tome da Google ne postuje pravila..
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.9
Reci druga Fajtera vode, bodre i podsticu na nova radna pregnuca  Smile
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Life is something to do when you cant get to sleep

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 2902
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
Nokia E51
Prvo nije nigde napisano da li i kako moze da se uradi disallow na svim fajlovima osim na jedan tj. da li moze da se uradi:

Disallow: orders.html

,a svi ostali fajlovi da ostanu allow?


Mozete li mi tacno objasniti sta se tacno podrazumeva pod pojmom "indexirati"?

Da li bot otvrara fajlove, u smislu kao html ili ih fizicki cita (sta mi je malo neverovatno), koji su mu dozvoljeni? Sta tacno cita iz njega, text, meta tagove ili sta vec?

Hvala!
IP sačuvana
social share
thanks people

by cunga_lunga
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.20
mob
Apple iPhone 6s
Citat
Prvo nije nigde napisano da li i kako moze da se uradi disallow na svim fajlovima osim na jedan tj. da li moze da se uradi:

Disallow: orders.html

,a svi ostali fajlovi da ostanu allow?
Primer koji si naveo je potpuno suprotan.
Svi fajlovi su allowed samo je orders disallowed.
Ako hoces da zabranis sve fajlove sem jednog, izlistaj fajlove koje bi trebalo zabraniti i dodaj ih pod disallow u robots.
Allow preskoci...
Citat
Mozete li mi tacno objasniti sta se tacno podrazumeva pod pojmom "indexirati"?

Da li bot otvrara fajlove, u smislu kao html ili ih fizicki cita (sta mi je malo neverovatno), koji su mu dozvoljeni? Sta tacno cita iz njega, text, meta tagove ili sta vec?
Botovi kupe sve... kupe html.. oni ne vide slike i sl, dakle ne trose bandwith, ali kupe linkove i na osnovu njih generisu baze slika poput google images.
Kako bot otprilike vidi neku stranicu, pogledaj ovde: http://www.xml-sitemaps.com/se-bot-simulator.html
Ali znaci imaj u vidu.. on to tako "vidi" ali kupi sve Wink
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Life is something to do when you cant get to sleep

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 2902
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
Nokia E51
Citat
Prvo nije nigde napisano da li i kako moze da se uradi disallow na svim fajlovima osim na jedan tj. da li moze da se uradi:

Disallow: orders.html

,a svi ostali fajlovi da ostanu allow?
Primer koji si naveo je potpuno suprotan.
Svi fajlovi su allowed samo je orders disallowed.
Ako hoces da zabranis sve fajlove sem jednog, izlistaj fajlove koje bi trebalo zabraniti i dodaj ih pod disallow u robots.
Allow preskoci...

Pa na to sam i mislio, da uradis disallow na nekim fajlovim, a svi ostal allow (na allow mislim kao rec, ne kao f-ja za robots)

Citat
Mozete li mi tacno objasniti sta se tacno podrazumeva pod pojmom "indexirati"?

Da li bot otvrara fajlove, u smislu kao html ili ih fizicki cita (sta mi je malo neverovatno), koji su mu dozvoljeni? Sta tacno cita iz njega, text, meta tagove ili sta vec?
Botovi kupe sve... kupe html.. oni ne vide slike i sl, dakle ne trose bandwith, ali kupe linkove i na osnovu njih generisu baze slika poput google images.
Kako bot otprilike vidi neku stranicu, pogledaj ovde: http://www.xml-sitemaps.com/se-bot-simulator.html
Ali znaci imaj u vidu.. on to tako "vidi" ali kupi sve Wink
Citat

A za ovo te pitam, jer npr. imam index php, a u njemu samo jednu if petlju, koja poziva, include-uje neki drugi php. E sada ako je odradim disallow na taj drugi php, da li ce on njega procitati njega? U tom slucaju nece pokupiti nista od mog texta?

E da jos jedna stvar, imas sajt u frame-ovima i da kazemo da je sve tj. Smile nista nije na disallow, sada da li ce bot da generise linkove kao cele stranice sa frame-ovima, ili samo na stranicu koja jeste frame? Cisto da budem siguran, jer koliko sam shvatio kako bot radi, on ce samo procitati link, ali nece znati da li on treba da se otvori u frame-u ili kao cela strana?

Imam jos par sitnica, ali za sada samo ovo.
BTW Hvala!

PS. Nesto sam zeznuo kod ovo quote, nece da mi izmeni kako treba!
« Poslednja izmena: 08. Mar 2007, 17:15:30 od cunga_lunga »
IP sačuvana
social share
thanks people

by cunga_lunga
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.072 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.