Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 14:02:37
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Fojerbahov materijalizam  (Pročitano 4404 puta)
10. Sep 2007, 20:06:25
Veteran foruma
Jet set burekdzija


Ideje i smeh će spasiti svet... ♫

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 8225
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.23
mob
Samsung Galaxy S2
Učeći svojevremeno filozofiju naleteo sam na jednu misao koja me je podstakla na malo dublje razmišljanje..
Ona spada u Fojerbahov materijalizam, a dotiče odnos između čoveka i boga i čoveka i čoveka..

"Čovek će ponovo zadobiti tu svoju otuđenu suštinu kada shvati da je on stvorio boga, a ne bog njega i kad ukine veru u boga. Ukinućem vere u boga prestaće otuđenje čoveka od čoveka. Tako će nastati uslov za ljubav među ljudima, a umesto vere u boga vladaće vera u ljude."

Mene je podstaklo na razmišljanje.
Zanima me šta vi mislite o tome.. Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 124
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0
Ja mislim da je ovo jedna od osnova marksizma. Smile
Inace,ne slazem se da vera u Boga smeta coveku da veruje u covelka i da ga voli(coveka).Naprotiv,mislim da vera bas to podstice tj. treba imati predpostavku da je covek dobar,a ne zao(ako ga ne poznajes,naravno Smile). Pa osnov Hriscanstva je:(uz ono "ljubi Gospoda Boga svoga svim srcem svojim i svom dusom svojom i svom mislju svojom i svom snagom svojom"...) "ljubi bliznjega svog kao samoga sebe",to je,zaista,retko ko u stanju(mislim da dostigne taj nivo)...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 61
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Citat: 3EBC link=topic=263004.   msg3959012#msg3959012 date=1189447585
"Ukinućem vere u boga prestaće otuđenje čoveka od čoveka.    Tako će nastati uslov za ljubav među ljudima, a umesto vere u boga vladaće vera u ljude.   "

Pa u  ovoj i ovakvim mislima i jeste jedan od praktično  najvećih dilema savremenog čoveka, treba li verovati u Boga ili ne.  

Izgleda da je čovek, što bi rek'o Vladeta Jerotic,  homoreligiozus, odnosno Biće koje mora da veruje u nešto.    S' tim bi se izgleda složio i Fojerbah jer Fojerbah veru u Boga zamenjuje verom u Ljude, tj Čoveka.    

Mislim da Jerotć milsi da čovek mora  verovati u nešto ako želi da se adekvatno suočava sa problemima svakodnevnice.    Ne verujem da misli da baš svaki Čovek veruje u nešto (vera u novac, po meni ipak se ne može smatrati pravom Verom)

Teisti veruju u Boga, ateisti veruju u Čoveka.    
Ipak rekao bih da ima Ljudi koji veruju u samog sebe, što na prvi pogled izađe na slilčno kao i vera u Ljude, ali ja mislim da je to treća vrsta verovanja.  

Što se tiče otuđenosti individue, deluje mi da pravog pravila u stvari i nema: i teisti i ateisti mogu da budu otuđeni od drugog čioveka.    
U tom smislu kod nekog je vera u Boga zaista "utopija" (Religija je utopija za Narod - Karl Marks), kod  nekog je ipak stvar obrnuta.  

Ipak ne sme se zanemariti da onaj ko zaista veruje u Boga, mora verovati i u Ljude ! Kao i sebe, i time se zaokružuje potpuna vera u Boga,
i sprovodi: "ljubi bliznjega svog kao samoga sebe".

U stvari čini mi se da ova zapovest iz Biblije, zaokružuje sve druge zapovesti.

Međutim ovu zapovest može poštovati i Tesita i Ateista.

Čini mi se da je ipak nešto lakše osobama koje veruju u Boga da se približe drugom čoveku, pod uslovom da zaista imaju veru u Boga.    
Verovati u Čoveka, tj Ljude mi baš ne deluje lako, čovek je komplikovana životinja.  

Eto još jedne dileme: da li je Čovek bogomdamo biće kako propoveda vera ili je malo savršenija životinja.  

Problem je i što pravog dokaza o postojanju Boga zapravo nema, pa  kako ubediti samog sebe da Bog zasigurno postoji !?
A ko iole poznaje Ljude, kako ubediti sebe da veruješ u Čoveka.  
A još ako znaš i sebe i svu "našu" nesavršenost, kako verovati u "sebe" ?! - voleti sebe i verovati u sebe nije isto.    

Citat: 3EBC link=topic=263004.   msg3959012#msg3959012 date=1189447585
"Čovek će ponovo zadobiti tu svoju otuđenu suštinu kada shvati da je on stvorio boga, a ne bog njega i kad ukine veru u boga.   "

Kao što rekoh, ova prva rečenica Fojerbahove misli, je osnova za dalju razradu, odnosno za tumačenje ostalih rečenica misli:
Da li je Boga stvorio Čovek ili je Bog stvorio Čoveka.  

Fojerbah se jasno odredio,  a kažu da i čovečanstvo putuje ka Ateizmu.  

Eto, ne slažem se sa ovom Fojerbahovovom misli jer kažem:
Religija može i smanjiti i povećati otuđenost Čoveka od Čoveka, alii isto to važi i za "neVericu", pravila nema.  
« Poslednja izmena: 12. Sep 2007, 09:01:18 od neod »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik


Zodijak
Pol Žena
Poruke 11
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
Mala ispravka- Religija je opijum za narod/mase- rece cika Marks 
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik


Zodijak
Pol Žena
Poruke 11
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
Citat: Goran123 link=topic=263004. msg3966653#msg3966653 date=1189531357

Inace,ne slazem se da vera u Boga smeta coveku da veruje u covelka i da ga voli(coveka)
. Naprotiv,mislim da vera bas to podstice tj.  treba imati predpostavku da je covek dobar,a ne zao(ako ga ne poznajes,naravno :D).  Pa osnov Hriscanstva je:(uz ono "ljubi Gospoda Boga svoga svim srcem svojim i svom dusom svojom i svom mislju svojom i svom snagom svojom". . . ) "ljubi bliznjega svog kao samoga sebe",to je,zaista,retko ko u stanju(mislim da dostigne taj nivo). . .

Da, ali ako te SPC uci kako se postaje pravi hriscanin, onda ces ipak vise voleti oca, brata, sina nego majku, sestru, cerku,  ako ti je drug homoseksualac moraces da ga se klonis. . .  tako da ta divna jednakost pred bogom i ljubav za sve pada u vodu.
Sto se Marksa and co.  tice, svaka im je na mestu.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol
Poruke 892
Zastava Царевина Србија
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
Samsung U900
Da, ali ako te SPC uci kako se postaje pravi hriscanin, onda ces ipak vise voleti oca, brata, sina nego majku, sestru, cerku,  ako ti je drug homoseksualac moraces da ga se klonis. . .  tako da ta divna jednakost pred bogom i ljubav za sve pada u vodu.
Sto se Marksa and co.  tice, svaka im je na mestu.
Па никако неможе бити једнак болестан и здрав разум.Хоћеш да кажеш да треба да будемо једнаки са сатанистима ?Неће да може...
IP sačuvana
social share
Од Солуна града до Уралских гора,
Од Уралских гора до Тихога мора,
Тканина је једна светиње и славља,
Непрекидни појас светог Православља
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik


Zodijak
Pol Žena
Poruke 11
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
A gde sam ja rekla da treba biti izjednacenja zdravog i bolesnog razuma? Protiv toga se i borim. Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 124
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0
Znas,malo je nekorektno napadati samo jedan "ogranak" Hriscanstva tj. samo Pravoslavlje, tj. samo odredjenu crkvu tj. SPC i optuzivati je za tako nesto...Ili hoces da kazes da katolici,protestanti i razne njihove podgrupe(baptisti,adventisti...),mormoni,Jehovini svedoci i ostali Hriscani imaju ispravnija moralna nacela nego ona koja proklamuje SPC? Malo je neozbiljno napadati celu crkvu koja deluje na jednom(relativno velikom)podrucju,zbog nekih pojedinacnih slucajeva koji u javnosti dobiju nekorektan odjek(ovo govorim generalno,znaci ne korektno protiv tebe). To da SPC(i ostale relevantne hriscanske "podgrupe",naravno) uce da treba vise voleti oca,brata,sina nego majku,sestru,cerku je nesto sa cim nikako ne mogu da se slozim tj. mislim da si izvukla pogresan zakljucak. Inace,iskren da budem,ni meni se polozaj zene,u nekim situacijama, koji,tako da kazem,"proklamuje" Hriscanstvo(konkretno Pravoslavlje,kazem Pravoslavlje jer sam nesto malo o tome citao,ali manje-vise to je tako kod celog Hriscanstva) nimalo ne svidja...
Sto se tice homoseksualaca mislim da je(bar za mene)jako diskutabilno kako treba drzava tj. drustvo da se ophodi prema njima i na to zaista nema pametan odgovor...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik


Zodijak
Pol Žena
Poruke 11
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
Daleko od toga da sam htela da kazem da su ovi ostali moralniji ali sam dala primer SPC jer je ona ovde najuticajnija a i posto sam i sama pravoslavka dajem sebi za pravo da isto i kritikujem. Ne svidja mi se kako se (ponizavajuce) odnosi prema zenama i jednostavno ne mogu da se slozim sa tim.
A sto se homoseksualaca tice, nije moje da jos i u njihovo ime pricam ali nije na odmet da kazem- Svetska Zdravstvena Organizacija je jos 60-ih ali zvanicno 1990.godine homoseksualnost skilnula sa liste bolesti. Prema tome, oni nisu psihopate koje treba zatvoriti vec najnormalnije prihvatiti. To sto se ljudi plase drugacijih je druga prica.
Odoh mnogo sa teme, izvinjavam se 3EBCu!
Necu vise
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 124
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0
Cuo sam to za Svetsku Zdravstvenu Organizaciju,neki konzilijum psihijatara,ili tako nesto,je doneo tu odluku(cini mi se),ali to ne mora nista da znaci.Ta odluka je verovatno posledica lobiranja na globalnom nivou,kao i relativno velikog broja homoseksualaca u svetu,kao i njihovim eksponiranjem na tv-u i ostalim medijima...  To je kao da ti kazes nekom Slovaku ili Madjaru da je pripadnik sekte zato sto je protestant ili katolik itd...Dakle ni zvanicne hriscanske(i ostale) crkve ne "etiketiraju" svoje "sestrinske" crkve kao sekte,jer one imaju veliki uticaj i veliki broj vernika u svetu i to prosto "nije pametno",iako im je izvorno ucenje da su sve sem njih sekte. Isto tako je i sa ovim.Da u svetu ima npr. pola milijarde sodomista(pritom ne kazem da ima toliko homoseksualaca,al neke njihove statistike kazu da je 10% ljudske populacije homoseksualne opredeljenosti,niti na bilo koji nacin ne izjednacavam ove dve grupe ljudi,dakle homoseksualce i sodomiste),sodomizam verovatno ne bi bio psihicka bolest ili izopacenost,a alibi za to bi lako nasli... U svakom slucaju treba "negovati" toleranciju prema svim ljudima,ali one,po meni,sramne,gay parade itd. to nikako ne podsticu...
Izvinjavam se zbog off-a...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 14:02:37
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.114 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.