Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

TotalCar: Pocetna | Vesti | Specijal | Video | Foto | Test | Akcije | Saveti | Moto
Idi dole
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Klanovi kradu vozila i ucenjuju vlasnike za otkup  (Pročitano 7276 puta)
08. Sep 2007, 11:34:35
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
Apple iPhone SE 2020
Pet bandi se specijalizovalo za unosnu trgovinu kradenim automobilima
Klanovi kradu vozila i ucenjuju vlasnike za otkup
Autor: Tamara Marković-Subota | 08.09.2007 - 19:35


BEOGRAD - Krađom, preprodajom i otkupom automobila od vlasnika u Beogradu bavi se nekoliko organizovanih kriminalnih grupa. Najjači u tom unosnom poslu su žarkovački, miljakovački, zemunski, zvezdarski i novobeogradski klan.

Prema policijskim saznanjima, ove grupe nisu međusobno suprostavljene i čak rade zajedno. Tako je svakom članu grupe dovoljan jedan telefonski poziv da sazna koji klan stoji iza krađe određenog automobila, kao i da li je moguće da vlasnik otkupi vozilo.
Prema podacima beogradske policije, u prvih sedam meseci ove godine vlasnici su od lopova otkupili 160 automobila koji su im prethodno ukradeni. Cena otkupnine za svako vozilo bila je oko trećine tržišne vrednosti automobila.
- Najorganizovanije kriminalne grupe bave se isključivo krađom skupocenih automobila, sa najsavremenijom zaštitom. Na meti su im uglavnom džipovi: „porše kajen“, „audi Q7“, „folksvagen taureg“, BMW X5 - kaže za „Blic“ Borislav Kovačević, šef odseka za suzbijanje delikata na motornim vozilima Policijske uprave za grad Beograd.
Ova vozila se vraćaju vlasnicima za otkup ili se preprodaju u Srbiji. Jedan broj se krijumčari na crno tržište Kosova, Crne Gore, Bugarske, Hrvatske, bivših zemalja SSSR, Turske, Rumunije...
Za krađu ovih automobila koriste se najsavremeniji alati za savlađivanje elektronskih i mehaničkih prepreka, kao i uređaji za dekodiranje kompjutera. Ovi uređaji se za nekoliko hiljada evra nabavljaju na ilegalnom tržištu u inostranstvu, ali i u zemlji. Bilo je i slučajeva da su kradljivci koristili dekodere koji pripadaju srpskim bezbednosnim službama.
- Profesionalne grupe kradljivaca imaju strogu podelu rada. Posle neposrednih izvršilaca krađe, na scenu stupaju prikrivači, koji ukradena vozila smeštaju u unapred pripremljene garaže. Garaže se uvek iznajmljuju, i to uz lažnu ličnu kartu. U garaže zatim dolaze autolimari koji prekucavaju brojeve oznake šasije i motora. Paralelno sa njima rade i falsifikatori koji pribavljaju dokumentaciju za vozilo. Spremno vozilo preuzimaju distributeri koji nalaze kupca za vozilo. Transport vozila obično obavljaju ljudi koji nisu u grupi i koji ne znaju za koga rade. Njima se samo telefonom da uputsvo gde da odvezu vozilo - objašnjava Kovačević.
On navodi da su najprofesionalniji kradljivci oni čija je specijalnost vraćanje automobila vlasnicima za otkup.
Oni stupaju u kontakt sa vlasnicima, uz objašnjenje da znaju gde se nalazi vozilo, da mogu „da završe da se automobil vrati“.
- U pitanju je klasično krivično delo iznude. Krivični zakonik, međutim, nije regulisao ovu materiju, pa se pod iznudom smatra da se na oštećenog vrši pritisak, uz upotrebu sile ili pretnje. U otkupu je situacija drugačija jer vlasnici kojima je ukraden automobil dobrovoljno stupaju u kontakt sa kradljivcima i pristaju da daju novac da vrate automobil. Zato se iznuđivači u sudskom postupku optuže samo za prikrivanje, za šta je predviđena mala zatvorska kazna - kaže Kovačević.
Vlasnici se iz straha retko odlučuju da policiji prijave da su otkupili vozilo, a bilo je slučajeva da na otkup pristanu čak i poznate beogradske sudije.
U Beogradu je u prvih sedam meseci ove godine ukradeno 1.440 automobila. Policija je pronašla je 707 vozila, a čak 196 automobila našli su sami vlasnici.
Najviše ukradenih vozila je iz „zastavinog“ programa. Više od 200 vozila „jugo 45“ i „jugo 55“ je ukradeno do septembra ove godine. Toliko je ukradeno i „folksvagenovih“ vozila, najviše „golfova“, sledi „audi“, kojih je do septembra ukradeno 161. Lopovima su i dalje atraktivni „mercedesi“, kao i „opeli“, koji se, kao vozila koje se lako kradu a brza su, koriste da bi se njima počinilo razbojništvo. Posle toga, lopovi ostave automobil u nekoj ulici.
Interesantno je da se u Beogradu vozila najčešće kradu u vreme poseta bolnicama.
- Najugroženije su Crnotravska i Raška ulica oko VMA, ulice oko Klinike u Tiršovoj, Sokobanjska i Ljutice Bogdana oko KBC „Dragiša Mišović“, parkinzi oko Kliničkog i Urgentnog centra, sa kojih se najviše kradu „jugići“ i „golfovi“ sa tablicama iz unutrašnjosti i Crne Gore.
Kovačević objašnjava i da se „jugići“ najviše kradu iz dva razloga.
- Jedan je da se rasture u delove za preprodaju. Drugi razlog je da se ukradeni noviji „jugo“ prepakuje u stari, koji više nije u voznom stanju, a koji ima svu dokumentaciju. Inače, „zastavina“ vozila pogodna za krađu jer nemaju nikakvu zaštitu. Klinci ga kradu za 200 evra - kaže Borislav Kovačević.

Ukraden auto portparolu Vrhovnog suda
Portparolu Vrhovnog suda Srbije Vesni Dabić pre tri dana ukraden je automobil „reno klio“. Policija sumnja da su automobil ukrali profesionalci jer je imao kodirani ključ, pa su lopovi sigurno imali računar kojim su razbili šifru.
- U sredu ujutru, kada sam otišla do parkinga ispred zgrade, automobila nije bilo. Odmah sam obavestila policiju.
To je mali automobil sa troje vrata koji nema veliku vrednost i u policiji su mi rekli da takve automobile lopovi skoro nikada ne kradu - kaže Vesna Dabić. V.Z.C.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Rajd of Kurta tu rajd on Murta

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 851
Zastava Jagodina/Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.23
mob
SonyEricsson k700i
Nista novo i neobicno...nazalost, surova realnost
IP sačuvana
social share

Sopen bi mi svirao, Mocart bi mi pevao, ako niste znali al sam bio mali. Glava mi je velika mozak mi je mali, nadimak mi dali i Palma me zvali. Jasno kao dan, ja sam tutuban...
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


A-electronic

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5040
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4;M
mob
HTC desire s
Majku im njihovu Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Lamborghini Gallardo owner wannabe.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1713
Zastava NS
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.12
Ja znam jednog coveka kome su pre 4-5 godina tako ukrali Punta, pa je "otkupio" svoj auto. Smile
IP sačuvana
social share

You buy a Ferrari when you want to be somebody. You buy a Lamborghini when you are somebody. Frank Sinatra
Ferrari fag Someone who, for reasons unbeknownst to those outside of the Ferrari fag clique, displays an incomparable affection for the Ferrari automobile brand by wearing or displaying the most ridiculous of Ferrari-branded products, typically in groups of three or more products at a time so their loyalty is not questioned. Many Ferrari fags do not even own Ferrari automobiles.


  Где престаје логика ту почиње Србија! Живели!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1467
Zastava sarajevo
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia 5800xpress
Ja znam jednog coveka kome su pre 4-5 godina tako ukrali Punta, pa je "otkupio" svoj auto. Smile
redovna pojava bar kod nas.na meti su pretezno wv vozila,audi,bmw,mercedes.nisu rijetkost ni privredna vozila,kombiji i sl.recimo,za golfa IV placas "otkup" od 1500e-2500e.kod ovih kradja,predhodno se dobro ispita" teren".po nestanku vozila primis anoniman poziv na telefon.dogovor pada tu i tu da se donesu pare.pare ostavljas na dogovoreno mijesto(lica i osumljicenje ne vidis).ponovo ide poziv sa otkrivanjem gdje se vozilo nalazi.jedan lik kada je "otkupio" passata na lokaciji gdje je trebao biti auto naisao je na isti sa upaljenim motorom i otvorenim vratima!heheheh
IP sačuvana
social share
kad jedan papak umre,rode se dva!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


A-electronic

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5040
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4;M
mob
HTC desire s
@hupajupa dobro se ti razumes u ovo, vidi se ide ti posao Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije


tv izveštači izveštačuju izveštaj svakog dana

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 28218
Zastava
OS
Linux
Browser
Mozilla
mob
Apple iPhone 6
redovna pojava bar kod nas.na meti su pretezno wv vozila,audi,bmw,mercedes.
i kod nas. a najcesce mete su Audi 80 i VW Golf 2
IP sačuvana
social share

jetra mi je propala, imam čir na crevu,
kamen je u bubregu, .ebem li mu kevu
 
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


cim zavrsim medicinu sve cu vas leciti

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 203
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia n95
redovna pojava bar kod nas.na meti su pretezno wv vozila,audi,bmw,mercedes.
i kod nas. a najcesce mete su Audi 80 i VW Golf 2

ko ce hteti da plati da mu vrate golf 2 ili audi 80,da im dam 300e,golf niko ni ne zakljucava
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije


tv izveštači izveštačuju izveštaj svakog dana

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 28218
Zastava
OS
Linux
Browser
Mozilla
mob
Apple iPhone 6
Stanislave, preterano s.res  Smile
IP sačuvana
social share

jetra mi je propala, imam čir na crevu,
kamen je u bubregu, .ebem li mu kevu
 
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Leo
Pol
Poruke 7732
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla GranParadiso 3.0a
Mom burazeru isterali iz garaže mečku i škodu oktaviu, pre par godina. Posle 2 dana ga zvali, otišao u BGD, seo sa čovekom u kafić, popili kafu, dao mu 10000 evra, ovaj prebrojao u WCu, rekao mu gde su kola, buraz seo i vratio se sa "kupljenim" kolima. (poveo je 2 drugara da voze kola).
Najvećq tuga je u tome što je, kad je pitao ovog lika kako da bude siguran da neće da ga premlate i uzmu i tih 10000 pride, dobio odgovor da može da pita "tog i tog", kome su pre 10 dana vratili kola uz otkup (pežo 307, tek što izašao) bez ikakvih problema, uz komentar "mi smo pošteni, poštujemo dogovor".
Možda je još veća tuga što, kad je otišao u SUP da prijavi, mu je rečeno: "idi kući mirno spavaj, zvaće te za dan-dva"...
Živela Srbija....
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.08 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.