Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 20. Apr 2024, 15:35:12
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Henri Hadson  (Pročitano 1342 puta)
22. Jul 2007, 01:57:33
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.22
mob
Apple iPhone 6s
Henri Hadson

Henri Hadson (12. septembar 1570. — 1611) je engleski istraživač i pomorac. Otkrio je Hadsonov zaliv i Hadsonov prolaz. Pretpostavlja se da je poginuo u Hadsonovom zalivu u Kanadi nakon što se posada pobunila protiv njega.

Traženje severoistočnog prolaza

Rođen je u Londonu.Ne zna se ništa o njegovom ranom životu, ali se pretpostavlja da je proveo nekoliko godina na moru. kaže se da je bio kabinski dečko sa šesnaest godina i da je postepeno napredovao do kapetana. Moskovska kompanija u Engleskoj je 1607. unajmila Hadsona da nađe severoistočni prolaz do Kine. Hadson je putovao 577 nautičkih milja južno od Severnog pola i otkrio je Jan Majenovo ostrvo, pa se vratio kući u septembru. Jan Majenovo ostrvo je kasnije postalo deo Norveške. U to vreme se pretpostavljalo da pošto Sunce sja šest meseci na severnim širinama da će se led otopiti, pa da će brodovi moći da plove severnim putevima do Kine i ostrva sa začinima. Englezi su tada bili u sukobu sa Špancima i Holanđanima oko trgovačkih puteva. Hadson se iskrcao na Svalbardu, a kasnije je tu nađen ugalj, a razvio se i kitolov.

Hadson je 1608. pokušao drugi put, ali sada je nastojao ići uz severne obale Rusije. Došao je do Nove Zemlje, pa je bio prisiljen da se vrati.

U holandskoj službi

Holandska istočnoindijska kompanija ga je odabrala 1609. da nađe istočni prolaz do Azije. Rečeno mu je da plovi oko Severnog ledenog okeana severno od Rusije u Pacifik pa odatle do Dalekog Istoka. Hadson nije mogao da nastavi putovanje zbog leda, koji je preprečio put. Čuli su bili neke glasine, pa su pokušali da nađu jugozapadni prolaz kroz Severnu Ameriku. Prešli su Atlantik i došli su do Česapik zaliva i Delavar zaliva. Hadson je konačno zaključio da ne postoji vodeni put kroz pola Severne Amerike do Pacifika. Zbog toga je krenuo severno u Njujoršku luku i nastavio rekom Hadson, pa se morao vratiti, kada je reka postala uska. Jugozapadni prolaz nije ni tu našao, jer takav nije ni postojao.

Tokom putovanja Hadson je trgovao sa domorocima i dobijao je krzna i školjke. Njegovo putovanje je omogućilo Holanđanima da polažu pravo na to područje i na trgovinu krznima u tom području. Novi Amsterdam i Menhetn su postali glavni gradovi Nove Holandije 1625.

Otkriće Hadsonovog prolaza i Hadsonovog zaliva

Hadson je 1610. dobio englesku podršku za još jedno putovanje. Putovanje su finansirali Virdžinija kompanija i Britanska istočnoindijska kompanija. Sa svojim novim brodom Diskaveri krenuo je severno i došao je 11. maja do Islanda, do juga Grenlanda 4. juna i onda se okrenuo oko južnog vrha Grenlanda. Na severnom vrhu Labradora došao je 25. juna do Hadsonovog prolaza. Sledeći južnu obalu prolaza došao je 2. avgusta do Hadsonovog zaliva. Tu je nekoliko meseci ucrtavao u mapu i istraživao istočne obale. U novembru je led zarobio brod u Džemsovom zalivu, pa je posada morala da nađe mesto gde da prezimi.

Kada se led otopio u proleće 1611. Hadson je nameravao da nastavi sa istraživanjima, ali posada je tražila da se vrate kući. Posada se pobunila u junu 1611. Poslali su Hadsona, njegovog sina i sedam Hadsonou lojalnih članova posade u malom otvorenom čamcu. Nisu im dali ni hranu, ni vodu ni oružje. Hadsona niko više nije video, aiko su postojale tvrdnje da je viđen na reci Otavi. Od pobunjene posade samo su se osmorica vratila živa kući. Uhapšeni su, ali niko od njih nije bio kažnjen za Hadsonovu smrt.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 20. Apr 2024, 15:35:12
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.096 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.