Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

TotalCar: Pocetna | Vesti | Specijal | Video | Foto | Test | Akcije | Saveti | Moto
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Prva fabrika biodizela u Srbiji  (Pročitano 6845 puta)
27. Jun 2007, 10:57:53
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Variety is the spice of life

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 17382
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
mob
SonyEricsson W610
Prva fabrika biodizela u Srbiji
Ponedeljak, 25. jun 2007. 14:16

U Šidu će u sredu, 27. juna biti puštena u rad prva fabrika za proizvodnju biodizela u Srbiji i jugoistočnoj Evropi, koja će poslovati u sastavu uljara "Viktorija ojl".

Fabriku biodizela, koja će domaće i inostranom tržištu isporučivati više od100.000 tona tog ekološkog goriva godišnje, svečano će, kako je najavljeno, pustiti u rad predsednik Izvršnog veća Vojvodine Bojan Pajtić u pristustvu predstavnika političkog i privrednog života naše zemlje i uglednih gostiju iz inostranstva.

Kompanija "Viktorija grupa", u čijem je sastavu i nekadašnja šidska uljara "Mladost", koja od ove godine nosi naziv "Viktorija ojl", proizvodnjom bio dizela počinje novu eru u industriji energetike Srbije.

Biodizel je tečno gorivo proizvedeno iz poljoprivrednih kultura, kao obnovljivih resursa, koje u potpunosti može da zameni fosilno gorivo u motorima sa unutrašnjim sagorevanjem.

Dobija se iz biljnih ulja soje, uljane repice, suncokreta, palme kao i od otpadnih ulja i masti.

Trenutno ne postoji obaveza korišćenja biodizela u domaćem saobraćaju, a kao doprinos približavanju zakonodavstvu EU, "Viktorija grupa" je podnela zahtev Vladi Srbije za donošenje propisa o obaveznoj upotrebi obnovljivih goriva u našoj zemlji.

Izvor: Mondo
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

'OĆEŠ DA TI OPEREM ŠAJBU?

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 864
Zastava vazduh-zemlja-voda
OS
Windows XP
Browser
Mozilla K-Meleon 1.02
pre par meseci sam poceo da se vozim na biodizel.nema neke razlike u odnosu na klasican dizel.a pumpa u pancevu se nalazi na jabuckom putu tj. na putu pancevo-jabuka.
Koja je cena biodizela?
Jel to cist biodizel ili mesavina sa fosilnim dizelom?
U koji motor ga sipas?
Kolika ti je potrosnja?

Naravno da je mesavina sa fosilnim, cini mi se da ima 5% tog biljnog dizela u njemu. Da je 100% biljni bilo bi potrebno modifikovati motor, zimi bi dolazilo do geliranja, itd...
Sipam cist biodizel.potrosnja je ista.nisam primetio neku razliku u odnosu na klasican dizel,motor isto radi i dobro vuce.problem je zimski period i niske temperature,resenje su aditivi ili mesanje sa dizelom.biodizel je jak razgradjivac tako da ocekujem da cu morati da zamenim crevo za dovod goriva,i filter za gorivo sam jednom promenio,mada ne znam da li je razlog samo biodizel ili mu je bilo vreme za menjanje.biodizel reaguje sa necistocama u sistemu tako da cisti rezervoar i sve kanale sto je dobro.procitao sam u nekoj studiji o biodizelu da produzava radni vek motora ali i to cemo vec videti.upoznao sam ljude koji voze na biodizel desetak godina i svako je zadovoljan.i najvaznija stvar u celoj prici je kad sam bio na tehnickom pregledu,merili su izduvne gasove i rezultat je bio upola od neke srednje vrednosti.covek mi nije verovao da sipam dizel (doduse sam mu tek na kraju rekao da je to biodizel) i to je to.nisam ni sam verovao ali stvarno sam zadovoljan.
Jel ti to sipas dzabe kada ne govoris cenu? I sta vozis, koji je motor u pitanju, nemoj mi reci da vozas traktor IMT... Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Lamborghini Gallardo owner wannabe.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1713
Zastava NS
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.12
A gde to ima da se kupi "cist" biodizel? Jel se to misli na B100 koji sadrzi 100% bioloskog dizela ili na dizel koji je cist, tj. bez vode, prljavstine i tako?
IP sačuvana
social share

You buy a Ferrari when you want to be somebody. You buy a Lamborghini when you are somebody. Frank Sinatra
Ferrari fag Someone who, for reasons unbeknownst to those outside of the Ferrari fag clique, displays an incomparable affection for the Ferrari automobile brand by wearing or displaying the most ridiculous of Ferrari-branded products, typically in groups of three or more products at a time so their loyalty is not questioned. Many Ferrari fags do not even own Ferrari automobiles.


  Где престаје логика ту почиње Србија! Живели!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 5
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
mislio sam na 100% biodizel,i ne sipam ga za dzabe,ali ga sam pravim,ko hoce da proba neka se javi.jeftina voznja   i cistiji vazduh,nije lose.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 8705
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
mob
HTC Tattoo
mislio sam na 100% biodizel,i ne sipam ga za dzabe,ali ga sam pravim,ko hoce da proba neka se javi.jeftina voznja   i cistiji vazduh,nije lose.
Ajde napiši"recept",ako ti nije teško,ja vozim na dizel i iskreno ne bi se usudio da sipam nešto iz domaće radinosti,ali baš bi voleo da vidim sastojke i način dobijanja biodizela.Ja sam čuo da biodizel ne sme da se sipa 100 procentan,već se uvek meša sa običnim dizelom.
IP sačuvana
social share
"Bogu hvala vek i po proživeh u zdravlju i radu,slutim da mi je vreme umirati,te ove reči govorim u pero
prijatelju advokatu Miliću,jer u vas deco sve zajedno nemam ni malo poverenja.Žao mi je što ste moji
a ne deca nekog mog neprijatelja.Ko je vas poznavao,ni pakao mu neće teško pasti.
Što se tiče moje imovine,aaa to vas najviše zanima,mogu vam saopštiti sledeće:Sve što imam ostavljam samom sebi."
                                                                                                        
                                                                                                                          PANTELIJA
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Lamborghini Gallardo owner wannabe.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1713
Zastava NS
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.12
mislio sam na 100% biodizel,i ne sipam ga za dzabe,ali ga sam pravim,ko hoce da proba neka se javi.jeftina voznja   i cistiji vazduh,nije lose.
Bez modifikacija motor ne moze svaki motor da radi na B100 (cist) biodizel. Na kom vozilu primenjujes to?
« Poslednja izmena: 25. Sep 2007, 22:24:25 od dragvorl »
IP sačuvana
social share

You buy a Ferrari when you want to be somebody. You buy a Lamborghini when you are somebody. Frank Sinatra
Ferrari fag Someone who, for reasons unbeknownst to those outside of the Ferrari fag clique, displays an incomparable affection for the Ferrari automobile brand by wearing or displaying the most ridiculous of Ferrari-branded products, typically in groups of three or more products at a time so their loyalty is not questioned. Many Ferrari fags do not even own Ferrari automobiles.


  Где престаје логика ту почиње Србија! Живели!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Rajd of Kurta tu rajd on Murta

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 851
Zastava Jagodina/Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.23
mob
SonyEricsson k700i
Poskupe 'rana u srbiju...ljudi nema leba da jedu a vi mecete repicu i suncokret u rezervoar...rudolf diesel se prevrce u grobu
IP sačuvana
social share

Sopen bi mi svirao, Mocart bi mi pevao, ako niste znali al sam bio mali. Glava mi je velika mozak mi je mali, nadimak mi dali i Palma me zvali. Jasno kao dan, ja sam tutuban...
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1467
Zastava sarajevo
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia 5800xpress
mislio sam na 100% biodizel,i ne sipam ga za dzabe,ali ga sam pravim,ko hoce da proba neka se javi.jeftina voznja   i cistiji vazduh,nije lose.
Bez modifikacija motor ne moze svaki motor da radi na B100 (cist) biodizel. Na kom vozilu primenjujes to?
mislim da se ipak radi o starijim dizelima,hajd da vidim nekog ko sipa ovo u pd dizele ili common rail.nemam nista protiv,naravno ako iza svega stoji kakav atest,seljak sam za ove novotarije Smile
iskreno,mislim da ce ljudi poput mene i ostalih koji su na eurodizelu sacekati ipak dogledno vrijeme da se sva stvar oko bio dizela i bioloskih goriva malo iskristalizuje.ovako,ne pada mi na pamet da moja pumpa i brizgaljke trpe bio gorivo.i da,misim da novije generacije bas koncipirane i radjene prema ovoj vrsti goriva,tj. moze se koristiti kao zamjensko dizel gorivo.ono sto znam da snaga motora opada za oko 5% isto tako i potrosnja raste,manja emisija co2 i sl.crijeva i ostali spojevi sigurno moraju da budu projektovani za bio dizel,naravno uz sve ovo ide i ona "saglasnost" proizvodjaca automobila.mana,za podrucje u kojem zivim,pa i vecina vas su klimatski uslovi.zimi teperature padaju ispod - 10 sto predstavlja problem za bio dizel.neko je pomenuo neke aditive :-kmislim,sustina price,kao neko sto rece je prljavstina iz rezervara koju bio dizel razgradjuje.ista ta takva prolazi kroz motor,tj. za modernije dizelase kroz pumpu visokog pritiska i brizgaklje koje "pumpaju" cilinrar preko 1000 bar-i.sta se onda desava?!razmislja li iko ovako?!jos sam skeptican prema ovoj vrsti goriva,u toliko i mozda ne upucen!ako je neko malo vise u ovim vodama neka pise,kako ga sipa,ponasanje auta,kakvo je ulje nakon izmjene i sl.volio bi cuti razmisljanja!pozzzzz
IP sačuvana
social share
kad jedan papak umre,rode se dva!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 5
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
koga interesuje kako se pravi biodizel,u koje automobile se sipa i i bilo sta vezano za biodizel,ali i za cisto biljno ulje ( zejtin ) kao gorivo neka pogleda http://biodiesel.infopop.cc/ kao i gomilu slicnih sajtova po internetu gde ljudi pisu o svojim iskustvima.ja vozim renoa kangoo 1.9d,a moji prijatelji renoa 1.5dci, astra 1.7 td, sprinter 309 cdi i vw caddy 2.0 sdi. kod nas se nikada nece razviti prica o biodizelu kao sto je to u svetu ( licno misljenje ), tako da ce sve ostati na nivou domace radinosti.kao sto neko rece,ovde ljudi umiru od gladi,a mi sipamo ulje u automobile,ali samo da se zna da je prvi dizel motor,projektovan od strane r.diesela,radio na ulje a ne na naftu.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.097 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.