Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Mar 2024, 10:23:26
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Gospođica  (Pročitano 1823 puta)
21. Jun 2007, 10:53:47
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.21
mob
Apple iPhone 6s
Gospođica

Žanr: drama
Trajanje: 81 min.
Originalni naziv: Fraulein, Das (2006)
Zemlja porekla: Nemačka, Švajcarska, Bosna i Hercegovina
Nagrade: Sarajevo film festival (najbolji film, najbolja glumica, nagrada mladog žirija); Filmski festival u Lokarnu (Zlatni leopard)

Glavne uloge:   
Mirjana Karanović, Marija Škaričić, Ljubica Jović, Pablo Agilar (Pablo Aguilar)

Scenario:   
Andrea Štaka

Režija:   
Andrea Štaka

SINOPSIS

Pedesetogodišnja Ruža došla je u Švajcarsku nadajući se novom, boljem životu. Danas, pola veka kasnije, ostala joj je samo jedna strast - novac. Ruža je vlasnica restorana u Cirihu, koji vodi čvrstom rukom i finansijski uspešno. Život joj je isplaniran - rad, brojanje pazara, večera u samačkom stanu. Izgradila je život i ne razmišlja o povratku u Srbiju.

Šezdesetogodišnja Mila, Ružina dugogodišnja radnica, sasvim je drugačija. Već decenijama živi sa svojim suprugom u Švajcarskoj, teško radi i želi da ostvari životni san – da ima kuću u svojoj domovini, u Hrvatskoj.

Ružin i Milin rutinski život poremeti se kad na scenu stupi 22-godišnja Ana iz Sarajeva. Lepa i impulsivna devojka traga za novim životom i beži od nedavnog rata u Bosni. Potreban joj je novac, pa prihvata posao u restoranu. Dobra je radnica, ali se buni protiv Ružinih strogih pravila. Ne želi da na poslu znaju da je beskućnica, da noću luta gradom tražeći utehu i toplinu u slučajnim vezama.

Ruža se oseća ugroženom u Aninom društvu, ali privlači je Anina glad za životom. Ana organizuje proslavu Ružinog rođendana tokom koje sukob između tri žene eskalira i rezultira brojnim promenama - Ruža se opusti i strastveno zapleše, da bi se sutradan probudila mamurna i posramljena, ali s novom glađu za životom. Između Ruže i Ane polako se razvija prijateljstvo, iako se i dalje drže na distanci - obe se plaše da se potpuno otvore.

REŽISERKA O FILMU

"Gospođica" je lični film o moja dva sveta. Odrasla sam u Švajcarskoj, a porodica mi dolazi iz Bosne i Hrvatske. U Švajcarskoj sam provela predivno i ponekad usamljeno detinjstvo. Kad je devedesetih godina izbio rat, bespomoćno sam gledala kako to utiče na moju porodicu. Film daje intiman pogled na živote tri moderne žene koje danas žive u Švajcarskoj, a dolaze iz različitih delova države koja više ne postoji.

Dok Ruža i Mila pripadaju generaciji koja je iz Jugoslavije otišla sedamdesetih godina, iz ekonomskih razloga, Ana samo putuje da bi pobegla od rata. Sve tri nose u sebi neopisivu bol. Ruža potiskuje svoje srpske korene, Mila se grčevito drži sna da će se vratiti u Hrvatsku, dok Bosanka Ana prikriva svoju bolest ogromnom žeđu za životom.

Želela sam da ovim filmom istražim raseljavanje u današnje vreme, budući da mnogi žive između dve ili više kultura, religija i država, bilo kao izbeglice, putnici ili jednostavno ljudi bez korena. Film se ne bavi Jugoslavijom, ni ratom, međutim, njihova istorija i posledice su od ključne važnosti za živote i osećanja te tri žene.

Istovremeno, želela sam da snimim film o Švajcarskoj, zemlji koja me fascinira svojom mešavinom multikulturalizma i otuđenja. Cirih je važan upravo zbog toga - evropski grad, agresivan i hladan, izgubljen i predivan. Zanima me lično i intimno. Likovi se upoznaju, nakratko se zbližavaju i zatim ponovo odvajaju. Njihovi ožiljci na duši i strahovi, snovi i žudnje izlaze na videlo.

Politički aspekt me u ovom filmu zanima jednako kao i u mojim prethodnim filmovima - "Hotel Belgrad" i "Jugodivas", jer se lomi kroz prizmu ličnog.

Emigranti u Švajcarskoj zbunjeni su kad se govori o ratu i razdvajanju država. Često i dalje osećaju da su došli iz Jugoslavije i da njoj pripadaju - ali ta država više ne postoji kao takva. Tim ljudima je često prilično bolno da prihvate nove države. Svoj identitet ne doživljavaju kao da potiče iz jedne od tih novih država, a ne osećaju se ni u potpunosti kao Švajcarci. Međutim, oni koji su ostali u bivšoj Jugoslaviji (pre, tokom i posle rata) mnogo bolje se suočavaju s novim granicama i nazivaju sebe Hrvatima, Bosancima ili Srbima itd.

Za generaciju rođenu tik pred rat nove države su stvarnost, njihovu generaciju muči uticaj rata na njihovo detinjstvo. Čak i ako se danas malo govori o ratu i ljudi su se vratili svakodnevici, jasno je da su naučili da žive ovde i sada, bez razmišljanja o budućnosti. Budućnost je svakakva, samo nije ružičasta. Bosna, Hrvatska i Srbija će se dugo oporavljati od rata. Kao i u mom filmu, u kojem se žene iz tri različite nacije oprezno sprijateljuju, oseća se da i ljudi u domovini čine isto - ponovo polako uče da žive jedni s drugima.

O REŽISERKI

Andrea Štaka (režiserka i autorka)
Rođena je u Švajcarskoj 1973. U školi se zanimala za fotografiju i bila je primljena na prestižni "London College of Printing" 1992, gde je počela da se zanima za film. Magistrirala je na "School of Visual Arts u Cirihu" 1998. godine uspešnim (i kasnije nagrađivanim) kratkim filmom "Hotel Belgrad".

Godine 1999. Andrea se preselila u Njujork, gde je snimila kratki film "Daleko", a zatim i dugometražni dokumentarac "Jugodivas", koji je prikazan na brojnim festivalima. "Gospođica" je njen prvi narativni dugometražni igrani film.

O GLUMCIMA

Mirjana Karanović (Ruža)
Slavna srpska glumica sa više od 40 filmova i iskustvom u radu s velikim jugoslovenskim režiserima, kao što su Kusturica, Paskaljević i Zafranović. Glumila je u više od 100 pozorišnih komada.

Izbor iz filmografije: 2006. Gospođica, 2005. Grbavica, 2004. Život je čudo, 2003. Svjedoci, 1998. Bure baruta, 1995. Andergraund, 1985. Otac na službenom putu.

Marija Škaričić (Ana)
Jedna je od najtalentovanijih mladih hrvatskih glumica. Rođena je 1977. u Splitu, diplomirala je na Glumačkoj akademiji u Zagrebu. Igra u brojnim filmovima i pozorišnim predstavama u Zagrebu, Splitu i Rijeci.

Izbor iz filmografije: 2006. Gospođica, 2005. Što je muškarac bez brkova?, 2004. Ta divna splitska noć.

Ljubica Jović (Mila)

Rođena je 1936. u Bosni i Hercegovini i ubraja se među najveće glumice u Hrvatskoj. Poznata je po brojnim televizijskim i igranim filmovima, kao i po pedesetogodišnjem nastupu u pozorištima. U penziji je, ali se za ovaj film spremno angažovala.

Izbor iz filmografije: 2006. Gospođica, 1991. Mirta uči statistiku, 1981. Kraljevo, 1976. U registraturi, TV serija, 1970. Fiškal, TV serija, 1965. Ključ, Bini, 1997. Creatures of Habit, Gallons and Gallons, 1996. Free Floaters, Believe, 1993. Blue Helmets.

Premijera: FEST 2007
U bioskopima: 21. jun 2007. godine u dvorani Kulturnog centra

Izvor: Krstarica
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju

Zodijak
Pol
Poruke 25
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.8
pa ubaci ga na rapidshhhh da gledamo
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1213
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7;M
Kakav li je film???
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Mar 2024, 10:23:26
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.084 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.