Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 17:14:51
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ko je Bakunjin?  (Pročitano 2403 puta)
20. Jun 2007, 18:24:36
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 16
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
Mihail Bakunjin




Ruski filozof Mihail Aleksandrovič Bakunjin (1814-1876) je studirao u Njemačkoj i uzeo učešća u bunama oko revolucionarnu 1848-oj. U rodnoj Rusiji bio je 8 godina u zatočeništvu na Sibiru, ali zatim je pobjegao u Švicarskoj. Bio je jedan od osnivača Internacionale, ali poslje sukoba sa Marxom bio je izbačen iz nje. Njegova glavna dela su «Država i anrhija» i «Bog i država». U «Bog i država» on kritikuje crkvu, vlast i brani materijalizam nasuprot idejalizmu. «Кo je u pravo, idealisti ili materijalisti? Kada se jednom pitanje ovako postavi dvojba na postoji. Nesumnjeno idejalisti greše, a materijalisti su u pravu.»  Bakunjin najviše kritikuje privilegije i zalaže se za njihovo ukidanje i poštovanje zakona prirode. Dalje u «Bog i država» on kaže: «Tri elemenata, ili bolje, tri fundamentalna principa su esencijalna za ljudski razvitak: ljudska animalnost; mišljenje i buntovanje. Prvo korespondira sa socijalnom i privatnom ekonomijom; drugo sa naukom; a na trećem korespondira sloboda.» 
Iz ovog fragmenta nama postaju jasne ideje Bakunjina i njegova kritika kapitalizma i vlasti uopste. Bakunjin smatra da destruktivna nasoka i aktivnost kod anarhista treba preovladati i da on na smije dozvoljiti da ga išta spriječi u tome. Eto zašto, se ime Bakunjina povezuje sa nasiljnim strujama anarhizma, koji su se pojavljivali u modernoj epohi kod raznih grupa.

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

...члан секције младих трезвењака...

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 37273
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
Pa sadasnje drustvo pociva na nasilju, a kada anarhisti bace kante sa bojama na nekoliko zgrada, anarhizam postaje najveca globalna prijetnja.
P.S Na politickom forumu sam postavio temu o anarhizmu, ima dobrih postova.....
IP sačuvana
social share
Prefer a feast of friends to the giant family
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Agent provocateur iz Silikonske Doline

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1645
Zastava USA
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
BlackBerry Torch
Bakunjin  Smile

Ideje koje bi mogle zaživjeti za 200-300 godina, još je možda rano za to, ali  Smile
IP sačuvana
social share
Prije nego odgovoriš na moj post molim lijepo pročitaj moj potpis
              Ja se ovdje uglavnom dobrano zajevavam!

Ignorancija je zdrava za živce. Dakle, ako nisam odovorio na negdje nešto a ti očekuješ moj odgovor, shvati - ignorirao sam to!
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

...члан секције младих трезвењака...

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 37273
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
Anarhizam je pokret budocnosti. Danasnje slobode i prava su za covjeka srednjeg vijeka izgledala nedostizno, pa ipak drustvo se polako razvija.
IP sačuvana
social share
Prefer a feast of friends to the giant family
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 17:14:51
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.068 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.