Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 12:21:39
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Požunski mir  (Pročitano 2472 puta)
15. Jun 2007, 11:54:29
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.21
mob
Apple iPhone 6s
Požunski mir

Poslije pobjede Napoleona nad austrijsko-ruskim snagama kod Slavkova (Austerlitza) 2.12.1805, sreo se dva dana poslije bitke Napoleon sa Franjom I kod Spalenog mlyna blizu Nasedloviec pri Hodonine. Napoleon je tamo u dugom osobnom razgopvoru izložio svoje zahtjeve. Ti zahtjevi su poslije postali osnove mirovnog sporazuma koji su trebali pripremiti njihovi diplomati. Sa Rusima koji su se odmah poslije bitke povukli preko rijeke Morave na teritorij današnje Slovačke, Napoleon nije pregovarao. Poslao je svog generala Annu Savaryho u Holič na pregovore sa ruskim carem Alexandrom i jednostavno postavio ultimatum Rusima da se povuku u roku mjesec dana sa teritorija Habsburgške monarhije. Za to vrijeme se general Kutuzov susreo blizu Trstine sa mađarskim palatinom, arcivojvodom Jozefom, u kojem je ovaj htio zajedno sa Rusima isprovocirati još jednu bitku sa Francuzima u području Bijelih Karpata, no Rusi su to odbili zbog iscrpljenosti i demoraliziranosti svoje vojske. Rusi su prihvatili Napoleonov zahtjev i povukli se preko Svidnika i Dukljanskog prolaza sa teritorija monarhije. Već sljedeće godine pridružili su se Prusima i četvrtoj protivnapoleonskoj koaliciji.

Primirje između Austrijanaca i Francuza bilo je sklopljeno 6.12. u Slavkovskom baroknom dvorcu obitelji Kounicovcov, a potpisali su ga maršal Alexandre Berthier za Francuze i Lichtenstainski knez za Austrijance. Sami mirovni pregovori trebali su se održati u nedalekom Brnu. 7.12. im se pridružio i sam Napoleon koji je svoj glavni štab smjestio kao u dan prije bitke u palači moravsko-šleskih gubernatora. Na njima su se susreli francuski ministar vanjskih poslova, Charles-Maurice de Talleyrand-Perigord koji se za to vrijeme zadržavao u okupiranom Beču, i za austrijsku stranu Lichtenstainski knez Johan i knez Ignac Gyulaya. Pregovori su započeli 13.12 iz domu kneginje Auerspergove u Behounskoj ulici 8. u Brnu, gdje je Zalleyrand primao austrijske diplomate. Sam Napoleon se pregovorima nije pridružio nego se radije vratio u carsku palaču Schonbrunn, koja se pretvorila u njegov glavni štab. Glavna tema pregovora je istiskanje Austrijanaca iz igre svjetskih velesila. Tome se Napoleonovom diktatu najviše suprostavljao sam Telleyrand koji je vidio Austrijance kao saveznike u budućnosti. 16.12 su se pregovori premjestili iz Brna u Bratislavu zbog izbijanja epidemije tifusa. Konačno je mirovni sporazum bio potpisan 26.12.1805 u Bratislavi. Ugovor su potpisali pregovarači, a sami carevi su ga trebali ratificirati u roku od osam dana.

Bratislavskim mirom, Habsburgška monarhija je priznala Francuska osvajanja u Italiji i povuklo se iz dijela Italije. Osim toga Napoleon se odužio svojim njemačkim saveznicima i time su nastala Bavarsko kraljevstvo i Wurttembergško kraljevstvo. Austrija je morala odstupiti trima njemačkim državicama dijelove Švabske. Bavarskoj je pripao Tirol i Vorarlberg, tradicionalno austrijski krajevi. A austija je dobila Berchtsgarden i Wurzburgško vojvodstvo. Imovina redova Maltežkih i Njemačkih vitezova bila je konfiscirana kao apanaž za odštetu pojedinih habsurbgških arcivojvoda. Sve zajedno, Austrija je izgubila 63000 km2 teritorija sa 3 miliona stanovnika i bila obavezna isplatiti 140 miliona franaka ratne odštete. Napoleon je preuzeo ulogu zaštitnika Bavarske, Wurttemberga i Badena, čime je preuzeo ulogu koja je do tada pripadala Habsburgškom caru, Caru Svetog rimskog carstva.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 12:21:39
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.087 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.