Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 00:44:21
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Velika debata: Curtis - Shapley  (Pročitano 3550 puta)
09. Apr 2005, 23:33:36
Prijatelj foruma
Hronicar svakodnevice


Life is peachy...

Zodijak Gemini
Pol Žena
Poruke 631
Zastava Zemun
mob
Samsung E730
Shapley i Curtis su se sukobili u odredjenoj meri oko 13 astronomskih pitanja:

1. Problem F, G i K zvijezda u kuglastim skupovima.

Shapley je smatrao da se radi o divovima poput neposrednih divova spektralnog tipa F-K, s apsolutnim sjajem blizu -3m, stavljajuci tako kuglaste skupove na udaljenost od 10-30 kpc. Curtis je dotle tvrdio da se radi o najzastupljenijim zvezdama oko nas, patuljcima F-K spektralnog tipa, s prosecnim sjajem od oko +7m, sto je znacilo udaljenost od 1-2 kpc. Kako je s prvim Hertzsprung-Russellovim dijagramima kuglastih skupova pomocu 5-m teleskopa Mt. Palomar Observatory nedvosmisleno postalo jasno da je Shapley bio u pravu.

2. B zvijezde u kuglastim skupovima.

Shapley je tvrdio da moraju imati apsolutni sjaj oko 0m, kao susedne zvezde kasnog B i ranog A tipa s glavnog niza. Curtis je bio iznenaden tom tvrdnjom, smatrajuci je cudnom jer su najsjajnije plave zvijezde u Suncevom susedstvu sjajnije od najsjajnijih crvenih zvezda, dok je u skupovima upravo obratno. Pronicljivost Waltera Baadea i podaci koje je prikupio za vreme zamracenja u II. svetskom ratu razresili su ovo pitanje uvodenjem koncepta dviju zvjezdanih populacija. Svaki od govornika je delom bio u pravu.

3. Cefeide kao pokazatelji udaljenosti.

Shapley je koristio relaciju period-sjaj pronadenu za cefeide u Velikom Magellanovom Oblaku cija je nul-tocka bazdarena galaktickim cefeidama koristenjem statisticke paralakse. Uocio je da obliznje cefeide iz skupova imaju velike brzine, te se ne bi smele koristiti za bazdarenje. Curtis je prigovarao da nema pouzdanih dokaza za relaciju period-sjaj u Mlecnom Putu. Stovise osporavao je relaciju na temelju veceg uzorka cefeida, ukljucujuci neke cije su udaljenosti odredjene merenjima trigonometrijske paralakse...

4. Spektroskopske paralakse.

Shapley je verovao da su istinite sve dok pomocu odnosa medu linijama moze odrediti radi li se o zvezdanim divovima. Curtis je smatrao da im se pouzdano moze verovati u podrucju manjem od 100pc, gde su i bazdarene. Ako izostavimo greske i propuste, Shapley je tvrdio tacno, iako bi netko postavio pitanje moze li oko razlikovati meru intenziteta linija Sr II l 4215 C i Ca I l 4454 C u spektru zvezda kuglastih skupova snimljenih pre 1920. godine.

5. Interpretacija brojanja zvijezda.

Curtis je ispravno rekao da brojanje zvijezda, ispravno interpretirano, daje manji Mlijecni Put od Shapleyevih procjena. Voden idejom da prsten prasine okruzuje spiralne maglice sprijecila ga je u razumijevanju apsorpcije kao vrlo vaznog problema u zvjezdanoj statistici. Shapley se nije dotaknuo te teme, jer ga je, vjerojatno, samo koristenje kuglastih skupova uvjerilo u neznatnu apsorpciju. Robert Trumpler je 1930. godine usporedujuci prividne promjere otvorenih skupova sa njihovim prividnim sjajem otkrio vaznost prasine unutar diska.

6. Teorija zvezdane evolucije.

Shapley je tvrdio da ako, i samo ako, su kuglasti skupovi na velikim udaljenostima, tada ce njihove zvijezde zadovoljavati Russellovu teoriju divova i patuljaka i Eddingtonove modele plinovitih divova. Curtis je mislio da se spiralne maglice kao faza zvjezdane evolucije ne uklapaju nigdje u neku od vazecih teorija. Dok su oba stajalista bila dovoljno ispravna, ipak se Curtisu racuna pobjednicki bod, jer se danas vise ne podupire teorija divova i patuljaka kako ju je razvio Russell.

7. Raspodela spiralnih maglina na nebu.

Za Shapleya, kao coveka "jednog sastava", iako to doslovno nije spomenuo nije nista manje neprihvatljiva cinjenica da spiralne maglice izbegavaju galakticku ravninu, kao sto su joj OB zvezde sklone. Curtis je bio prisiljen suociti se s tim problemom, da bi zakljucio da nije niti nemoguce, niti neverojatno da Mlecni Put ima tajanstveni prsten, kao sto ga imaju mnoge spiralne maglice vidjene po strani, te zbog toga ne mozemo videti maglice koje su u ravnini. Curtis je bio blize istini, ali je promasio kriticno stajaliste da zvezde i apsorbirajuci materijal dolaze zajedno.

8. Maksimalni sjaj nova.

Oba govornika su se slozila da su uocene pojave novih zvezda u Mlecnom Putu i u nekoliko spiralnih maglica. Shapley je smatrao da je upotreba sjaja novih za merenje daljina potpuno smesna, ako su spiralne maglice zasebne galaksije. Curtis je, za cetiri pojave s procenjenim udaljenostima u Mlecnom Putu, i za pregrst novih u spiralnim maglicama, nasao da bi im maksimalni sjaj bio jednak, kada bi Mlecni Put bio manji (sto je prekrizio), a spiralne maglice bile odvojeni sustavi dimenzija kao nasa Galaksija.

9. Mehanizmi nove.

Shapley je predlagao da su i zvezda i maglica postojale na pocetku, te da je maglica, sa svojom velikom brzinom, pretekla i obuhvatila zvezdu, stvarajuci efekt nove. To je bilo njegovo objasnjenje malog broja pojavljivanja novih zvezda u nasoj Galaksiji. Curtis se suprotstavio cinjenicom da bi Shapleyev mehanizam u Andromedinoj maglici dao samo jednu novu u 500 godina, dok ih je vec nekoliko uoceno u samo 20 godina. I ponovo, Curtis 1 : Shapley 0.

10. Velike pozitivne prosecne brzine spiralnih maglica.

Merenjima Vesta Sliphera na Lowell Observatory u Arizoni bilo je nadjeno da spiralne maglice imaju velike pozitivne brzine. Shapley je ponudio kao uzrok tlak zracenja Mlijecnog Puta (mehanizam za koji je Russell jos iste godine pokazao da je premali za nekoliko redova velicine). Curtis je jednostavno predlozio da su veliki, uglavnom, pozitivni pomaci valnih daljina (danas poznati kao 'crveni pomak'), na neki nacin unutrasnje svojstvo maglice, a tako je i velika brzina karakteristika Mlijecnog Puta...

11. Svojstva galaksija.

Shapley je istaknuo da je opazeni povrsinski sjaj spiralnih maglica puno veci od bilo cega videnog u Mlecnom Putu, te da je radijalna raspodela boje i povrsinskog sjaja razlicita. Curtis se nije izjasnio po tom pitanju. Odgovor je, naravno, apsorpcija i crvenjenje zvijezde zbog meduzvjezdanog plina i prasine, Shapleyu je bilo u pravu sto se tice podataka, ali ih nije dobro interpretirao. Nula - nula. Po Curtisu, spiralne maglice imaju boju i linijski spektar koji jako lici onome zvezdanom. Shapley ovaj dio nije niti spomenuo, a Curtis je bio u pravu.

12. Sredisnji polozaj Sunca.

Shapley je tvrdio da se radi o iluziji uzrokovanoj oblakom lokalnih zvijezda, danas poznatog pod imenom Gouldov pojas. Curtis je rekao da se radi o Bozjoj volji, te da nas nas polozaj sprecava u jednostavnom opazanju vlastitih spiralnih krakova. Ponovno je prasina vazan deo problema, no Shapley je bio nadomak pravog odgovora.

13. Rotacijsko kretanje spiralnih maglica prema mjerenjima Van Maanena.

Po Shapleyu su dana merenja "fatalna za teoriju svemirskih otoka". Curtis se u potpunosti slagao, ali isto tako bio nepovjerljiv prema merenjima vlastitog gibanja manjim od 0.1 lucne sekunde po godini s vremenskom bazom manjom od 25 godina za tako nejasne, male objekte...

txt je poduzi(iako sam ga dosta skracivala).. koga interesuju ovakve stvari nece ga mrzeti da prochita... preuzeto sa ...
IP sačuvana
social share

"It has been said that something small as the flutter of a butterfly's wing can ultimately cause a typhoon halfway around the world"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 00:44:21
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.069 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.