Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 3 4 6 7 ... 50
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Dijete - Nutricionizam - Saveti i komentari  (Pročitano 671160 puta)
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Dijetalni gazirani sokovi


Na dijeti ste - joj, još malo pa će leto! - a baš ste se uželele nečeg slatkog. Kako i ne biste kad ste sebi zabranile sve moguće slatkiše, sve što u sebi sadrži šećer? Međutim, baš želite nešto slatko! Setite se "spasonosne" ideje: vaš omiljen gazirani napitak, ali u dijetalnoj varijanti. Tu nema šećera, nije da uopšte nema kalorija, ali ih ima malo, a ti dijetalni gazirani sokovi su zbog dodatka zaslađivača toliko slatki da će vas nakon samo jedne limenke ili jedne čaše sigurno proći želja za slatkim. Eto, zadovoljićete želju, a neće biti posledice po vašu dijetu i po vašu liniju, zar to nije super?

Na vašu veliku žalost, nije. Bez obzira na naziv "dijetalni gazirani sokovi" i bez obzira na objektivno nizak broj kalorija koje ovi sokovi sadrže, takva pića su "smrt" za dijetu. Čak i ako ne držite dijetu i nemate problema sa viškom kilograma, ovakve napitke ne bi trebalo često konsumirati jer posredno dovode do gojenja. U čemu je stvar?

Stvar je u tome što su dijetalni napici veoma, veoma slatki, što potiče od veštačkih zaslađivača koji se u njih stavljaju. Kada osetite toliko sladak ukus, vaš organizam očekuje da primi veću količinu šečera - što se ne desi. Rezultat je da dobijete neodoljivu želju da uzmete nešto stvarno slatko, nešto sa pravim šećerom. Može se toj želji odoleti, ako se baš potrudite, ali to je stvarno mučenje i zato većina podlegne. Tako se uzme znatno više slatkiša nego što je organizmu potrebno, pa se višak pretvori u masti i uskladišti - u vidu omraženih masnih naslaga.

Nezavisno od problema sa kilogramima, prečesto konsumiranje dijetalnih gaziranih sokova nosi sa sobom i ozbiljan zdravstveni rizik. Naime, normalna reakcija organizma, kada unesete šećer, jeste da poveća lučenje insulina kako bi se taj šećer uklonio iz krvi i upotrebio. Ovakve reakcije nema kada uzmete veštačke zaslađivače. Međutim, ako konstantno unosite u organizam veštačke zaslađivače, dolazi do toga da se insulin luči kao reakcija na njih, a ne na šećer - što dovodi do ozbiljnih problema sa šećerom.

Da ne bude zabune: ništa vam neće biti ako povremeno popijete dijetalni gazirani napitak. Samo zaboravite na njih kao na pomoćno sredstvo dok držite dijetu (jer ne pomažu uopšte) i neka vam njihovo konsumiranje ne pređe u redovnu naviku.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Kad dijete postanu opasne...   
   
Mnoge cure misle kako nisu dovoljno zgodne, dovoljno mršave ili dovoljno lijepe i onda počinju prelistavati časopise u potrazi za nekom super brzom dijetom pomoću koje će skinuti višak kilograma u samo nekoliko tjedana ili čak i dana   
   
   
Nemoj uvijek vjerovati zrcalu, puno je važnije kako se osjećaš...   
   
   
Ti i tvoje prijateljice želite smršaviti prije ljeta, jer želite izgledati super u svojim novim badićima.

Sigurno si, gledajući se u ogledalo, nekoliko puta i sama pomislila kako bi trebala malo smršavjeti. A sigurno si, barem stotinu puta, pomislila kako bi bilo super da izgledaš baš kao neka tvoja omiljena glumica ili pjevačica. No nemoj se previše zanositi planovima o dijetama i nemoj brinuti – tvoje se tijelo još uvijek razvija i već sljedeće godine možda ćeš biti najmršavija ili najviša cura u razredu.

ANOREKSIJA

Cure tvojih godina koje započinju sa strogim dijetama, poput onih što preporučuju da preko cijelog tjedna jedeš samo voće i povrće, mogu oboljeti od vrlo opasnog (u nekim slučajevima i smrtonosnog) poremećaja prehrane zvane anoreksija. Anoreksija postaje poremećaj zbog preniske tjelesne težine, ali u osnovi je to psihološki poremećaj, jer one djevojke koje pate od nje, misle kako su predebele i jedva da se mogu pogledati u ogledalo od srama nad svojim tijelom.

Kako bi se njihova mršavost što manje primijetila, skrivaju se ispod velikih pulovera usred ljeta, oko vrata nose široke marame kako im se ne bi vidio mršavi vrat i slično. Te se cure gotovo nikad ne skidaju u badiće pred društvom i rijetko ćete ih vidjeti u majicama kratkih rukava.

Od anoreksije najčešće obolijevaju upravo tvoje vršnjakinje, a bolest uzrokuje vrlo neugodne i opasne zdravstvene posljedice kao što su izostanak menstrualnih ciklusa, povećana dlakavost, osjećaj depresije i vrlo izražena razdražljivost. Bolest za sobom povlači iskrivljenu sliku stvarnosti i niz psiholoških problema, poput neprestane potrebe za čistoćom tijela i okoline, gubitak interesa za druženje, živčane napadaje...

Anoreksija se javlja kod onih djevojaka koje previše žele izgledati kao mršave manekenke i slavne curke te koje svim silama pokušavaju biti poput njih pa se izgladnjuju i preko dana pojedu možda tek šaku hrane.

Najčešće od pretjerane mršavosti boluju upravo one, tvoje prijateljice koje se bave manekenstvom, glumom, baletom ili gimnastikom, jer je mršavost u tim profesijama preporučljiva – pogledajte samo kako su mršave sestre Olsen ili manekenka Kate Moss! Kao da je pravilo da moraš biti mršava da bi bila lijepa... ti dobro znaš da to nije točno – pogledaj samo kako je lijepa i uspješna J. Lo koja je ponosna na svoje obline!

BULIMIJA

Drugi sličan poremećaj prehrane koji se može javiti kod tvojih prijateljica jest bulimija. Djevojke koje boluju od bulimije jedu normalno, ali nakon svakog obroka povraćaju sve ono što su netom pojele kako bi ostale mršave.

Ako primijetiš da neka tvoja prijateljica naglo mršavi, da stalno priča o dijetama ili kalorijama, da stalno govori kako je predebela ili da postaje sve zatvorenija u sebe i vrlo se rijetko druži s ekipom, porazgovaraj s njom i saznaj što se s njom zapravo događa. Možda uopće nije anoreksična nego ne jede zato što je ludo zaljubljena ili ima nekakvih problema kod kuće.

Zdrava prehrana u kombinaciji sa što više fizičkog kretanja dobra je za tvoje zdravlje, ali nemoj pretjerivati i izgladnjivati se! Sreća se ne mjeri kilogramima niti se vidi u zrcalu. Budi zadovoljna svojim tijelom i nemoj pokušavati izgledati kao tvoji idoli – oni u stvarnosti ionako izgledaju puno drukčije nego na slikama koje se mogu prepravljati i uljepšavati.

Anoreksija je vrlo ozbiljan poremećaj što pokazuju i ispovijesti tvojih vršnjakinja...

Maja (16): 'Ana je uvijek bila mršava, ali onda je odjednom postala baš prava kost i koža. Jednom je cijeli razred otišao na izlet i svi smo u torbama imali sendviče i čokolade, a Ana je imala samo jednu krušku koju je pojela skrivećki. Curke i ja smo primijetile da su joj ruke postale užasno dlakave i stalno je govorila kako smo mi super mršave, a da ona nije.

Isprva ni ja ni prijateljice nismo znale što se događa. Počela je dobivati jedinice, preko odmora bi znala zaspati na klupi i bila je totalno bez energije. A onda je jednog dana završila u bolnici i bila je tamo skoro devet mjeseci. Morala je ponavljati razred, a zbog bolesti je izgubila i mjesečnicu.'

Petra (14): 'Postala sam anoreksična sa 13 godina. Bila sam opsjednuta svojim izgledom, mislila sam kako sam strašno debela. Počela sam odbijati hranu i izgubila sam oko15 kilograma. Nisam mogla jesti pred drugim ljudima. Počela sam piti kavu i to crnu, bez mlijeka i šećera, koji bi me mogli udebljati.

Nakon cijelog dana u školi, navečer sam bila toliko gladna da sam morala pojesti tanjur juhe ali to je bilo sve. Roditelji su primijetili da mršavim, ali ja sam ih uvjeravala da samo želim izgubiti par kilograma i da se ne moraju brinuti. Završila sam u bolnici. Sad mi je bolje i ponovno idem u školu te pokušavam jesti što više.'

   
   
   
Trigon
srijeda, 18.05.2005
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Mrkva i dijeta   
   
   
1) Mrkva i dijeta

Zanima me koliko je mrkva dobra za dijetu, budući da ju neki nutricionisti preporučaju, a drugi pak zabranjuju.

Hvala


Olja:

Zagovornici dijeta, koje predviđaju namirnice niskog glikemijskog indeksa, mrkvu smatraju nepoželjnom u jelovniku, dok je s druge strane dijetetičari obavezno navode u preporukama jer je namirnica s kojom su manji izgledi pojave nutritivnih deficita, koji vrlo, vrlo često prate dijetu.

Dakle, jedite mrkvu, ali u jelima s namirnicama malog glikemijskog indeksa (npr. u grahu ili svježu u salati).



2) Ne mršavim

Danima sam gladna i kilogrami nikako ne idu dolje. Očajna sam i bez želje za životom. Molim vas pomozite mi…

Olja:


Samo bez straha i tugovanja. Najveća je greška - gladovanje. Uzmite zdjelu salate i neko voće. Nestat će glad, vratit će se raspoloženje, a povećat će se i izgledi za smanjenje kilograma, ukoliko u organizam unesete hranu koja obiluje dijetalnim vlaknima.

Ujedno vas upućujem na dijetu objavljenu na našim stranicama, uz koju zasigurno možete korigirati svoju težinu, a uz koju nećete biti gladni. Ostanite s nama i bavite se tjelovježbom.

Prošla pitanja i odgovori - Što piti na dijeti   
   
   
Olja Martinić
dijetetičar i nutricionist
četvrtak, 19.05.2005.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Dijeta od 9 dana.
Isprobao, kod mene dalo jako lepog efekta, za 9 dana 8 kg.
3 dana samo kuvani pirinac
3 dana samo kuvano povrce
3 dana samo kuvana piletina ili riba ili govedina
nema zacina (racunajuci tu i so), nema dodataka, nema bezalkoholnih i alkoholnih pica, samo mogu mineralna voda, i caj i kafa bez secera meda i sl
Drzi se samo jedan krug od 9 dana jer je nezdravo drzati vise, ali skidase izmedju 5 i 10 kg.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Dijeta i seks

   24.05.2005   


Dešava se da se ugojite više nego što biste želeli. Onda poželite da se rešite viška kilograma. Bavljenje nekom sportskom aktivnošću je odličan lek za to, naročito u vašim godinama, a to se može kombinovati i sa dijetom. Ukoliko se opredelite za neku dobru i zdravu dijetu, nećete se ni u jednom trenutku osećati kao da ste "podivljali od gladi", niti ćete se patiti sa slabošću i nesvesticama. Ono ne baš prijatno što se u tom periodu može desiti jeste da izgubite želju za seksom - to se desi nemalom broju ljudi.

Ovaj gubitak želje za seksom nije redovni pratilac svake dijete. Ukoliko do tog gubitka želje ne dođe, ne znači da je dijeta loša, isto kao što ne znači da je dijeta dobra ako ne želite da vodite ljubav dok je se pridržavate. Kakva je, zapravo, veza između dijete i seksualne želje?

Ukoliko u toku držanja dijete izgubite želju za vođenjem ljubavi, postoji više mogućih objašnjenja za to. Jedno moguće objašnjenje jeste da zbog dijete imate manje energije - ne toliko malo da biste se fizički osećali loše, ali nedovoljno da biste bili raspoloženi za seks. Drugo objašnjenje jeste vaše oslabljeno samopouzdanje. Kakve sad pa to veze ima?

Jednostavno, dok držite dijetu, relativno često razmišljate o svom telu i o tome kako ste nezadovoljni njime (zato i držite dijetu, zar ne?). Pošto ste toliko nezadovoljni svojim telom, malo je teško opustiti se i želeti da vodite ljubav, jer vam se stalno čini kako biste bili neprivlačni svom dečku ili devojci, kako oni pristaju da vode ljubav s vama samo zato da vas ne bi povredili (što, naravno, nije tačno).

U svakom slučaju, ukoliko u toku držanja dijete iskusite ovu pojavu, pokušajte da ne brinete mnogo zbog toga. Ovakav nedostatak želje u toku držanja dijete se dešava, ali je to samo privremeno. Jednom kad se ponovo budete normalno hranili i kad budete opuštenije razmišljali o svom izgledu, želja će vam se vratiti, potpuno ista kao što je bila i pre. Zapravo, zbog pauze je moguće da će biti čak i jača nego ranije.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 80
interesuju me proteinima najbogatije namirnice od voca,povrca,mlecnih proizvoda,mesa koje su?
bilo bi pozeljno ako mi odgovorite da to bude detaljno sa nutritivnim vrednostima namirnica ili odnosima u procentima svih sastojaka pored proteina(masti,ugljeni hidrati i slicno..),unapred hvala..
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Jet set burekdzija


niente paura

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 7714
Zastava Neptun
mob
Samsung Galaxy Ace Fleur
Prirodni izvori proteina

Prirodni izvori proteina su gotove sve namirnice biljnog i životinjskog porekla, s tim što se razlikuju po aminokiselinskom sastavu. Namirnice koje sadrže 8-10 esencijalnih aminokiselina u adekvatnom odnosu, tj. kompletne proteine, su jaja, mleko, meso (namirnice životinjskog porekla) i soja (namirnica biljnog porekla). Ostale namirnice ne sadrže dovoljan broj aminokiselina, ali njihovim kombinovanjem dobija se kompletan sastav aminokiselina. Ovo kombinovanje je značajno kod vegeterijanske ishrane gde se isključivo konzumiraju namirnice biljnog porekla koje nemaju kompletan aminokiselinski sastav. Inače ovakve namirnice obezbeđuju samo kvantitet, tj. zadovoljavaju potrebe u azotu (nekompletni proteini). To objašnjava zašto se toliko pažnje posvećuje vrsti proteina u namirnicama.

Bioloska vrednost (procena da li protein sadrži esencijalne aminokiseline u odgovarajućem odnosu)

Ako je protein adekvatne biološke vrednosti azot će se zadržati posle apsorpcije jer su se belančevine iskoristile. Za maksimalnu apsorpciju proteina potrebno je da se proteini razlože na aminokiseline.
Da bi se izračunala biološka vrednost koristi se formula:
Količina azota zadržana u telu/količina azota apsorbovana u telu*100 %
Ako je vrednost veća od 70 % to znači da je 70 % proteina iskorišćeno.
Neto proteinska iskoristljivost nekih namirnica
Jaja 100
Meso, riba 84
Mleko 75
Krompir 71
Pirinač 57
Soja 56
Pasulj, grašak, sočivo 47
Žita 40
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
  • Detaljna tabela proteina masnova i kalorijskih vrednosti svih bitnih namirnica [ovde]
  • Diet & Nutrition: Protein Tables - Best Source [ovde]
  • Diet & Nutrition: Protein Tables - Recommended Intakes [ovde]
  • Calories in Food - Calorie Content [ovde]
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Prehrana i gastritis   
   
   
1) Prehrana i gastritis

Poštovana! Imam pitanje u vezi kroničnog gastritisa. Već duže vremena gubim na kilaži i ne znam kako bih si prilagodila prehranu. Zanima me, dakle, kakva vrsta prehrane mi odgovara (smije li biti začinjene hrane u umjerenim količinama ili u obzir dolazi izričito dijetalna hrana, te kakav utjecaj imaju mesne prerađevine poput hrenovki) i može li se pravilnom prehranom u potpunosti izliječiti želudac.

Unaprijed hvala na odgovoru.

Olja:

Ono što je sigurno jest da neprimjerena i agresivna prehrana može otežati stanje osoba s kroničnim gastritisom. Najčešće poteškoće izazivaju začinjena jela, masna i kisela hrana. Stoga je potrebno odrediti mjeru pri pripremi salata, odnosno ne koristiti kisele dresinge.

Poteškoće mogu pogoršati i jela koja izazivaju nadimanje (kupusi, grahorice) te jela spremljena u dubokoj masnoći, posebno ukoliko se isto ulje koristi više puta.

Preporučljivo je koristiti namirnice koje se mogu dobro usitniti ili od kojih se pripremaju pire-kašice, mlijeko i mliječne prerađevine, krem juhe, kompoti, kolači s voćem, jela s puretinom, ribom ili sojom…

Idealno je pratiti reakciju na pojedina jela te sam kreirati jelovnik. Hrenovke su dobar odabir i povremeno se mogu koristiti kao i drugi proizvodi umjerene slanosti i, naravno, uz kuhano povrće.

Znatno veći problem su neredoviti obroci (višesatno gladovanje), veliki obroci koji 'opterete' probavni sustav te jela neprimjerene temperature. Ovdje se prvenstveno misli na konzumiranje vrućih jela i pijenje pića s ledom.

Hranu je potrebno temeljito sažvakati i dovoljno vremena posvetiti obroku, u miru i zadovoljstvu, jesti češće u manjim obrocima, koristiti maslinovo ulje koje djeluje 'protuupalno' te svakako poštivati dogovor s liječnikom.

2) Mladi i dijeta

Imam 15 godina i 65 kg. U zadnje sam vrijeme počela paziti na prehranu i kao pomoć pri mršavljenju konzumiram šumeće tablete na bazi jabučne dijete. Neki mi kažu da to nije zdravo, dok drugi ne misle tako. Molim vas recite mi je li to primjereno mojim godinama i što mi vi preporučujete. Inače, visoka sam 166 cm.

Unaprijed hvala,
Magdalena

Olja:

Pohvalno je paziti na prehranu i izgraditi dobre prehrambene navike. Za početak je za svaku mladu osobu poželjno da:
- dan započne doručkom
- smanji unos slatkih jela i pića
- svakodnevno jede voće i salatu
- pije dovoljno vode (oko 2 l)

O jabučnom octu postoje vrlo podijeljena mišljenja. Jedno je sigurno - ukoliko se ne korigira jelovnik te se ne smanji ukupan dnevni energetski unos, uz samo pijenje octa neće doći do smanjenja tjelesne mase.

Ne zaboravite na veliki doprinos tjelesne aktivnosti pri redukciji viška mase, preporučamo vam svakodnevno šetati, trčati, voziti bicikl, rolati se, plivati ili samo plesati.


3) Učenje i spavanje

Imam puno ispitivanja i kontrolnih, a stalno mi se spava. Ne mogu učiti i ne znam kako se razbuditi. Molim Vas neki savjet…


Olja:

Škola i ocjenjivanje iscrpljuju učenike te se umor skuplja dok pritisak raste. Spavajte najmanje šest sati i to u 'komadu', učite za stolom, a nikako u krevetu.

Ne jedite masna i kalorična jela, jer se sigurno nakon neprimjerenog obroka teško uhvatiti učenja, krv spusti u želudac pa se pojavi pospanost. NIKAKO ne konzumirajte gazirana pića, jer ona također mogu poticati pospanost.

Umjereno i povremeno možete popiti čaj (crni ili zeleni), kavu ili čašu vitaminskog soka. Važno je i provjetravati prostoriju, kretati se povremeno te pravilno osvijetliti mjesto učenja.


Prošla pitanja - Mrkva i dijeta   
   
   
Olja Martinić
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Istina o dijetama: Tko želi smršavjeti lako?   
   
Činjenica 1: industrija dijeta i preparata za mršavljenje treći je najprofitabilniji biznis u svijetu, odmah nakon preprodaje oružja i droge. Činjenica 2: u svijetu je ipak stalno sve više ljudi koje muči višak kilograma, a točno 95 % dijeta završava neuspjehom. Zaključak?    
   
   
Danas je slijediti neku dijetu gotovo imperativ   
   
   
Pokušali ste s već nekoliko dijeta, ali nijedna nije imala trajni učinak? Kivni ste na sebe zbog nedostatka volje i motivacije, nestrpljivosti, možda vam i stil života ne ide na ruku?


   
   
   
   Živimo brzo, jedemo brzo, pa je logično i da želimo brzo i lako smršavjeti      
   
   
   
Glas zdravog razuma potpomognut nedavnim istraživanjima, paralelno provedenima u Europi i Americi, govori da nije samo u tome problem. Prema objavljenim statistikama, Britanci su potrošili 335 milijuna funti na dijete i preparate za mršavljenje – samo u siječnju ove godine!

S druge strane Atlantika, procjenjuje se da Amerikanci godišnje za istu svrhu potroše najmanje 40 milijardi dolara, neki tvrde čak blizu 100 milijardi – više novca od budžeta njihove vlade za zdravlje, prosvjetu i socijalu zajedno...

Biznis s dijetama nikada nije bio u boljem stanju, za razliku od velike većine svojih mušterija. Danas smo doslovce zatrpani raznim savjetima o zdravijoj ishrani i životu, stalno slušamo o mnogim slavnim osobama koje su smršavjele Atkinsovom ili South Beach dijetom, primjerice – oscilacije kilaže Renee Zellweger (potrebne za pripremu uloge Bridget Jones i odvikavanje od nje) mediji su pratili s velikom predanošću, svakih par dana donoseći update.

Mnogi drugi celebrityji angažirali su se u promoviranju određenih proizvoda, pojavili su se novi televizijski showovi koji propagiraju gubljenje kilaže. Slijediti neku dijetu (ili 'program jedenja', kako se to sada pomodno zove) postalo je gotovo imperativ.

Istovremeno, postoci debelih i gojaznih ljudi neprestano rastu, ne pokazujući znake posustajanja i zato mišljenja kako je baš industrija dijeta ta koja ih potiče nisu više usamljene 'teorije zavjere'.


   
Tržište za industriju dijeta stalno se povećava   

Nijedna industrija nema koristi od toga da se hranimo zdravo kroz dulji vremenski period. Proizvođači dijetalnih preparata i svi koji nalaze svoj interes u globalnom biznisu mršavljenja, zapravo se oslanjaju na ljudsku nestrpljivu prirodu, nudeći brze i lako ostvarive, ali kratkoročne rezultate. Ako nekom dijetom i uspijemo izgubiti kilograme, još brže ih vratimo natrag, najčešće čak i više nego što smo skinuli. Onda red dolazi na drugu dijetu i tako u krug – ako bismo svi uspjeli s prvom dijetom, boom ove industrije bio bi vrlo kratkog vijeka. Sve se, i u ovom slučaju, svodi na novac.

Proizvođači i distributeri proizvoda za mršavljenje koji umjesto obećanja o rezultatima 'preko noći' savjetuju i i educiraju svoje potencijalne mušterije u manjini su. Među takvima je Encijan, jedan od vodećih na domaćem tržištu. Njihova nutricionistkinja Mirna Milić tako preporuča:

'Prvo pravilo mršavljenja glasi, mršaviti treba sporo, što znači 0,5 - 1 kg na tjedan. Drugo pravilo, treba jesti redovito (3 glavna obroka i 2 međuobroka) ali manje količine'.

Neuspjeh dijeta je očigledan, od različitih znanstvenih dokaza do jednostavne činjenice da se konstantno debljamo: postotak gojaznosti u posljednjem desetljeću porastao je za šest posto, konkretno – ljudi su u prosjeku deblji tri kilograma nego što su bili prije deset godina. Istraživanja su pokazala da 95 do 98 posto onih koji izgube koju kilu putem dijeta kasnije ih u najboljem slučaju vrate i mogu biti sretni ako taj 'program' nije ostavio trajne zdravstvene posljedice na njih.


   
Pravilo je: što brže izgubimo kile, brže ih i vratimo   

Živimo brzo, jedemo brzo, pa je logično da želimo brzo i lako smršavjeti. Industrija nam nudi svoja rješenja, a kao vječno nestrpljivi i povodljivi potrošači ne shvaćamo ozbiljno da je djelovanje tih 'magičnih pilula' samo kratkoročno i osmišljeno da nam prije svega skine novac s računa, pa onda eventualno i kilograme. Ono što je posebno zanimljivo, ista kompanija danas proizvodi gotovu hranu 'iz vrećice', slatkiše, grickalice i ostali junk food, kao i cijelu liniju 'niskokaloričnih' varijanti, a u medijima ćete tekst o dijetama i zdravom životu vidjeti pored reklame za McDonald's (koji, naravno, također ima svoju liniju 'zdravih' salata).

Takvim zatrpavanjem često sasvim proturječnim informacijama postiže se učinak da ljudi postaju zbunjeni, ne znaju više što je ispravno, a što ne; zaboravljaju na sasvim jednostavnu istinu – smršavjeti se ne može dijetama, nego dugoročnom promjenom prehrambenih i općenito životnih navika.

   
   
   
Aleksandar Holiga
četvrtak, 26.05.2005.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 3 4 6 7 ... 50
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.143 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.