Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 14:20:50
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Bozija tacka  (Pročitano 1713 puta)
30. Mar 2005, 00:35:53
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
"Vjera je od pamtivijeka bila enigma za znanost. Prema definiciji, vjeruje se bez potrebe za pružanjem dodatnih dokaza, što se posve protivi zasadama znanstvenih istraživanja. Gledano očima znanstvenika, nedostatak dokaza temelj je da se u nešto ne vjeruje. No suvremena tehnologija i znanstvena istraživanja mozga koje je ona omogućila dovela su te tradicionalne "sumnjičavce" do zaključka da je ljudski mozak stvoren da vjeruje!
Rezultat brojnih istraživanja neuroznanstvenika diljem svijeta bio bi sljedeći: tijekom evolucije ljudske vrste nagli razvoj ljudskog mozga, a osobito čeonih i sljepoočnih režnjeva, omogućio nam je da formiramo sjećanja te da možemo stvarati projekcije budućnosti.

Moralni kodovi
Čovjek je stekao neke intelektualne sposobnosti pa je, primjerice, ugledavši mrtvoga čovjeka, mogao shvatiti da će se i on jednoga dana naći u toj poziciji. To ga je potaknulo na postavljanje nekih egzistencijalnih pitanja, što je pak dovelo do prvih oblika duhovnosti, koji su postali odličan kontekst za stvaranje moralnih kodova i prvih religija. Štoviše, grupa ljudi okupljena oko zajedničkih vjerovanja postajala je sve čvršća i koherentnija, čime su joj se povećavale šanse za preživljavanje. Neki znanstvenici vjeruju da je religija bila tako uspješna u povećavanju šansi grupe da preživi da je težnja k vjeri prošla pozitivnu selekciju u našoj evolucijskoj povijesti.

No, neuroznanstvenici su otkrili da cijela ta priča ima podlogu u našem mozgu. Odnosno, potpuno je izvjesno da postoje neke točke u mozgu koje reagiraju na podražaje vezane uz vjerska iskustva i doživljaje Boga.
Na sveučilištu u San Diegu u Kaliforniji neuroznanstvenici su zapazili da skupina pacijenata koji boluju od epilepsije sljepoočnog režnja redovito doživljavaju duboka religiozna i duhovna iskustva, i to upravo u vrijeme epileptičkih napada bez obzira na njihovu jačinu.

Oni su govorili da u tim trenucima osjećaju jaku božansku prisutnost i da se u tom trenutku u njima otvara spoznaja o cijelom kozmosu. Tih se iskustava dobro sjećaju, a u razdobljima između napada intenzivno razmišljaju o Bogu i o onome što su u vrijeme napada spoznali. Laboratorijskim testiranjem njihovih reakcija na pojedine riječi postavljena je zanimljiva teza. Pacijenti uopće nisu reagirali na riječi povezane s nasiljem ili seksom, no reakcija na riječ Bog ili na slike s vjerskim sadržajem bila je vrlo velika. Daljnim testiranjem znanstvenici su spoznali da epileptički napadi u sljepoočnom režnju ojačavaju neke neuronske veze koje taj dio mozga povezuju s amigdalom, dijelom mozga koji je zadužen za emocije te koji nam omogućava da se usredotočimo na ono što je bitno, a da istodobno zanemarujemo nebitno.

Glas iz nutrine
Glavni zaključak jest da u našem mozgu postoje međusobno povezane točke koje su odgovorne za duhovna i vjerska iskustva. One su locirane u sljepoočnom režnju i nazvane su "Božjom točkom". Otkriveno je da je srednji dio sljepoočnog režnja povezan s emocionalnim aspektima religioznog iskustva poput osjećaja sreće i strahopoštovanja. Donji dio toga režnja postaje aktivan kada promatramo vjerske simbole poput križa ili svijeće, koji nam služe kao pomoć u molitvi. Cijeli je sljepoočni režanj aktivan kada slušamo riječi koje su vezane uz vjeru upravo je taj režanj odgovoran za našu percepciju govora i jezika.

Ta područja postaju aktivna i kada za molitve ili meditacije začujemo glas koji dolazi iz naše nutrine, pa i onda kada nema poticaja izvana. Znanstvenici kažu da bi upravo to moglo biti objašnjene za one trenutke kada vjernik proživljava duboko iskustvo da mu govori sam Bog. Sve je to bilo podloga za stvaranje nove grane teologije, neuroteologije, koja već zapravo raspolaže dokazima da je Bog naš mozak stvorio tako da bude sposoban pojmiti i imati iskustvo božanskoga."
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 14:20:50
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.086 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.