Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 23. Apr 2024, 15:17:29
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Istorija porote  (Pročitano 1315 puta)
15. Apr 2007, 23:02:04
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.20
mob
Apple iPhone 6s
Istorija porote

Istorija porote vezuje se pre svega za Englesku i Srednji vek.

O nastanku porote u Engleskoj postoji više teorija. Postojala je ranije teorija po kojoj je nastanak porote vezan za zakonodavnu delatnost, odnosno da je porota uvedena određenim zakonskim aktima. Takvo stanovište je danas odbačeno, i preovlađuje stav da je poreklo engleske porote u ranijim plemenskim pravima. Istraživanja su utvrdila da nije postojao uticaj keltskog prava, te se uticaj pre svega svodi na franačko-normansko pravo.

Uvođenje preteče porote vezuje se za normansko osvajanje Engleske 1066. godine. Normani, poreklom Vikinzi sa severa Evrope, prihvatili su franačke pravne tekovine. Tako je u Englesku donet institut dokazne porote, ali trebalo bi imati u vidu da postoji realna mogućnost da je taj institut već i bio poznat kod anglo-saksonskog, germanskog stanovništva. U svakom slučaju, dokazna porota imala je bitno drukčiju ulogu od današnje koja je presuđujuća. Dokazna porota je bila dokazno sredstvo, a sačinjavali su je svedoci koje su pozivale same stranke kako bi dokazale svoje navode, zaklinjanjem da je tvrdnja tačna. Korišćena je pre svega u gra-đanskim postupcima, naročito u pogledu vlasništva, a broj “porotnika” je mogao varirati, ali je uglavnom bio ustanovljen na 12, kao i u franačkom pravu. U slučaju da je optuženi poznat kao osoba lošeg karaktera, broj potrebnih svedoka-porotnika koji su morali da se zakunu bio je 36.

Postojalo je više slučajeva gde se porotno dokazno sredstvo nije moglo koristiti pa je tu primenjivan “božji sud”, iracionalno dokazno sredstvo čiji su oblici ispoljavanja bili raznovrsni i najčešće okrutni ( prislanjanje vrelog gvožđa na dlan, vađenje predmeta iz ključale vode, bacanje optuženog u vodu i dr.). Bilo je u određenim slučajevima i primene sudskog dvoboja – pravog oružanog dvoboja, od čijeg je ishoda zavisio i ishod spora. I ovo se smatralo jednim oblikom božjeg suda jer se smatralo da i Bog odlučuje o ishodu bitke. Krivični postupci su smatrani posebno pogodnim za primenu raznih oblika božjih sudova.

Nehumanost ovakvog načina suđenja dovela je do reakcije naroda i zahteva za njegovim ukidanjem. Na to je reagovala i katolička crkva, ukinuvši božje sudove odlukama Lateranskih sabora iz 1215. godine. To je bio razlog da se dokazna porota prenese i u krivične postupke, gde je vremenom postala nezaobilazna.

Proces prerastanja dokazne porote u presuđujuću bio je dugotrajan, a važan momenat koji objašnjava evoluciju je i propis engleskog parlamenta iz 1352. godine po kojem u poroti koja odlučuje o krivici (presuđujuća) ne mogu sedeti porotnici koji služe za dokazivanje. Ovo pokazuje da dva tipa porote još uvek koegzistiraju sa tendencijom sve manje primene dokazne porote. Od značaja je i Vestminsterski statut iz 1275. godine kojim je propisano da osoba koja ne pristane na porotno suđenje biva zatočena pod teškim uslovima, što je ukinuto tek 1827. godine i zamenjeno pretpostavkom krivice osuđenog u takvom slučaju. Konačan prelaz sa dokazne na presuđujuću porotu desio se tek u Novom veku kada je 1650. godine presuđujuća porota postala jedina. Činjenice su iznošene pred 12 porotnika koju su davali svoju odluku o njima. Takav sistem opstaje, u svim bitnim elementima, do danas.

Porota se dalje širila sa britanskim kolonijalnim osvajanjima, a ostala je sastavni deo pravosudnog sistema velikog broja zemalja bivše britanske imperije.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 23. Apr 2024, 15:17:29
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.077 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.