Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 07:43:44
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Stanoje Stanojević  (Pročitano 2639 puta)
09. Apr 2007, 10:42:46
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.20
mob
Apple iPhone 6s
Stanoje Stanojević

rođen:   24. avgust, 1874.
Novi Sad, Austro-Ugarska
preminuo:   30. juli, 1937.
Beč, Austrija


Stanoje Stanojević (1874-1937), veliki srpski istoričar, prvi srpski enciklopedista, član Srpske kraljevske akademije, redovni profesor Beogradskog univerziteta.

Biografija

Stanoje Stanojević je rođen 12. avgusta 1874. godine u Novom Sadu gde se školovao do velike mature. Studirao je u Beču, a među profesorima su mu bili čuveni naučnici Vatroslav Jagić i Konstantin Jiriček. Već kao 20-godišnji student svojim radom "Prilošci bibliografiji srbulja" privukao je pažnju profesora Konstantina Jirečeka, tada najboljeg poznavaoca srednjovekovne istorije Južnih Slovena. Doktorirao je 1896. odbranom teze "Die Biographie Stefan Lazarević's von Konstantin dem Philosophen als Geschichtsquelle" (Biografija Stefana Lazarevića od Konstantina Filozofa kao istorijski izvor), koju je V. Jagić uvrstio u svoj Arhiv za slovensku filologiju. Po završenim studijama u Beču usavršavao se u Nemačkoj, Rusiji i Turskoj. Kod Fjodora Uspenskog i Karla Krumbahera je obogatio znanje iz vizantologije, koja ostaje njegova velika ljubav celi život; poglavito vizantijsko-srpski odnosi. God. 1898-99. radi u Ruskom arheološkom institutu u Carigradu gde je bio i profesor u srpskoj gimnaziji.

Profesorska karijera

Stanojević je pisao kritičke osvrte na istoričarska dela, obično veoma oštre, što mu je stvaralo teškoće i neprijatnosti. Izabran za docenta srpske istorije na beogradskoj Velikoj školi, ali nije potvrđen, jer tadašnji predsednik vlade Vladan Đorđević nije zaboravljao Stanojevićevu negativnu kritiku njegove knjige "Grčka i srpska prosveta" iz 1896. god. Posle nepotvrđivanja izbora odlazi na usavršavanje u inostranstvo, a u Srbiju se vraća god. 1900.
Za docenta srpske istorije na Velikoj školi izabran je 1900. godine. 1905. kada je Velika škola prerasla u Beogradski univerzitet, izabran je za vanrednog profesora a 1919. za redovnog profesora Narodne istorije, što je ostao sve do smrti. Za dopisnog člana Srpske kraljevske akademije izabran je relativno rano, 1905. godine a 1920. za redovnog člana.

Na braniku otadžbine

Učestvovao je u Balkanskim ratovima i bio u štabu Dunavske divizije I poziva, a u Prvom svetskom ratu u štabu Moravske divizije, takođe I poziva. Posle povlačenja srpske vojske preko Albanije odlazi u Petrograd gde je izabran za profesora univerziteta na kome predaje dva semestra. Od 1917. god. drži predavanja u Parizu na Sorboni a 1918. tokom letnjeg semestra na Univerzitetu u Londonu. Celo vreme Prvog svetskog rata Stanojević se aktivno zalaže za srpsku stvar, te 1915. god. pokreće biblioteku "Savremena pitanja" i kao prvo objavljujesvoj spis "Šta hoće Srbija?", Niš 1915. Na Pariskoj mirovnoj konferenciji učestvovao je kao član Istorijsko-etnografske sekcije.

Istoričarski rad

Već za vreme svoga boravka u Carigradu je započeo rad na svome široko zamišljenom delu "Vizantija i Srbi", od koga su izišle samo dve knjige. Iako je dao nekoliko veoma dobrih istraživačkih radova, naročito u mladosti. Stanojevića uglavnom karakteriše odličan prikazivački dar. Napisao je niše dela iz srpske istorije: "Vizantija i Srbi", "Sveti Sava", "Studija o srpskoj diplomatiji", "Istorija srpskoga naroda", "O južnim Slovenima u VI, VII i VIII veku" i dr.
Posebno je značajna njegova "Istorija srpskoga naroda" (Beograd 1908), čiji naučni, društveni i politički značaj treba procenjivati imajući u vidu da je pre Stanojevićeve Istorije od naučnih istorijskih knjiga postojala samo Istorija srpskoga naroda Lj. Kovačevića i Lj. Jovanovića i da je Istorija Srba K. Jirečeka objavljena tek tri godine docnije (1911).
Pokrenuo je "Jugoslovenski istorijski časopis" i organizovao "Istorijsko društvo" u Novom Sadu, čiji je predsednik bio 10 godina.

Prvi srpski enciklopedista

Već od mladosti S. Stanojević je pokazao aktivan poblicistički i prosvetiteljski rad. Piše članke po novinama, naročito u Politici čiji je bio jedan od osnivača; drži govore na mnogim zborovima. Kao veliki organizator i inicijator bio je direktor i urednik "Narodne enciklopedije Srba, Hrvata i Slovenaca", jedinog dela te vrste na našem jeziku koje je štampano ćirilicom i latinicom, Delo ima 4.000 stranica a na njemu je sarađivalo 160 autora.

U suton života

Stanojević je godinama vredno i sistematski studirao istorijske izvore i literaturu, dolazio do mnogih zapažanja, činio beleške i spremao se da napiše "Istoriju srpskog naroda u srednjem veku", u 9 knjiga. Uspeo je da priredi samo prvu knjigu, o izvorima, i to ne u konačnom vidu.
Istrošen napornim radom i zdravstvenim problemima, Stanoje Stanojević je preminuo 30. jula 1937. u sanatorijumu "Lev" u Beču od posledica operacije. Sahranjen je na Novom groblju u Beogradu.

Važniji radovi
Vizantija i Srbi, Novi Sad 1906.
Istorija srpskoga naroda, Beograd 1908.
Istorija Bosne i Hercegovine, 1909.
Studija o srpskoj diplomatiji, Beograd 1914.
Narodna enciklopedija Srba, Hrvata i Slovenaca", pokretač i urednik, Beograd 1925.
Sveti Sava, Beograd 1935.

Literatura
Enciklopedija Jugoslavije, osmi tom Srbija-Ž (1971. god.).
Elektronski katalog Narodne biblioteke Srbije.
Mala Enciklopedija Prosveta - Opšta Enciklopedija (M-Š). Izdavačko preduzeće "Prosveta", Beograd 1959.
Enciklopediski leksikon Sveznanje, Beograd 1937.
Tekst Mire Sofronijević iz pogovora Rastkovog elektronskog izdanja "Istorije Bosne i Hercegovine" Stanoja Stanojevića".

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 07:43:44
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.071 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.