Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 21:38:11
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Šota  (Pročitano 1579 puta)
30. Mar 2007, 01:31:12
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol Žena
Poruke 133
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
Nisam znala gde da svrstam ovu temu,neka je administratori premeste ako je potrebno.Danas mi je prijatelj poslao ovu poruku

Čim spomenemo riječ "šota" odmah pomislimo na igru koja se, nažalost, igra na svakoj srpskoj svadbi. Njeno porijeklo vodi po zlu čuvenoj Šoti Galici, ženi srbomrsca kačaka (odmetnika) Azema Bejta iz sela Galice (1889-1924) koji je svojevremeno harao po Kosovu i Metohiji.

Šota je nakon muževljeve smrti zulumćarila i predvodila odmetnike.

U srpskom narodu sačuvano je sjećanje na događaj kada je Šota uhvatila šestoro srpske djece, čobančadi kod stada, na planini Mokri, povezala ih, naložila vatru i sve ih bacila u oganj.

Dok su djeca gorjela, pripovjeda se, Šota je sa kačanicima igrala svoju igru oko vatre, orijala i pjevala: "Šote, mori šote / šote mašala / davno želim šote, mori, šote, da te igram ja!"

Na mjestu stradanja nevine dječice podignuta je spomen - ploča koja je stajala do svršetka 2. svjetskog rata, kada su je komunisti uklonili kako bi sačuvali "bratstvo i jedinstvo - zjenicu oka svog".
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Provjerite i sami na internetu... Azem Bejt je idol šiptarima na forumima... Planina Mokra se često naziva i Mokra gora (nisam baš 100%). To je na sjevero/sjeverozapadu Kosova. Za Šotu Galicu (često i Šota Galjinica) sam pronašao pravo ime: Qerime Halil Galica.

Možda neki mislite i da je ovo trač... bla bla bla... tekst o tome je napiso i sveštenik iz RS, nalazi se u "svetosavskom zvoncetu", objavljen početkom 2007. "šota" nije nastala tako davno, da se je ljudi ne bi sjećali odnosno znali kako je nastala.


Šta ću od sada da radim, pitate se. Pa vrlo jednostavno. Ozbiljan sam kad vam kažem da ću po svaku cijenu pokušati spriječiti sviranje/pjevanje šote na bilo kojem veselju. Načina ima mnogo. Druga stvar koju mogu da uradim (ako već ne mogu da spriječim): napustiću mjesto događaja. Bilo kad i bilo gdje.
Najlakši način je naravno odmah na početku reći muzici: bez šote.

Sigurno sad mnogi smatrate kako ja opet pretjerujem i šta ja znam. Nemam te snage (a ni želje) da menjam druge ljude. Možda mogu samo da vam na ovaj način otvorim nove poglede.


Šta želim od vas? Pa vrlo bi mi bilo drago kad bi ovu informaciju o šoti proslijedili svim Srbima koje poznajte...drago bi mi bilo kad bi na bilo koji način onemogućili sviranje iste (ili da prije kažete muzici ili da to učinite u početnim taktovima). Najmanje što možete da učinite je da kad se svira ova pjesma sjedete na svoje mjesto, zamislite kako je bilo toj dijeci koja su živa izgorjela i kako je bilo njihovim roditeljima. Znači da se ne veselite, jer za to stvarno nema povoda...

[Edit by shone83: Pisanje teksta velikim slovima [ALLCAPS] zabranjeno Pravilnikom Burek Foruma. Koristite blagodeti formatiranja teksta ako zelite nesto naglasiti!]





« Poslednja izmena: 30. Mar 2007, 02:57:04 od shone83 »
IP sačuvana
social share
Kosovo je Srbija

bice bolje samo ako budemo slozni...
Imacemo sve i necemo da izgubimo nista.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
Bila je tema o ovome na muzici.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 21:38:11
nazadnapred
Prebaci se na:  
Oznake: galjinica ota sota

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.087 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.