Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 20. Apr 2024, 04:02:23
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

TotalCar: Pocetna | Vesti | Specijal | Video | Foto | Test | Akcije | Saveti | Moto
Idi dole
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Konačno domaći dizelaš  (Pročitano 7366 puta)
27. Mar 2007, 10:32:21
Poznata licnost


Zodijak
Pol
Poruke 4306
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
Ako zaista ostvari obećanje, koje su na susretu s novinarima, 22. marta, uoči otvaranja 45. auto salona u Beogradu, izgovorili predstavnici Grupe Zastava vozila, početkom leta našem tržištu bi mogao da bude ponuđen najjeftiniji automobil s dizel motorom - uz to još i iz domaće proizvodnje.

Pod kupolom hale 1 Beogradskog sajma, naime, debituje, kako Zastava tvrdi, proizvodna verzija Floride In sa modernim Euro 4 propisma prilagođenim dizel motorom. To je pogonski agregat koji proizvodi francuski PCM (Peugeot Citropen Moteurs), iz grupacije PSA. Četvorocilindraš s turbo punjačem i coomon railom u sistemu direktnog ubrizgavanja zajednički su razvijali i proizvode PSA i Fordova divizija u Evroipi. Osim u modele ove dve marke (Citroene C1, C2, C3, Peugote 107, 1007, 206, 207, Fordove Fieste i Fusione), ugrađuje se još i u dosadašnju Mazdu2 i u Toyotin Aygo (u potonjem, Citroenu C1 i Peugeotu 107 ima snagu «prigušenu» na 54 «konja»).

Zavisno od vozila u koji se ugrađuje, nosi oznake 1.4 HDi, odnosno 1.4 TDCi. Radna zapremina mu je 1.398 kubnih centimetara, snaga 50 kW (68/70 KS, razlike su u standardima u kojima se kilovati preračunavaju), maksimalan obrtni momenat od 160 Nm pri 2.000 obrtaja u minutu.

Osim što ima «zelene» izduvne gasove, ovaj agregat se odlikuje i mirnim, kultivisanim radom, prilično je tih i ekonomičan. Po nepotvrđenim Zastavinim merenjima, pri brzini od 90 km/h troši 3,15 litara euro dizela na 100 km, po testu jedne domaće specijalizovane revije prosečna potrošnja u mešovitom ciklusu (grad, otvoren put sa usponima i auto put) u proseku je 5,3 litra. Citroen, recimo, tvrdi da isti agregat ugrađen u njegov model C3 prosečno troši 4,2 litra. Kako god da se «kalkuliše», ovaj dizelaš je neuporedivo ekonomičniji od svakog uporedivog benzinca, pogotovu od agregata koji pokreću aktuelene Floridine verzije.

Da bi mogla da «nosi» novi agregat, koji je, uzgred, zbog primene lakih materijala (pre svih, aluminjuma), upola manje mase od tradicionalnih «naftaša» iste snage napravljenih po starim tehnologijama, Florida TDC je pretrpela brojne, golom oku nevidljive izmene. Recimo, promenjeno je (pojačano) oslanjanje motora.

Uz to, automobil je dobio moderniju «elektriku» na člijem su usavršavanju pomagali stručnjaci Mašinskog fakulteta iz Kragujevca. Poput modernih evropskih automobila, prvi domaći «naftaš» ima elektronsku komandu «gasa», a ne mehaničku (sa sajlom) kao aktuelne verzije. Zastava tvrdi da je cela električna «mreža» bila na modernizaciji.

Osim motora, u Floridi TDC francuskog porekla je i petostepni ručni menjač, a iz inostranstva su stigli kodirani ključ (sa «čipom») za elektronsku blokadu motora (isporučilac je poznati Delphi) i novi glavni instrumenti (pokazivač nivoa goriva, brzinomer, obrtomer, pokazivač temperature, digitalni «merač» pređenih kilometara i signalne lampice – sve u jednoj konzoli), koji će do daljeg isporučivati jedna firma iz Koreje.

Kao i u aktuelnim Floridama, u TDC verziji će uz doplatu još moći da se dobiju klima uređaj, servo asistencija u upravljačkom mehanizmu, centralno zaključavanje itd.

Na spoljašnjosti i u enterijeru ovih već 27 godina starih automobila (serijska proizvodnja počela 2. oktobra 1988-me) nema izmena, ali ni u oslanjanju i kočnom sistemu.

Florida TDC ima iste dimenzije kao i «obična»: dugačka je 4.034, široka 1.658, visoka 1.428 mm, međuosovinsko rastojanje je 2.500 mm, prtljažnik ima zapreminu do 410 do 1.280 litara.

Flortda s naftašem (istim, dakle 1.4 HDi, ali tada u Euro 3 verziji) debitovala je kao prototip – pre dve godine na istom mestu, na salonu automobila u Beogradu. Od kraja juna bi, tvrde predstavnici Zastave, trebalo da počne serijska proizvodnja. Cena zbog toga još nije sasvim definisana: poslednja zvanično saopoštena «7.200-7.300 evra, bez PDV-a». To znači da sa dažbinama mogla da košta oko 8.500 evra.

(B92)
IP sačuvana
social share
"A great many people think that they are thinking when they are merely rearranging their prejudices."  William James
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Say hello to my "little" friend!

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 5337
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0
Svaka cast Zastavi!
Ugradili su najmoderniji moguci motor! Bice zanimljiv domacim kupcima sigurno!

Ipak fali mu ABS, AirBag. Tek tada bi bio kompletan.

IP sačuvana
social share
I danas kad dođe do poslednjeg boja,.
neozaren starog oreola sjajem,.
ja ću dati život, otadžbino moja,                                                                 
znajući šta dajem i zašto ga dajem!
   

 
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

'OĆEŠ DA TI OPEREM ŠAJBU?

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 864
Zastava vazduh-zemlja-voda
OS
Windows XP
Browser
Mozilla K-Meleon 1.02
Ne bi bilo lose kada bi taj motor ugradili i u zastavu 10...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Say hello to my "little" friend!

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 5337
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0
To bi bilo idealno!
Al ne verujem da je prakticno izvodljivo!
IP sačuvana
social share
I danas kad dođe do poslednjeg boja,.
neozaren starog oreola sjajem,.
ja ću dati život, otadžbino moja,                                                                 
znajući šta dajem i zašto ga dajem!
   

 
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


...ko ovde ne poludi, taj nije normalan...

Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 3348
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Samsung SGH-E730
Nema promena u dizajnu Smile servo uz doplatu Smile centralno zakljucavanje uz doplatu Smile nema promena u oslanjanju i kocionom sistemu od '88  Smile cena oko 8500evra  Smile Smile Smile mogu da limitiraju seriju na 5 proizvedenih primeraka, onda mozda i prodaju sve... Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1467
Zastava sarajevo
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia 5800xpress
Nema promena u dizajnu Smile servo uz doplatu Smile centralno zakljucavanje uz doplatu Smile nema promena u oslanjanju i kocionom sistemu od '88  Smile cena oko 8500evra  Smile Smile Smile mogu da limitiraju seriju na 5 proizvedenih primeraka, onda mozda i prodaju sve... Smile Smile Smile
pa sta je ocekivati od zastave?da mozda prave modele za evropsko trziste Smile
za ono sto nudi je preskupo!realno cijena bi trebala biti oko plafon 5k eura,pa dacia je za floridu auto covjece al hajd necemo dalje iritirati iritirano Smile
IP sačuvana
social share
kad jedan papak umre,rode se dva!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol
Poruke 4306
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
I ja sam se frapirao kad sam video koliko će da košta... možda samo "ispipavaju" puls...  Smile
IP sačuvana
social share
"A great many people think that they are thinking when they are merely rearranging their prejudices."  William James
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Say hello to my "little" friend!

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 5337
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0
Pa koliko bi vi za HDI motor najnovije generacije? Da ga daju za dz?
Nemo da preterujete!
IP sačuvana
social share
I danas kad dođe do poslednjeg boja,.
neozaren starog oreola sjajem,.
ja ću dati život, otadžbino moja,                                                                 
znajući šta dajem i zašto ga dajem!
   

 
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1467
Zastava sarajevo
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia 5800xpress
Pa koliko bi vi za HDI motor najnovije generacije? Da ga daju za dz?
Nemo da preterujete!
pa cuj jos neznamo kako ce funkcionisati taj motor u floridinoj karoseriji,s obzirom da je nisu promjenili vec skoro 30 god.sve to je jos nerazradjeno,nema noviteta u komforu,oslanjanje isto i utrpa ti ko hdi u sve ovo!imas hdi motor a nemas smjesni servo!pa ko je ovdje lud!?meni je ovo bas cirkus! ](*,)pa o ovome ja pricam,vozis yuga,odrzavas citroena Smile
IP sačuvana
social share
kad jedan papak umre,rode se dva!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Say hello to my "little" friend!

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 5337
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0
Novinari su ga dobili na supertest pa cemo videti!
Jedino sto realno fali tom autu je ABS i AirBag!
Da je star model, jeste. Ali u BGu ga masovno kupuju taksisti sto znaci da mu ne fali komfor!
IP sačuvana
social share
I danas kad dođe do poslednjeg boja,.
neozaren starog oreola sjajem,.
ja ću dati život, otadžbino moja,                                                                 
znajući šta dajem i zašto ga dajem!
   

 
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 20. Apr 2024, 04:02:23
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.086 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.