Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 08:14:54
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Art Blakey  (Pročitano 1467 puta)
26. Mar 2007, 12:38:41
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.20
mob
Apple iPhone 6s
ART BLAKEY

Jedna od vodećih ličnosti fank pokreta bio je bubnjar Art Blejki. Rodjen u Pitsburgu 1919. godine, Blejki je bio vršnjak bi-bap pionira. Odrastao je upoznavši crnačku folklornu muziku
iz prve ruke, a muzički je sazreo otprilike u vreme kada se sving nalazio u punom procvatu. Art Blejki je, znači, tradiciju iz koje je fank ponikao poznavao bolje i temeljnije no većina drugih muzičara koji su se tome pokretu priklonili. Kao dečak učio je klavir, ali se vrlo rano oženio, u šesnaestoj godini, i malo je svirao jer je bio prinudjen da radi kao livac kako bi izdržavao porodicu. Svirao bi kad bi mogao, noću, u klubovima i otprilike u to vreme je prešao sa klavira na bubnjeve. Velika prilika mu se ukazala 1939. godine, kada je Flečer Henderson (Fletcher "Smack" Henderson, 1898-1952, klavir, vodja orkestra) sastavio jedan orkestar isključivo od pitsburških muzičara; taj orkestar nije bio dugog veka, ali je Blejki bio njegov član. Trubač Veron Smit (Veron Smith, truba), koji je takodje svirao u ovom Hendersonovom orkestru, seća se:

"Bilo je to kao kad ideš u školu. Smek (Henderson) nas je uvežbavao, u taktu dva puta sporijem nego što treba, sve dok ne bismo sasvim savladali one čudne tonalitete koje je koristio."

Nakon kratkotrajne saradnje sa Henderonom, Art Blejkije počeo sve češće da radi na Istočnoj obali. Najzad, 1944. godine, pozvan je da se pridruži orkestru Bilija Ekstajna (William "Billy"/"Mr.B." Eckstime/Eckstein, vokal, truba, vodja orkestra), u kojem su se već nalazili Čarli Parker i Dizi Gilespi. Ekstajn je prvo hteo da angažuje Šedou Vilsona (Rossiere "Shadow" Wilson, bubnjevi), bubnjara koji je uživao veoma dobar glas, ali je ovaj regrutovan i Ekstajn je, budući da je i sam iz Pitsburga i da je Blejkija poznavao od ranije, posao dao njemu. (Art Blejki je bio oslobodjen vojne obaveze zato što je, kao uspomenu na batine koje je jednom prilikom dobio od policajaca, imao srebrnu pločicu usadjenu u lobanju). U društvu pionira bi-bap muzike Blejki je, prirodno, razvio stil koji je mnogo dugovao Klarku (Kenny Clarke, 1914-1985, bubnjevi i vodja orkestra) i Rouču (Maxwell "Max" Roach, bubnjevi), ali je bio nešto neposredniji. Blejki je puls održavao na velikoj čineli, kontračinele je često koristio da označi drugu i četvrtu dobu, a punktuaciju je izvodio na dobošu.

Kao i toliki drugi crnci, Art Blejki je krajem četrdesetih godina počeo da se zanima za svoje afričko poreklo i nasledje. Uzeo je muslimansko ime (Abullah Ibn Buhaina), dakle, prešao je u islam i proputovao je Afrikom svirajući sa bubnjevima iz različitih plemena. Nastavio je, potom, da radi u grupama koje su vodili razni muzičari da bi, najzad, 1955. godine okupio svoje prve The Jazz Massengers (Džez vesnici). Zapravo, grupa istoga imena bila je sastavljena godinu dana ranije da na nekim snimanjima prati Horasa Silvera (Horace Silver, klavir). Blejki je zadržao naziv i oko sebe okupio muzičare koji su na tom Silverovom snimanju učestvovali: Kenija Dorema (mcKinley Howard "Kenny" Dorham, truba), poslednjeg u nizu mladih Parkerovih trubača, saksofonistu Henka Moblija (Hank Mobley, više duvačkih instrumenata sa trskom, saksofon), basistu Daga Votkinsa (Doug Watkins, bas) - i samoga Horasa Silvera. U toku naredne dve decenije The Jazz Massengers će postojano raditi kao grupa, a kroz nju će, poput reke ispod kakvog mosta, neprestano proticati novi i novi muzičari.

Art Blejki je bio rodjeni vodja i učitelj. Muzičari koji su imali prilike sa njim da rade kažu da on sebe vidi kao oca mladih instrumentalista koje u svoju grupu dovodi i koji, često, kasnije i sami osnivaju vlastite sastave. Bobi Timons, pijanista koji je radio sa Blejkijem dosta dugo sa kraja 50-tih godina, ovako govori u knjizi Majstori džeza iz 50-tih godina:

"On je vodja koji izgradjuje druge vodje. Prave vodje su retkost: to je nešto što ima veze i sa drugim stvarima, a ne samo sa muzikom. Majls (Miles Davis) je jedan od tih pravih, a Art je drugi. Uzmite onaj njegov mali govor, što ga održi publici na kraju koncerta, ono o tome kako je džez naš vlastiti doprinos svetskoj kulturi: ko bi drugi mogao da prodje sa jednim takvim govorom?... On veruje da je džez zapravo svojevrsno osećanje, baš kao što verujem i ja. Ali on zna i muziku: On me je naučio kako da zidam solo, kako da ga izgradjujem do vrhunca."

Dakle, Art Blejki, glasoviti bubnjar modernog džeza i vodja sastava The Jazz Massengers predstavlja stil hard-bap (hard-bop) - džez druge polovine 50-godina i prve polovine 60-tih godina. Bilo je to vreme kada je Blejkijev sastav bio jedan od vodećih u kategoriji combo-sastava, a njegova bubnjarska sola i pratnja ostaju pojam za sve moderne bubnjare.



DISKOGRAFIJA

COMPACT JAZZ (1993)
THE HISTORY OF ART BLAKEY AND THE JAZZ MESSENGERS (1992)
BEST OF ART BLAKEY (1989)
BLAKEY'S THEME (1980)
IN THIS KORNER (1978)
BUTTERCORN LADY (1966)
INDESTRUCTIBLE (1964)
UGETSU (1963)
THREE BLIND MICE, VOL 1 (1962)
THREE BLIND MICE, VOL 2 (1962)
JAZZ MESSENGERS (1961)
MOSAIC (1961)
BIG BEAT (1960)
LIKE SOMEONE IN LOVE (1960)
COPENHAGEN 1959 (1959)
MOANIN' (BLUE NOTE) (1958)
ART BLAKEY'S BIG BAND (1957)
RITUAL (1957)
A NIGHT AT BIRDLAND, VOL 1 (1954)
A NIGHT AT BIRDLAND, VOL 2 (1954)
ART BLAKEY AND THE JAZZ MESSENGERS
BLUE NIGHT
FEELING GOOD
FREE FOR ALL
IN MY PRIME
HARD DRIVE
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 08:14:54
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.082 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.