Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Najcitiranije filmske rečenice  (Pročitano 4458 puta)
19. Mar 2005, 19:30:07
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Najcitiranije filmske rečenice   
   
Nađete li se u situaciji kada ne znate što biste rekli, a želite ispasti pametni, obrazovani te ostaviti dojam čovjeka široke opće kulture, najbolje bi bilo posegnuti za nekim od bisera filmske industrije   

Teško nam je bilo odabrati samo deset najcitiranijih rečenica, jer osim što je izbor u svakom pogledu subjektivan, budući da ne postoji brojač koji će nam pokazati koliko je puta netko na cesti izrekao neku od rečenica, neke su rečenice karakteristične samo za određenu skupinu ljudi, to jest za ljubitelje određenog žanra. Također smo izbacili sve filmove s područja ex-Yu, koje bi bez problema mogle osvojiti svih deset mjesta samo zbog govornog područja. No obećavamo da ćemo u skoroj budućnosti napraviti i top listu s domaćim izrekama.

Neke od citiranijih su i ove rečenice, koje bi možda ušle među deset naj da je izbor radio netko drugi. To su, nasumičnim redom, (ime filma je u zagradi): There's no place like home / Ne postoji mjesto kao što je dom (Wizard of Oz/'Čarobnjak iz Oza'), Yo, Adrian ('Rocky'), Here's Johnny / Johnny je ovdje (Shining/'Isijavanje'), Well, nobody's perfect / Nitko nije savršen (Some like it hot/'Neki to vole vruće'), Warriors, come out to play / Warrirors, izađite da se poigramo (Warriors /'Ratnici podzemlja') Elementary, my dear Watson / Elementarno, moj dragi Watsone (Advantures of Sherlock Holmes / 'Avanture Sherlocka Holmesa'), After all, tomorrow is another day / Uostalom, sutra je novi dan (Gone with the wind /'Prohujalo s vihorom') te rečenica iz podnaslova: Oh my God, it's full of stars / Bože, prepun je zvijezda (2001: A Space Odyssey /'2001: Odiseja u svemiru') …

A deset naj su:

10. 'Go ahead, make my day!' / 'Hajde, uljepšaj mi dan!'

Rečenica kojom je Prljavi Harry (Clint Eastwod) nagovarao zločince da prvi zapucaju, kako bi ih mogao mirne duše ustrijeliti i riješiti se dosadne birokracije i sudstva, prvi je puta izgovorena 1983. godine u filmu 'Sudden impact', četvrtom u nizu filmova o detektivu koji zločine rješava na osebujan i poprilično agresivan način.

Rečenica koju su citirali mnogi u slučajevima kada su željeli pokazati kako jedva čekaju da protivnik učini prvi korak te da imaju razloga dobro mu 'naravnati kičmu'. Predlažemo da je u svoj vokabular uvedu navijačke skupine, a istovremeno se čudimo kako to već nisu napravile. Znate ono, gostujući navijači provociraju, domaći se deru 'go ahead, make my day' te se onda svi skupa dobro namlate.

Alternativa: ' You've got to ask yourself: 'Do I feel lucky?' Well, do ya, punk?' / 'Moraš se zapitati: 'Osjećam, li se sretno?' Pa, osjećaš li se, propalice?', istoimenog autora.

9. 'Bond, James Bond.'

Tko ne zna kako se predstavlja najpoznatiji tajni agent na svijetu, ili je spavao posljednjih četrdeset godina, ili ne zna ni što su televizor, kino i DVD. Prvi se puta tako predstavio Sean Connery 1962. godine u filmu 'Dr. No', a narednih su je godina redovito, uz karizmatični smiješak, u prvih deset minuta filma ponavljali i svi ostali Bondovi. Varijacije na temu, u svakoj parodiji na špijunske filmove, i ne samo njima, postale su standardni repertoar.

A znate li kad se sretnu Bond i Đelo Hadžiselimović te se predstavi Bond: 'Bond, James Bond', a Đelo odgovara: 'Hadžiselimović, Đelo Hadžiselimović. Odabrao Đelo Hadžiselimović'.

8. 'I created a monster' / 'Stvorio sam čudovište'

Ako niste vi citirali Dr. Frankensteina iz istoimenog filma snimljenog 1931. godine, vaši roditelji sigurno jesu, nakon što ste im podarili epizodu za sjećanje koja je uključivala vas i alkohol, ili drogu, ocjene, kurve, tuču na ulici, razbijen izlog…

Alternativni citat iz istog filma je: 'It's alive! / Živo je!', čest uzvik na tulumima kada osoba, koja zadnjih par sati nije davala znakove života zbog prekomjernog uživanja u opijatima, ponovno progleda. Rečenica se upotrebljava i kada se nakon sati provedenih u svojim mislima netko napokon uključi u konverzaciju.

7. 'I think this is the begining of the beautiful friendship' / 'Mislim da je ovo početak divnog prijateljstva'

Ako je morao stari dobri Humphrey ostati cooler nakon svega što je preživio u Casablanci (1942.), ne postoji razlog da istu rečenicu ne ponove i ostali koji se nađu u istoj situaciji. Da ponovimo, nakon raznih povuci-potegni situacija Rick Blaine (Humphrey Bogart) i Ilsa (Ingrid Bergman) rastaju se na aerodromu znajući da se više neće viđati. Da je zaplakao, Rick ne bi bio frajer. Stoga on sve okreće na prijateljstvo.

Izvrsna rečenica za sve koji nakon ljubavne priče žele pokazati kako ih sve nije ni najmanje pogodilo, i kako mogu ostati prijatelji (kao, to je moguće!).

P.S. Nitko u filmu nikada nije izgovorio 'Play it again, Sam'. Izvorna rečenica glasi 'Play it, Sam. Play 'As time goes by'.'

6. 'Yippie – ki –yay, motherfucker!'

Pet godina nakon 'Prljavog Harryja', točnije 1988. godine pojavljuje se novi akcijski junak, čije su metode nijansu 'prljavije' i osebujnije od gore navedenog. S poderanom potkošuljom John McClaine (Bruce Willis) obračunao se s teroristima, koji nisu odlučili prisvojiti avion ili vlak, već cijelu zgradu.

'Die hard'/ 'Umri muški' postavio je nove standarde za akcijske filmove, kao i za kvartovske frajere. Odjednom su svi počeli nositi poderane potkošulje i obračunavati se s okolinom uz samozadovoljni smiješak i spomenuti usklik. Opisani likovi i dan danas se mogu vidjeti u gradovima u čije videoteke nije stigao film XXX.

5. 'E.T. phone home' / 'E.T. telefonirati kuća'

Svi koji su 1982. godine imali dovoljno godina da shvate što pokušava simpatični vanzemaljac, plakali su kada je to i saopćio na svom nepravilnom i nespretno sročenom engleskom. Plakali su i kada je umirao, kada je odlazio i opraštao se s Billyjem… Uglavnom puno su plakali tijekom filma.

Stoga nije ni čudo da su nakon ove moderne bajke, svi koji su htjeli pokazati koliko su osjećajni, a da ne ispadnu mekušci, ili pokazati nostalgiju za zavičajem, ponavljali ove riječi. Makar mislimo da nije potrebno navoditi, tek da spomenemo, rečenice su iz film 'E.T. the extra-terrestrial' / 'E.T. vanzemaljac'.

4. 'I'll be back!' / 'Vratit ću se!'

I vratio se. Još dva puta, iako oba puta kao pozitivac, a navodno će još barem jednom. Guverner Kalifornije, prije no što se bacio u političke vode znao je snimiti tu i tamo i poneki dobar film. Vjerojatno najbolja uloga, i jedan od najboljih negativaca uopće na filmu, bila je uloga robota iz budućnosti 'Terminatora' u istoimenom filmu.

Citiran svaki puta kada se netko povlačio podvijena repa, ova je izjava dobila na dodatnoj popularnosti kada se Arnold Schvarzenegger posvetio politici. Naime, marljivi su se novinari trudili pronaći način kako da je upotrijebe kada govore o Arnieu.

Ako je Arnie morao ustuknuti koristili su spomenutu izjavu, a u suprotnom na repertoaru je bila :'Hasta la vista, baby' (pri čitanju h se ne izgovara!).

3. 'You talkin' to me?' / 'Meni govoriš?'

Još jedna od onih rečenica koja se izgovara kada netko želi izgledati frajerski, opasno i definitivno kao osoba s kojom nema zaje… Da bi se postigao traženi efekt potrebno ju je, kao Travis (Robert De Niro) u 'Taksistu' (Taxy Driver, 1976.), vježbati ispred ogledala s bananom u ruci.

Kada se jednom uvježba moguće ju je koristiti uvijek i svugdje, bez bojazni da će vas netko krivo shvatiti, i pomisliti da ste pomalo nagluhi ili priglupi pa ne shvaćate da vama govori. U svakom slučaju, dobro ju je znati na pravilan način upotrijebiti.

2. 'May the Force be with you.' / 'Neka je Sila s tobom.'

Mnogi koji upotrebljavaju ovu rečenicu možda i ne znaju da ju nije prvi puta upotrijebio Obi Wan Kenobi, već Han Solo (Harrison Ford), čovjek koji je i tada sumnjao u postojanje Sile (mislimo na lik u filmu, ne glumca). Ipak jedna od najčešće citiranih filmskih rečenica kojoj ako dodamo Kenobijevu 'Use the Force, Luke' / 'Iskoristi Silu, Luke' i Darth Waderovu 'I am your father' / 'Ja sam tvoj otac' dobijemo gotovo cjelokupni rječnik cijele jedne subkulturalne skupine koja se okuplja oko lika i djela Georga Lucasa i njegove sage 'Zvjezdani ratovi' (a ne Ratovi zvijezda).

Kako bi odmah skinuli s leđa gnjev Trekija, rečenica 'Beam me up, Scotty' nije nikada izgovorena, već je nastala narodnom predajom, slično kao i spomenuta 'Play it again, Sam'. Stoga je ne možemo niti staviti među deset najcitiranijih.

1. 'And now for something completely different' / 'A sada, nešto potpuno drugačije'

Da, znamo da u originalu ova rečenica nije iz filmske industrije, već iz TV serije 'Monthy Python's flying circus' / 'Leteći cirkus Monty Pythona', ali 1971. godine napravljen je film koji je sadržavao najbolje skečeve iz prve i druge sezone, a naslovljen je po ovoj općepoznatoj rečenici pa se može reći da nismo previše skrenuli s teme.

Pet engleskih majstora i jedan Amerikanac koji su zauvijek izmijenili povijest komedija zaslužili su da zauzmu prvo mjesto naše top liste najboljih filmskih citata. Ne znate li tko su oni i zašto su toliko zaslužni, za domaću zadaću morate nabaviti sve sezone ove izvrsne serije + sve filmove koje su pythonovci snimili i ne smijete napuštati kuću dok sve ne pogledate.   
   
   
Penx
ponedjeljak, 31.01.2005.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 238
Zastava Srbija i Crna Gora
Hej,pa ovo je sjajno!Bas sam se zabavljala citajuci ovo Smiley Samo mislim da je nepravedno na prvom mestu recenica iz Monty Python-a.Logicnije bi billo da je na prvom mestu I'll be back. Smile
IP sačuvana
social share
It's better to be hated for something you are,then to be loved for something you are not.
Edit by kokota: Maksimalna dozvoljena velicina slika u potpisu je visina: 60pix, sirina: 468pix i velicina 20KB
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1867
izostavili su "we gotta get out of here" Smile
IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s

Vrh vrhova, ali vrh vrhova Smiley
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
Slažem se da su Pajtonovci VRH  Smile

The Larch  
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 276
Zastava Belgrade
mob
Apple iPhone 3GS
Schwarzi je neprevazidjen : I`LL BE BACK!

 
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 276
Zastava Belgrade
mob
Apple iPhone 3GS
Schwarzi je neprevazidjen : I`LL BE BACK!

 
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.072 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.