Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Uloga Prve srpske dobrovoljačke divizije u nastajanju Čehoslovačke legije  (Pročitano 3050 puta)
26. Mar 2007, 10:50:42
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.20
mob
Apple iPhone 6s
Uloga Prve srpske dobrovoljačke divizije u nastajanju Čehoslovačke legije

Stvaranje dobrovoljačkih vojnih jedinica od zarobljenih pripadnika jedne od sila u sukobu predstavljao je s gledišta međunarodnog prava i Haške konvencije presedan. Otuda je formiranje Prve srpske dobrovoljačke divizije u Odesi 1916. godine, prokrčilo put stvaranju Čehoslovačke legije.

Stvaranje Čehoslovačke Legije usledio je posle stvaranja Prve srpske dobrovoljačke divizije 1916. godine, budući da je stvaranje dobrovoljačkih vojnih jedinca od strane ratnih zarobljenika jedne od sila u sukobu bio presedan s gledišta međunarodnog ratnog prava i Haške konvencije. Po Haškoj konvenciji ratni zarobljenici nisu smeli da budu upotrebljavani ni na poslovima koji bi indirektno štetili njihovoj otadžbini. A kako je ruski car Nikola Drugi bio jedan od pokretača Haške konferencije 1898, čija je posledica potom bila Haška konvencija iz 1907. godine, ruska vlada je oklevala da se odazove želji za formiranjem dobrovoljačkih jedinica, koju su prvi izrazili Česi i Slovaci još u avgustu 1914. godine, na početku Prvog svetskog rata, ubrzo i Poljaci. Sličan pokret kod zarobljenih Srba, a u izvesnoj meri kod Hrvata i Slovenaca, austrougarskih podanika, počeo se javaljti posle srpskih pobeda nad Austrougarskom, u jesen 1914. godine. Tada se mnogi od ratnih zarobljenika pretežno Srba obraćaju srpskom poslanstvu u Petrogradu, ambasadoru g. Miroslavu Spalajkoviću; koji je po odobrenju srpske vlade počeo pregovore, kasnije obilato pomagan od strane srpskog vojnog atašea u ruskoj Vrhovnoj komandi, pukovnika Lontkijevića, i srpskog konzula u Odesi Cemovića.

Pregovori su bili teški i spori. Ruski aristokratski krugovi, smatrali su jednom datu vojničku zakletvu kao svetinju, koja se ne može pogaziti ni iz kakvih pobuda. Dok je sa pragmatične tačke gledišta postojala bojazan od represalija prema već zarobljenim Rusima; potom i represalija prema bližim i daljim rođacima dobrovoljaca. Ipak, odbojan stav ruske vlade se najviše ticao pitanja kršenja Haške konvencije. Suprostavljeno načelo od strane pristalica dobrovoljačkog pokreta o dobrovoljnom opredeljenju za borbu ne protiv svoje otadžbine, već protiv ugnjetača, nije se smatralo dovoljnim. Do promene u ruskom i savezničkim stavovima, došlo je tek po izošenju dokaza koje je podnela srpska vlada o kršenju Haške konvencije od strane austrougarske vojne sile u ratu protiv Srbije ( bombardovanju gradova, ubijanju ranjenika i bolesnika, masakrima civilnog stanovništva ). Tek tada je Rusija, u saglasnosti s ostalim članovima Antante, odobrila formiranje dobrovoljačkih jedinica, ali uz uslov da one budu upotrebljene protiv država iz kojih ovi dobrovoljci nisu, dakle, protiv Bugarske, Turske i Nemačke.

Otuda je tek u jesen 1915. godine manja grupa dobrovoljaca, mahom Srba, preko Odese i Rumunije, stigla u Srbiju nešto pre njenog sloma, te je u sklopu Vlasinskog odreda uzela učešća u borbi protiv Bugara. Naredna je, zbog povlačenja srpske vojske preko Albanije i Crne Gore, zaustavljena u Reniju ( ruskoj varoši na ušću reke Prut u Dunav ), i morala je natrag u Odesu. Od nje je formiran Srpski dobrovoljački odred, pa bataljon, pa puk. A kada je srpski vojni izaslanik u Rusiji javio vladi na Krfu, da se koje u Odesi, koje na putu za nju, steklo već oko 12.000 dobrovoljaca, februara 1916. godine obrazovana je komandna jedinica divizije, a u Odesi njen privremeni Štab. Potom je srpska vlada s Krfa u Odesu poslala 130 ljudi: komandanata pukova i bataljona i komandira četa, referenata svih rodova oružja i struka, uključujući i pripadnike saniteta. Grupa je morala okolo naokolo preko Italije, Francuske, Velike Britanije, Norveške, Švedske, do Rusije.

Međunarodno pravno Prva srpska dobrovoljačka divizija pripala je jednoj od zaraćenih strani, tada Kraljevini Srbiji ( ma gde se divizija nalazila, ma na kom frontu ratovala ). Stoga su najviši komandi položaji povereni srpskim oficirima, ne po kriterijumu nacionalnosti, već državljanstva. Nije bilo odlučujuće to što je divizija po kriterijumu nacionalnosti, i bez tih 130 poslatih srpskih državljana, bila 90% srpska. Sve i da je odnos bio obrnut, divizija bi se nazvala srpskom.

Usledile su spektakularne smotre: 16. maja ( po gregorijanskom kalendaru ) Predsednika srpske vlade Nikole Pašića, 21. maja glavnokomandujućeg ruskog fronta generala Brusilova, 22. maja Cara Nikole Drugog, iako je divizija bila naoružana starudijom. Dobrovoljci su polagali zakletvu srpskom Kralju Petru Prvom Oslobodiocu. Komande su bile na srpskom jeziku; i po službenom srpskom protokolu; a krajem juna 1916. godine, pred Sabornom crkvom u Odesi svečano su joj razdeljene zastave bivših srpskih pešadijskih pukova drugog poziva: 2., 6., 7., i 11. Time je svetskoj javnosti dato do znanja o čemu je reč, i prokrčen je put stvaranju dobrovoljačkih ratnih jedinica od tada još nepostojećih država, kao što je tada bila Čehoslovačka. Otuda je, u nedostatku boljeg, Prvoj srpskoj dobrovoljačkoj diviziji, pristupio izvestan broj oficira, podoficira i vojnika Čeha i Slovaka.

No, kada je krajem avgusta 1916. godine otpočelo u Kijevu formiranje čehoslovačkih pukova, dotadašnjim pripadnicima Prve srpske dobrovoljačke divizije Česima i Slovacima ostavljeno je pravo izbora; da odu iz divizije ili da ostanu. Tada je Prvu srpsku dobrovoljačku diviziju, stacioniranu u Reniju, koja je zajedno s ruskim jedinicama, čekala da Rumunija stupi u rat, napustilo 86 Čeha i Slovaka podoficira i vojnika, ali nijedan od 75 čeških i slovačkih oficira, koji su izjavili da pred odlazak na front ne mogu napustiti vojnike sa kojima su celog leta vežbali i srodili se s njima. Svih 75 oficira otišlo je u Dobrudžu, hrabro su se borili, a osam ih je poginulo. Posle rata svi su odlikovani medaljama Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, koje je preživelima ili članovima porodica lično uručio general Stevan Hadžić, nekadašnji komandant Prve srpske dobrovoljačke divizije, a u tom trenu Ministar vojni.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.1 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.