Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 16:20:28
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ernst Kaltenbruner  (Pročitano 1716 puta)
10. Feb 2007, 19:56:06
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
mob
Apple iPhone 6s
Ernst Kaltenbruner

Ernst Kaltenbruner (4. oktobar 1903. - 16. oktobar 1946.) bio je nacistički zvaničnik tokom Drugog svetskog rata.

Rani život

Kaltenbruner je rođen u Rid im Inkrajsu, gradiću u Austriji, kao sin advokata. Obrazovanje je stekao u državnoj opštoj gimnaziji u Lincu, i na univerzitetu u Gracu. Krenuo je očevim stopama, i 1926. i sam postao advokat. Ipak, na tom poslu se kratko zadržao (1926. - 1928.), i to po austrijskim gradovima Salcburgu i Lincu. Bio je visok tačno dva metra.

Pridružio se Nacističkoj partiji i SS-u u Austriji 1932., a imao je ulogu predstavnika okruga (nem. Gauredner), i glavnog savetnika 8. SS divizije. U januaru 1934. kratko je zadržan u zatvoru s ostalim nacistima. Kasnije te godine je opet zatvoren pod sumnjom u veleizdaju i umešanost u ubistvo tadašnjeg premijera Austrije, Engelberta Dolfusa, koji je bio zaslužan za prvo Kaltenbrunerovo zatvaranje. No, većina optužbi je otpala, i Kaltenbruner je proveo u zatvoru samo šest meseci zbog zavere.

Kaltenbrunerov uspon u nacističkom svetu

Sredinom 1935. Kaltenbruner je postao vođa austrijskog SS-a. Zbog velike pomoći u sprovođenju Anšlusa, Hitler ga je unapredio u vođu austrijskog dela SS-a (nem. Brigadeführer), na dan kada je Anšlus uspešno izveden. 11. septembra 1938. postao je vođa paravojnih jedinica. Takođe je bio član Rajhstaga od 1938. U aprilu 1941. unapređen je u čin Glavnog policijskog generala. Nakon ubojstva Rajnharda Hajdriha u Pragu 1942. zamenio ga je na čelu RSHA.

Što se kraj rata više bližio, Kaltenbrunerova pozicija je bila sve bliže samom vrhu, što se najviše videlo kada se desio napad na Hitlera 20. jula 1944. Govorilo se da se Kaltenbrunera boji čak i Hajnrih Himler, a postojale su glasine da je upravo on odgovoran za Ajhmanov neuspeh u dobijanju čina pukovnika SS-a.

9. decembra Kaltenbruner dobija Gvozdeni krst. U to vreme, Kaltenbrunerove titule su bile Vođa elitne grupe SS-a (nem. Obergruppenführer), General policije i Šef tajne policije. Takođe mu je dodeljen Blutorden (Red krvi).

Nirnberški proces

Na Nirnberškom sudu je optužen za udruživanje sa namerom izvršavanja dela protiv svetskog mira,ratne zločine i zločina protiv čovečnosti. Najzapaženiji svedok je bio Rudolf Hoes, zapovednik koncentracionog logora u Aušvicu. Kaltenbrunerova kontrola snaga SS-a značila je da je direktno odgovoran za sledeće optužbe:
Masovna ubistva civila iz okupiranih država.
Provera zarobljenika logora i pogubljivanje politički i/ili rasno nepoželjnih.
Deportacija civilnih građana okupiranih zemalja i prisiljavanje na rad.
Pogubljivanje zarobljenih komandosa ili kopnenih vojnika, i pomilovanje civila koji bi linčovali zarobljene protivničke vazduhoplovce.
Odvođenje civila na tajna suđenja u Nemačku i izvršavanje kazni.
Kažnjavanje građana okupiranih teritorija kriminalnim načinom.
Pogubljivanje ljudi u koncentracijskim logorima čije bi zločine priznali njihovi rođaci.
Prisvajanje tuđeg privatnog vlasništva.
Progon Jevreja.
Uništavanje crkvi.

Proglašen je krivim za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti, i potom osuđen na smrt. Pogubljen je oko 1.40 ujutro dana 16. oktobra 1946. Poslednje reči su mu bile: "Srećno, Nemačko!"

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 16:20:28
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.081 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.