Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 08:44:06
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Nikola Babić  (Pročitano 1581 puta)
09. Feb 2007, 19:24:59
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
mob
Apple iPhone 6s
Nikola Babić

Nikola Babić (19. oktobar 1926, Trubar kod Drvara- 18. novembar 1978, Han Pijesak), srpski istoričar i borac u NOB-u.

Osnovnu školu pohađao je u rodnom mestu a nižu gimnaziju u Prijedoru. Učesnik je u NOB-u od 1941. Neposredno nakon završetka rata bio je vaspitač u đačkom domu, učitelj i društvenopolitički aktivista u Prijedoru i na području Bosanskog Grahova i Cazina. Krajem 1947. došao je u Sarajevo i tu radio više od tri decenije.

U Sarajevu je studirao istoriju na Višoj pedagoškoj školi i Filozofskom fakultetu. Na istom fakultetu je je doktorirao 1972. tezom: Stavovi u radničkom pokretu Bosne i Hercegovine prema ratu, revoluciji i stvaranju jugoslovenske države u drugoj deceniji XIX veka. Potom je otišao na jednogodišnju specijalizaciju u Istočnu Nemačku.

Padio je na istorijskom odeljenju, odnosno Komisiji za istoriju CK SK Bosne i Hercegovine (1955-1962), bio je na dužnosti upravnika Odeljenja istorijske građe u Institutu za istoriju radničkog pokreta (1962-1972), poslednje četiri godine kao direktor Instituta. Smrt ga je zatekla na dužnosti novoformirane Komisije Predsjedništva CK SK BiH za istoriju. Kao saradnik Instituta i predavač na Filozofskom fakultetu u Sarajevu stekao je sva naučna zvanja od saradnika do naučnog savetnika.

Unoseći u sve čime se bavio svoje bogato znanje i iskustvo Babić je imao vidnog udela u pokretanju i daljem razvijanju brojnih naučnih i stručnih časopisa, razvoju kadrova i Društva istoričara BiH. Unapređujući arhivsko-dokumentarne službe, objavljivanju istorijskih izvora, popunjavanju biblioteka knjigama i stručnim časopisima.

Osnovni predmet Babićevog proučavanja bio je radnički pokret, poglavito njegovo revolucionarno krilo u bosansko-hercegovičkim, jugoslovenskim i evropskim okvirima od prve decenije XX veka do 1941. godine. Ponekad je zalazio u probleme i izvan tog perioda. Pripadao je krugu istoričara koji neguju i koriste različete forme saopštavanja rezultata svog naučnoistraživačkog rada. Ukupno je napisao i publikovao oko 80 radova: knjiga, rasprava, članaka, priloga, osvrta i prikaza.



Važniji radovi
Kratak pregled razvoja i djelatnosti KPJ u Bosni i Hercegovini 1919-1945, objavljen 1959. godine
ZAVNOBiH i izgradnja bosansko-hercegovačke državnosti, 1970. godine
Na putevima revolucije-članci i rasprave (1961-1971), 1972,1980
Drvarski kraj u 1941. godini, 1961
Selo u politici KPJ u periodu 1919. do 1929. godine, 1976
Rat, revolucija i jugoslovensko pitanje u politici Socijaldemokratske stranke Bosne i Hercegovine, 1974. godine

Literatura
B. Đurđev, Dr Nikola Babić (1926-1978), Godišnjak DI BiH, 1977-1979. godine

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 08:44:06
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.073 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.