Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 19:35:04
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Gustav Adolf II.  (Pročitano 1987 puta)
02. Feb 2007, 00:07:59
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
mob
Apple iPhone 6s
Gustav Adolf II.

Gustav Adolf II. (Rođen 9. prosinca 1594. u Stockholmu, umro 16. studenog 1632. kod Lützena), jedan je od najpoznatijih švedskih kraljeva. Njegova vladavina će Švedsku uspjeti preobraziti u jednu od najjačih europskih sila, zato je i jedini švedski kralj koji nosi i naziv Veliki. Među protestantima nosi i naziv Lav sa sjevera, jer je spasio njemačke protestante u Tridesetogodišnjem ratu, zahvaljujući svojoj izvanrednoj vojnoj vještini.


Djetinstvo, obitelj i dolazak na vlast

Gustav Adolf II. dolazi iz dinastije Vaza, prethodnik mu je bio Karlo IX. Švedski. Na prijestolje dolazi 1611. kao Karlov najstariji sin iz njegovog drugog braka s Kristinom Holsteinskom. Već u svom djetinstvu iskazuje zanimanje za politiku, s osam godina već prisustvuje na sjednicama senata a s dvanaest godina imao je važnije zadatke kao npr. prihvat stranih izaslanika. S petnaest godina održao je prvi govor svojim podanicima. Učitelj mu je bio Johan Skytte, dodatnu vojnu izobrazbu je stekao zahvaljući tome što su se na dvoru Karla IX. 1609. nakon završetka rata između Španjolske i Nizozemske, nalazili mnogi strani časnici koji su svoje znanje prenijeli na Gustava Adolfa. Što se tiće njegovog jezičnog znanja, govorio je odlično dva jezika – švedski i njemački. Njemački je znao jako dobro jer je sa svojom majkom samo pričao taj jezik. Sa sedamnaest godina je došao na prijestolje (1611.). 25. studenog 1620. se ženi s Marijom Eleonorom, kćer Sigismunda Brandenburškog, koja je, usput rečeno, bila jako živčana žena. Njegova prava ljubav je ipak bila Ebba Magnusdotter Brahe, koja je 1611. došla na dvor švedskog kralja. Gustav Adolf se odmah zaljubio u nju te ju je 1613. zamolio za razgovor kod njenog oca. Međutim, do ženidbe nije došlo jer se tome protivila majka Gustava Adolfa. S Marijom Eleonorom je imao dvoje djece: Kristinu Augustu (* 16. listopada 1623. - † 21. rujna 1624.) i Kristinu (* 8. prosinca 1626. - † 19. travnja 1689.), buduća kraljica Švedske. Uz to je imao i jednog vanbračnog sina, Gustava (* 24. svibnja 1616. - † 25. listopada 1653.), kasniji grof od Wasaborga.

Vladavina Gustava Adolfa
 
Grb dinastije Vaza.

Gustav Adolf jedan je od najpoznatijih, ako ne i najpoznatiji švedski kralj, te jedan od najboljih državnika i vojnih zapovjednika tog doba. Uspio je Švedsku transformirati iz jedne slabe i nesigurne države u najjaču državu na Baltiku te u jednu od najjačih vojnih sila u tadašnjoj Europi. Njegova vladavina je jedan od najvažnijih perioda švedske povijesti. To se može i zaključiti po tome jer je on jedini švedski kralj koji je bio nazvan i Velikim. Protestanti su ga nazivali i Lavom sa sjevera. Tijekom svoje vladavine osnovao je mnoštvo manjih ali i većih gradova među kojima je i Gothenburg. Također je osnovao i sveučilište u Tartu, u Estoniji, koja je tada bila u sastavu Švedske. U to doba tri najveća grada u Švedskoj su bila Riga (Latvija), Stockholm i Tallinn (Estonija). Kad je tek došao na vlast imao je slabu poziciju na međunarodnoj sceni ali i u unutarnjoj. U Švedskoj je bio beznačajan, te je bio u rukama koncila višeg plemstva, koje se pokušalo ponovno afirmirati nakon čvrste vladavine Karla IX. Prisilili su mladog kralja da prihvati dogovor prema kojemu bi sve visoke državne službe pripadale samo višem plemstvu. Uz to je trebao donijeti sve odluke samo u suglasnosti s koncilom. Ali taj ugovor nimalo nije utjecao na vladavinu Gustava Adolfa, klasični sukob između kralja i plemstva je stavljen sa strane tijekom njegove cijele vladavine, zahvaljujući prijateljstvu i skladu koji je vladao između kralja i vođe višega plemstva, Axela Oxenstierna. On 1612. postaje i kancelar. Zajedno, kralj i Oxenstierna su uspjeli Švedsku unaprijediti na svim područjima, bez obzira na to što se Švedska nalazila u tri rata koji je kralj naslijedio od svog prethodnika. Upravo zahvaljujući reformama koje su proveli Gustav Adolf i Oxenstierna Švedska je prebrodila krizu te izrasla u jednu respektabilnu europsku silu te u vodeću protestatsku zemlju tijekom Tridesetogodišnjeg rata.

Administrativne, vojne, gospodarske i školske reforme

U Švedskoj, Gustav Adolf i Axel Oxenstierna su proveli važne reforme na području administracije, oružanih snaga, gospodarstva te školstva. Administrativne reforme je proveo Oxenstierna, prvi pohvat mu je bio pretvaranje koncila višeg plemstva iz glavnog organa aristokratske oporbe u središnji organ vlade. Određeno je također da koncil od sada zastalno zasjeda u Stockholmu. To tijelo je imalo funkciju donošenja važnijih odluka u kraljevoj odsutnosti na vojnim pohodima. Pet vrhovnih državnih službi - kancelar, vrhovni upravitelj, blagajnik, admiral i vojskovođa – koji su do sada imali tek simboličko značenje postale su vodeće funkcije u vladi. S vremenom ovlasti tih funkcija su postale sve šire. Riksdag (parlament) je postao regularni sudionik u vladi, surađivajući s Gustavom Adolfom kao protuteža koncilu višeg plemstva. Oxenstierna je 1617. donio odluku s kojom je definiran broj staleža u parlamentu na četiri: plemstvo, kler, građanstvo i seljaštvo. U isto vrijeme lokalna uprava je bila preustrojena i to na 23 administrativna distrikta, 1624. prema odluci kralja Gustava Adolfa svakom distriktu je bio pridružen i po jedan kraljevski namjesnik.

Oružane snage su bile u potpunosti reorganizirane sa strane kralja. On je reorganizirao sustav novačenja. Švedska nije imala više sredstava za plaćenićku vojsku, s toga je uveo vojnu obvezu. Stvorio je vojsku koja je bila plaćena, hranjena i obučena od same države. To je bio prvi tip takav vojske uopće, prava narodna vojska u potpunosti odana kralju i kraljevstvu. Na taj način uspio je rekrutirati 40 000 Šveđana u dobi između 18 i 30 godina. Takva vojska je bila superiornija tadašnjim plaćenićkim vojskama neprijatelja u svakom pogledu, a posebno glede morala i borbene spremnosti. No to nije bila jedina promjena u oružanim snagama Švedske, vojska se razlikovala od svih drugih europskih vojski jer je u potpunosti odgovarala kraljevoj zamisli. Kralj je iznad svega cijenio nadmoć vatrenog oružja te brzu pokretljivost vojnih postrojbi. Zbog toga je primarno oružje postala mušketa. Kao i Maurits van Nassau, on je broj vojnika u jednoj postrojbi smanjio, s time je povećao mobilnost vojske. Jedna kompanija se sastojala od 72 mušketira i 54 kopljanika (pikeniri). Četiri kompanije su činile jedan bataljon, osam bataljona jedan regiment, i dva do četiri regimenta jednu brigadu. Sama mušketa je postala kraća a s time i lakša, mehanizam punjenja je pojednostavljen. Koplja su skraćena s 5 na 3,5 metra a oprema vojnika je postala lakša. Pošto se broj postrojbi povećao, došlo je i do povećanja broja časnika u vojsci. Uvedene su vojne odore i znakovlje, što je znatno doprinjelo unifikaciji vojske te podizanju borbenog morala. Gustav Adolf je znatno utjecao i na vojne taktike u to doba. Zahvaljujući njemu Caracolla (Vojni potez konjice naoružane sa samokresima ili arkebuzama koji je bio efikasan protiv kopljanika) je postala beznačajna, jer je omjer kopljanika i mušketira išao od tada sve više u korist mušketira. A mušketiri su u vatrenom okršaju protiv konjice bile svakako u prednosti. Zato je Caracolla izbačena iz uporabe, a konjica je umjesto toga nastojala direktnim jurišom razbiti formacije mušketira. Kralj je također povećao i unaprijedio broj pomorskih ratnih snaga, tako da bi mogao prebacivati vojsku na tlo Poljske, a kasnije i u Njemačku. Mornarica će mu poslužiti i tome da izazove Dansku za prevlast na samom moru.

Gospodarstvo je bilo unaprijeđeno tako da bi moglo pokrivati velike ratne troškove. Nastojalo se privući strani kapital, trgovce i obrtnike da pokrenu švedsko gospodarstvo, a posebno preradu željeza i bakra. Tu se posebno isticao Danac Louis de Geer, koji je bio na čelu vojne industrije. Gustav Adolf je znatno povećao svoje prihode nakon što je zauzeo pruske luke kao rezultat kasnije pobjede nad Poljskom. Bez obzira na visoke prihode, Švedska je svoju veliku vojsku mogla uzdržavati jedino dok je bila van granica kraljevstva, kao u Tridesetogodišnjem ratu. Ukoliko bi vojska bila stacionirana unutar granica Švedske, troškove ne bi mogla pokrivati država te bi vojska postala prevelik teret za nju. Školstvo je svakako profitiralo od Gustav Adolfove velikodušnosti, obnovio je sveučilište u Uppsali, zamijenivši upravu s novom te davajući razne donacije.
 
Kalmarski rat

Rat s Danskom je trajao od 1611. do 1613., poznatiji je pod imenom Kalmarski rat. U njemu se Karlo IX. protivio danskom kralju Kristijanu IV., rat je izbio zbog pitanja prevlasti na Baltiku. S obzirom na to da je švedski kralj karlo umro u listopadu 1611., rat je nastavio njegov nasljednik Gustav Adolf. U svibnju 1612. Švedska je izgubila Älvsborg, strateško važnu utvrdu koja je kontrolirala njen jedini izlaz prema Atlantiku, iste te godine u kolovozu danska je vojska (uglavnom sastavljena od njemačkih plaćenika) s oko 6000 vojnika zauzela Kalmar. To je dalo Kristijanu IV. priliku da pojačava svoje oružane snage u južnoj Švedskoj. No posredstvom Engleske i Nizozemske zaraćene su strane 20. siječnja 1613. sklopili mir u Knäredu. Švedska se morala odreći Baltika te plaćati 1 000 000 talera da bi zadržala tvrđavu Älvsborg.

Rat s Rusijom je trajao od 1611. do 1617., a izbio je jer je Švedska htjela spriječiti daljne širenje Rusije prema zapadu, to jest prema Baltiku, koji je Švedskoj oduvijek bio od iznimne važnosti. Također se pokušavalo spriječiti Poljsku da se domogne i ruske krune. To je bilo Gustavu Adolfu prvo pravo ratno iskustvo, te je bilo i jako uspješno. Nakon mira u Stolbovu (Veljača 1617.), Švedska je vratila Novgorod, ali je zato dobila Ingriu i Kareliu, područja koja su spajala Finsku s Estonijom. To je Rusima onemogućilo daljne napredovanje prema zapadu od jezera Ladoga.

Rat s Poljskom se odvijao u više faza s razdobljima mira između: 1617.-1618., 1621.-1622. i 1625.-1629. Rat se vodio iz više razloga, s jedne strane je poljski kralj Sigismund III. sebi uzimao za pravo švedsku krunu, s druge strane je Gustav Adolf imao ekspanzionističke težnje prema lukama Pruske i Livonije. 15. rujna 1621. Gustav Adolf osvaja Rigu, 1625. Livoniju, a 1626. osvaja gradove u poljskom dijelu Pruske: Memel, Pillau, Elbing i druge. Konačni mir je sklopljen u Altmarku u rujnu 1629., Švedska je zadržala stečene luke, koje su joj donijeli veće prihode nego oni u cijeloj Švedskoj.

Tridesetogodišnji rat

Tridesetogodišnji rat je Švedskoj postao od iznimnog značaja nakon što su katoličke snage pod vodstvom Tillyia i Wallensteina potukli protestantski savez pod vodstvom Danske u Danskom ratu (1624.-1629.). Albrecht von Wallenstein i vojske Svetog Rimskog Carstva zatim su osvojili Mecklenburg i Pomeraniju, na sjevernoj njemačkoj obali. U savezništvu s Poljskom je započeo graditi flotu s kojom bi katolici imali prevlast na Baltiku. To je bio Gustavu Adolfu dovoljan razlog da izvrši preventivni napad na sjevernu Njemačku, te da oko sebe okupi sjevernonjemačke protestanti s kojima bi se mogao suprotstaviti Wallensteinu. Iz početka je to činio samo zbog toga da neprijatelja drži što dalje od same Švedske, međutim, kada je uočio s kojom lakoćom se uspio iskrcati u Njemačku, njegove su ambicije postale veće. Cilj mu je postao držati sva ušća sjevernonjemačkih rijeka, formirati ligu protestanata u Njemačkoj, kojoj bi on bio na čelu, eventualno postati car Svetog Rimskog Carstva, te podijeliti Poljsku između Rusije i sebe. 26. lipnja 1630. se iskrcao kod Peenemündea na Usedomu. U siječnju 1631. je sklopio mir s Francuskom, ujedinio protestante, te se suprotstavio katolicima kod Breitenfelda.

Bitka kod Breitenfelda

17. rujna 1631. kod Breitenfelda (sjeverno od Leipziga) su se po prvi puta suprotstavili Šveđani i carska vojska. Šveđani su na svojoj strani imali i Sase. Brojčanu prednost su imali protestanti, oko 40 000 vojnika, katolici su mogli računati na oko 35 000 vojnika. No, brojčana prednost nije bila toliko odlučujuća koliko i vojna taktika. A već smo prije isticali Gustav Adolfovu genijalnost na tom području. Bitka je počela oko podne s dvosatnom uporabom topova. Švedski su topovi bili brojčano, a što je još važnije, i tehnički puno savršeniji nego carski, te su uspijeli znatno oslabiti neprijatelja. Prvi potez su napravile carske snage, počeo je konjički juriš na čijem je čelu bio Pappenheim, on je napadao preko lijeve strane, no njegov napad je bio odbačen i on je utekao s bojnog polja. Više sreće je imao Fürstenberg koji je sa svojom teškom konjicom (Crni kirasiri) napadao preko desne strane, udarivši na saske snage koje je uspio razbiti. To je Tillyiu bio znak da krene sa glavninom pješačkih jedinica, koji su većinom činili kopljanici (Pikeniri) na čijim su se bokovima nalazili i mušketiri. Nakon što su Sasi bili razbijeni, koji su činili oko 40% protestantske vojske, aktivirali su se konačno Šveđani pod Gustavom Adolfom. Švedsko pješaštvo je uspjelo odbaciti napad carskog pješaštva, a posao je dovršila švedska konjica koja je napadala preko one strane gdje je Pappenheim doživio neuspjeh. Bitka je trajala sve do navečer, na kraju su protestanti imali 5 500 poginulih, a gubici katolika su bili: 7 600 poginulih, 6 000 zarobljenih, 12 400 dezertera, 26 izgubljena topa.

Pobjeda kod Breitenfelda je bila od iznimnog značaja za njemačke protestante, a Gustav Adolf se uspio afirmirati kao jedan od najsposobnijih vojskovođa u povijesti. Zatim je jako brzo napredovao kroz cijelu Njemačku, uspio je čak doći i u Bavarsku, te je zaprijetio i samom Beču. Wallenstein ga je ipak uspio navući natrag na sjever, u Sasku, gdje je došlo do bitke kod Lützena.

Bitka kod Lützena i smrt Gustava Adolfa
 
Bitka kod Lützena se vodila 16. studenog 1632. Vojske su se srele već oko devet sati ujutro, ali im je zbog lošega vremena trebalo još dva sata da se grupiraju te da započnu borbu. Gustav Adolf je pod zapovjedništvom imao 12 800 pješaka, 6 200 konjanika te 60 topova. Wallenstein je zapovijedao s 10 000 pješaka, 7 000 konjanika te 24 topa. Uz to carska je vojska računala na pojačanje od oko 3 000 pješaka i 2 000 konjanika. Bitka je od samog početka išla u prilog Gustavu Adolfu, ali ne samo zbog nadmoćnih topova i mušketa. Finska laka konjica (Hakkapeliitta) je uspjela zaobići Wallensteinovu vojsku te vršiti pritisak s leđa. Upravo u tom trenutku je stiglo pojačanje na čelu s Pappenheimom koji je spriječio daljni prodor finske konjice. No Pappenheimov protunapad nije urodio plodom, on sam je zadobio teške ozljede zahvaljujući švedskom topništvu. Kasnije je podlegao tim ranama. Sukob dvaju konjica se nastavljao, oko jedan sat popodne sam kralj Gustav Adolf je poginuo na čelu konjičkog juriša. Dim vatrenog oružja i gusta magla su još neko vrijeme skrivali smrt kralja. Njegov nestanak je paralizirao uspješan prodor konjice preko desne strane Wallensteinove vojske. Nakon dva sata njegovo tijelo je pronađeno i potajno odvedeno s bojišta. Iako je Gustav Adolf poginuo u toj bitci, protestanti su na kraju izborili pobjedu te katolike natrale u bijeg. Bitka je trajala do navečer, gubitci su na obe dvije strane bili veliki: 6 000 vojnika na švedskoj strani, na carskoj strani je poginulo samo 3 500 vojnika. Protestanti su odnijeli pobjedu, ali zato su je skupo platili. Napomenuo bih još da su u bitci kod Breitenfelda i kod Lützena sudjelovali i hrvatski vojnici u sastavu carske vojske. Oni su se posebno isticali po svojoj hrabrosti i ratnoj vještini. Neko vrijeme se čak mislilo da su Hrvati ubili samog kralja, no te tvrdnje ne odgovaraju istini, jer se Hrvati nisu borili na onome dijelu bojišta gdje je bio i sam Gustav Adolf.

Literatura
Williams, Ernest Neville. The Penguin dictionary of English and European history : 1485-1789. Harmondsworth: Penguin Books, 1986.
Strindberg, August Johan. Povijesne drame; Gustav Adolf-Kristina; Put u Damask. Zagreb: Zora - Grafički zavod Hrvatske, 1977

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


OK...idemo dalje...

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 11512
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
Gustav II Adolf
 
Gustav II Adolf (9. decembar 1594.-6. novembar 1632.) je bio kralj Švedske (1611.-1632.) iz dinastije Vasa. Zvali su ga i "Lav Severa". Bio je jedan od glavnih učesnika Tridesetogodišnjega rata.

Stvorio je modernu vojsku. Uveo je čitav niz inovacija u načinu ratovanja i taktici, pa ga je Napoleon smatrao jednim od najvećih generala svih vremena. Tokom vlasti osnovao je grad Gotenburg i mnoštvo manjih gradova. Osnivač je Univerziteta u Tartu u Estoniji, koji je tada pripadao Švedskoj. Najveći gradovi Švedske su bili Riga, Štokholm i Talin.

Rani život

Bio je oženjen ćerkom kneza izbornika Brandenburga i odabrao je pruski gard Elbing, kao bazu za svoje operacije tokom rata. Kad je bio mlađi često je inkognito putovao da bi upoznao zemlju i ljude prijatelja potencijalnih neprijatelja. Bio je prosvećeni vladar, koji je plemstvo držao na uzdi podržavajući i trgovce i radnike protiv plemstva.

Vojskovođa

Kao general čuven je po inovacijama. Počeo je koristiti mobilnu artiljeriju na bojištu. Koristio se aktivnom taktikom, gde je napad imao prednost nad obranom, a pokretljivost je postala značajnija nego u uobičajenim taktikama. Mušketiri pod njegovom komandom bili su poznati po preciznosti i brzini ponovnog punjenja. Čak su ispaljivali i tri puta više hitaca u minuti od bilo koje druge mušketirske jedinice toga doba.

Stvorio je modernu vojsku malih taktičkih jedinica sa profesionalnom komandom. Gusto raspoređeni, a pokretni topovi postaju odlična podrška taktičkim jedinicama. Saradnja artljerije, pešadije i konjice u klinastim formacijama omogućuje švedskoj vojsci da lako pobeđuje zastarele pravougaone formacije mušketira i kopljanika.

Uspevao je da tokom bitke iskoristi mogućnosti, koje se brzo stvaraju, tako da ih je trebalo brzo i iskoristiti, dok takva mogućnost u bici ne isčezne. Brzim manevrima lake i teške konjice u koordinaciji sa dobro istreniranom i discipliniranom pešadijom preokrenuo bi brzo bitku u svoju korist.

Bio je to samo jedan od razloga zašto su ga obožavali Karl fon Klauzevic i Napoleon i zašto su ga smatrali jednim od najvećih generala svih vremena.

Švedska postaje dominantna sila na Blatiku
 
Lav Severa—Gustav Adolf na čuvenoj prekretnici tokom bitke kod Brajtenfelda 1631.

Posle Ingrijskog rata sa Rusijom (1610.-1617.) sklapa se Stolbovski mir 1617., po kome se osigurava Estonija u švedskom posedu, a Švedskoj se priključujee Karelija i Ingermarlandija i deo oko reke Neve, pa je Rusija bila odsečena od Baltika.

Protiv Poljske se vodio Poljsko-Švedski rat od 1620.-1622. i 1625.-1629. Poljska je mirom iz 1629. bila prinuđena da preda veliki deo Livonije sa Rigom. Šveđani su dobili pravo da oporezuju poljsku robu, koja prolazi kroz Baltik i postali su glavna sila na južnom Baltiku. Švedska jedino nije uspela zauzeti Gdanjsk. Švedska je kontrolisala gotovo sve baltičke luke izuzev Gdanjska i Kenigsberga. Švedska je posle toga rata imala dovoljno novca za ulazak u Tridesetogodišnji rat.

Učešće u Tridesetogodišnjem ratu

Gustav II Adolf je ušao u rat, kao i danski kralj ranije, da pomogne nemačke luterane, da spreči katoličko širenje i da dobije ekonomski uticaj na nemačke države na Baltiku. Gustav Adolf je bio zabrinut zbog rastuće snage Svetog Rimskog Carstva. Kao i danskog kralja pre njega i Šveđane finansira francuski kardinal Rišelje i Holanđani. Od 1630. do 1634. uspio je da povrati mnogobrojne prethodno zauzete protestantske teritorije.

Nakon što je otpustio Albrehta Valenštajna Ferdinand II je zavisio o Katoličkom savezu. U bici kod Brajtenfelda 1631. Gustav Adolf je porazio vojsku Katoličkog saveza pod komandom generala Tilija. To je bila velika pobeda u kojoj je uništio 60 procenata protivničke vojske. Godinu dana kasnije ponovo su se sukobili i u toj bici je ubijen 1632 Johan Cerklas Tili. Švedska je počela dominirati ratištem. Kad je započela rat Švedska je imala 42.000 vojnika, a 1632. je imala 149.000 vojnika. Vojsku je velikim delom finansirala Francuska. Mnogi zarobljenici iz bitke kod Brajtenfelda su bili regrutovani u švedsku vojsku. Šveđani su zauzeli u maju 1632. čak i Minhen.

Pošto je general Tili bio mrtav car Ferdinand II je ponovo morao da traži pomoć od Albrehta Valenštajna , koga je bio prethodno smenio.Albreht Valenštajn je poveo veliku vojsku južno i počeo je ugrožavati linije snabdevanja švedske vojske. Gustav Adolf je znao da se Valenštajn priprema za napad. Gustav Adolf i Albreht Valenštajn sukobili su se 1632. u bici kod Licena . Šveđani su pobedili, ali Gustav Adolf je ubijen u toj bici.

Bio je aktivni učesnik bitaka, tako da je bio i sam ranjavan nekoliko puta, uključujući rane vrata, grla i stomaka. Zbog toga je prihvatio fleksibilni oklop umesto uobičajenog dvodelnog oklopa sa metalnom školjkom. Nije mogao da nosi metalni oklop zbog rana blizu kičme.

Ubijen je u bici kod Licena u ključnom trenutku bitke, kada je predvodio konjički napad u gustu maglu od baruta.

Švedska kruna se nasleđivala unutar dinastije Vasa. Brat Gustava Adolfa je bio umro, tako da je ostala samo ženska linija. Nasleđuje ga đerka Hristina Švedska.

Hronologija
 
Smrt Gustava Adolfa 16. novembra 1632. u bici kod Licena
jul 1626 Gustav Adolf i njegova voska iskrcali su se u Pilau u Pruskoj, tokom Poljsko-švedskog rata (1625.-1629.)
18. avgust 1627. kralj je ozbiljno ranjen u bici kod Čeva protiv Poljaka
maj 1630. Gustav Adolf se iskrcava u Pomeraniji, a 6. jula iskrcava se u Nemačkoj
septembar 1631. u bici kod Brajtenfelda porazio je katoličke snage pod vodstvom Johana Cerklasa Tilija, čak i kad je ostao bez poražene saksonske vojske kao saveznika
mart 1632. u bici kod Leha Gustav Adolf ponovo pobeđuje Johana Cerklasa Tilija, a Tili je u toj bici smrtno ranjen
maj 1632. Minhen se pokorava švedskoj vojsci
septembar 1632. Gustav je napao Alta Vestu, koja je bila pod komandom Albert ValenštajnAlberta Valenštajna. Nepobedivi šveđani su tada prvi put poraženi tokom rata. Zbog toga je dezertirao deo plaćenika iz švedske vojske.
novembar 1632. bitka kod Licena u kojoj je Gustav Adolf ubijen, a Šveđani su pobedili u bici.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 19:35:04
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.1 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.