Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 08:08:15
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Todor Selesković  (Pročitano 2261 puta)
22. Jan 2007, 18:20:35
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
mob
Apple iPhone 6s
Todor Selesković

Todor Toša Selesković je rođen 1856. godine u Beogradu u ulici Sereskoj ( sada je to Jug-Bogdanova ) od oca Franca Seleskovica i majke Vilhelmine Herman.Bio je prvi srpski inženjer, konstruktor alatnih mašina, hidroelektričnih i parnih centrala, projektant vojne industrije u Kragujevcu, prvi univerzitetski profesor mašinstva.

Biografija

Tošin otac Franc bio je stolar u Bratislavi. U Beogradu je boravio poslom, da bi u kafani "Crni petao", koja se nalazila u Gospodskoj ulici broj 1., što je danas ulica Brankova, imao susret sa sudbinom i zauvek ostao u srpskoj prestonici. Tu je upoznao Vilhelminu i oženio se njome, ćerkom Sofije Herman, vlasnice "Crnog petle", koja je u Beograd došla iz okoline Lajpciga. Franc i Vilhellmina imali su petoro dece i očigledo postajali sve uglednija beogradska porodica, pa svog sina Todora koji je pohađao Terazijsku gimnaziju ( srušena još pre Prvog svetskog rata) šalju na studije u Nemačku, u Karlsrue, tada vodeći grad mašnske industrije.

Todor Selesković, pošto je diplomirao, bio je asistent na fakultetu kod čuvenog profesora Harta, ubrzo se zaposlio u fabrici municije "Lorenc". Sačuvano je i pismo u kome vlasnik fabrike Lorenc piše: "Nerado prihvatam odlazak gospodina Seleskovića iz moje firme." Todor napušta Kralsrue i fabriku "Lorenc". jer se odaziva patriotskom apelu Kraljevine Srbije da se njeni sinovi vrate iz inostranstva i pomognu izgradnju tek oslobođenje otadžbine.Mladog Todora Seleskovića tada nije mnogo toga vezivalo za Srbiju, ali on kaže: "Moj ujak je na mene trošio srpski novac i ja hoću samo Srbiji da služim." (Majčin brat Teodor Herman, koji je stipendirao svog sestića, rođen je u Lajpcigu, a u Beogradu se bavio poslom.)

U Srbiju stiže 1881. godine. Srbija se sprema za oslobodilačke ratove i gradi vojnu industriju. Povereno nu je da u Vojnom zavodu u Kragujevcu projektuje i otpočne proizvodnju puščane i topovske municije. Fabrika se podiže bukvalno ni iz čega i Selesković organizuje i školu za majstore i proizvođaće alata, i gradi mašine za proizvodnju. Bez prekida je i pogonu, a jedan od majstora nove fabrike zabeležio je:

"Njega nikad nije libilo da stane za šrafštokom i da uzme turpiju i struže i da pokaže kako valja raditi."

Čuveni Feliks Kanic u svojoj knjizi Srbija, zemlja i stanovništvo govori o velikom poletu u fabrici kojoj diktira direktor Selesković, ikaže da je primljen u

"svetloj i zračnoj sali za konstruktore i crtače, izgrađenoj gotovo isključivoj od stakla i gvožđa".

Nažalost, ovo Kanicovi redovi gotovo su sve što je ostalo od tih zgrada i mašina, jer tokom svih ratova , Zavod u Kragujevcu bio je prva meta napadača. Punih sedam godina pre nego što je Beograd dobio električno osvetljenje, 1884, Toša Selesković je izgradio električnu centralu i uveo električno osvetljenje u kragujevačku fabriku. Bio je to tako veliki događaj da su puštanju centrale u Srbiji prisustovali i kraljica Natalija i kralj Milan ( tom prilikom Selesković je odlikovan Takovskim krstom ).

Todor Selesković bio je nesvakidašnje radoznao, požrtvovan i vredan čovek i pravo je čudo čime se sve bavio u svom kratkom životu. u ondašnjoj Srbiji, koja je vapila za stručnom rukom na svakom koraku. Projektovao je prve parne mlinove u Kragujevcu; ispitivao korišćelje vodene snage Dunava i Ibra; projektovao kanalizaciju i vodovod u gradovima Srbije i prateću industriju keramičkih cevi za vodovod i kanalizaciju; projektovao uvođšenje električnog osveljenja i tramvajskog saobraćaja u Šapcu i Zaječaru; projektovao je banjska kupatila u Vrnjačkoj Banji; osnovao i organizovao Udruženje zanatlija Srbije, Udruženje inžinjera Srbije, pokrenuo štampanje njihovih glasila...

Todor Selesković se u Kragujevcu oženio Vidosavom, ćerkom Sime Vlašića, upravnikom laboratorije u Vojnom zavodu. Venčali su se u manastiru Drača kod Kragujevca, pred pravoslavnom sveštenikom, a deca Vidosave i Toše Selesković zvala su se Momčilo, Danica, Sava i Jovana. ( Turbinu koju je on projektovao radnici barutane "Obilić" po njegovom sinu prvencu nazvali su "Momčilo".)

Vojni zavod u Kragujevcu najbolje je preduzeće u Srbiji i na Svetskoj izložbi u Parizu 1889. učestvuje sa orginalnim rešenjima i proizvodima. Tada Seleskovića pokušavaju da "kupe" najpoznatiji industrijalci Evrope: Šuker, Luter i Škoda, ali Selesković prihvata nova zaduženja u Beogradu.

Učestvuje u izgradnji vodovoda, postaje prvi profesor mašinstva na Velikoj školi, iz koje će kasnije nastati Mašinski fakultet u Beogradu. Čovek čiji je materni jezik bio nemački prinuđen je da prevodi i stvara nove srpske tehničke pojmove, u čemu postiže "zadivljujući nivo, koji u nekim detaljima ni danas nije prevaziđen". Postaje i narodni poslanik koji se u skupštini vatreno bori protiv korupcije (čuven je njegov napad na Ministarstvo vojske, jer je iz Finske uvozilo sukno za vojničku uniforme, dok su proizvođači tekstila u užičkom i kruševačkom kraju bili bez posla).

Zalagao se za stvaranje domaćeg privrednog kapitala preko deoničarskog društva, umesto uvođenja stranog.

Još nije imao 45 godina kada se vratio iz Nemačke sa službenog puta, da bi u Srbiji operisao stomak zbog manje izvesne manje tegobe. Ili kako je zapisano u tadašnjoj štampi: "U četvrtak krene nazaboravni pokojnik u Kragujevac, u najboljem raspoloženju, da se podvrgne posve lakoj operaciji. Niko nije mogao slutiti da kroz nedelju dana neće biti među živima..." Umro je od zagađenja rane od operacije.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Jet set burekdzija


Memento Mori

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 7891
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
 Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Jet set burekdzija


Memento Mori

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 7891
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
 Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 08:08:15
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.097 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.