Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 15:31:03
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Vazal  (Pročitano 1574 puta)
13. Jan 2007, 23:08:39
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
mob
Apple iPhone 6s
Vazal

Vazal bio je srednjovekovni plemić i feudalac koji se nalazio u dvostrano obvezujućem odnosu sa svojim nadređenim gospodarem i feudalcem. Taj dvostrano obvezujući odnos nazivao se vazalsko-seniorski odnos. Reč vazal potiče od keltske reči gwas koja je označavala mladog muškog roba i od njene latinske izvedenice vassus.

Pojam i sadržaj

Vazalsko-seniorski odnos bio je doživotni odnos vernosti dvoje slobodnih ljudi, nadređenog i podređenog, u kojem je svaka strana preuzimala određene obaveze.

Senior ili nadređeni gospodar obavezivao se da će svom vazalu pružati zaštitu što je podrazumevalo fizičku zaštitu od napada sa strane, zaštitu na sudu, davanje zemljišnog poseda (feuda), a često i hrane, odeće ili stana. Vazal je bio u obavezi da bude podređen i poslušan gospodaru, i da za njega vrši razne službe kao što je na primer vojna služba u slučaju da je gospodar u ratu. Vazal je takođe mogao da bude u vazalsko-seniorskom odnosu prema nižem feudalcu, ovog puta u svojstvu gospodara. Sve te obaveze bile su utvrđene vazalskim ugovorom a odnos je nastajao vazalskom prisegom koja je uključivala i religiozne sadržaje.

Vrhovni gospodar i senior na određenom području bio je monarh koji je bio vrhovni feudalac i koji je svojim vazalima dodeljivao najveće zemljišne posjede u zamenu za vernost kruni. Najmanje zemljišne posede imali su najniži vazali u hijerarhiji, sitni plemići koji su ponekad na sitnom zemljoposedu imali samo nekoliko kmetova, a bilo je i mnogo vazala, takozvanih vitezova – ratnika bezemljaša, koji su bili na dnu plemićke i vazalske hijerahije.

Koreni i razvoj vazalstva

Razvoj vazalskog odnosa počinje u ranom Srednjem veku a koreni mu se nalaze u germanskim plemenskim društvima koja je opisao Tacit u svom delu Germania. Osnovna jedinica tog društva je bilo pleme na čijem čelu je bio poglavica, a ratnici tog plemena imali su zadatak da budu lojalni svom poglavici.

Sistemski se počinje razvijati u 7. veku kada se slobodni ljudi (budući vazali) počinju grupisati oko plemenskog vođe (koji su bili začetak novih srednjovekovnih monarha) očekujući podelu plena koji je nastao pljačkom i ratovanjem, a sve kako bi se mogli hraniti, odevati i naoružavati za nove pljačkaške akcije. Svi ti vazali bili su poglavičini zakleti telohranitelji čiji je status zavisio od statusa poglavice.

Karlo Veliki je vazalstvo i lojalnost počeo nagrađivati zemljišnim posedima, a samo vazalstvo se različito razvijalo u pojedinim delovima srednjovekovne Evrope.

Razvojem novca, trgovine i gradova, i zamiranjem srednjovekovnog načina života, ukidanjem kmetstva i feudalizma i ovisnosti društva od zemljoradnje, vazalstvo postepeno počinje nestajati. Kao anakronizam vazalstvo se u ponekim delovima Evrope zadržalo i do 18. veka.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 15:31:03
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.097 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.