Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 14. Jul 2025, 04:51:50
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Treća bitka na Eni  (Pročitano 1062 puta)
24. Dec 2006, 05:01:57
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
mob
Apple iPhone 6s
Treća bitka na Eni
Deo Prvog svetskog rata

Zapadni front , jul 1918.
Vreme:   27. maj – 6. jun 1918.
Lokacija:   reka Ena blizu Pariza
Rezultat:   Nemačko napredovanje je zaustavljeno posle početnih dobitaka

Sukobljene strane
 Francuska
 Ujed. Kraljevstvo
 SAD    Nemačko carstvo
Zapovednici
Denis Ogist Dušen
Aleksandar Hamilton
Gordon   Erih Ludendorf
Prestolonaslednik Vilhelm
Jačina
fancuska 6. armija
britanski 9. korpus
dve američke divizije   nemačka 1. i 7. armija
(preko 20 divizija i 2.000 topova )
Gubici
127.000 ukupno
(Francuza 98.000,
Britanaca 29.000 )   oko 130.000

Treća bitka na Eni je nemačka ofanziva za vreme Prvog svetskog rata, koja je trajala od 27. maja do 6. juna 1918. Cilj operacije je bilo zauzimanje izbočine Šemin de Dams, pre nego što američki ekspedicioni korpus stigne u Francusku. To je bila jedna od serije ofanziva, u okviru Proljetnje ofanzive.

Nemci su držali izbočinu Šemin de Dam od Prve bitke na Eni u septembru 1914. do 1917. kada je general Manžen zauzeo izbočinu za vreme Druge bitke na Eni. Erih Ludendorf je planirao operaciju zauzimanja izbočine i bio je uveren da će uspeh na Eni omogućiti nemačkoj vojsci da dođe blizu Pariza, toliko da Pariz bude na artiljerijskom dometu. Ludendorf je mislio da će zbog toga saveznici morati da se pokrenu iz Flandrije da pomognu u obrani Pariza. Zbog toga bi nemačka armija mogla lako zauzeti Flandriju. Bitka na Eni je zbog toga izgledala kao jedan napad koji skreće pažnju sa glavnoga cilja. Obranom na reci Eni komandovao je general Denis August Dušen, komandant francuske 6. armije. Osim toga 4 divizije britanskog 9. korpusa pod komandom Aleksandra Hamiltona Gordona držale su Šemin de Dam.

Ujutro 27. maja 1918. Nemci su započeli sa artiljerijskom paljbom iz 4.000 topova. Britanci su imali mnogo gubitaka, jer su bili skoncentrisani pa su postali laka meta. Posle artiljerijske pripreme, usledilo je ispuštanje bojnih otrova. Posle ispuštanja bojnih otrova, usledio je glavni pešadijski napad 17 nemačkih pešadijskih divizija, predvođenih prestolonaslednikom Vilhelmom, najstarijim sinom kajzera Vilhelma II. Savezničke obrambene linije su bile slabe i nisu mogli da zaustave napad. Nemačka armija je stvorila rupu od 40 kilometara u savezničkim linijama. Nemci su za 6 sati došli do reke Ene. Probili su obranu 8 savezničkih divizija, koje su bile na liniji od Remsa do Soasona. Potisnuli su saveznike do reke Vesle i napredovali su do noći dodatnih 15 kilometara. Izgledalo je da će Nemci ostvariti veliku pobedu. Nemci su zarobili 50.000 savezničkih vojnika i preko 800 topova do 30. maja 1918. Kada su napredovali i došli 3. juna do na 56 kilometara od Pariza suočili su se sa brojnim problemima. Snabdevanje je postalo kritično, osećao se umor kod vojske. Nedostajalo je rezervi, a povećavao se broj žrtava zbog savezničkih kontranapada, a u bitku su kasnije ušle dve sveže američke divizije. Američke divizije su bile gotovo duplo veće od francuskih. Nakon mnogobrojnih uspešnih savezničkih kontranapada Nemci su se 6. juna 1918. zaustavili na Marni, slično kao i u ranije dve ofanzive te godine u martu i aprilu.

Posledice

Francuzi su imali 98.000 žrtava, a Britanci 29.000. Nemački gubici su bili približno isti. Francuski vrhovni komandant Anri Filip Peten je smenio Denisa Dušena zbog lošeg komandovanja francuskom i britanskom vojskom. Amerikanci su stigli na front i prvi put su se pokazali u borbenim operacijama. Ludendorf je bio ohrabren dobicima u toj ofanzivi, pa je lansirao novu ofanzivu koja vodi do Druge bitke na Marni.

Literatura
Evans, M. M. (2004). Battles of World War I. Select Editions. ISBN 1-84193-226-4.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 14. Jul 2025, 04:51:50
nazadnapred
Prebaci se na:  
Oznake: Eni Tre bitka

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Sudski tumač Novi Beograd

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.05 sec za 15 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.