Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 12:30:59
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Nikolaj Judenič  (Pročitano 1686 puta)
20. Dec 2006, 10:53:58
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
mob
Apple iPhone 6s
Nikolaj Judenič
 
General Nikolai Yudenich

Nikolaj Nikolajevič Judenič (30. jul 1862. -5. oktobar 1933. ) je jedan od najuspešnijih generala vojske Carske Rusije za vreme Prvog svetskog rata. Bio je vođa belogardejaca u severozapadnoj Rusiji za vreme Ruskog građanskog rata.

Pre Prvog svetskog rata

Rođen je u Moskvi. Završio je 1881. Aleksandrovsko vojno učilište, a 1887. generalštabnu akademiju. Za vreme Rusko-japanskog rata (1904. -1905. ) bio je komadant puka. Posle rata bio je načelnik štaba Kazanskog (1912.) i Kavkaskog (1913.) vojnog okruga.

Kavkaski pohod

Na početku Prvog svetskog rata postao je načelnik štaba Kavkaske armije i uspešno je pobedio veliku tursku vojsku Envera Paše u bici kod Sarikamiša. Posle te velike pobede, u kojoj je nestala gotovo cela jedna turska armija unapređen je za komandanta ruske kavkaske armije. Pokušao je da iskoristi rasulo turske vojske nakon poraza kod Sarikamiša, pa je krenuo u osvajanje turske teritorije i došao je do jezera Van u maju 1915. Dva meseca kasnije Rusi su se povukli iz područja jezera Van. U septembru su Rusi ponovo zauzeli jezero Van. Oko te tačke nastavile su se borbe oko 14 meseci, malo napred, malo nazad.

Nikolaj Judenič je uspešno tokom 1916. izveo jednu ofanzivu . Pobedio je Turke u bici kod Erzuruma i osvojio je lučki grad Trabzon (Trapezund). Tokom ljeta usledila je turska kontraofanziva, ali Rusi su ponovo pobedili u bici kod Erzinkana. Posle februarske revolucije u Rusiji Judenič je prekomandovan na beznačajnu funkciju u Srednjoj Aziji. Mesec dana nakon toga povukao se iz armije u penziju.

Vođa belogardejaca

Godinu dana posle oktobarska revolucijaOktobarske revolucije Judenič emigrirao je u Francusku, a zatim u Estoniju. U julu 1919. postao je komandant severozapadnog fronta belogardejaca. Postao je i član kontrarevolucionarne severozapadne "vlade", koja je stvorena uz pomoć Velike Britanije. Tri meseca je proveo trenirajući i organizirajući armiju. Britanska vlada je davala svu potrebnu finansijsku podršku. Judenič je imao oko 20.000 vojnika, pa je u oktobru 1919. krenuo u napad prema Petrogradu. Pošto se boljševička armija borila na nekoliko frontova (sa Kolčakom u Sibiru i nekoliko kozačkih armija u Ukrajini) Petrograd nije branila velika boljševička vojska.

Judeničev prijatelj Manerhajm je zamolio predsednika Finske Stalberga da se pridruži Judeniču i da Finci napadnu Petrograd zajedno sa Judeničem. Judenič bi zauzvrat priznao nezavisnost Finske. Pošto Kolčak ne bi priznao finsku nezavisnost Stalberg nije prihvatio da se Finci uključe. Zbog toga je Judenič morao sam da napadne Petrograd. Njegova vojska je 19. oktobra 1919. došla do oboda Petrograda. U to vreme glavno vodstvo boljševičke vlasti pomirilo se sa padom Petrograda, ali Lav Trocki se nije slagao. Trocki je otišao u Petrograd i lično je organizovao obranu grada. Oružje je podeljeno fabričkim radnicima i poslani su da se suprostave Judeničevoj armiji. Napad Judeničevih snaga nije uspeo, pa su 1. novembra započeli sa povlačenjem. Našli su utočište u Estoniji, gde su se složili da se razoružaju. Britanski brodovi su ih evakuisali 1920. iz Estonije. Judenič je posle toga preostalih 13 godina živeo u Francuskoj, igrajući važnu ulogu među belogardejskim emigrantima. Umro je u Parizu 5. oktobra 1933.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 12:30:59
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.095 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.