Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 06:28:03
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Italijanska kampanja  (Pročitano 2197 puta)
09. Dec 2006, 04:04:20
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Apple iPhone 6s
Italijanska kampanja (Prvi svetski rat)
Deo Prvog svetskog rata

Vreme:   1915. – 1918.
Lokacija:   severna Italija
Rezultat:   Kolaps Austro-Ugarske i Trijanonski sporazum

Sukobljene strane
 Italija
 Ujed.Kraljevstvo
Francuska    Austro-Ugarska
 Nemačko carstvo
Zapovednici
Lujđi Kadorn
Armando Dijaz   Konrad fon Hecendorf
Svetozar Borojević
Oto fon Belov



Italijanska kampanja (Prvi svetski rat) je predstavljala seriju bitki u severnoj Italiji između Italije i Austro-Ugarske i njihovih saveznika od 1915. do 1918. Italija se nadala da će ulaskom u Antantu dobiti južni Tirol, Trst, Trentino, Istru i Dalmaciju. Rat se brzo pretvorio u rovovski rat sličan onome na zapadnom frontu. Naziva se i Italijanski front.

Uzroci kampanje

Italija je bila članica saveza Centralnih sila zajedno sa Austro-Ugarskom i Nemačkom. Nije proglasila rat u avgustu 1914. pod izgovorom da njeni saveznici nisu direktno napadnuti. Italija je još od Bečkog kongresa 1815. imala spor sa Austro-Ugarskom. Tada je nekoliko italijanskih gradova predano Austro-Ugarskoj. Početkom Prvoga svetskoga rata Italiju su obilazili saveznički diplomati i nudili su Italiji ustupke i teritorije ako u]e u rat na strani sila Antante. Italija je 26. aprila 1915. potpisala Londonski ugovor sa Antantom, a 23. maja 1915. proglasila je rat Austro-Ugarskoj.
 
Italijanski front 1915.-1917.; Jedanaest bitki na Soči i Asjađo ofanziva. Plavom bojom su označena početna italijanska osvajanja.

Alpski ili italijanski front bio je u osnovi stalna linija obrane i rovova, koja se protezala duž granica Austro-Ugarske i Italije od 1915. do 1917.

Prva bitka na Soči

Italija je na samom početku rata pokušala da zauzme Goricu na reci Soči. Međutim talijanska vojska je bila loše opremljena sa artiljerijom, vozilima i municijom. Na početku rata Italija je imala samo 680 vozila za prevoz vojske. Konji su se još uvek koristili za transport i nisu mogli da prenose teret dovoljno brzo na jako strmom terenu Alpi. Osim toga novi italijanski komandant nije imao ratnog iskustva i bio je jako nepopularan u vojsci. Na početku ofanzive Italijana je bilo dva puta više, ali nisu uspeli da probiju austrijske obrambene linije na Alpima. Austrijske snage su uglavnom bile na uzvišenjima, pa su se Italijani morali penjati tokom ogfanzive. Posle dve nedelje Italijani su pokušali drugi frontalni napad sa više artiljerije, ali ponovo su vraćeni na polazne položaje. Od 18. oktobra do 4. novembra 1915. usledio je novi bezuspešni napad sa 1200 topova.

Asjađo ofanziva

Nakon italijanskih neuspešnih ofanziva Austrijanci su počeli pripremati kontraofanzivu od Trenta prema Asjađu. Ofanziva je počela 11. marta 1916. Petnaest austro-ugarskih divizija je probilo italijanske linije. Italijanski komandant je bio upozoren da se sprema ofanziva, a on je odabrao lokalne ofanzive umesto da pripremi obranu. Potpuni poraz Italijana je sprečen samo brzim dolaskom pojačanja sa drugih frontova.

Kasnije bitke na Soči

Tokom 1916. izbile su još 4 bitke na Soči. Šesta bitka na Soči započela je u avgustu 1916. i bila je mnogo uspešnija od porethodnih ofanziva, zato što je austro-ugarska vojska bila iscrpljena i oslabljena Brusilovljevom ofanzivom na istočnom frontu, kada je izgubila 1,5 miliona vojnika. Italijani u šestoj bici na Soči nisu ostvarili nigde strateški dobitak, ali osvajanje Gorice je podiglo moral italijanske vojske. Usledile su još tri bike na Soči (Sedma, Osma i Deveta bitka na Soči) od 14. septembra 1916. do 4. novembra 1916. U tim bitkama se nije ništa postiglo, osim što su istrošile snage već iscrpljenih armija obe strane.
 
Bitka kod Kobarida i italijansko povlačenje do Pijave.

Nakon minijaturnih dobitaka u Desetoj bici na Soči, Italijani su usmerili svoj napad na austrijskle linije severno i istočno od Gorice. Italijanske snage pod zapovedništvom Lujđija Kapela probile su austrijske linije i zauzele su Banjšku planotu. Italijani su bili na rubu pobede, ali morali su da se povuku jer im linije snabevanja nisu mogle održavati vojsku koja je ušla dublje u neprijateljsku teritoriju.   Za više informacija pogledajte Bitka kod Kobarida.

Posle Jedanaeste bitke na Soči austro-ugarska vojska je očajnički trebala pojačanja. Na front su došli Nemci, jer su imali manje posla na istočnom frontu, gde je u julu 1917. propala ofanziva od Kerenskoga. Nemci su uveli hutijerovu taktiku i pripremali su novu ofanzivu. Italijanska vojska je bila pogođena padom morala. Vojnici su živeli loše i prisiljavani su da idu iz napada u napad, a vojni dobici bi bili minimalni. Austro-ugarska i nemačka vojska su 24. oktobra 1917. započeli bitku kod Kobarida. Bitku su započeli velikom artiljerijskom vatrom, pa je usledio napredovanje vojske pomoću Hutijerove taktike, zaobilazeći italijanske jake tačke i napadajući iz pozadine. Krajem prvoga dana bitke Italijani su se povgukli 20 kilometara. Italija je izgubila veliki teritorij.

Bitka na reci Pijavi

Austrijanci su brzo napredovali, pa su linije snabdevanja ostale iza njih i bili su prisiljeni da se zaustave i regrupiraju. Italijani su potisnuti do obrambenih linija blizu Venecije na reci Pijavi. Imali su 600.000 mrtvih tokom rata. U novembru 1917. Britanci, Francuzi i Amerikanci su počeli ojačavati front, tako da je austrijska ofanziva zaustavljena. U proleće 1918. Nemci su povukli vojsku, jer im je bila potrebna za Proljetnu ofanzivu. Austro-ugarski generali se nisu mogli lako složiti kako da završe rat u Italiji jednom konačnom ofanzivom. Nadvojvoda Jozef August Austrijski odlučio je da se sprovede ofanziva sa dva šiljka.

Bitka na reci Pijavi je započela napadom na planinskom prelazu Tonal. Austrijski dezerteri su Italiji odali ciljeve ofanzive, tako da su Italijani znali gde će biti šiljci napada austrijske vojske. Zbog toga su postavili dve armije n aput jednoga šiljka. Drugi šiljak je predvodio Svetozar Borojević od Bojne. Drugi šiljak austrijske vojske je dobro napredovao dok mu linije snabdevanja nisu bile bombardovane i dok nisu stigla italijanska pojačanja.

Odlučna bitka kod Vitorija Veneta

Posle bitke kod Pijave u kojoj je Italija pobedila nije došlo do italijanske kontraofanzive, jer su imali jako velike gubitke, pa su smatrali da je opasno krenuti u ofanzivu. General Armando Dijaz je čekao da stigne još pojačanja sa Zapadnog fronta. U oktobru je Italija sakupila dovoljno vojnika za ofanzivu. Odlučili su da napadnu Vitorio Veneto, koji se nalazio preko Pijave. Austrijska vojska se žestoko borila, ali saveznika je bilo mnogo više. Italijani su se probili kroz rupu u koju su uputili pojačanja i slomili su austrijsku obrambenu liniju. Oko 300.000 austrijskih vojnika se predalo 3. novembra 1918. Austrija je oslabljena bitkom kod Vitorija Veneta 4. novembra potpisala primirje.sr:Italijanska kampanja (Prvi svetski rat)

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 06:28:03
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.06 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.