Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 20. Apr 2024, 00:29:13
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Mesopotamijska kampanja  (Pročitano 1666 puta)
30. Nov 2006, 23:36:06
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Apple iPhone 6s
Mesopotamijska kampanja
Deo Prvog svetskog rata

Britanske trupe ulaze u Bagdad, mart 1917.
Vreme:   novembar 1914. – 14. novembar, 1918.
Lokacija:   Irak
Rezultat:   Britanska pobeda i podela Otomanskog carstva

Sukobljene strane
Ujed.Kraljevstvo    Otomansko carstvo
Zapovednici
General Džon Nikson
general Fredrik Mod   Halil Paša
general fon der Golc
Gubici
92.000   90.000


Mesopotamijska kampanja je bila kampanja na Bliskom Istoku tokom Prvog svetskog rata izmeću Velike Britanije i Otomanskog carstva. Velika Britanija je sudelovala sa vojskom uglavnom iz Britanske Indije.

Uvod

Do rata u Mesopotamiji (modernom Iraku) došlo je gotovo slučajno. Britanija nije imala interes za taj deo Otomanskog carstva. Vlada Otomanskog carstva na čelu sa Enver pašom je Mesopotamiju uvek držala kao zadnju na listi prioriteta. Bile su im mnogo važnije Kavkaska kampanja i Sinajska i palestinska kampanja. Mesopotamija je osim toga bila izolirana od ostatka Otomanskog carstva. Radovi na železnici od Berlina do Bagdada započeli su još 1888., ali 1915. putovalo se od Carigrada do Bagdada 21 dan, a železnica je imala 4 prekida. Britanski interesi su bili da se zaštiti rafinerija nafte u Abadanu i da brne svoje saveznike u regionu (Persiju i Kuvajt). Otomanski interes je bio da se održi status kvo. Kratko nakon početka rata u Evropi Britanija je poslala vojsku za zaštitu Abadana, jedne od prvih svetskih rafinerija nafte. Britanije nije trošila mnogo nafte na početku rata, ali od 1912. počela je da gradi ratne brodove koji koriste naftu umesto uglja.

Prva godina rata

Glavna turska armija pod komandom Halil paše nalazila se oko Bagdada. Turski otpor je bio jako slab. General Nikson je stigao u aprilu 1915. kao novi britanski komadant u Mesopotamiju. Naredio je generalu Taunshendu da napreduje do Kuta ili Bagdada, ako to bude moguće. Tavnsehn je sa malobrojnom vojskom napredovao duž reke Tigris i pobedio je nekoliko puta otomanske snage koje su mu se suprostavile na tom putu. Enver paša se zabrinuo da bi moglo doći do pada Bagdada, pa je poslao starog nemačkog generala barona fon der Golca da preuzme vođstvo nad otomanskom vojskom u Mesopotamiji. Došlo je do bitke kod Ktesifona 1915., oko 40 kilometra južno od Bagdada. Bitka je završila neodlučeno, jer su se obe strane povukle nakon bitke. Taunshend se povukao do Kuta i tu je učvrstio svoju poziciju.

Opsada Kuta

Britanci su napravili grešku. Odlučili su da brane Kut umesto da se povuku do Basre. Kut je bio izolovan. Mogao se braniti, ali nije se mogao snabdeti. Baron Kolmar Frajher fon der Golc je bio poznati vojni istoričar, koji je napisao nekoliko klasičnih knjiga o vojnim operacijama. On je proveo 12 godina radeći sa otomanskom vojskom. On se odlučio da stavi Kut pod opsadu. Napravio je obrambene položaje oko Kuta. Duž reke je utvrdio položaje, tako da spreči mogući pokušaj spasavanja iz Kuta. Opsada Kuta je trajala od 7. decembra 1915. do 29. aprila 1916. Britanci su tri puta pokušali proboj opsade, ali bili su to bezuspešni pokušaji. Posle prvog pokušaja prodora general Nikson je smenjen i zamenjen generalom Lejkom. Britanci su imali 23.000 žrtava u pokušajima proboja opsade. Taunshend se predao 29. aprila 1916., pa je zajedno sa 8.000 vojnika završio u otomanskom zarobljeništvu. Više od polovine britanskih vojnika je umrlo u ratnom zarobljeništvu usled prisilnog teškog rada. Baron fon der Golc je umro izgleda od tifusa neposredno pre predaje Kuta. Posle gubitka barona Gloca otomanska vojska više nije pobedila ni u jednoj bici u Mesopotamiji.

Britanci su gubitak Kuta smatrali ponižavajućim porazom. To je bila predaja velikog broja vojnika. Takođe taj poraz je usledio nakon britanskog poraza u bici kod Galipolja. Smenjeni su skoro svi britanski komadanti, koji su pokušali, a nisu uspeli spasiti Taunshenda. Turci su se pokazali dobri u držanje obrambenih pozicija protiv jačih snaga.

Povratak u Bagdad
 
Britanci nikako nisu mogli da se pomire sa ponižavajućim porazom kod Kuta, tako da je novi komadant general Mod dobio dodatna pojačanja i dodatnu opremu. Šest meseci je spremao, trenirao i organizovao vojsku. Započeo je sa ofanzivom 13. decembra 1916. Britanci su napredovali uz obe strane reke Tigris, prisiljavajući otomanske snage na povlačenje na brojnim utvrđenim pozicijama duž Tigrisa. Ofanziva je bila metodička, organizovana i uspešna. Britanci su ponovo zauzeli Kut februara 1917., pri tome uništavajući veliki deo otomanske vojske.

Do početaka marta Britanci su bili u predgrađima Bagdada. Bagdadski garnizon, koji je bio pod komandom Halil paše, pokušao je da zaustavi Britance. general Mod je uspeo da izmanevriše turske snage. Uništio je tursku vojsku i zauzeo je turske obrambene položaje. Halil paša se užurbano povukao u haosu iz grada. Britanci su 11. marta 1917. ušli u Bagdad i bili su pozdravljeni kao oslobodioci. Tokom nereda pri povlačenju zarobljeno je 9.000 turskih vojnika. Sedam dana nakon zauzimanja Bagdada general Mod je izdao saopštenje iz Bagdada "naše vojske nisu došle u vaše gradove i zemlje kao osvajači ili neprijatelji, nego kao oslobodioci".

Kraj rata

Britanci su vršili napade manjeg obima na severu i istoku od Bagdada, ali general Mod je umro od kolere u novembru 1917, a njegov naslednik general Vilijam Maršal je prekinuo sa operacijama tokom zime. Britanci su nastavili sa ofanzivom u februaru 1918. i zauzeli su Kifri i Hit. Tokom leta 1918. snage generala Maršala pomagale su operacije u Persiji. U oktobru 1918. Britanci su izveli zadnju ofanzivu u bici kod Šarkata, u kojoj su strahovito porazili tursku vojsku. Halil paša i turska vojska su se predali 30. oktobra 1918. Britanska vojska je došla i ušla u Mosul bez otpora 14. novembra 1918.

Tokom mesopotamske kampanje Britanci su izgubili 92.000 vojnika. Tueski gubici su nepoznati, ali zna se da su Britanci zarobili 45.000 Turaka. Većina britanskih vojnika, koji su se borili u Mesopotamiji bili su iz Indije.

Literatura
Mesopotamia Campaign - from The Long, Long Trail website, downloaded January, 2006.
Strachan, Hew (2003). The First World War, pp 123-125. Viking (Published by the Penguin Group)
Fromkin, David (1989). A Peace to End All Peace. Avon Books.
U.S. Military Academy map of the 1915 Campaign
U.S. Military Academy map of the Siege of Kut
Esposito, Vincent (ed.) (1959). The West Point Atlas of American Wars - Vol. 2; map 53. Frederick Praeger Press.
Briton Cooper Busch (1971) Britain, India, and the Arabs 1914-1921. University of California Press.
A. J. Barker (1967) The Neglected War. Faber and Faber.
" The Royal Navy in Mesopotamia"
Wilcox, Ron (2006) Battles on the Tigris. Pen and Sword Military

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 20. Apr 2024, 00:29:13
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.075 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.