Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 03:08:28
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Justinijanova dinastija  (Pročitano 2661 puta)
24. Nov 2006, 22:12:47
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Apple iPhone 6s
Justinijanova dinastija je naziv u današnjoj istoriografiji za niz vladara koji je vladao Istočnorimskim (Vizantijskim) carstvom od 518. do 602. godine. Justinijanova dinastija nije bila dinastija, pa čak ni porodica u užem smislu reči, a ime je dobila ne po rodonačelniku Justinu I već po najpoznatijem predstavniku caru Justinijanu I.

Rodonačelnik dinastije bio je Justin I (518.-527.), vojnik od karijere rodom iz balkanskog sela Bederijana u blizini Caričinog grada kod Lebana u jugoistočnoj Srbiji. Justin je postao car u već poodmaklom životnom dobu i potrudio se da meću svojim rođacima, koje je doveo u Carigrad sa Balkana, odredi sebi naslednika. Izbor je pao na njegovog sestrića Petra Sabatija. Justin je usvojio Petra koji je od tada bio poznatiji kao Justinijan.

Justinijan I (527.-565.) je poslednjih godina vladavine svog ujaka već bio de facto savladar. Justinijanova vladavina spada u jednu od najsjajnijih u dugoj rimsko-vizantijskoj istoriji. Justinijan je pokušao da obnovi prevlast Rimljana u zapadnom Mediteanu pokoravanjem varvarskih kraljevina Vandala, Ostrogota i Vizigota. Njegove ratove uspešno su vodili vojskovođe Velizar i Narzes, a car je i u drugim oblastima imao sposobne savetnike. Veliku kodifikaciju rimskog prava, najtrajniji spomenik Justinijanovoj vladi, sproveo je pravnik Tribonijan, a obnovu i izgradnju Carigrada nadzirao je arhitekta Isidor iz Mileta (graditelj crkve Presvete Mudrosti (Aja Sofija)). Pored toga Justinijan je gradio crkve i manastire širom Carstva, kao i tvrđave i druge građevine. Novac za ovako ambiciozne i skupe projekte uspešno je pribirao beskkrupulozni pretorijanski prefekt Istoka Jovan Kapadokijski, a kasnije njegov naslednik Petar Varsim. U prve dve decenije veliki savetnik i saveznik cara, ali stalna opozicija u pitanjima verske politike, bila je njegova supruga Teodora. Justinijanova vladavina imala je i svoje neuspešnije strane naročito u pogledu verske politike u okviru koje je car pokušavao bezuspešno das reši sporove između monofizita i pravoslavnih i nađe zajednički jezik sa papstvom. Pored toga mir sa Sasanidskom Persijom je kupovan ogromnim sumama novca, a odbrana podunavske granice, koju su gotovo redovno počeli da pustoše Sloveni i Proto-Bugari, je zapostavljena. Najzad, Justinijanova vladavina je bila i veliko doba istoriografije zahvaljujući Prokopiju iz Cezareje i Agatiji iz Mirine, koji su pisali po ugledu na antičke autore, i hroničaru Jovanu Malali.

Justin II (565.-578.) je bio Justinijanov sestrić i suprug Teodorine sestričine Sofije. Justinijan nije imao dece i presto je prepustio jednom od svojih sestrića, možda upravo zahvaljujući uticaju Sofije. Justin je nasledio ogromno Carstvo i nedovoljne ljudske i materijalne resurse, a toga nije bio u potpunosti svestan. Dok su Langobardi 568. upali u Italiju, car jeo dbio je da plaća danak Persijancima i Avarima i time je izazvao rat u kome su Vizantijci pretrpeli nekoliko teških poraza. Pošto su 573. Persijanci zauzeli grad Daru, Justin je trajno izgubio mentalno zdravlje. Sofija je ubrzo ubedila Justina da u trenu lucidnosti usini komandanta garde Tračanina Tiberija i proglasi ga za svog cezara-savladara.

Tiberije II Konstantin (cezar od 574., avgust od 578.-582.) je tako putem adopcije produžio Justinijanovu dinastiju. On je uspeo da sklopi mir sa Persijom, ali je Avarima morao da preda Sirmij (današnju Sremsku Mitrovicu), glavnu ispostavu Carstva na Dunavu. Presto je prepustio svom zetu i zapovedniku garde eskubitora Jermeninu Mavrikiju.

Mavrikije (582.-602.) je pokrenuo velike reforme na Zapadu gde je vrhovnu vojnu i civilnu komandu stavio u ruke egzarha u Raveni i Kartagini. U Španiji je 584. Carstvo izgubilo svoje posede, a u Italiji se počela osećati i politička nezavisnost pape Grigorija I Velikog. Ipak, mir sa Persijom je postignut nakon što je Mavrikije 591. pomogao zbačenom Hozroju II da se vrati na presto. Hozroje je oženjen carevom ćerkom i prepustio je Carstvu delove Jermenije i Mesopotamije. Na Balkanu je Mavrikije delimišno povratio ravnotežu nakon što je od 592. vojska redovno upadala na teritorije severno od Dunava i uznemiravala avarske i slovenske naseobine. Mavrikijeva odluka da vojska prezimi na varvarskoj teritoriji izazvala je pobunu i uzdizanje centurijona Foke na carski presto. Mavrikije je ostao upamćen kao zaštitnik pravoslavnih, sposoban vladar i autor jedog od prvih vizantijskih dela o vojnoj veštini Strategikona.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 03:08:28
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.075 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.