Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 20. Apr 2024, 08:24:34
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ustav Srbije od 1888. godine  (Pročitano 3951 puta)
24. Nov 2006, 22:11:57
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Apple iPhone 6s
Ustav Srbije od 1888. godine

Stanje pre donošenja Ustava

Problemi u srpskom društvu bili su sledeći: nerešeno agrarno pitanje, opterećenje zbog obaveze izgradnje železnica (Berlinski kongres), otplata ratnih dugova. Knez, potom kralj, Milan Obrenović je smatrao da je prethodni ustav donet nezakonito, jer je donet u vreme njegovog maloletstva. Kraljev ugled je opadao zbog austrofilstva.
16. juna 1881. godine, sa Austro-Ugarskom je zaključena Tajna konvencija. Srbija se obavezala da neće delovati protiv Austro-Ugarske Monarhije imajući u vidu i Bosnu, Hercegovinu i Novopazarski sandžak. Kao naknadu Monarhija se obavezala da se neće protiviti proglašenju Srbije za kraljevinu. Takođe, Srbija se obavezala da će se pre zaključenja političkih ugovora sa drugim državama prethodno sporazumeti sa Austro-Ugarskom. S druge strane obe države su obećavale jedna drugoj prijateljsku neutralnost u slučaju rata. Ugovor je zaključen na 10 godina. Za ugovor se saznalo tek 1893. godine.
22. februara 1882. godine, Srbija je proglašena za kraljevinu.
1883. izbila je Timočka buna.
1885. Austro-Ugarska obezbedila status quo posle poraza Srbije u Srpsko-bugarskom ratu.
Kralj Milan je rešio da abdicira, ali i da donese novi ustav koji bi njegovom nasledniku obezbedio povoljniju poltičku situaciju.

Sadržina Ustava

Velika narodna skupština je izglasala Ustav 21. decembra 1888. godine.

Građanska prava i slobode

Proklamovana je zaštita slobode od samovolje državne vlasti; zabranjen progon srpskih građana; propisan način lišenja slobode, izvršenja pretresa; zabranjeni su preki sudovi; zabranjeno je izvršenje smrtne kazne za političke krivce.
Obezbeđena je sloboda štampe. Zabrana novina je bila predviđena u tri slučaja: uvreda kralja, uvreda stranog vladara, pozivanje na oružje.
Uvedena je sloboda zbora, dogovora i pravo udruživanja.

Slobodan izbor narodnih predstavnika

ije uveden gornji dom ali je uvedena institucija kvalifikovanih poslanika kako bi se obezbedilo učešće inteligencije. Izbori su bili tajni i neposredni. Aktivno biračko pravo su imali državljani sa navršenom 21. godinom života i koji su plaćali bar 15 dinara neposrednog poreza državi. Vojnici nisu imali pravo glasa. Postojala je institucija Velike narodne skupštine.

Ravnopravnost vladaoca i narodnog predstavništva

Zakonsku inicijativu su imali kralj i Narodna skupština. Zakoni su se razmatrali uz obavezno prethodno mišljenje Državnog saveta. U slučaju spora Narodne skupštine i kralja primenjivao se apel na narod.

Kontrola vlade

Kontrola vlade se sprovodila putem interpelacija, pitanja i anketa, budžetskog prava te ministarske odgovornosti.

Lokalna samouprava i upravna podela zemlje

Samouprava je pripadala okruzima (okružne skupštine i okružni odbori) i opštinama (opštinski sud, opštinski odbor i opštinski zbor).

Obezbeđena je sudijska nezavisnost i nepokretnost. Državni savet je bio najviši upravni sud u zemlji.

Značaj Ustava

Srbija je postala građanska, ustavna, parlamnentarna monarhija. Ustav je posmatran kroz prizmu dogovora kralja i radikala. Kraljev poraz je biilo uvođenje parlamentarizma a poraz radukala ubođenje izbornog cenza, kvalifikovanih poslanika, Državnog saveta, stajaće vojske te uporedno postojanje lokalne samouprave i državnih činovnika. Opšta mana ustava je bila što je bio namenjen jednoj razvijenijoj građanskoj sredini no što je bila srpska u to vreme.

Literatura
Ustavi Kneževine i Kraljevine Srbije 1835-1903, Beograd, Naučna knjiga, 1988.
Ljubomirka Krkljuš: Pravna istorija srpskog naroda, Novi Sad, Prometej, 2003.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 20. Apr 2024, 08:24:34
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.078 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.