Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 20:26:04
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Bitka za Kijev  (Pročitano 4598 puta)
14. Nov 2006, 09:06:03
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Apple iPhone 6s
Bitka za Kijev (1941.)

Istočni front u vreme bitke za Kijev.
Vreme:   avgust 1941. – 26. septembar, 1941.
Lokacija:   istočno i južno od Kijeva, Sovjetski Savez
Rezultat:   nemačka pobeda

Sukobljene strane
Nacistička Nemačka   Sovjetski Savez
Zapovednici
Gerd fon Rundštet   Semjon Buđoni
Jačina
500.000   850.000 (55 divizija)
Gubici
150.000 poginulih ili ranjenih   163.600 poginulih ili ranjenih
452.700 zarobljenih

Bitka za Kijev je bila velika bitka za opkoljavanje u Ukrajini tokom Drugog svetskog rata; danas se o njoj priča kao o najvećoj bici za opkoljavanje u istoriji. Trajala je od sredine avgusta do 26. septembra, 1941, kao deo operacije Barbarosa. U sovjetskoj vojnoj istoriji se ova bitka naziva Kijevskom defanzivnom operacijom (Kievskaя oboronitelьnaя operaciя), sa datumima 7. jul — 26. septembar, 1941.

Gotovo celokupni Sovjetski jugozapadni front Crvene armije je opkoljen, i Nemci su tvrdili da je broj zarobljenih iznosio 665.000. Nemačko opkoljavanje Kijeva nije bilo neprobojno, i male grupe snaga Crvene armije su uspele da izbegnu propast kada se nemačka zamka zatvorila. Među njima su bili maršal Semjon Buđoni, maršal Semjon Timošenko i politički komesar Nikita Hruščov. Međutim, kijevski debakl je predstavljao poraz bez presedana za Crvenu armiju, prevazišavši čak i tragediju kod Minska u junu i julu 1941. 1. septembra, Jugozapadni front je brojao 752-760.000 ljudi (850.000 uključujući rezerve i pozadinske organe), 3.923 artiljerijskih oruđa, 114 tenkova i 167 borbenih aviona. U obruču se našlo 452.700 ljudi, 2.642 artiljerijskih oruđa i 64 tenka, od kojih je jedva 15.000 uspelo da pobegne iz okruženja do 2. oktobra. Sve ukupno, Jugozapadni front je pretrpeo gubitke u ljudstvu koji su iznosili 700.544, uključujući 616.304 poginulih, zarobljenih ili nestalih tokom mesec dana duge bitke za Kijev. Usled ovoga su sovjetska 5, 37, 26, i 21. armija, sastavljene od 43 divizije praktično prestale da postoje. Kao i Zapadni front, i Jugozapadni je morao biti napravljen potpuno ispočetka.

Nakon brzih početnih uspeha Vermahta, posebno u severnom i centralnom sektoru Istočnog fronta, preostala je ogromna izbočina na jugu, gde su se nalazile značajne sovjetske snage, koje su se sastojale od gotovo kompletnog Sovjetskog jugozapadnog fronta. U Umanskoj bici su Nemci izvojevali značajnu pobedu, ali se velika količina sovjetskih snaga pod komandom Semjona Buđonija još uvek nalazila koncentrisana u i oko Kijeva. Iako im je nedostajala mobilnost i oklopno naoružanje, jer su većinu oklopnih snaga izgubile kod Umana, ove trupe su ipak predstavljale značajnu pretnju nemačkom napredovanju, i činile su najveću pojedinačnu skupinu sovjetskih snaga na Istočnom frontu u to vreme.

Krajem avgusta, Nemačka visoka komanda (OKH) je imala izbor da ili nastavi prodor ka Moskvi, ili da uništi sovjetske snage na jugu. Kako je nemačkoj armijskoj grupi Jug nedostajala snaga da opkoli i uništi trupe Crvene armije, bila je potrebna značajna pomoć iz armijske grupe Centar, kako bi se ovaj zadatak izvršio. Nakon rasprave u Nemačkoj visokoj komandi (vidi Lecen odluka) veliki deo Pancergrupe 2 i 2. armije je odvojen od armijske grupe Centar, i poslat na jug da opkoli sovjetske snage, i susretne se sa napredujućom armijskom grupom Jug istočno od Kijeva.

Pancer armije su napredovale brzo kako bi sprovele opkoljavanje, i ovaj pokret je iznenadio Buđonija. Stoga ga je Staljin razrešio dužnosti naređenjem od 13. septembra. Nije imenovan naslednik, što je ostavilo trupe pod komandom pojedinačnih komandira korpusa i divizija. Pancer armije grupa Jug i Centar su se susrele kod Lokvice 16. septembra. Nakon toga je sudbina opkoljenih armija bila zapečaćena. Bez mobilnih snaga i vrhovnog komandanta, nije postojala mogućnost da se probije obruč. Nemačka 17. armija i 6. armija armijske grupe Jug, kao i 2. armija armijske grupe Centar su potom smanjile džep, uz pomoć Pancer armija. Kijev je pao 19. septembra. Bitka za opkoljavanje je nastavljena do 26. septembra, kada su se poslednji ostaci trupa istočno od Kijeva predali.

Posledice

Velikom pobedom kod Kijeva, Nemci su uklonili poslednji značajan otpor na južnom bojištu, i armijska grupa Jug je mogla da nastavi marš ka Donjeckom basenu. Ostvaren je kompletan proboj na južnom sektoru. Međutim, napredovanje ka Moskvi je odloženo za 4 nedelje, što je možda bilo i odlučujuće u bici za Moskvu koja je usledila. Iako je taktički bila vrlo uspešna, Kijevska bitka nije poboljšala nemačku stratešku poziciju, jer glavni cilj, odlučujuća pobeda koja bi zaključila rat, nije bila ostvarena.

Iako su Sovjeti pretrpeli strašne gubitke, kupili su vreme za odbranu Moskve.

Štaviše, Sovjeti su izvukli pouku iz ove i drugih bitaka za opkoljavanje. Kasnije u Moskovskoj bici su izbegli da budu opkoljeni, a u Staljingradskoj bici su oni bili ti koji su opkolili napadače.

Reference
John Erickson, The Road to Stalingrad

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 20:26:04
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.072 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.