Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 17:08:16
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Hrvatsko državno pravo  (Pročitano 1417 puta)
13. Nov 2006, 12:46:40
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Apple iPhone 6s
Hrvatsko državno pravo

Hrvatsko državno pravo je predstavljalo jedno od glavnih načela hrvatske nacionalne politike od sredine 19. veka (odnosno od Ilirskog pokreta) do sredine 20. veka. Koncept hrvatskog državnog prava baziran je na ideji da Hrvati kao narod imaju neotuđivo istorijsko pravo da uspostave svoju nacionalnu državu na svim teritorijama koje su (po uverenjima hrvatskih istoričara i političara) pripadale Hrvatskoj u ranom srednjem veku, odnosno u vreme hrvatskih narodnih kraljeva (do 1102. godine). Teritorije koje su tradicionalno uzimane kao osnovne su obuhvatale oblasti koje čine (u smislu današnjih granica) Republiku Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu, Boku Kotorsku (danas u Crnoj Gori) i istočni deo Srema zaključno sa Zemunom (danas u Srbiji). Pored ovih osnovnih teritorija, pojedini hrvatski političari su zastupali i šire varijante koje su uključivale i Staru Hercegovinu (danas u Crnoj Gori), ili čitavu Crnu Goru do reke Bojane, ili čitavu Crnu Goru sa severnom Albanijom do Drača (videti takođe: Crvena Hrvatska), sa ili bez Sandžaka (danas podeljenog između Srbije i Crne Gore), a ponekad je vizija uključivala i Bačku (danas u Srbiji i manjim delom u Mađarskoj) i Baranju (danas većim delom u Mađarskoj, manjim delom u Hrvatskoj). Najradikalnija verzija hrvatskog državnog prava je zastupana od strane Ante Starčevića (osnivača Stranke Prava), a obuhvatala je sve teritorije od Alpa do Timoka zajedno sa severnom Albanijom[1].

Zastupnici hrvatskog državnog prava[2] su smatrali da ono ima trajan, neponištiv, neotuđiv i nepromenjiv kvalitet, odnosno da trenutna administrativna situacija i etnički sastav stanovništva na terenu ninakoji način ne menjaju njegovu suštinu ili validnost. Osvrćući se na raznorodni etnički sastav stanovništva koje živi na teritorijama obuhvaćenim hrvatskim državnim pravom, hrvatski političari su uveli koncept "hrvatske političke nacionalnosti" kojoj je bez izuzetka pripadalo celokupno stanovništvo date oblasti. Na primer, svi stanovnici Bosne i Hercegovine 19. veka su po ovome shvatanju bili pripadnici "hrvatske političke nacionalnosti", bez obzira na to što se nikada više od 25% sveukupnog stanovništva BiH nije izjašnjavalo kao Hrvati u etničkom smislu. Na ovaj način, zagovornici teorije hrvatskog državnog prava su mogli da tvrde da je Bosna i Hercegovina u 19. veku bila čista hrvatska zemlja, odnosno neotuđivi deo Hrvatske po njenom istorijskom državnom pravu, bez obzira na činjenicu što se ona administrativno nalazila u drugoj državi (odnosno u Otomanskom carstvu) i što u njoj 75% stanovništva nisu etnički Hrvati (šta je etnički nehrvatsko stanovništvo date oblasti zaista mislilo o ubrajanju u "hrvatsku političku nacionalnost" nije uzimano u obzir).

Zagovornici hrvatskog državnog prava su imali različite stavove po pogledu "srpskog pitanja" u oblastima za koje su smatrali da su tim pravom pokrivene. Radikalni pravaši (poput Ante Starčevića) nisu Srbima u Hrvatskoj, Slavoniji, Dalmaciji i Bosni i Hercegovini priznavali čak ni etničku posebnost (Starčević je Srbe smatrao verskom manjinom, odnosno "pravoslavnim Hrvatima"; slično je važilo i za slovenske muslimane u BiH, pa i Jevreje). Manje radikalni hrvatski političari i intelektualci (poput Josipa Juraja Štrosmajera ili Franje Račkog) su Srbima priznavali etničku posebnost, ali su i dalje smatrali da su oni deo "hrvatske političke nacionalnosti". Drugim rečima, srpska politička nacionalnost je postojala samo u Srbiji (i možda u Crnoj Gori), ali ona nije postojala niti je imala na osnovu čega da postoji u zemljama pokrivenim hrvatskim državnim pravom.

Do punog ostvarenja hrvatskog državnog prava moglo je da dođe na osnovu nekoliko različitih scenarija, zavisno od političara koji ga je zastupao. Ante Starčević i njegovi sledbenici su se zalagali isključivo za samostalnu hrvatsku državu; Starčevićev politički sledbenik Josip Frank se zalagao za Hrvatsku kao autonomnu jedinicu u okvirima Habzburškog carstva, dok su Štrosmajer i Rački - kao zagovornici jugoslovenske ideje - smatrali da se hrvatsko državno pravo može ostvariti i u okvirima federalizovane jugoslovenske države.

Hrvatski istoričar Ivo Banac je istakao činjenicu da srpski politički i intelektualni krugovi nikada nisu do kraja shvatili koncept hrvatskog državnog prava, pogotovo u odnosu na hrvatsku verziju jugoslovenstva. Kao osnovni razlog nerazumevanja istaknuta je činjenica da je srpska nacionalna ideologija 19. i 20. veka izjednačavala etničko i nacionalno, odnosno da je stavljala znak jednakosti između etničke pripadnosti srpskom narodu i pripadnosti srpskoj naciji (i takođe pokušavala da ovo viđenje projektuje i na druge grupe), što je ujedno i značilo da u srpsku državu treba uključiti sve oblasti u kojima žive etnički Srbi (ovo je vodilo u direktan sukob sa zagovornicima hrvatskog državnog prava, počevši sa Bosnom i Hercegovinom u toku druge polovine 19. veka). Posmatran iz ovog ugla, koncept hrvatskog državnog prava i hrvatske političke nacionalnosti je Srbima izgledao nerazumljiv i stran.

Napomene
^ za detaljan opis Starčevićevog tumačenja hrvatskog državnog prava (ali i tumačenja drugih hrvatskih političara i intelektualaca 19. veka) vidi: Banac, Ivo. Nacionalno Pitanje u Jugoslaviji: Porijeklo, povijest, politika. (Durieux: Zagreb, 1995.), str. 66-76.
^ poznati u istoriografiji i kao "Pravaši"

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 17:08:16
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.089 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.