Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 03:28:46
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Jedina poznata kineska agresija  (Pročitano 1927 puta)
08. Nov 2006, 12:13:32
Jet set burekdzija


Једна стара радост - Зора Новог дана

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 6599
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
Сви знамо да се постепено односи снага у свету мењају, што чини поприличну нервозу некима. Онда кад год се помене да би нека друга земља осим Америке могла бити „прва међу једнакима“ (иначе Европа или ЕУ није ту ни у теоретској комбинацији) креће фанатично и панично демантовање чињенице да би таква друга сила могла бити боља по остатак света. Утицај холивудских филмова, шта ли?
У таквим солилоквијима како се помене Кина (а она је факат најближа да надјача Америку) почиње да се маше Тибетом као некаквим доказом. Иако бих ја сад из главе могао навести пет земаља које су гадније пропатиле под Американцима него Тибет под Кинезима. Дакле реч је о миту о доброћудним тибетанским будистима и крвожедним Кинезима који су их ничим изазвани окупирали и извршили (неки чак кажу) геноцид.
Немам овде намеру да правдам кинеску акцију, већ да покажем рецимо да би се она могла правдати на сличан начин како Американци правдају своје акције. Рецимо ону у Ираку. Такође да покажем да ни овде слика није црно-бела. Како је реч о осветљавању историјских чињеница, тема је на Историји, а не Политици.
При томе ја не окривљавам Тибетанце ни за шта. Многе ствари које ћу само поменути би биле одличне за истраживање радозналих. И мене самог интригирају. Много тога је сасвим логично у изградњи једне нације. А ја хоћу да кажем да је Тибет био нација као и остале. А не нека нација светаца.

Религија. Како рекох основа мита је у томе да су Тибетанци доброћудни будисти. Мит је настао око ауре Далај Ламе, једне стварно несвакидашње личности.
Али Тибетанци нису само будисти. То је честа појава код источњака, а западнијим монотеистима скоро непозната кроз историју. Мислим да се то зове синкретизам. Тако будиста истовремено може бити и таоиста. У Тибету постоји од давнина једна шаманистичка религија коју они зову Бон. Обнова ове религије била је у XIV веку. Желим само рећи да Тибетанци нису само будисти, да су и под другим утицајима.

Почетак историје Тибета везује се за VII век. Тибет 641. ступа у рат са Кином око једног династичког брака. Тибет је тада имао популацију од око 10 милиона, од чега су само три милиона били Тибетанци (да ли су остали били подјармљени?).

Манџу династија држи Тибет све до свог краја 1912. године уз очување локалне аутономије. Када је монархија свргнута, Тибетанци заузимају кинески гарнизон. Тибет се повезује са Монголијом ради остварења сепаратистичких планова и склапају један штетан уговор са британским колонијалним властима у Индији. Република Кина (Куомитанг) никада није признала независност Тибета. Тибетанска влада је повремено давала изјаве верности Кини, али Кинези нису тамо имали ефективну власт. Стране силе углавном су сматрале Тибет делом Кине.

У превирањима која су уследила у Кини ни Тибет није био миран. Примера ради Фардинанд Осендовски у својој књизи „Звери, људи и богови“ пише како је бежао из Сибира у време кад су бољшевици заузели власт. Првобитни план је био да се са групом странаца преко Тибета докопа британске Индије. Али услед напада банди у Тибету морали су се вратити у Монголију, па пут до западних земаља продужити преко Кине. Сасвим је могуће да су пљачкаши из Тибета упадали у кинеске провинције. Да ли је онда кинеска акција могла имати за циљ заштиту свог становништва? Као данас борба против тероризма.

Везе са нацистима. Нацисти су имали своја веровања за настанак аријевске расе везана за Хималаје и Тибет. На позив тибетанске владе немачка експедиција борави тамо 1938. и 1939. Било је планова да Немци из Тибета нападну Британце у Индији. Ови планови су пропали због техничких проблема. Тибетанска влада је била против највероватније због реалне процене стања. Одговор Немцима био је обавијен пацифистичком реториком. У то време Јапан подстиче јачање будизма у суседној Унутрашњој Монголији, повезујући своју империју са мистичним концептом Шамбале. Тибет је имао блиске односе са Јапаном.
Везе Тибета са нацистима су као видимо много веће него рецимо везе Садама са Ал каидом.

Друштвено уређењу у Тибету је заостала, аутархична теократија. Сасвим сигурно ништа напредније од феудализма. Може ли се рећи да су Кинези помогли Тибетанцима да превазиђу такво друштвено уређење? Као рецимо што Американци раде са „увођењем демократије“.

1959 угушена је у крви побуна против власти НР Кине коју је ЦИА започела 1956. 1995 влада Сједињених Држава је потврдила свој став из 1942. г по коме је Тибет саставни део Кине.

Како рекох, немам намеру да кривим Тибет, или уопште пресуђујем. Ово је само позив на размишљање. И проверу историјских чињеница.

Извори:
http://en.wikipedia.org/wiki/Tibet
http://www.berzinarchives.com/kalachakra/nazi_connection_shambhala_tibet.html
 

IP sačuvana
social share
У свом срцу он чува путеве мира, али ипак држи своје оружје у приправности... То је живот самураја, начин на који зарађује своју одећу, храну и заклон; при том се његово срце одмара, а он је спреман да на дуге стазе отплаћује своје обавезе према господару и свој дуг према родитељима...
Наша храброст у рату плашила је странце. Нас странци никада нису поробили, нити су нам одузели земљу.
Јамага Соко
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 03:28:46
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.063 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.