Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 04:04:21
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Lira Vega  (Pročitano 3822 puta)
06. Nov 2006, 04:40:30
Mudrijas Burek Foruma
Krajnje beznadezan


vid' noge, prava transformerska :chuckel:

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 14402
Zastava beograd
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
Lira Vega
Bend Lira Vega je počeo sa radom 1998. godine, u sklopu pozorišne trupe Ljudmile Stratimirović, Pozorište šešira. Ekipa muzičara koja i danas čini bend (Dejan Utvar - bubnjevi, Nemanja Aćimović - bas gitara, Vladimir Đorđević - gitara, Zoja Borovčanin - vokal, Boris Mladenović - producent, ton majstor) sastala se prilikom rada na muzici za predstavu "Zima ili snovi ili putovanje u svim pravcima". Hit - singl "Alfa Akvari", koji je pratio promociju predstave, nekoliko nedelja se nalazio na prvom mestu liste singlova radija B92. Slede svirke po beogradskim klubovima, a u decembru iste godine, zajedno sa trupom Pozorište šešira, bend nastupa na turneji po Sloveniji. Ova faza rada je krunisana samostalnim nastupom u Beogradskom Domu omladine Beograda, marta 2000. godine.
Sledi dvogodišnja pauza, do marta 2002, kada se bend ponovo okuplja pod novim imenom, Lira Vega, što je i ime jednog od likova iz predstave. Istoimeni album je izašao u aprilu 2004. godine, za izdavačku kuću PGP- RTS. Od ponovnog okupljanja grupa Lira Vega započinje živu koncertnu aktivnost. Sviraju na domaćim i stranim festivalima (EXIT 03, Open fest u Rijeci, Otokultivator festival na ostrvu Vis, Hrvatska, Ljubljanski Trnfestu - 2003. godine; 3.REFRACT festival, Palićki filmski festivali, festival NISOMNIA u Nišu - 2004. godine), i kao gosti na koncertima drugih bendova (Obojeni program, Jarboli, Bushcraft / Engleska, Let 3/ Hrvatska).

Bend Lira Vega je retka svetska pojava na domaćoj rock'n'roll sceni - kako u umetničkom tako i produkcionom smislu, a njihova eklektična muzika koja kombinuje raznorazne uticaje je postala neizostavni deo urbane kulture.

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

liravega[1].jpg
(16.27 KB, 300x220)
IP sačuvana
social share
u pocetku sam krenuo slabo,a onda sam naglo popustio...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Krajnje beznadezan


vid' noge, prava transformerska :chuckel:

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 14402
Zastava beograd
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
Plan je - ljubav

 
Iako ima samo jedan album, bend “Lira Vega” se odavno ustalio na domaćoj muzičkoj sceni. To i nije iznenađujuće, s' obzirom da su nastali pre sedam godina i imaju pregršt nastupa iza sebe. Do pre tri godine postojali su u okviru jedne pozorišne trupe, za koju su pravili muziku, a onda su rešili da nastave svoju muzičku priču samostalno. Savršena uvežbanost vrsnih muzičara, izvanredan vokal i upečatljiv scenski nastup čini da ova četvorka pravi odličnu atmosferu na svojim koncertima. Nedavno su svirali u SKC-u, na “Centralnoj brucošijadi”, a neposredno posle toga smo popričali sa njihovim najlepšim članom i jedinom devojkom u grupi, Zojom Borovčanin.

Lira Vega je lik iz pozorišne predstave. Da li je to samo ime ili ima neko skriveno značenje i otkud ste došli na ideju da baš tako nazovete bend?

Zoja- Lira Vega: Lira Vega je lik iz predstave “Pozorište šešira”, pozorišne trupe u kojoj smo se skupili i počeli da radimo kao bend. Nekoliko godina smo nastupali u okviru trupe, muzičari su svirali u predstavama, a ja sam nosila šešire i pevala. Lira Vega je lik iz jedne od predstava, “Zima ili snovi ili putovanje u svim pravcima”. I posle prekida rada trupe, bend je ušao u novu fazu, nismo želeli da nas mešaju sa trupom po kojoj smo se do tada zvali, pa smo uzeli ime Lira Vega. To je ime lika koji sam ja igrala, a ujedno ima veze sa pozorištem u kome smo nastali i iz koga potiču naše najstarije pesme.

Šta je trenutno najaktuelnije vezi sa radom grupe?

Zoja- Lira Vega: Trenutno spremamo pesme za novi album koji će biti sniman sledeće godine. Pored toga dobijamo dosta poziva za svirke koje uvek rado prihvatamo. Snimljen je i novi spot za pesmu “Druga nova”, koji će za neki dan doživeti premijerno prikazivanje.

Muzika koju svirate se ne može svrstati u jedan, određeni žanr. Koji izvođači ili pravci su uticali najviše na stvaranje vašeg, specifičnog stila?

Zoja- Lira Vega: Slušamo raznoliku muziku, pratimo moderne trendove, ali smo duboko vezani za rok nasleđe. Ne postoji izvođač ili grupa na koju bi mogli da se pozovemo svi zajedno. Ipak, sigurno je da se u našoj muzici osećaju uticaji bluza, fanka, bazičnog roka, ali i trip i hip hopa, kao i regea. Mislim da je naša muzika osobena upravo zato što na nas utiče dosta različitih pravaca.

 
Kom bendu ili izvođaču sa svetske scene bi voleli da jednog dana budete predgrupa?

Zoja- Lira Vega: Pa, pošto je reč o apsolutnoj maštariji dozvoliću sebi slobodu da kažem: Džems Braunu!

Svaki od članova je aktivan na više polja. Da li sve radite iz ljubavi ili je negde primarna materijalna strana?

Zoja- Lira Vega: Kad su muzičke aktivnosti u pitanju, materijalna strana sigurno nije primarna u ovoj zemlji i u ovom trenutku. Rok muzičari ne mogu da prežive od muzike. Muzikom se bavimo pre svega iz ljubavi. A, trudimo se da za sav napor koji ulažemo dobijemo što više novca, kao i u drugim zanimanjima. Idealno bi bilo spojiti muziku, koja nam je svima zadovoljstvo, i materijalnu sigurnost. Tome težimo ali se čini da je to, još uvek, nemoguće u Srbiji.

Koja je najveća satisfakcija koju dobijate baveći se pričom zvanom Lira Vega?

Zoja- Lira Vega: Najveća satisfakcija je sama muzika, kao plod truda i interakcije na probama. Ona daje neponovljiv osećaj i predstavlja konkretan proizvod nastao sopstvenim intelektualno-emocionalnim naporom. Druga bitna stvar je sama prilika da svoj rad podelimo sa ljudima koji dođu na koncert. Ukoliko još i dobro odreaguju, zadovoljstvo je veće, a bilo bi potpuno kada bi bili i adekvatno materijalno nagrađeni.

 
Deluješ prilično samouvereno na sceni. Da li je u grupi uvek tvoja zadnja ili kompromisno donosite odluke?

Zoja- Lira Vega: Oko svih stvari se dogovaramo. Trudimo se da pravimo ustupke i to svakome pada dosta teško, ali je neophodno. Ipak, dešava se da nekad neko mora da preseče, ali to nisam uvek ja.

Sa kim sarađujete na domaćoj sceni? Da li ste, uopšte, otvoreni po tom pitanju?

Zoja- Lira Vega: Pre svega sarađujemo sa ljudima sa kojima delimo prostoriju za vežbanje i studio, a to su »Jarboli« i »Neočekivana sila«. Kao bend ne sarađujemo ni sa kim, ali svo četvoro imamo i paralelne muzičke projekte u kojima radimo sa raznim beogradskim muzičarima. Cela BG scena je na neki način povezana. Kao da se tridesetak ljudi vrti u krug, iz benda u bend. A saradnja je, definitivno, potrebna jer smo mali, ali mislim da imamo puno ideja i volje.

Koliko dugo ćemo čekati na sledeći album, s' obzirom da živimo u zemlji gde kvalitet, očigledno, nije kriterijum?

Zoja- Lira Vega: Ja se nadam da, kad ga budemo snimili, nećemo čekati dve godine na objavljivanje, kao kod prethodnog. Poučeni iskustvom, mislim da nećemo dozvoliti da se scenario ponovi pa ćemo zauzeti proaktivniji stav. Uveliko razgovaramo sa raznim ljudima, prijateljima iz drugih muzičkih priča, o mogućoj saradnji po pitanju izdavanja.

 
Da li Beograd polako postaje deo svetske muzičke scene ili i dalje mnogo zaostajemo? Da li ste optimisti po tom pitanju?

Zoja- Lira Vega: Mnogo zaostajemo kada je u pitanju tehnička podrška i produkcija. Po kvalitetu ideja smo, po mom mišljenju, odavno deo sveta. To se naročito vidi kada se uporedimo sa ostalim zemljama bivše Jugoslavije koje imaju jaču logistiku i muzičku infrastrukturu na svim nivoima, ali su po inovativnosti i energiji daleko iza nas.

Da li vas sluša mahom mlađa populacija ili na vašim koncertima ima različitih generacija? Koja je osnovna ideja koju želite da im prenesete?

Zoja- Lira Vega: Ideja je veoma prosta: biti ono što jesi i umeti uživati u sebi i svojoj jednostavnosti, ne shvatati sebe preterano ozbiljno! Ja bih žarko želela da nas slušaju mladi ali nemam realnu sliku o rasponu godina naših slušalaca. Mladima je verovatno teško da izdvajaju novac za koncerte i diskove. Mislim da naše svirke dolaze ljudi raznih generacija, kojima je zajednička muzička radoznalost, osetljivost i želja da se dobro zabave i uživaju.

 
Pevaš na našem i engleskom jeziku i koristiš specifičan indijanski pozdrav kao lajt-motiv. Da li je ta kombinacija nastala spontano ili ima neko dublje značenje?

Zoja- Lira Vega: Taj indijanski pozdrav je lajt-motiv naše pesme “Brzi intermeco”. Ponekada na koncertima ljudi LV-u pozdravljaju na taj način pa im ja uzvratim. Ali pošto sve može da se podvrgne analizi do besvesti, veza između indijske filozofije i našeg poimanja stvari i muzike bi bila jednostavnost i uključenost u prirodne tokove života.

Koji su vam planovi za budućnost?

Zoja- Lira Vega: Trenutno, album. Sviranje, stvaranje muzike, uživanje u radu, jelu, piću, putovanjima i životu. Plan je biti okružen lepim stvarima, dobrim ljudima. Plan je sreća i plan je ljubav!!

Sanja Milovanović,15.11.2005.
« Poslednja izmena: 06. Nov 2006, 05:01:05 od kombinezon »
IP sačuvana
social share
u pocetku sam krenuo slabo,a onda sam naglo popustio...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Krajnje beznadezan


vid' noge, prava transformerska :chuckel:

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 14402
Zastava beograd
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
slicke

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

4566-1-1[1].jpg
(22.53 KB, 250x380)
4566-1-2[1].jpg
(26.28 KB, 450x300)
4566-1-3[1].jpg
(27.78 KB, 250x360)
4566-1-4[1].jpg
(26.75 KB, 450x300)
4566-1-5[1].jpg
(26.45 KB, 250x410)
IP sačuvana
social share
u pocetku sam krenuo slabo,a onda sam naglo popustio...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 04:04:21
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.216 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.