Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 20:42:32
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Radživ Gandi  (Pročitano 2870 puta)
25. Okt 2006, 21:51:18
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Apple iPhone 6s
Radživ Gandi
 
Radživ Gandi (20. avgust 1944. - 21. maj 1991. ), predsednik vlade Indije (1984.-1989.) i sin Indire Gandi. Postao je najmlađi predsednik vlade u indijskoj istoriji.

Bio je profesionalni pilot pre nego što je postao političar. Oženio se Sonjom Gandi, koju je sreo na koledžu. Distancirao se od politike sve do smrti njegova brata 1980. Posle atentata na njegovu majku Indiru Gandi 1984. vođe Kongresne partije su ga ubedili da postane predsednik vlade. Te godine 1984. ostvario je veliku pobedu na izborima. Kao političar krenuo je da razmontira kvote, dozvole i tarife, koje su bile najveći izvor korupcije. Modernizovao je ekonomiju, telekomunikacije, obrazovanje i poticao nauku. Poboljšao je odnose sa SAD. Indijske trupe je poslao u mirovnu misiju u Šri Lanku, ali to se loše završilo povlačenjem indijske vojske. Skandal sa Boforsima razbio je sliku o njemu kao nekorumpiranom političaru, pa je 1989. izgubio izbore. Ostao je vođa Kongresne stranke do 1991. Ubijen je tokom kampanje. Žena samoubica ga je ubila tbog njegova mešanja u sukob u Šri Lanki. Njegova žena Sonja Gandi postala je vođa Kongresne stranke 1998. i dovela je partiju do pobede 2004.

Rani život

Rođen je u najčuvenijoj indijskoj porodici. Deda mu je bio Džavaharlal Nehru, koji je bio prvi indijski predsednik vlade. Radživ i njegov brat su odrasli u Alahabadu i Delhiju i bili su odvojeni od majke. Radživ je na studije otišao u Englesku i pohađao je Imperijal Koledž i Kembridž , ali nije diplomirao. U Kembridžu je upoznao talijansku studentkinju Sonju Majno, sa kojom se oženio 1969. Radio je kao profesionalni pilot u Indijan Erlajnzu. Nije pokazivao interes za politiku.

Ulazak u politiku

Kada mu je umro mlađi brat 1980. vršili su na njega pritisak da uće u politiku. Nakon dugog ubeđivanja od strane Indire Gandi pristao je da se kandiduje , pa 1981. postaje poslanik u indijskom parlamentu i politički savetnik Indire Gandi. Štampa je to kritikovala jer se time jačala uloga dinastije Nehru u indijskoj politici.

Predsednik vlade

Na Indiru Gandi je 31. oktobra 1984. izvršen atentat. Dvojica Sika telohranitelja su je ubila. Vođe Kongresne partije su ubedili Radživa da on postane novi predsednik vlade. Neki su ga kritikovali da nije učinio dovoljno da se zaustavi nasilje protiv Sika u kome je ubijeno 5.000 ljudi. Kada je preuzeo vlast zahtevao je od predsednika Zail Singa da se održe izbori. Tada su vladala jaka osećanja simpatije za Indiru Gandi, pa Radživ Gandi ostvaruje veliku pobedu na izborima. Vladina većina u parlamentu postaje najveća u indijskoj istoriji, a Radživ dobija apsolutnu kontrolu. Kao mlad političar oživio je nade Indijaca u iskorenjivanje korupcije. Počeo je voditi različitu politiku od socijalizma Indire Gandi. Poboljšao je odnose sa SAD. Kao političar krenuo je da razmontira kvote, dozvole i tarife, koje su bile najveći izvor korupcije. Modernizovao je ekonomiju, telekomunikacije, obrazovanje i poticao nauku. Odobrio je pojačan pritisak na militantne skupine u Pendžabu. Postojale su mnoge optužbe grupa za ljudska prava da je policija pojačala kršenja ljudskih prava. Ali Radživ Gandi je uspeo da obuzda militante u Pendžabu. U Šri Lanki je neprekidno trajao sukob vlade i Tamilskih Tigrova, koji su etnički bliski Indijcima. Indija i Šri Lanka su potpisali 30. jula 1987. mirovni ugovor. Radživ Gandi je krenuo da arbitrira izmeću Tamilskih Tigrova i vlade Šri Lanke. Prema odredbama ugovora iz 1987. Tamilski Tigrovi su se trebali razoružati, a to je trebala izvesti indijska vojska. Nepoverenje i nekoliko incidenata stvorilo je sukob indijskih vojnika i tamilskih tigrova. U tom sukobu je ubijeno preko hiljadu indijskih vojnika, a rastao je i pritisak i iz Šri Lanke i iz Indije da se Indija prestane mešati. Radživ Gandi je povukao vojsku i to je zapravo bio poraz indijske diplomatije i vojne taktike.
Slika:Rajiv gandhi assn.JPG
Memorijal Radživa Gandija u Sriperumpuduru. Kamen u centru označava mesto gde je ubijen

Skandal Bofors

Ministar finansija Višvanat Pratap Sing je otkrio kompromitirajuće detalje političke korupcije. Bio je prebačen u ministarstvo obrane i tu je otkrio skandal Bofors. Švedska kompanija Bofors je preko jednog talijanskog biznismena i Gandijevog prijatelja isplatila desetke miliona dolara da bi ministarstvo obrane kupilo njene topove. Kada je otkriven skandal V. P. Singa otpuštaju, ali on postaje jako popularan. Tim skandalom, a i kasnijim istraživanjima razbijena je slika o Radživu Gandiju kao nekorumpiranom političaru. Smatralo se da je i on uključen u taj skandal. Opozicija se osetila osnažena tim skandalom, pa se ujedinjuje kao Džanata Dol koalicija i na izborima 1989. pobeđuju Kongresnu partiju Radživa Gandija. Višvanat Pratap Sing sa Džanata Dol , te uz podršku nekih drugih partija formira vladu. Radživ Gandi postaje vođa opozicije. Unutar Džanata Dol koalicije došlo je do nesuglasica, pa se već 1990 menja predsednik vlade,a 1991. se raspisuju novi izbori.

Atentat

Radživ Gandi je ubijen 21. maja 1991. tokom predizborne kampanje u Tamil Nadu. Atentat je izveo samoubica, za koga se sumnja da je bio povezan sa Tamilskim Tigrovima. Indijski sud je 1998. osudio 26 osoba za učešće u zaveri da se ubije Gandi. Oni su hteli sprečiti da Radživ Gandi ponovo postane predsednik vlade. Namera je bila da se spreči da indijska vojska ponovo dođe u Šri Lanku. Smrt Radživa Gandija dovodi Kongresnu partiju ponovo na vlast 1991.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 20:42:32
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.088 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.