Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Какo формирати православну породицу  (Pročitano 7622 puta)
12. Okt 2006, 00:20:49
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 9097
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
SonyEricsson k310i
Поуке светитеља Филарета, Хришћанима који живе у свету

Како је настала прва породица

“Брак је тајна, у којој се при слободно израженој супружничкој верности женика и невесте, благосиља пред свештеником и црквеном општином њихова супружничка веза као савез Христа са Црквом и моли се за благодат чисте једнодушности, и за благословено рођење и хришћанско васпитање деце”. Брак је установио сам Бог у рају. И рече Господ Бог: није добро да је човјек сам; да му начиним друга према њему (Постање 2,18). И Господ Бог створи жену од ребра, које узе Адаму, и доведе је Адаму (стих 22). “Закон брака” огледа се у следећим речима: зато ће оставити човјек оца својега и матер своју, и прилјепиће се к жени својој; и биће двоје једно тијело (Постање 2,24).
“Супружничка веза има велику важност: њој је од Бога поверено продужење постојања људског рода”. Муж и жена “примају намером Творца благослов за умножење свога рода, са чистим побудама и радошћу чедољубља” (Постање 1,28). “Зачеће и рођење не врше се без Промисла Божијег; и једно и друго је Божије дело, Божији дар”. Сматра се да је за супружнике благослов и неизрецива срећа да виде своју децу”.
Дужности супружника
Супружници имају обавезу да чувају “частан и непорочан брак”, да живе целомудрено. “Девственост и брак није за свакога, али целомудреност је за свакога. Јер се показа благодат Божија која спасава све људе, учећи нас да се одречемо безбожности и жеља овога свијета , и да поштено и праведно и побожно поживимо на овоме свијету (Тит. 2, 11-12)
Шта значи целомудрено? Или у чистоти девствености, или у чистоти брака, и у једном и у другом случају с одбацивањем мирских похота и, нарочито, телесних похота, које војују на душу” (1 Пет. 2,11). Према томе, супружници су “дужни да се уклањају од телесно нечисте љубави”. “Под појмом целомудрености Спаситељ не учи само телесној чистоти: јер сваки који погледа на жену са жељом, већ је учинио прељубу у срцу својему” (Мт. 5, 28). Исто тако и речима заповести – не пожели жену ближњега свога – забрањују се сладострасне мисли и жеље или унутрашње прељубодејство”, а да не спомињемо већ ону “гадост, о којој Апостол Павле саветује Хришћанима да и не говоре (Еф. 5,3), прељубу, када се они који су у браку незаконитом супружничком љубављу обраћају другима”. ”Забрањивањем греха прељубе, прописује се супружничка љубав и верност”.
“Супружништво је веома значајно у односу на Промишљање Божије и породицу. Бог је, створивши прве људе, њима самима и њиховом потомству поверио даље појављивање људи на свету, као продужетак Свог творачког деловања. Какав огроман дар! И да ли је могуће помислити, да ће Промисао Божији оставити без пажње овај велики дар и да сваку злоупотребу неће сустићи праведни суд Божији? Деловање овога праведнога суда није увек јавно, није увек брзо, али за оне који пажљиво осматрају на путеве Божије оно је несумњиво. Давид је имао снажну веру у истинитога Бога, с ревношћу је ширио у народу; али и поред таквих, да кажемо, заслуга пред Богом, када је дозволио себи да наруши супружнички закон, чак и после покајања био је подвргнут тешким недаћама не само породичним, него и државним”.
“Свето Писмо о дужностима мужа и жене говори: Мужеви волите своје жене, као што је Христос заволео Цркву и предао себе за њу (Еф.5,25). Жене, слушајте своје мужеве, као Господа, јер је муж глава жени , као што је и Христос глава Цркви, и он је спаситељ тијела.(Еф. 5,22-23).
Идеaл хришћанске жене
На тесну и нераскидиву љубав супружника, и на покоравање жене мужу указује и начин стварања прве жене и њена улога. “Жена се ствара од ребра човековог због следећег: а) да би жена увек била блиска срцу мужевљевом, б) да би она била природно окренута послушању и покорности њему, будући да је његов део, в) ради олакшања узајамног размењивања мисли, осећања, усавршавања и стварања људског рода једним телом”, “ и да би зато људи природно били склони да воле и брину једни о другима”.
“ Савет Божији жену назива помоћницом мужа ( Постање 2,18), овим се показује њена улага да му помаже: а) у рађању и васпитавању деце, б) у свим тешкоћама које се односе на привремени живот”. Жена се назива “помоћником сличним њему, то јест мужу, као знак: а) једнаке природе с њим, б) најближег служења њему (1 Кор. 11,9), б) свакидашњег разговарања с њим и нераздвојивог саживота”.
Древни, искусни, царски мудрац одважну женупредставља следећим цртама, које су доступне општем подражавању. Види, како је добро радити ( Приче 31, 18). “ То јест не жуди она за забавама. У раду и корисним занимањима налази она више сласти, него ли у весељима и забавама. Не гаси јој се ноћу жижак (ст. 18). Не предаје се она ноћу лењивом и дугом сну и не осветљава ноћи хиљадама светиљки, које не светле никаквом корисном делу. Њој се не гаси светиљка, која светли њеном ноћном послу или њеној ноћној молитви; јер се у њеној души најпре не гаси светилник вере у очекивању доласка Небеснога Женика. Она не одише другима лепршавим маштаријама и ћудљивим новостима у одевању: за њу је она одећа боља, која изгледа скромније. Уста своја отвара мудро, и на језику јој је наука блага (ст. 26). Она не придаје важност дрскости суђења, и не налази задовољства у многоговорљивости; језик њен не прља подсмехивање и злоба, и дух и изглед њен не ремети необуздани смех; здрав ум и добро срце отварају уста њена за реч чисту и непорочну, а скромност их убрзо затвара.”
“ Да ли је оцу и матери потребан подвиг да би волели своју децу? Да ли је младенцу потребно да се учи да воли оца и мајку? Ако у овој љубави све већ чини природа, без подвига и скоро без знања човека: где је ту онда вредност врлине? Ово је једноставно осећај који и код бесловесних примећујемо. Нељубљење родитеља или деце јесте дубоко ниски порок; али љубав према родитељима или деци није још узвишена врлина, осим изузетних случајева, када је сједињени с њом узвишују самоодрицање и самопожртвованост.”
“ Срце које осећа и воли потребно је узвисити од природне љубави ка духовној, да оно не би, уроњено у породичне везе, сасвим утонуло само у природом дату љубав.” Зато треба “уздајући се у Бога и благослов Његов, који поседујемо или примамо, и надајући се добру које желимо”, да стално “дела природе узвисујемо и освештавамо духом благодати”.
Како давати деци имена
Рођење деце не треба примати само са радосним осећањима, већ и с благочестивим мислима, - не тражити за њих срећну будућност само у виду земних пријатности, већ и у повезаности њиховог земног битисања са небеским, - не давати имена деци без разборитости, било с површним разматрањем пријатног или непријатног звучања и томе слично, већ с мишљу о побожним претцима, чије душе су способне да предају небројене молитве потомцима, а још боље с вером у светитеље, чије су молитве и благослов без сумње благотворни.
“Давање имена није нимало неважно дело, како мисле људи, који боље памте имена, него што знају суштину и однос предмета. Мудрост првосазданог човека била је искушена и пројављена давањем имена свакој живој души. Давањем имена од стране патријараха не једном се пројавио дар прозорљивости и пророштва. Сам Бог, када је благоволео да Аврааму да нови, многознамени, потомствени благослов – као залог, као печат, као тајанствено знамење овог благослова, дао му је ново име: зато се више нећеш звати Аврам, него ће ти име бити Авраам, јер сам те учинио оцем многих народа (Постање 17,5). Света Црква, знајући да је мало способних да сами дају имена, приносећи собом благослов, установила је прекрасни обичај да се имена позајмљују од светитеља. Тако дата имена су по благодати светих увек благознамена и способна да са собом приносе благослов. При овоме је посебно добро за младенца, коме дају име светога, да то не буде само по обичају, већ по вери и љубави прма светитељу”.
Учење Речи Божије о васпитању деце
Вреди потрудити се да се у Светом Писму прочитају и схвате корисне поуке о васпитању. Најстарије учење о овоме може се наћи у речи Господа упућених Аврааму: Од Авраама ће постати велики и силан народ, и у њему ће се благословити сви народи на земљи, јер знам да ће заповједити синовима својим и дому својему након себе да се држе путева Господњих и да чине што је право и добро (Постање 18,18-19).
Ово и јесте основно правило васпитања: заповеди синовима својим да се држе путева Господњих и да чине што је право и добро или дај деци побожно и морално васпитање, у складу са законом Божијим.
“Побожност треба да буде основа и душа васпитања”.
Овде се виде и благотворне последице таквог васпитања: од Авраама ће постати народ велики и силни. Отац породице, дајући деци својој побожно и морално васпитање, може се надати многобројном потомству, поштованом и благородном. Лако је разумети да се овоме не може надати онај који не ради на таквом васпитању, и њему прети супротно.
Директно исказана правила васпитања налазимо и даље, у старозаветним углавном поучним књигама – у књизи Прича Соломонових и у књизи Иисуса сина Сирахова.
Соломон поучава: Карај сина својега докле има надања, и на погибао његову да не прашта душа твоја (Приче 19, 18).
Карај – значи учи, дај му корисне поуке; али исто тако: кажњавај га за преступе.
Али премудри поставља и границу суровости поука и строгости кажњавања: не делуј наметљиво и раздражљиво и не изазивај одбојност и раздраживост.
Раздражљиви наставник не поучава, већ раздражује. Буком раздражљивости заглушује се глас истине. Поучавај добродушно; разобличавај кротко и смирено; кажњавај умерено и сажаљиво. Соломон побуђује на такво деловање, обећавајући добре плодове. Карај сина својега , и смириће те, и учиниће милину души твојој ( Приче 29,17)
Учење Сина Сирахова је строжије. Имаш ли синове? учи их од детињства повијајући им врат њихов ( Сир. 7,25). Учи сина свога и старај се над њим, да не будеш огорчен непристојним поступцима његовим (Сир. 30,13).
С посебном горчином обраћа се оним родитељима, који воле да забављају своју децу да се сами децом забављају, и не учећи их, дају им сувишну слободу: Необјахани коњ бива тврдоглав, а син, остављен својој вољи, постаје дрзак. Мази дете, и оно ће те престрашити; играј се с њим, и оно ће те растужити. Не смеј се сњим, да ти не би било тешко с њим и да не би шкргутао зубима својим. Не чини му на вољу у детињству и не повлађуј неразумљу његовом. Повијај врат његов и сламај ребро његово док је младо,да не би кад очврсне постало непослушно теби. Учи сина свога и старај се над њим, да не будеш огорчен непристојним поступцима његовим (Сир 30, 8 – 13).
Премудра је и спасоносна она љубав према деци, која устежући се и уздржавајући се од нежности према деци, помало шкртари са утехама, да би их сачувала као подстицај, као награду њиховом послушању или успесима у корисном учењу”.
“На крају, Јеванђеље уопште, уместо духа страха пред законом, који влада у Старом Завету, шири дух љубави и слободе, и у правилима васпитања смекшава древну строгост. Свети Апостол Павле пише: оцеви, не раздражујте дјецу своју, него их подижите у васпитању и науци Господњој (Еф. 6,4)
И у другој посланици: оцеви,не раздражујте дјеце ваше, да не клону духом”(Кол. 3,21).
“Овакво је учење свештених књига о васпитању. Оно је једноставно и није компликовано, зато што није намењено само мудрима, већ и простима...
По овим правилима једноставно је био одгајан и дечак Давид, да би напасао овце, али се у њему показао муж, који је способан да напаса народ Божији, победоносни војник, цар и пророк. По овим правилима, вероватно већ ученије био је одгајан и царев син Соломон, и показао се као премудри цар, цар пророк, необично срећан цар”.
“Из овога што се у старозаветном учењу о васпитању види више строгости, а у јеванђеоском, више слободољубиве лепоте, природно се намеће питање: мора ли се ићи искључиво за последњим и сасвим одбацити прво? Да би решили ово питање обратимо се речима светог Апостола Павла: за вријеме док је наследник дијете ништа се не разликује од роба, ако и јесте господар свега: него је под старатељима и управитељима до рока који је отац одредио (Гал. 4,1-2). Као што се види, он говори о строгом васпитању које није за осуду, које је уобичајено и потребно. Ово је тим пре уочљиво, зато што он строго васпитање ставља као пример онога, како Бог васпитава човечанство. Ово се непосредно види из следећих речи: и ми док смо били деца, били смо поробљени материјалним принципима света. Стари Завет и јесте детињство човечанства и његово почетно васпитање у ропском страху од закона. Хришћанство је виши узраст човечанства и његово усавршавање под благодаћу васпитања; овде се саобразно узрастајућем познању и сили духа, њему поверава духовна слобода; и тада унутрашњи човек више није роб, већ син и наследник Божији Исус Христос.
И тако, као што Апостол у васпитању човечанства Богом и у васпитању сваког човека од стране родитеља и наставника признаје једнаки поредак, јасно је да он ни из хришћанског кротког васпитања не искључује сасвим древну строгост, да би слобода у право време била васпитанику по мери задобијеног умећа да се њоме користи.
Да ли је све једно, давати широку слободу ономе ко уме или не уме да је користи, ономе ко је зрео разумом или не? Очигледно да није. Према томе, по мери узраста и образовања треба и давати слободу деци.
Који је од следећа два правца правилнији, пријатнији и више задовољава човека - поступак од ширења слободе ка њеном ограничавању, или, напротив од ограничавања ка ширењу? Очигледно последњи.
Зато је потребно водити децу од ограничења слободе ка њеном ширењу. Иначе поставши исувише слободна врло рано, куда ће кренути са својим жељама? Неће ли бити у искушењу да прекораче исправне границе разумне и законске слободе”.
Религиозно образовање деце
“Најпрече у образовању детета мора бити образовање у вери, предавање почетних њених истина у таквом виду да оне за њега могу да буду разуимљиве. У овом узрасту (до поласка у школу) треба развити у детату чисто, просто веровање у моћ, светост и благост Бога, који је све створио, који воли све добро, осуђује грех, али милује и спашава грешнике, који се кају и желе да се поправе. Доводите дете до мисли о Божанству постепено, реците му разумљивим језиком:”ти око себе видиш разне ствари, и знаш да је сваку од њих неко направио: кућу је направио архитекта, слику је насликао сликар, цвеће је засадио и однеговао баштован. Тако је потребно да знаш и ко је створио светло сунце, небо, звезде. Све ово створио је Бог, наш заједнички Отац, Отац свих људи. Он је свуда иако ми Њега и не видимо. Он зна све, шта ми радимо, шта ми говоримо, чак и све, што ми мислимо. Без Њега ни трава, ни житни клас, ни цвеће не би могли да расту, животиње не би живеле, ништа не би постојало без Његове воље. Твоја мајка је добра и воли те, али је Бог бесконачно блажи и више те воли. Твој отац ради, да би те нахранио, али Бог бесконачно више чини за све људе, него што људи сви заједно могу учинити”.
Ваш пример боље од свега може деловати на дете у свим ситуацијама; не изговарајте никад име Божје узалуд, шалећи се. У време молитве потребно је , да благоверност исходи из свих ваших речи и покрета. Учите дете да вас следи, учите да слуша или чита молитве са благоверношћу и са поштовањем. Он још неће разумети све речи молитве, али ће разумети осећање, изражено наклоном главе, крсним знамењем, клечањем; спољашњи покрети деловаће на његову унутрашњост. Истичите, да је грех размишљати о другим стварима у време молитве Богу, и да је ћутљиво осећање смирења пред Богом, и кратка, али срдачна молитва виша од молитве изговорене речима без учешћа срца. Тако ће он мало по мало достићи сласт љубави према Богу и пре него што његов разум схвати сву неопходност вере за човека.
При уласку свештеника или друге духовне особе показујте деци, својим примером, с каквим поштовањем и љубављу се треба обраћати служитељима Цркве и пазити на њихове поуке.
Детаљно изучавање догмата вере треба да буде задатак правих училишта. Но, не сме се оставити хришћанско дете без указивања на основне хришћанске догме пре самог ступања у училиште. Када га будете учили да се моли крсним знамењем, када у време молитве обратите његову пажњу на лик Распетога Господа Исуса Христа, или као младенца, кога у рукама носи Пресвета Дјева: дечја радозналост ће тражити од вас објашњења шта то значи? Тада почињите да храните младу душу Хришћанством, само с умећем прилагођавања узрасту, понудите једноставно словесно млеко младенцу природе. Реците да је Бог невидљив, да је баш Син Божији, волећи људе, пожелео да буде видљив и да живи с њима, и због тога се родио од Пресвете Дјеве и живео на земљи као човек, да би нас научио да живимо свето; да је он прихватио чак и да пострада на крсту, да би нас очистио од грехова; но умирући као човек, као Бог је трећег дана васкрсао, узнео се на небо, и царствује на небу и земљи и спашава нас, када му се молимо, угађамо Њему, верујемо у Њега и молимо Га за опроштај када сагрешимо. Не износите ово као недостижну догму, већ као чудесну истину; и она ће побудити пажњу и узвисити душу детета, и ваша благоверност и љубав према Спаситељу одразиће се у њој и припремиће је за више разумевање када буде време”.
Шта је најважније у васпитању?
“... Није на одмет поменути родитељима и васпитачима деце апостолску поуку: подижите
децу у васпитању и науци Господњој. То јест речју и делом руководите децу ка благочестивом поштеном животу по учењу Христовом
Знању и учености треба одати дужно поштовање. Може се рећи, да људи који владају дубоким знањима о предметима природе, човечанства и људског друштва, представљају очи народа.
Једнако, као што није сваком делу тела потребно да буде око, тако ни сваком члану друштва Није потребно да буде научен да буде учен. Али прекомерни прекори због неуспеха и похвале неограничено схваћеном просвећивању, посејали су код неких људи једнострано мишљење, да је само учење достојно да се зове васпитањем, да васпитавати – значи предавати науке, да васпитаним треба сматрати онога, ко је прошао одређене лекције и предавања.
Ово значи – васпитавати више главу, него срце и целог човека.
Срећан је васпитаник, ако вероучитељ успе дубље да посеје у њему семе духовног учења, него други наставници семена светских учења, и ако духовно семе буде храњено домаћим и црквеним упражњавањем побожности под утицајем доброг руководства и примера.
Божанствено учење ће очистити, утврдити и освштати људска учења и учиниће их корисним за личност и друштво, зато што је побожност, како говори Апостол, корисна у свему, пошто она има обећање живота садашњега и будућега (1. Тим. 4,8).
Али ако побожност, ма како се о њој званично изјашњавали, не заузме место у самој души васпитаника и не буде у основама светских учења, онда она неће бити истински утемељена.
Неутемељена учења неће изградити благородан живот, већ она обично само горде. Онај ко је надмен умишљеним знањем и образованошћу најчешће види себе више од свога стварног стања. Тако настају људи који се не мире са сиромаштвом, не саживљавају се са споредношћу, немају умерености у изобиљу, гладни су висине, блеска, наслађивања, разочаравају се преситошћу, једнако као и са ненаситошћу својих страсти, увек су незадовољни, воле промене, а не постојаност, и пратећи машту, разарају садашњу и будућу стварност”.
“Учени су сами признали, да знање није увек умесно и да бива корисно , нарочито при средњем и нижем имућству у друштву, када се не везује за имућно стање и када се онај који влада знањем труди да примерено свом имућству изгради радно васпитање, то јест прилагоди га одговарајућим пословима - земљорадњи, занатима, уметности, индустрији и трговини. Мисао је делатна при делатном извршењу”.
Мора се “напоменути да пословно васпитање само уз помоћ побожног васпитања може да образује трудољубиве и поштене земљораднике, занатлије, индустријске раднике, трговце, способне да изграде своју добробит и да буду исправни чланови друштва”. Зато “не воде рачуна о деци, они који их прилежније уче корисном за живот привремени, него ономе што је спасоносно за бесмртну душу; ако им марљивије облажу главу комплетима речи и појмова, него што обрађују врт њиховог срца, чупају ћи из њега дивље израслине неправилних склоности и навика, усађујући у њему блага осећања према врлини, ограђујући га од ветрова лакомислености и од бура страсти; ако при васпитању не памте и не употребљавају довољно на делу, колико важне саме по себи, исто толико и благородне за све гране познања, речи које се односе на почетак учења: почетак је мудрости страх Господњи, разум је благ онима који га творе ( то јест добра знања су добра за оне који их употребљавају на добра дела; Приче 1,7). Ви од деце стварате будуће грађане, војнике, описмењиваче, чиновнике, уметнике, раднике; све је то добро, али не заборављајте, још боље, - не заборављајте да образујете у њима синове Цркве, припремајући будуће грађане неба”.
“Шта рећи о лепом васпитању – о образовању деце пријатним вештинама? У корист ове гране васпитања може се споменути црквено појање – ето прилога пријатних вештина васпитању, вредног похвале и подстицања. Вежбе црквеног појања и певања блиских духовним и моралним садржајима даје корисне плодове кроз осећај задовољства, она умекшавају срце, али не разнежују, као друге врсте певања, побуђују и хране узвишена осећања, а не страсти; испуњавајући невину душу, не само да не умањују њену невиност, већ је и освећују. Не скривајмо жељу, не обазирући се да ли се она остварује, да ово чисто увесељавање пређе из васпитне навике у живот и да Хришћани, не само у цркви, већ и кући, као што су према поуци Апостола некад и чинили, говорећи међу собом у псалмима и химнама и пјесмама духовним, пјевајући и појући Господу у срцу своме” (Еф. 5,19).
Пријатне вештине се обично “употребљавају у васпитању тако да оне, рецимо сликовито, представљају цветове, који не дају плода и с којима је сједињено трње, које пријатно боцка. С овим у вези, осећај побожности, чисто морални осећај и благоразумност стечена искуством марљиво морају бити призивани за савет, у каквом виду и до које мере допуштати пријатно, да се с њим не би поткрало и штетно – разнеженост, расејаност, привезаност чулним задовољствима”.
“Пријатне вештине и знања дају људском животу, да тако кажемо, зачине и посластице, а не хлеб и храну. Зар не би било чудно да на столу скупљамо што више зачина и посластица, а да се не бринемо о томе да ли ће бити хлеба и хране?”
О поштовању родитеља
“Дужности према родитељима прописује пета заповест под општим појмом поштовања према њима: поштуј оца својега и матер своју, да ти добро буде и да дуго поживиш на земљи”. Сила ове заповести посебно се открива у поређењу са другом: љуби Господа Бога својега.
“Како? Оца поштовати, а Бога љубити? Ми обично волимо оно, што нам је ближе и сличније; а оно што је изнад нас, то поштујемо. Према томе, чини се да би својственије било да се тражи љубав према оцу и поштовање према Богу.
Не, Божански закон каже: поштуј оца; љубећи Бога.
“Да би се показала важност породичних дужности и врлина за подчињене чланове породице, довољно је указати на један пример, који је јачи од самог закона, зато што је то пример самог Законодавца, који се покорио закону.
Када су младог Исуса преблагословена Матер Његова и Јосиф обручник нашли у храму где беседи о предметима духовне мудрости и жалили се да их је оставио, тада им је Он на ово одговорио тако, да је себе разрешио од закона покорности земаљским родитељима, зато што се бавио делом Оца Свог небеског. Зашто сте ме тражили? Зар нисте знали да мени треба бити у ономе што је Оца мојега?Али шта је било потом? Без обзира на на овако високо право, Он се смирено преклонио под јарам заповести, која налаже да се поштују отац и мајка: и сиђе с њима и дође у Назарет, и бјеше им послушан (Лк. 2,51). Тако је важан дуг послушности, да је Јединородни Син Божији одложио своје ступање на дело Божије, да би испунио овај дуг пред земаљском матером и чак, само пред именом оца, које је носио Јосиф до благовременог откривања тајне о Оном који није имао оца на земљи, и да би својим примером поново освештао обавезе и узвисио врлине породичног живота.”.
“И на крају, када су крсна страдања раздирала душу и тело Спаситеља, када је пробијених удова тако тешко висио Он на ексерима између живота и смрти, а на Њему цео свет висио над погибељи у очекивању спасења, ни муке целог пакла, ни бриге целог света, свих времена и вечности нису угушили у Њему осећај законите обавезе према Матери. Ову обавезу, чије је испуњавање за Њега пресечено заједно с земаљским животом, он је предао Јовану, кога су девственост и љубав учинили достојним служитељем Марије Дјеве; а кроз ово показао нам је и у овом делу закона, слично као и код свих других делова савршенство, које се састоји у томе, да се поштовање према родитељима односи на све околности у животу, до гроба и даље од гроба”.
“Ако је Господ наш у толико тешким околностима, показао тако савршено поштовање према Матери Својој, онда треба без сумње закључити, да и у другим случајевима исто важи, иако се Он отуђио од Ње, отуђио се не због предпостављања духовној величини, којује створио Њој, Својим од Ње рођењем, већ само због уважавања других високих обавеза Свога земаљског служења.Сетимо се Његовог учења: који љуби оца или матер већма него мене, није мене, није мене достојан; и који љуби сина или кћер већма него мене, није мене достојан (Мт. 10, 37)
Овако поучавајући, Он је био дужан да тако и чини, и да примером да снагу поуци, по сопственом правилу, јер велики у Царству Небеском мора да изврши и научи (Мт. 5,19). Због овога је приличило Господу Исусу да у некој ситуацији у земаљском животу покаже, како Он љуби земаљску Матер Своју савршено, само не више од Оца Свога Небескога, и како синовску људску љубав приноси на жртву делу Божијем, Њиме вршеном”.
Тако “Матер Исусова тражи, да Он створи вино за брак. Али чуда нису намењена за угађања Матери, већ за јављање славе Божије. Тако је овде угађање Матери требало принети на жртву, и због извршења ове жртве, жртвована је и сама мисао о Матери и само наименовање Матере: шта је теби до мене жено? Уосталом, час јављања славе Божије, који није дошао пре ове жртве, наступио је одмах за њом, и зато је чудо које је, како се види, одбијено Матери, у следећем тренутку извршено.
Тако пета заповест прописује следеће особене дужности у односу према родитељима:
односити се с поштовањем према њима;
покоравати им се”.
“Када родитељи, сродници, наставници, претпостављени траже од вас, нешто што је супротно мудровању вашему, вашој склоности, вашем укусу, али је потребно или корисно, или у крајњој мери није штетно, жртвујте ваше мудровање, вашу склоност, ваш укус, обавези покорности; сетите се Исуса, Премудрости Божије, Којом се покори Јосифу дрводељи”.
“Али када несрећни пример и жеље родитеља одвлаче (децу) од испуњавања свештених дужности према Богу, увлаче у дела, која су супротна закону, која узнемиравају савест, која су супротна истинском благу и спасењу бесмртне душе”, када “родитељи или претпостављени захтевају нешто што је противно вери или Божијем закону, тада им треба рећи исто што су рекли и Апостоли старешинама јудејским: јели право пред Богом да слушамо вас више него Бога. И мора се истрпети све што уследи, за веру и за закон Божји”(Дела 4,19).
3) Деца су дужна да хране и брину се о родитељима у дане кад се разболе и остаре”.
“Када су вашим родитељима потребна помоћ, утеха, служење, онда када се и ви налазите у тешкоћама, у недаћама и немоћи: скупите вашу последњу снагу, заборавите своје недаће, да би олакшали њихове тескобе, поделите с њима последњу мрвицу и последњу кап. Сетите се Исуса у крсним мукама, како се бринуо о спокојству Своје мајке”.
4) “ После њихове смрти, исто као и при животу молите се за спасење душа њихових и верно испуњавајте њихова завештања, која нису у супротности са Божјим и грађанским законима”. (2. Мак. 12,43-44; Јован Дамаскин, реч о упокојеним). “Бог по Свом премудром и праведном Промишљању, нарочито чува живот и стара се о добробити оних који поштују родитеље на земљи, и као савршену награду за савршено доброчинство дарује им бесмртни и блажени живот у Отаџбини Небеској”. “Колико је лако и природно волети и поштовати родитеље, којима смо дужни живот, толико је тежак грех непоштовања према њима. Због овога је по Мојсејевом закону за злу реч против оца или матере предвиђена била смртна казна “ (Изл. 21,16).
О родитељском благослову
“Благослов по свом називу проистиче од благе речи – слова. Ако желите да потражите одакле потиче блага реч, где је првобитни њен извор и најдубљи корен њене силе, наћиће те по указивању Божанственог мудраца Јована, да у почетку бјеше Логос (Ријеч), и Логос бијеше у Бога, и Логос бијеше Бог: у њему бијеше живот, и живот бијеше свјетлост људима (Јн. 1, 1. 4).
Како је човек створен по обличју Божијем, из овога се може закључити, да је и дар речи он донекле добио по обличју творачке Речи Божије. Свети Јован доводи ову мисао на највиши степен значења, када говори да је сам живот или сила, која постоји у Богу Логосу (Речи), постала светлост људима. Унутрашња светлост човекова пројављује се кроз реч.
И тако, како Бог Логос рече, и постаде, и при томе све добро веома, - није зачуђујуће, да и човек, када се налази у узвишеном стању обличја Божијег, из пуноће вере у Бога Логоса, Чији живот би светлост људима, из дубине благости срца изриче реч, она и делује, бива моћна, чини добро”
“Свет је видео, да је реч људи слично страсних, као што смо ми, у споју са истином богопознања и истином вере, и као последицом овог споја са Речју и Духом Божијим, владала природом, исцељивала болесне, изгонила тамне силе, васкрсавала из мртвих”.
“ Ако Реч Божија, јављајући се отворено из уста људи, који су се приближили Богу, или делујући скривено из њихових срца, твори чудесн а дела, која на неки начин подражавају творачким делима Божанства, исто тако мора бити разумљиво и веродостојно, да Реч Божија такође, кроз те људе на исти начин изриче и предаје благослове, који на својеврсан начин подражавају делима Божанское Промисли.
Значи да благосиљати, у најјачем значењу ове речи,- значи простирати дејство Божије Речи на створења Божија. Благословитељ је посредник благом речју између Речи Божије и створења Божијег. Из овога је разумљиво да је врховни и свеопшти раздавалац благослова Исус Христос, Посредник Бога и људи, Богочовек, у Којем Реч тело постаде.
Ето зашто је благослов био најстарија одлика, означен још од стране патријараха, на пример Аврааму: благословиће се у сјемену твојем сви народи на земљи (Постање 22,18).
Ето зашто је и Апостол, желећи да објасни сва добра дела Христова роду људскоме, рекао да нас је Бог Отац благословио у Христу сваким благословом духовним на небесима (Еф. 1,3).
Ето зашто и пастири духовни предајући узајмљени благослов, обично употребљавају име Исуса Христа посебно, или у саставу Пресвете Тројице, и Христово крсно знамење.
Свештеник и јесте раздавач благослова по чину благодатне тајне. Још при првобитном указивању о законском свештенству Бог је рекао свештеницима: благосиљајте синове Израиљеве (Бројеви 6,23). И опет о њима: нека призивају име моје на синове Израиљеве, и ја ћу их благословити (Бројеви 6,27). И у Новом Завету, када је Господ наложио Апостолима и онима који приме прејемство од њих да суже до краја века, учећи, крстећи, уопште тајнодејствујући, у име Оца и Сина и Светога Духа (Мт. 28, 19), Он је преко овога положио у њих силу Свога благослова и дао о им власт да га предају. Не треба размишљати о томе каквом руком или из каквог суда се од стране служитеља Христових предаје духовно вино, већ каквa је Божанствене Лозa од које је оно.
Међу предавачима узајмљеног благослова, родитељи су на неки начин природни посредници између творачке Речи и своје деце, јер су они на неки начин довршили дело стварања, доводећи их на свет. Ето зашто је природно важан родитељски благослов, посебно ако се и побожношћу уздиже до благодатне силе. Међу овом врстом благослова, зачуђујући су благослови патријараха. На пример, благослов Симов Јафету: Нека рашири Бог Јафета (Постање 9,27), који и сад после неколико хиљада година итекако силно делује на потомке Јафетове, европљане, који не престају да шире на све стране света своја насеља, трговину, власт, религију, навике”.
Дакле, родитељи су дужни да “благосиљају децу са љубављу у срцу и да се труде да уздигну силу свога природног благослова, призивајући побожношћу и вером благодатну силу.
Децо! цените родитељски благослов хиљаду пута више, него било какво наследство, јер преко њега по вери можете добити благослов Оца, од кога сваки род на небесима и на земљи има своје име(Еф. 3,15).Делом својим поштуј оца и матер своју, да добијеш благослов од њих. Благослов очији утврђује домове чеда својих (Сир 3, 8. 9).
Породица и држава
“Породица је старија од држве. Човек, супруг, супруга, отац, син, мајка, кћер и називи, дужности и врлине својствене породици постојала су пре него што се породица развила у народ и образовала се држава. Из овога следи да је породични живот у односу на државни живот својеврстан корен дрвета. Да би дрво зеленило, цвало и доносило плод, потребно је да корен буде чврст и да даје чист сок. Исто тако, да би се живот државе снажно и правилно развијао, цветао образованошћу, доносио плод друштвеног благостања, потребно је да породични живот буде учвршћен благословеном супружничком љубављу, свештеном влашћу родитеља, дечјим поштовањем и послушношћу, да би као последица чистоће породичног спонтаног живота, произашла чиста начела државног живота.
Држава се састоји од породица, и чланови породице постају чланови великог државног склопа. И зато, “ако очеви и старешине породица, по речи Апостолској, домом својим добро управљају (1 Тим. 3,4), ако у свом кућном владичанству правилно и истински разумно употребљавају дану им власт, искусном речју, добрим примером; ако држе своју чељад у добром поретку и послушању, усељавају у њих страх Божији, љубав према ближњему, верност Владару и отаџбини, пажљивим посматрањем пазе на њихов морал, тада, осим што испуњавају кроз ово дуг који им је природа наложила, а преко ње и њен Творац, што припремају себи плод породичне утехе, они осим свега овога врше и служење у корист државе, чије се благе последице могу протезати чак и на потомство”...
“Бог је Аврааму дао следеће обећање: даћу ти породицу врло велику, и начинићу од тебе народе многе (Постање 17,6). Каква је то била одважност која је донела Аврааму толико велик и широк завет на потомство? Није то само одважно дело самопожртвовања, у којем је он био спреман да по вољи Божијој жртвује сина свог јединородног; јер је ово било тек после; није то само беспримерна одважност непорочног човека, који је чувао домаћу побожност, добро управљао својим домом, жртвујући своју корист и чувајући домаћи мир и рођачку слогу (Постање 13), излажући се опасности и спремног да избави блиске од недаћа (Постање 14). И тако, Авраам у овом случају представља пример породичне одважности, а Божији завет њему, - пример благих последица, такве одважности, на потомство”.
Напротив, као последица нарушавања закона брака и породичног живота произилазе злохуде последице за децу, друштво и државу. Тако, “неблагословени брак лишава Божијег благослова породицу: Деца сазнају, да њихови родитељи нису поштовали закон, и лако долазе на мисао, да ни она не морају да поштују закон више него њихови родитељи. Опадање морала почето са родитељима, продужује се децом и још даље. Држава се састоји од породица. Растављени саставни делови, растави ће и целину. Зато је природно да се од кршења брачних закона и целомудрености, очекују оне друштвене последице које описује пророк: прељубу разлише по земљи, и крв с крвљу мешају:зато ће заплакати земља, и изнемоћиће са свим што живи на њој (Ос. 4,2-3).
Када су жене Римљана спремне биле да умру за чистоту супружништва, Рим је растао и јачао. Али када је утонуо у пороке супротне чистоти супружништва, он је онемоћао пред необразованом, али неразореном сличним пороцима природом варвара, без обзира на то, што је завладао целом васељеном”.
“Првим разлогом несреће првога света Мојсеј сматра неправилна супружништва синова Божијих са кћерима људским”. (Постање 6, 1-14


[Edit by Anea: Pisanje teksta velikim slovima [ALLCAPS] zabranjeno Pravilnikom Burek Foruma. Koristite blagodeti formatiranja teksta ako zelite nesto naglasiti!]
« Poslednja izmena: 12. Okt 2006, 00:21:44 od Anea »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


E grom vas gadjo...

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 1210
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 1100
Nije tebi Joco lako ali postizes cilj uspes da isprovociras ljude.

Je li ovo tekst iz pravoslavne citanke za prvi razred?
I kakve veze koja je religija preovladavajuca sa funkcionisanjem porodica?
IP sačuvana
social share
Nemoj, sine, govoriti ni činiti krivo. Bolje ti je izgubiti glavu, nego svoju ogriješiti dušu.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
Vrlo jednostavan odgovor na pitanje:

Ozeniti se sa muslimankom a onda zajedno sa njom krisom praktikovati budizam ali redovno ici u sinagogu - jedno dete krstiti u koptskoj crkvi a drugome zabraniti da ide u crkvu i terati ga da cita Marxov kapital i da ga uci napamet od 4 godine zivota.  Smile
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.51
tvoj blazirani cinizam ne prestaje da mi kopa ochi ...  Smile  Smile

"Porodica je starija od drzave" ... blah blah ... e bash to. Kao takva porodica ima sve predispozicije da je i nadzhivi i prevazidje.

Citat
Да би дрво зеленило, цвало и доносило плод, потребно је да корен буде чврст и да даје чист сок. Исто тако, да би се живот државе снажно и правилно развијао, цветао образованошћу, доносио плод друштвеног благостања, потребно је да породични живот буде учвршћен благословеном супружничком љубављу, свештеном влашћу родитеља, дечјим поштовањем и послушношћу, да би као последица чистоће породичног спонтаног живота, произашла чиста начела државног живота.

Blago mi se svashta radi (!!...) kad prochitam te toliko puta usadjivane i u mozak sipane (ne)istine oko porodice i drzave ... super, ok, ajmo se uzimati u drzhavi koja se raspada, zhene ce radjati (ako budu bile sposobne, jer se 70% lechi od steriliteta), a muzjaci ce ih oploditi (ukoliko budi postigli izmedju rada, impotencije usled stresa u pauzi izmedju ratova/demonstracija/devalvacija/degradacija i onda ce nam deca rasti u zdravom okruzenju i drzava ce da nam cveta, jer ce nam u porodici zasijati zvezda koja ce nam obasjati put ka nachelima drzhavnog zhivota ...  Smile

U svetu chokolade ovakve paralele mozhda dolaze do izrazaja ... u realnom svetu dvoje ce osnovati porodicu na nachelima zdravog razuma i srece kroz potomstvo kao primarnog pokretacha u borbi za mesto pod Suncem. Josh su nam kolena u blatu da bi zamarali preopterecene mozgove paralelama koje vazhe u nekoj tamo davno zatvorenoj socioloshkoj knjizi, koju smo ostavili na nekoj prasnjavoj polici u vremenima kada smo morali da obratimo paznju da li cemo celog meseca jesti samo hleb i margarin, ili cemo ipak imati za kiselo mleko...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
Ej bre munka sta ti imas protiv chokolade - nemoj ti da vredjas jel znas  Smile ima sve da te kazem kod moderatora  Smile Smile
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Internets. Serious fucking business.

Zodijak Capricorn
Pol Žena
Poruke 2844
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung krsh
@joca jox
Ti cesh na kraju da prepishesh celu bibliju sa tim tvojim citatima. Nemam pojma kako osnovati pravoslavnu porodicu, ali znam kako osnovati onu jevrejsku... Smile
P.S. Zivo me zanima, shta je to jox u tvom nicku?!
IP sačuvana
social share
http://img53.imageshack.us/img53/4131/boinggx6qy9.gif[/img][/url] If you can read this you don't need glasses
Anonymous... Because none of us is as cruel as all of us!
Pogledaj profil WWW GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


FIAT LVX

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1315
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.6
mob
Ericsson T-68
joco jox, it does not matter how u wear u're hair, it's what is inside your head.. so.. ne trazi neposvecenu fake pravoslavku nego trazi zdravorazumsko zensko bice i decu nemoj da ucis da budu pravoslavci nego zdravoramska bica... tako ces da imash , normalnu, pametnu i otvorenu porodicu. Neko ko se od pocetka svog zivota uci necemu... on ne postaje to nesto vec rob tog neceg.
IP sačuvana
social share
Edit by SerbianFighter: Maksimalna dozvoljena velicina slika u potpisu je visina: 60pix, sirina: 468pix i velicina 20KB
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
Ali onda ga ceka Bozija kazna  Smile Smile Smile

A jos ako mlada nije nevina ijuuuu kuku mene grdan kako ces pred oltar osramocen.
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

ko zna zasto je to dobro

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 5560
Zastava ZEMUN
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 6630 bl6c n818gb
Visarion Grigorijevic Belinski (1811 - 1848)
U rijecima bog i religija vidim tamu, mrak, lance i bic
IP sačuvana
social share
Don't take life to seriously, you're not going to survive it anyway
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol Žena
Poruke 51
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.8
mob
I-mate Ne-mate
Коначно неко да се бави овом, најважнијом темом.  Smile
IP sačuvana
social share
''Љубав према ближњему, мера је љубави према Богу.'' Епископ Атанасије (Јевтић)

Edit by SerbianFighter: Maksimalna dozvoljena velicina slika u potpisu je visina: 60pix, sirina: 468pix i velicina 20KB
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  
Oznake: jox locirajte joca

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.099 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.